Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problema usa inclinata/balama stricata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011
Salutare,
Am si eu o usa care nu vrea deloc sa se regleze , problema este in partea superioara a usii, intre timp ( dupa ore de reglaje si demontari) a ajuns si mai rau si calca una peste cealalta . Intrebarea este daca  sunt balamalele distruse ( la surubul de reglaj ) ? , vreau doar sa stiu daca urechiusile alea care sunt rupte sunt defapt ceea ce trebuie pentru ca reglajul sa functioneze

Sau nu stiu eu sa o reglez Posted Image

Multumesc

Attached Files



#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Cand usa se lasa se re-caleaza sticla. Nu umbli la balamale ca nu ai de ce  (si nici nu stii cum) si le faci varza.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vorbeste cu alexcrist,el este in domeniu.Te poate indruma.
La mine la usile de termopan acasa e altfel reglaju.Din balamale au surub deasupra,de acolo faceam eu.

Sau conu71

#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Usa nu doar “se lasa”, nu a zis nicaieri de ce a incercat reglaj din balamale, iar reglajele balamalelor (toate) se folosesc la nevoie, ca de aia sunt acolo. Recalarea sticlei uneori nu este necesara chiar daca “s-a lasat” usa.

Initiator, fa o poza la o balama intacta ( pare ceva turcesc), cauta pe cineva (din domeniu) care accepta sa schimbe balamaua si sa regleze pe cat posibil usa, trimite poza sa vada omul balamaua. Daca este nevoie de recalare sticla, tot cineva din domeniu ar trebui sa o faca.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 18 June 2022 - 22:51.


#5
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
Balamaua aia e stricata s-a rupt de aceea  nu mai trage usa , s-a fortat prea tare.

Edited by mmiclaus, 18 June 2022 - 22:51.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu pun un pariu. Niciunul dintre forumistii care au biznis cu termopane, nu se vor lega la cap fara sa ii doara cu speta de fata.

Solutia e una, suni la 100 de firme de termopane si poate gasesti pe cineva mai fara experienta si cu clienti putini in perioada asta care sa se riste sa arunce o privire. Altfel asta este munca multa bani putini sau deloc.

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, nu se leaga, dar iti trimit daca pot un baiat de-al lor, care vrea sa faca niste bani extra. Ca aia cu “multa munca si bani putini sau deloc” este utopie.

#8
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View Postabac, on 18 iunie 2022 - 22:55, said:

Eu pun un pariu. Niciunul dintre forumistii care au biznis cu termopane, nu se vor lega la cap fara sa ii doara cu speta de fata.

Solutia e una, suni la 100 de firme de termopane si poate gasesti pe cineva mai fara experienta si cu clienti putini in perioada asta care sa se riste sa arunce o privire. Altfel asta este munca multa bani putini sau deloc.

pai daca te uiti la poza vezi doua suruburi desfacute la care nu are ce umbla la ele, bucata care e rupta s-a fortat destul de tare , o fi ele niste turcisme de balamale (sumo daca un ma insel) dar nu se rup chiar asa usor, singura solutie este alta balama .

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
banuiala mea e ca rama/tocul e montat prost, e stramb.
daca rama e cat de cat ok trebuie schimbata piesa rupta.

Edited by arg, 18 June 2022 - 23:37.


#10
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
“Piesa” este rupta pentru ca era o problema, inlocuirea ei sigur nu rezolva problema. Eu m-am uitat la poze si nu-mi dau seama daca tocul este bine sau prost montat, tu cum iti dai seama?

#11
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 18 iunie 2022 - 23:50, said:

“Piesa” este rupta pentru ca era o problema, inlocuirea ei sigur nu rezolva problema. Eu m-am uitat la poze si nu-mi dau seama daca tocul este bine sau prost montat, tu cum iti dai seama?

Posibil ....dar usa nu e pusa de azi presupun are ceva vechime.Eu cred ca usa s-a decalat si a inceput sa traga de balama si a fortat si a mai desfacut  si doua surube care au afectat putin .

#12
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 09.09.2005
ce inseamna "surube"?

#13
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Balamaua aia e un tgp( sau elefant) se găsește de cumpărat,nu costă o avere( 30-45 Ron),practic se înlocuiește ,apoi se fac reglajele,sfatul meu e sa le înlocuiasca pe toate( 3 pe ușa) fiindcă dacă aia de sus e dusa sigur și aia de jos are probleme

Edited by Timplarualin, 19 June 2022 - 17:02.


#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postserginho, on 19 iunie 2022 - 16:26, said:

ce inseamna "surube"?

Inseamna ceea ce intelege orice om care stie sa bata un cui, daca nu stii sa bati un cui te iei de cuvinte si de exprimare. Subiectele unde scriu academicienii sunt in alte zone ale forumului, dar nu stiu daca pot participa cu ceva la problema pusa in discutie de initiator.

View PostTimplarualin, on 19 iunie 2022 - 17:01, said:

Balamaua aia e un tgp( sau elefant) se găsește de cumpărat,nu costă o avere( 30-45 Ron),practic se înlocuiește ,apoi se fac reglajele,sfatul meu e sa le înlocuiasca pe toate( 3 pe ușa) fiindcă dacă aia de sus e dusa sigur și aia de jos are probleme

Pe naiba, aia de sus e dusa ca si-a bagat el unghiile la creatie. Celelalte cel mai probabil nu au nimic. Si de cand se uzeaza toate balamalele in functie de cea superioara?

Ba da costa, costa in jur de 200 lei daca vrea sa schimbe una si in jur de 350 daca le schimba pe toate trei. Asta daca nu-si mai baga el unghiile si cheama pe cineva care cand pleaca de acolo cu 350 lei usa este functionala cat se poate, ca prea mari pretentii nu poti sa ai.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 19 June 2022 - 17:13.


#15
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 19 iunie 2022 - 17:26, said:



Inseamna ceea ce intelege orice om care stie sa bata un cui, daca nu stii sa bati un cui te iei de cuvinte si de exprimare. Subiectele unde scriu academicienii sunt in alte zone ale forumului, dar nu stiu daca pot participa cu ceva la problema pusa in discutie de initiator.



Pe naiba, aia de sus e dusa ca si-a bagat el unghiile la creatie. Celelalte cel mai probabil nu au nimic. Si de cand se uzeaza toate balamalele in functie de cea superioara?

Ba da costa, costa in jur de 200 lei daca vrea sa schimbe una si in jur de 350 daca le schimba pe toate trei. Asta daca nu-si mai baga el unghiile si cheama pe cineva care cand pleaca de acolo cu 350 lei usa este functionala cat se poate, ca prea mari pretentii nu poti sa ai.
balamaua atîta costă,dar sa o schimbi,sa reglezi ușa e alta mîncare de peste,nu am spus că îl costă "doar 40 Ron",mai mult că sigur și aia de jos( care practic susține ușa) e dusa, balamalele alea Sint slabute

Edited by Timplarualin, 19 June 2022 - 18:50.


#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu stiu ca balamalele alea sunt slabute, dar ca aia de jos sustine usa? Nu stiu, cred ca ar trebui sa o mai gandesti un pic. Da, poate de aia regula cand reglezi usa pe verticala este ca balamaua de jos sa ridice usa iar celelalte sa se apropie si atat. Dar este mult spus ca aia de jos sustine usa. 99,9% din probleme le pune balamaua de sus, aia tine usa, este cea mai importanta, aia se topeste efectiv sub sarcina, daca te uiti la magazinele cu usi ieftine o sa vezi ca doar balamaua de sus este indoita efectiv, celelalte sunt relativ ok.

De asta la reparatii pe viteza, fara bani, sau pe bani putini, iei balamaua de mijloc, o schimbi cu aia de sus si usa mai este functionala cativa ani. Aia de jos o mai duce lejer pentru ca da, sustine, dar nu mare lucru. Pentru cazul de fata este o rezolvare, dar daca o face el posibil sa strice si balamaua de mijloc, plus ca nu poate rezolva problema de unde a plecat totul.

Practic daca vrei sa faci o usa “ieftina si buna”, poti sa pui doar o balama buna pe usa, pui sus un schuring, simonswerk, un dr hahn si la mijloc si jos poti sa pui ce vrei, cacaturi, roto, greenteq, sau chiar turcisme de de toata jena. Atat sa nu uiti de armaturi, ca atunci poti sa pui pe mama lu schuring si dr hahn.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 19 June 2022 - 19:30.


#17
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 09.09.2005
eu am 3 usi care au feronerie de fereastra (asa le-am gasit), deci e destul de posibil ca balamaua de jos sa sustina usa, te miri degeaba, "se poarta".

#18
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu, nu, principiul se pastreaza. Tot aia de sus sustine si fereastra, practic alea nu sunt usi, sunt ferestre, dar tot sus se rezuma totul. Ce vedeti voi ca necunoscatori, este altceva fata de ce vedem noi, voi vedeti o usa, noi vedem o fereastra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate