Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

doresc sa aflu ce TV-uri mai folosesc norma RGB

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
https://www.rtings.c...6-q6f-qled-2018

Are review bun acest TV are 7.7 mixed score,sa-l stapanesti sanatos,dar din pacate subpixelii ii are in format BGR,de unde rezulta text blurry.

AM incercat si eu acel cleartype de sub windows,si de multe ori s-a dovedit a fi ineficient.Nu am sesiszat nimic.

#20
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
O altă soluție este a nu se folosi televizorul pe post de monitor de calculator. Am trei monitoare pe birou, mărci diferite, ani diferiți de achiziție, chiar și rezoluții native diferite, toate au ecrane cu secvență RGB.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFang86, on 21 iunie 2022 - 11:48, said:

Are review bun acest TV are 7.7 mixed score,sa-l stapanesti sanatos,dar din pacate subpixelii ii are in format BGR,de unde rezulta text blurry.

Dar nu se vede blurry... Deci...

#22
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Eu nu stiu de unde-si ia Fang86 informatiile, tot ce-am gasit eu despre Q6FN e ca are panel cu layout RGB.
Am avut un monitor Dell cu panel VA si subpixel layout BGR din 2013 pana-n 2015 si l-am folosit fara probleme cu ClearTypeSwitch pe vremea aia, nu se mai gaseste programelul dar oricum era tot o "scurtatura" la ce face si ClearType Tuner sau celalalt postat de mine mai sus.
DAR, daca nu-ti acorzi timp sa faci setarile corect, evident ca orice este text va fi blurry, pentru ca optimizarea default este pentru RGB.
DAR, iarasi, mentionat si mai sus, nu este singura setare care afecteaza calitatea randarii textului si nu numai pe un TV folosit ca monitor, sunt multe alte setari care afecteaza treaba asta.

#23
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
De pe siteul  profesional rtings.com iau informatiile.Daca dai pe acel link si citesti tot ,ai sa vezi ca layoutul il are bgr nu rgb.Te poti convinge singur

Attached Files

  • Attached File  q6fn.jpg   149.99K   12 downloads


#24
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
N-am nevoie de nicio convingere, orice-ar fi, se poate seta sa "arate" bine.

#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Te doare mana să te duci in magazinele mari sa probezi la fata locului ? Că un eventual retur online să zicem că e mai problematic, deși posibil.

#26
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
imi trebuie aparat macro nikon ceva de genul sa pot studia structura pixelilor,si nu am de unde sa fac rost .

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Mie deja imi pare troleala ptr facut posturi.

#28
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Da, uite fix cu Nikon cu A52s 5G si P30 Pro am prins sub-pixelii.

Ai nevoie de-un telefon cat de cat decent si-un trepied.
Sau varianta mai ieftina, o lupa.

Edited by Znevna, 21 June 2022 - 17:50.


#29
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Iei un laptop și-l bagi prin hdmi, au tot aia in magazin

#30
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022

View PostZnevna, on 21 iunie 2022 - 17:49, said:

Da, uite fix cu Nikon cu A52s 5G si P30 Pro am prins sub-pixelii.
Attachment IMG_20220621_182717.jpgAttachment 20220621_182235.jpg
Ai nevoie de-un telefon cat de cat decent si-un trepied.
Sau varianta mai ieftina, o lupa.
chiar iti multumesc,chiar nu am stiut ca se poate face si cu un telefon decent asa ceva,am crezut ca trebuie camere macro profesionale.Am reusit sa prind si eu structura subpixelilor la un samsung ue32h5030aw cu un telefon vechi ,un samsung note  si dupa ce fac poza, daca dau zoom ii vad,bine ca tot bgr sunt :)
O sa iau la rand magazinele  si o sa fotografiez toate ecranele sa vedem daca am bafta sa prind ceva cu RGB la bani decenti.O sa-mi dedic o zi pt asa ceva.Chiar sunt curios cati producatori mai respecta formatul rgb.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca se vrea afisarea impecabila a unui text ,structura RGB( de fapt nu tine numai de asta) se cauta frumos un monitor profesional pt grafica. De la Eizo ,Dell etc.
Nu TV_uri .

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Sau se cauta ceva cu rezolutie mare (4K) incat sa se reduca mult diferentele cauzate de aranjamentul subpixelilor.

#33
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 13.11.2008
ce chestii mai afli pe forumuri.
pai daca e problema chestia asta de ce se fac paneluri bgr ?

#34
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
azi mi-am dedicat 2 ore prin magazinele de la altex sa studiez aproape fiecare tv in parte.Am o lista cu tv-urile  cu aranjamentul pixelilor sub forma RGB.Mai vreau sa adaug ca nu prea se mai gasesc tv-uri full HD,doar 4K,nu inteleg de ce.Sunt un pic uimit. Posted Image

1.Hisense UHD55A6BG -rgb ( nici nu am auzit de marca asta si tocmai asta are rgb,nu ma asteptam)
2.LG UHD65UP81003LR -rgb
3.LG UHD43UQ75003LF -rgb (ca o paranteza modelul identic 43UP75003LF are bgr)
4.SAMSUNG UHDUE43AU7172UX-rgb
5.Samsung  UHD43AU8072UX-rgb
6.LG UHD43UP76903LE-rgb
7.Philips UHD55PUS750612-rgb
8.LG UHD43UP78003LB-rgb
9.Sony 43X81J-rgb

Vreau sa spun ca ma dor ochii efectiv dupa acest mic research.Sper sa ajute pe cei care vor ca mine ecrane cu RGB.
Vreau sa mai adaug ca modelul de la Samsung Q85 are structura pixelilor BGR nu RGB cum spune acel site de specialitate.
O seara placuta

View Postcompo, on 22 iunie 2022 - 21:13, said:

ce chestii mai afli pe forumuri.
pai daca e problema chestia asta de ce se fac paneluri bgr ?
pt. ca producatorii sunt foarte ciudati.Intotdeauna exsista unul acolo in proiectare caruia i se pare mai interesant sa schimbe ordinea subpixelilor,sau sa-i faca in alta forma.La unele tv-uri daca vedeti ce forma au subpixelii decat cea normala,efectiv te doare capul.Unii ii pun si in forma de piramida am ramas efectiv uimit,altii ii pun pixelii rasturnati decat in forma normala,altii pun subpixelii in forma de cerc de culoare alba incredibil asa ceva,si tot asa.De exemplu marca Schneider  efectiv are o forma ciudata la subpixeli,eu nici nu inteleg de ce s-au bagat pe tv-uri ca nu au nici o treaba din pct. meu de vedere.Am mai vazut o marca TLC,nici de astia nu am auzit.Cineva de la altex mi-a spus ca exsista o marca de TV pur si simplu romaneasca,dar nu mai tin minte ce nume avea.Am ras cu lacrimi.Oricum mi-au spus de la altex ca sunt singurul om care a facut acest research cu studierea subpixelilor.Mi-au spus ca sunt unicat,au ras efectiv.Dar totodata mi-au multumit ca au invatat ceva de la mine.Posted Image

Edited by Dany_Darke, 22 June 2022 - 21:54.


#35
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 13.11.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tfni1annzyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@Fang86
Daca nu ai auzit de Hisense sau TLC(cam locurile 3&4 in vanzari la TV-uri-marketshare) si de faptul ca aproape nu se mai produc TV-uri full HD inseamna ca expertiza ta in domeniu e extrem de out of date. Cam la nivelul 2015.
Poti sa explici clar ce te deranjeaza la TV-urile non-RGB? Cu exceptia golaniei RBGW , personal nu vad absolut nicio diferenta.
Vrei sa-l folosesti ca monitor , aplicatii grafice/photo?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate