Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Achiziție lentile ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Salut,

Tocmai ce s-a făcut un an de când am decis să port ochelari și urmează să merg la următorul control.

La actuala pereche de ochelari am lentile Hoya de la Optiplaza (AFI Cotroceni) cu grad de subțiere 1.6 cu toate tratamentele: antireflex, fotocromatice la radiația solara, fotocromatice la radiația luminoasa (în spatele geamurilor) și blue light filter.

Ce m-a deranjat la ele:
1. Dacă sunt atent pot remarca cum imaginea este mai sharp în centrul lentilei și mai puțin pe măsură ce mă depărtez de el (pot trăi cu asta)
2. Efectul fotocromatic este prea puternic. La umbră sau pe vreme cu cerul înnorat nu-mi place deloc. Nu vreau să renunț la el, ci doar ceva mai mild.
3. Blue light filter tinde uneori spre verde dacă lentilele sunt întunecate de efectul fotocromatic (renunț complet la el).

Exista vreun tratament fotocromatic cu transparență mai mare? Oare se poate aplica doar tratamentul fotocromatic cu efect slab care se activează și în spatele geamurilor?

Dacă se întâmplă să măresc dioptria (estimez eu cu încă 0.25 cilindru), un grad de subțiere mai mare va ajuta împotriva distorsionarii imaginii?

Ramele vreau să le păstrez, doar de alt producător de lentile sunt interesat, în București.

Attached Files


Edited by reventon, 19 June 2022 - 11:27.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Mergi pe lentile Zeiss sau Essilor. Cei fotocromatici au doua nivele de intunecare. Probabil ca ai luat din cei care raman usor gri  la interior iar afara devin aproape opaci. Cei cu indice de refractie 1.6 din policarbonat sunt opaci la radiatia UV si nu mai au nevoie de coating special. De filtru albastru nu ai nevoie. Radiatia solara nu dauneaza iar monitoarele si telefoanele au filtre pentru lumina albastra.
https://blog.lensa.r...leor-de-vedere/

Edited by Leo2006, 19 June 2022 - 12:13.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lentilele fotocromatice sunt destinate persoanelor ce suferă de fotofobie. Adică dacă atunci când ieși din scara blocului mijești ochii și ai nevoie de adaptare la lumina naturală, da, ai nevoie. Altfel, nu. Protecția UV este în masa lentilei cu indice de refracție 1.6, nu plătești separat nimic.

La Hoya există două tipuri de tratament fotocromatic, Sensity 2 și Sensity Dark. Darku se închide până la 85 % și în mașină. Și lentila, chiar și în interior are o închidere de 10/12%.
Poți opta pt Sensity 2 care are viteza de reacție mult mai mare de închidere/ deschidere. Și nu se închide în mașină decât f puțin. Iar înăuntru este aproape de incolor.

Dar ambele tratamente se vor închide până la 80/ 85% în funcție de temperatură și luminozitate.

Ar trebui să vezi f clar pe unde privești ( acolo este centrul optic al lentilei) , altfel nu s montate corect.

Dioptria las o pe mâna optomestristului că doar nu te consulți singur! :)

Edited by MembruAnonim, 19 June 2022 - 15:05.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Ia din alea fara nici un tratament din asta minune și o să ai o surpriză.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
...neplacuta Posted Image

Reflexii la lumina din spate si zgarieturi intr-o saptamana. Se pot folosi si pe post de oglinda retrovizoare. Transparenta este afectata grav.

Edited by Leo2006, 19 June 2022 - 17:17.


#6
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2022 - 15:04, said:

Lentilele fotocromatice sunt destinate persoanelor ce suferă de fotofobie. Adică dacă atunci când ieși din scara blocului mijești ochii și ai nevoie de adaptare la lumina naturală, da, ai nevoie. Altfel, nu. Protecția UV este în masa lentilei cu indice de refracție 1.6, nu plătești separat nimic.

La Hoya există două tipuri de tratament fotocromatic, Sensity 2 și Sensity Dark. Darku se închide până la 85 % și în mașină. Și lentila, chiar și în interior are o închidere de 10/12%.
Poți opta pt Sensity 2 care are viteza de reacție mult mai mare de închidere/ deschidere. Și nu se închide în mașină decât f puțin. Iar înăuntru este aproape de incolor.

Dar ambele tratamente se vor închide până la 80/ 85% în funcție de temperatură și luminozitate.

Ar trebui să vezi f clar pe unde privești ( acolo este centrul optic al lentilei) , altfel nu s montate corect.

Dioptria las o pe mâna optomestristului că doar nu te consulți singur! :)

Mulțumesc pentru detalii.

Eu am purtat de mic ochelari de soare din plastic la 5 lei atunci când mergeam la mare și de atunci am dezvoltat o ușoară sensibilitate la lumina puternica. Dintre toți cunoscuții mei, eu sunt acela care se uită cel mai greu la cameră când facem o poză în soare.
Asemenea mijesc ochii când ies afară din scară.

Dioptriile le voi lăsa clar în grija doctorului

Oare există vreo posibilitate de aplicare a tratamentelor doar pe jumătate? Chiar nu există vreun producător care sa ofere închidere mai mică?

Edited by reventon, 19 June 2022 - 19:00.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Există tratamente fotocromatice care se închid mai puțin, dar sunt de generație mai veche. Nu înțeleg, dacă ai fotofobie, de ce te deranjează că se închid reoede și mult.

#8
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Am o fotofobie ușoară.
Ceea ce ma deranjează este că pe vreme înnorată sau la umbră, totul se vede prea întunecat. Mie îmi plac mult lumina naturală și culorile naturii. Am nevoie doar de maxim 30% intunecare, nu sunt fan ochelari de soare.
Nu mai am nicio plăcere să mă plimb pe afară în alte momente decât când e soarele strălucitor.

Edited by reventon, 20 June 2022 - 10:17.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alege culoarea maro! Că deschide f mult, îți creează luminozitate, contrast.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate