Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

doresc sa aflu ce TV-uri mai folosesc norma RGB

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
salut all,
N-am stiut unde sa postez mai bine asa ca am ales sectiunea aceasta.Sper sa fie ok.
Zilele acestea caut sa-mi cumpar si eu un TV full hd sau chiar 4k de la 40 inch in sus.Tot ce ma intereseaza este sa gasesc acel TV care sa aiba subpixelii  in format RGB..Sunt foarte multe displayuri in ziua de azi care au subpixelii in forme ciudate si in format gen: BGR,GBR,RGBW si tot asa,adica nu se mai respecta acel RGB clasic,care din pct. meu de vedere era cel mai ok.Si spun asta pt. ca textul este clar doar pe aceste ecrane cu RGB atat!
Pe cele cu BGR de exemplu,textul este blurry,si trebuie sa rotesti ecranul la 180 grade ca textul sa fie clar.
Stiu ca este un topic ciudat pt unii,dar pt mine este important sa aflu ce ecrane mai respecta norma RGB.Stiti cumva sa-mi spuneti?
Tv-ul doresc sa-l cumpar pe post de monitor.Stiu bine ca TV-urile au input lagul mai mare decat un monitor,gen 30 ms fata de 2 ms cat are un monitor,dar sunt un gamer casual,e ok si 30 ms pt mine.Textul ma intereseaza sa fie super clar,si asta doar pe ecranele cu RGB se intampla.
Tot ce mai stiu este ca doar Samsung JU6400 avea subpixelii in format RGB conform acestui review,dar din pacate nu prea se mai gaseste pe piata,nici macar sh.

https://www.rtings.c.../samsung/ju6400

Acest  articol spune clar despre RGB vs BGR

https://www.displayn...ubpixel-layout/

Cei care va pricepeti, imi puteti recomanda niste TV-uri Samsung sau LG  de la 40 inchi in sus cu subpixeli DOAR in format RGB?Cei care aveti tv-uri din acestea moderne daca subpixelii sunt aranajti in format RGB folosind o camera macro Nikon.As aprecia mult sa aflu ce TV-uri mai respecta norma RGB.Doar de alea sunt interesat

Attached Files



#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

View PostFang86, on 19 iunie 2022 - 13:02, said:

Pe cele cu BGR de exemplu,textul este blurry,si trebuie sa rotesti ecranul la 180 grade ca textul sa fie clar.
Nu-s expert in plasamentul subpixelilor, dar ideea ca un text neclar se "limpezeste" intorcand ecranul cu fundul in sus mi se pare bizara. Asta presupunând ca monitorul e amplasat ergonomic, cu privirea utilizatorului perpendiculara pe centru.

#3
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,725
  • Înscris: 04.10.2014
Asta e o discuție ușor academică, pentru că subpixelii ar trebui priviți de la o distanță de la care se contopesc privirii și se vede un singur pixel de o anumită culoare.
RGB nu e o normă, ci o convenție, iar la primele ecrane color cu tub catodic nici nu exista așa ceva, întrucât subpixelii erau amplasați în vârfurile unui triunghi echilateral, egal dinstanțati între ei pe perechi.
Pentru că nu există pe piață o varietate de configurații din care să putem alege, răspunsul e pur și simplu să se caute o rezoluție mai mare (sau o densitate de pixeli mai mare) sau chiar un software care să se adapteze la structura ecranului.

Edited by Jean-Luc_Picard, 19 June 2022 - 13:27.


#4
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 03.01.2007
Samsung Q80A sau Q80B, dar sunt IPS-uri.
LG NANO75 2021, NANO80 2020, NANO85 2020, NANO85 2021, NANO81.

Edited by FeDaYin, 19 June 2022 - 14:07.


#5
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Problema cu randarea textului in Windows e veche, si nu trebuie sa intorci monitorul de .. multi ani.
Windows are ClearType Tuner, care te lasa sa alegi intre RGB sau BGR (nu specifica care si cum e, dar alegi ce ti se pare tie mai ok).
Cateva "investigatii" facute de cineva: https://github.com/b...-Investigations
Cat si un utilitar mai .. "ok". https://github.com/b...rClearTypeTuner
https://www.softpedi...ype-Tuner.shtml

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 08.02.2011
Pe hdmi exista setare de 'claritate' la unele tv-uri să se vadă scrisul ok că monitor, trebuie sa fie la minim, la altele tv-uri gen Samsung trebuie redenumită intrarea hdmi folosita cu numele PC să se autoseteze cum trebuie, etc

Nu are treabă cu aranjarea pixelilor, sunt monitoare tot cu ecrane din alea ce se vad perfect.

#7
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022

View PostFeDaYin, on 19 iunie 2022 - 13:54, said:

Samsung Q80A sau Q80B, dar sunt IPS-uri.
LG NANO75 2021, NANO80 2020, NANO85 2020, NANO85 2021, NANO81.
imi spui si mie te rog daca stii, modelul Samsung UE46D5700 are subpixelii RGB sau BGR?Nu am prea multi bani,stiu ca e vechi ,dar am pus ochii pe el ca are panel de 100Hz.Pe rtings.com nu are review.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View PostFang86, on 19 iunie 2022 - 13:02, said:

Textul ma intereseaza sa fie super clar,si asta doar pe ecranele cu RGB se intampla.

Daca sistemul de operare iti randeaza textul pentru RGB crezand ca asta ai, evident ca nu se vede ideal daca nu ai RGB (si asta scade mult la rezolutii mari & scalare activata). Ai BGR sau alt aranjament, ii spui sa optimizeze in consecinta.

Edited by dani.user, 19 June 2022 - 17:33.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr scris clar trebuie trecuta intrarea HDMI a TV-ului in mod PC.
Asa se va afisa 1:1 tot ecranul. Pixel la pixel. Plus ca se elimina anumite optimizari folosite la redarea filmelor.

In mod normal intrarile sunt setate ptr DVD/Blu-ray playere sau receptoare satelit, etc.
In cazul lor TV-ul face ceea ce se cheama Overscan - e ca si cum ar face un mic zoom al imagine si taie marginile - ca sa nu se vada unele linii intrerupte de la imaginea playerului.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 19 iunie 2022 - 18:48, said:

Ptr scris clar trebuie trecuta intrarea HDMI a TV-ului in mod PC.
Si trebuie ca si sursa sa lucreze in dinamica completa, adica setarea in mod full rgb / 8bit la iesirea hdmi a unui PC pentru ca in mod normal iesirile hdmi la un PC nesetate sunt reduse la normele tv.

Attached File  nvidia color depth.jpg   17.49K   33 downloads

Edited by andreic, 19 June 2022 - 19:27.


#11
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
mi-as dori mult sa mai pot gasi modelul Samsung JU6400,am tinut mult la acel model.Avea subpixelii pe RGB si avea true color pe 10bit sau chiar 12bit  in windows.Vedea de inghetai efectiv fara nici un fel de artificiu de windows cleartype sau alte programe ajutatoare,care oricum nu sunt eficiente..Am avut unul in 2016,dar m-am bucurat de el foarte putin timp.Nu inteleg de ce majoritatea televizoarelor din ziua de azi se fac cu BGR.Am tot studiat acel site rtings si sunt foarte putine cu RGB clasic.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu are treaba tipul de subpixeli cu claritatea imaginii.
Doar Overscan-ul.


Tipul de subpixeli pot influenta corectitudinea culorilor redate si gamut-ul.

#13
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ba are, foloseste te rog utilitarul postat mai sus si seteaza ordinea inversa decat cea nativa a monitorului.
Sa vezi ce "frumos" se vede textul. Posted Image
Eventual sa incerci sa citesti si vreo doua-trei pagini de forum, dupa un restart la browser.
Altfel nu se faceau si teste pentru asta: http://www.lagom.nl/...st/subpixel.php
Si sa fim totusi corecti, nu doar layout-ul folosit de monitor e vinovat, ci si setarile sistemului de operare.
Pentru ca poti folosi si monitor cu layout BGR atat timp cat setezi si sistemul de operare corect, cum s-a mentionat si pana acum pe acest topic.

Edited by Znevna, 20 June 2022 - 19:16.


#14
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
daca are cineva acel tv Samsung ju6400, ofer 700 roni pe el.Stiu ca nu sintem la mica publicitate, dar imi doresc mult acel TV.Poate cineva il are si doreste sa-si cumpere un altul.

Pt eiffel ca spune ca nu are treaba.Uite diferenta dintre RGB vs BGR.Am pus si testele profesionale in primul topic.Crede-ma ca se simte la ochi un text pe un ecran RGB vs unul cu BGR.Stii cat de clar se vede pe RGB?Eu am avut parte de  aceasta experienta si de acea nu mai suport ecranele moderne din ziua de azi.

Attached Files



#15
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Si totusi, o sa repet.
TI-AI SETAT CORECT SISTEMUL DE OPERARE PENTRU DISPLAY BGR?
Multumesc.

Edited by Znevna, 20 June 2022 - 22:48.


#16
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
windowsul nu iti specifica la cleartype care este RGB,iti arata 6 chenare cu diferite tipuri de scris si tu de acolo alegi ce consideri ca e mai bine.Dar din alea 6 chenare care este RGB REAL?Niciunul cred... Posted Image

Edited by Dany_Darke, 21 June 2022 - 00:09.
nu mai cita inutil, vezi regulamentul


#17
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Reciteste ce-am scris mai sus si nu-ti fie frica sa dai click si pe link-uri. https://forum.softpe.../#entry29129622

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFang86, on 20 iunie 2022 - 21:51, said:

Stii cat de clar se vede pe RGB?Eu am avut parte de  aceasta experienta si de acea nu mai suport ecranele moderne din ziua de azi.

Sa inteleg ca eu am cumparat intotdeauna fara sa stiu doar RGB ? Ca la tot ce am folosit nu am sesizat nimic diferit - dupa ce am trecut in mod PC TV-ul.
Nu m-a interesat decat reproducerea cat mai corecta a culorilor. N-am stat sa ma uit cu lupa.

Dar am un monitor Office HP - specializat pe grafica si nu e diferenta de claritate intre el si Samsung-ul meu Q6FN din 2018.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate