Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Transporturi atipice versus legile din Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021

View PostNeaceasca85, on 19 iunie 2022 - 12:30, said:

Hotii de lemne chiar sunt vanati, nu poti sa le cari fara sa fii vazut si apoi oprit.
Gainarii de lemne sunt vanati, de fatada. Hotii de lemne de anvergura sunt protejati.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,708
  • Înscris: 14.10.2008
Se iau minim 2 din fiecare model, la unele se iau 3, la altele chiar 4, unde vrem inclusiv eu. În decembrie 2021 eu am cerut 4 Z2 uri la Slatina, mi-or dat 2, celelalte 2 in decembrie anul asta.

Poze pe topicul Întrebări cu Electricitatea din România sau pe Facebook Muzeul Lampilor.

Acum am adus 6 bucăți de la Mioveni.

Colecția mea va avea cândva 4 bucăți, deocamdată am 1 și în aceasta vara voi avea 2.

2 din grup doresc câte unul din toate modelele, sau același model cu toate 3 echiparile: mercur, sodiu și halide, deci 3 din fiecare.

Cei 2 care le vor pe toate sunt prioritizati, apoi vin ceilalți.

Adică 2 din grup printre care și mentorul, vor colecție completa cu tot ce s-a folosit în Iluminatul public.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,708
  • Înscris: 14.10.2008
Sper ca m-am exprimat bine, am scris dupa trezire deoarece am ceva nasol la serviciu si nu aveam timp sa-i raspund lui tytysor dupa ce beau cafeaua (bauta doar in zilele de lucru). Suntem mai multi in grup cu cerinte diferite si adaptam cererile catre primarii in functie de acestea.

Catre Slatina, deoarece sunt singurii care au cerut ca totul sa fie scris si oficial, am facut o adresa cu vreo 20 de liniute, 20 de modele mare parte existente doar in Slatina.

Dintre ei, eu doresc colectia cea mai mica, Logatu are 3 lampi, eu voi dori 4 dar momentan am 1 si vor fi 2, nah, ma rog, e luni si ma exprim mai aiuristic.

Eu si Logatu vrem sa si aprindem chiar zilnic aceste lampi, deci nu ne permitem decat putine, ceilalti cu zeci si sute de lampi vor in mare doar colectia ca atare, aprinderi doar de test.

De as avea multi bani, as construi in curte un sistem cu astfel de lampi, un micro iluminat public, actionat de fotocelula. Ce fotovoltaice, ce pompe de caldura si alte aberatii verzi de la varza de Bruxelles, lampi cu mercur si sodiu la inalta presiune. Posted Image Asa imi permit sa aprind mereu doar un mercur de 125 W in dormitor unde nu intra altii decat eu.

Acum ca sa zic ceva juridic, am fost sfatuit sa nu fac cererea in numele ONG-ului pe care l-am constituit, pentru ca lampile ar deveni obiecte de patrimoniu si nu dorim asta. Asociatia Pentru Muzeul Lampilor. Exista oficial.

#22
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006

View Posttytysor, on 19 iunie 2022 - 19:33, said:

cite modele are fiecare primarie? doar nu luati cite 10 din fiecare pentru colectie?  ai niste poze cu colectia actuala?

Aici vedeti cateva din modelele ce au fost deja restaurate pentru muzeu si cateva piese din domeniu:  https://www.youtube....valirexx/videos

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,708
  • Înscris: 14.10.2008
Pe 22 iulie am efectuat ultimul transport, Slatina-Pielesti pe DEX 12, pe atunci era doar bucata dintre Ganeasa si Pielesti in folosinta.

Am mers cu 130-135 kmh si apoi am auzit ca e 120 kmh limita si nu 130 ca pe autostrada. Dar am mers tare, mai ales la intoarcere cand eram singur pe DEX 12 si scapasem de lampile care pot starni curiozitatea politistilor. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate