Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Incident la magazin cu un pensionar

  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postflorinel, on 20 iunie 2022 - 17:14, said:

Mai multa toleranta fata de cei din jur, o atitudine mai buna aduce numai lucruri bune in viata omului. Un zambet, o scuza, o vorba buna nu doare si face viata tuturor mai frumoasa.
In primul rand - nu te mai enervezi din orice. Asta aduce puncte multe pe termen lung la sanatatea psihica. In al doilea rand ii face viata mai buna si scandalagiului - pentru ca rupe conflictul si-l dezarmeaza. Practic se calmeaza si ala.

Altfel o sa patiti ca mine, sa faceti crize de tensiune arteriala de 18/12 la 35 ani.

Deci, credeti-ma, nu mai faceti din tantar armasar, ca nu face bine la sanatate. In final, cand fiecare e la casa lui - nu mai conteaza cine a avut dreptate.

Eu de 10 ani sunt ZEN. Recunosc, uneori nu-mi iese - insa tot mai rar (trebuie si aici exercitiu).
Nu ma cert cu pensionarii (de fapt cu nimeni), nu ma enervez in trafic, merg lejer , ma dau la o parte , ignor idiotii...etc. Nu ma mai grabesc.
Am scapat (la propriu) de durerile de cap, care au fost prezente jumate din viata mea de "nervos".
Cred ca durerile de cap erau de la tensiune.Apoi te invidiez,pentru ca poti.Eu incep prin a face pe prostul intr-o disputa,tot in dorinta de a evita urmarile.Si sfarsesc cam totdeauna in a-i rupe capul,si mai mult,nu ma mai opresc de multe ori...

#20
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
Normalitatea incepe prin a accepta ca suntem diferiti, gandim si ne comportam fiecare dupa cum am invatat. Pe mine, parintii si bunicii m-au invatat sa nu-i deranjez pe altii. Mi-au dat sa citesc "Merci, pardon, scuzati" de la o varsta frageda. Cred ca o mai am in biblioteca.
Acum, la pensie, ma intreb de ce oare pe mine ma deranjeaza altii cu: tipete, urlete, manele, injuraturi, invective. Natia asta chiar a involuat atat de rau? Quo vadis?

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxbat, on 20 iunie 2022 - 07:40, said:

de la un mindarhitect se asteapta mult ma mult. ca sa nu zic altfel.
Doamne ajuta si numai bine la toti tinerii"vesnici".
Cati ani ai?
De obicei e bine sa ignori cand unu din spate de la coada de la casa de taxat,cauta scandal si te provoaca !

#22
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
E la fel de bine sa te gandesti ca, poate, irosesti timpul multor oameni doar pentru a-ti face "damblaua". Eu, de exemplu, cu bastonul in mana, am cardul gata pregatit, spre deosebire de unii juniori care incep sa-si caute craitarii dupa ce au fost scanate toate produsele.

#23
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postpesticidul, on 20 iunie 2022 - 08:23, said:

Eu sunt pensionar. Limita de varsta, stagiu mai mult decat complet. Te rog ceva: du-te la oricare dintre bunicii tai si spune-le ce ai scris aici.
Se vede, nu te'ai abtinut, prima postare in apararea colegului Posted Image)
In parte aveti dreptate, vorbitul in aglomeratie e ca si cum ai manca piftie in public, in unele situatii.
Problema e ca nu numai pensionarii "deranjeaza" la rand, se intampla tot felul, dar poate ar trebui sa nu mentionez ca altfel cum voi fi eu la varsta aia!

View Postflorinel, on 20 iunie 2022 - 17:14, said:

...Eu de 10 ani sunt ZEN. Recunosc, uneori nu-mi iese - insa tot mai rar (trebuie si aici exercitiu).
Nu ma cert cu pensionarii (de fapt cu nimeni), nu ma enervez in trafic, merg lejer , ma dau la o parte , ignor idiotii...etc. Nu ma mai grabesc.
Am scapat (la propriu) de durerile de cap, care au fost prezente jumate din viata mea de "nervos".
lol tare! Nici eu nu ma enervez nici chiar la volan in nicio situatie, o iau logic.

Edited by dan.me, 21 June 2022 - 03:20.


#24
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Mana sus ala caruia ii suna telefonul cand e la coada la Kaufland si el se scuza la toata lumea si nici nu raspunde, ca sa nu raneasca sentimentele unui pensionar aflat la 5m in spate, plm.
Fratilor, am luat-o razna cu totii?
Unii raspund la telefon, altii isi trag chilotii din fund, am vazut ca unii vapeaza in magazine....deci avem ce face, hai mai relax!

#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
eu nu raspund la telefon cand stiu ca nu pot vorbi fara sa deranjez pe altii, cel mult dau respingere apel.
dar nici nu ma apuca istericalele daca altii raspund, â


In definitiv nu gasesc ca e mai deranjant un om care cvorbeste la telefon fata de unul care din cauza varstei (sau alte motive) se deplaseaza mai incet pe culoare si nu de putine ori fix pe mijloc astfel incatr sa nu-l poti depasi.

#26
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 21.04.2014

View PostOlteanul_sfios, on 21 iunie 2022 - 08:59, said:


Fratilor, am luat-o razna cu totii?


Cam da! :yes:

Nu-i chip sa treaca unii/unele strada, daca nu stau cu nasul in telefon pe trecerea de pietoni!
Nu au aer, daca nu raspund la un apel telefonic si trancanesc in mijloacele de transport vreo juma' de ora. Dar te rog, nu te jena, zbiara mai tare, ca locuitorii din New York nu te aud! De ce ai mila de urechile lor si pe ale mele vrei sa le asurzesti?!

Li se prabuseste universul, daca pun telefonul pe "mute" cit timp sint la cumparaturi intr-un magazin.

Cind stii ca astepti un telefon urgent sau ca-ti naste nevasta si iti trimite selfie de la maternitate, stai, dom'le, acasa, nu umbla aiurea pe strazi! Nu ma intereseaza sa ascult conversatiile tale private intr-un spatiu public! E o chestie de bun simt, intelegi? :P




#27
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Suntem din ce in ce mai antisociali. CU toate retelele sociale, face2face nu mai stim sa interactionam.
Cand apelezi o persoana pe strada, in SM, la rand la casa cu o gluma, sau ceva hazliu se uita la tine de parca vrei sa ii furi ceva, sau sa ii bagi pla in c*r!
Pe strada vezi oameni care merg precum masinutele cu telecomanda, cu privire rece si încruntați.
Eu am ramas uitmit de expresiile fetelor bucurestenilor, vor sa para siguri pe ei, cu fete dure, reci!
Suntem pe trend descendent ca societate! De aici si rautatile cand cineva iese din 'anormal'.
Cand ati atras ultima oara atentia cuiva care greseste, ai primit multumiri? sau fmm??!

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cel mai mult ma deranjeaza cei ce butoneaza prostofonul pe strada sau in magazine,DIN MERS.

#29
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View PostMelteanu, on 21 iunie 2022 - 16:28, said:

Cel mai mult ma deranjeaza cei ce butoneaza prostofonul pe strada sau in magazine,DIN MERS.
Pt ca nu va puteti adapta schimbarilor care fie ca vrem, fie ca nu vrem , vin peste noi. De asta va deranjeaza. De 4 miliarde de ani de cand e omul pe pamanat de la pestera la vila cu piscina se vede o evolutie.
Aici e vorba de intelepciune.

#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
de ce oamenii nu se schimba IN BINE?Tu asta o numesti evolutie?

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMelteanu, on 21 iunie 2022 - 16:28, said:

Cel mai mult ma deranjeaza cei ce butoneaza prostofonul pe strada sau in magazine,DIN MERS.

Păi, io am lista de cumpărături pe telefon.

#32
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
Omul a specificat cu majuscule, deci considera important, un element pe care unii il ignora. "DIN MERS". E risc de ciocnire, impiedicare, lovire, imbrancire. Consulti telefonul sau lista? Te poti retrage intr-un colt, discret. Cred ca tot in cartea pe care am amintit-o am citit asta, acum 100 de ani. Sigur, telefonul mobil nu era amintit acolo, asa ca e posibil sa ma insel.

#33
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostOlteanul_sfios, on 21 iunie 2022 - 08:59, said:

...vapeaza in magazine....
ce inseamna?

#34
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Fumeaza bashini aromate in magazine,crezind ca asa se lasa de fumat.......e la moda acum.......

#35
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostMelteanu, on 21 iunie 2022 - 16:28, said:

Cel mai mult ma deranjeaza cei ce butoneaza prostofonul pe strada sau in magazine,DIN MERS.
Nu stiu daca e de la smartofon, cred ca si inainte de el se repezeau cu ochii inchisi pe trecerea de pietroni. Din experientele mele nu conteaza nici daca un drogat intra cu viteza in ei, tot nu s'ar grabi sau intoarce privirea sau feri. Ei stiu una si buna, au prioritate si daca mai scapa cu viata sau nu conteaza mai putin. De aia am mai zis ca pietonii nu trebuie sa stie ca au prioritate altfel mai rau incaurca circulatia si produc accidente.

#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pe vremuri lumea se apropia de trecerea de pietoni,se forma un grup,si indrazneau sa traverseze,masinile le dadeau prioritate.Acum cretinii vin privind telefonu,care cum vrea,adica mergind singur sau in fuga si continua fara sa incetineasca pe trecere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate