Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Incident la magazin cu un pensionar

  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Azi am patit o chestie jenanta. Eram la KFLD , am pus pe banda vreo 10 produse dupa clientul din fata mea. Trece clientul, imi scaneaza si mie d-soara produsele, pun cardul ( in timpul asta am primit un apel important pe telefon si am raspuns) totul decurgea normal chiar daca vorbeam la telefon. Faceam doua lucruri deodata dar in acelasi timp. Al treilea cetatean din rand in spatele meu, vreo 75 de ani inepe sa strige la mine: "hai domle' ca nu toti avem timp sa asteptam dupa tine care vorbesti la telefon"...
Bai ce ajung oamenii dupa o varsta, sper sa ma fereasca Universul, Dumnezeu sau ce o fi sa ajung si eu asa....
Mai jenant a fost el ca tipa intre oameni decat eu care vorbeam la telefon fara ca sa afectez cu ceva timpul de asteptare al celorlalti...( spun asta in apararea mea desigur :P )
Am incercat sa-l inteleg, nu am ripostat, l-am lasat sa-si faca numarul...
:)

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
Pe vremuri varsta venea la pachet cu rabdare si ceva intelepciune .... acum vine cu egoism si mitocanie.

Edited by Tarzy, 18 June 2022 - 13:04.


#3
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View PostTarzy, on 18 iunie 2022 - 13:03, said:

Pe vremuri varsta venea la pachet cu rabdare si ceva intelepciune .... acum vine cu egoism si mitocanie.
Stai sa vezi ca tot tinerii sunt aia rai :)

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTarzy, on 18 iunie 2022 - 13:03, said:

Pe vremuri varsta venea la pachet cu rabdare si ceva intelepciune .... acum vine cu egoism si mitocanie.
din toate timpurile, unora virsta le aduce cite ceva, altora le ia!

#5
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View Poststteven, on 18 iunie 2022 - 12:55, said:

Al treilea cetatean din rand in spatele meu, vreo 75 de ani inepe sa strige la mine: "hai domle' ca nu toti avem timp sa asteptam dupa tine care vorbesti la telefon"...
Mai jenant a fost el ca tipa intre oameni decat eu care vorbeam la telefon fara ca sa afectez cu ceva timpul de asteptare al celorlalti...( spun asta in apararea mea desigur Posted Image )

L-o fi deranjat ca plateai cu cash si nu gaseai banii. Macar daca ai fi platit cu cardul.

Edited by johnnickelby, 18 June 2022 - 19:58.


#6
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Citeodata sunt de acord cu pensionarul.Pe vremea mea,persoanele educate cind le suna telefonul se scuzau daca se aflau undeva unde necesita atentie.Si sunau apoi cind nu incomodau pe nimeni.Apoi daca trebuiau sa sune pe cineva o faceau mai retras.Sunt o fosila vie...eu...

#7
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Și ai venit repede sa te smiorcaiesti pe forum că te-a certat un cetățean pentru că blocai casa și țineai rândul in loc.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Vorbeam cu o cunostinta care lucreaza cu publicul, cel mai greu lucru din lume sa lucrezi cu romani.

Si din pacate am observat ca pensionari nu prea se mai duc la piata, acum vaneaza oferte in supermarket.

Exemplu de comportament comunist/pensionar? Era la kaufland oferta carne de porc cu 1kg = 14 lei? Cred ca zic bine, am fost si eu dimineata, stiam de oferta, am cumparat pipote, ficat, peste, imi faceam cumparaturile si am observat pensionari care facusera coada in interiorul magazinului in jurul frigiderului ala pus pe mijloc in care se puneau pungile cu carne vidata 1kg carne de porc(ce era la oferta), si tot intrebau angajati de la kaufland, cand descarca marfa, daca mai aduc, daca asteapta.
Deci pur si simplu ca o sceneta daia ciudata, stateau in mijlocul magazinului si facusera coada la un frigider gol. Am vrut sa fac poze dar stiu ca nu ai voie in kaufland si mi-a parut asa de idioata faza de am zis ca stau naiba cuminte.

Astazi eram la autobuz si o pensionara alerga repede sa urce in autobuz sa prinda loc, autobuzul mai mult gol, ma uitam la ea si tot asa ma gandeam ce dracu se grabeste?
Mai zic de pensionari care nu asteapta sa cobori sau sa urci.
Le pare ca au numai drepturi.

Edited by MindArchitect, 18 June 2022 - 21:18.


#9
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Asa sunt toti romanii, sau aproape toti ca sunt si eu, sado-mazo, sunt atrasi de carnea de porc ce tocmai s'a dovedit cancerigrna cu acte in regula.

#10
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Poststteven, on 18 iunie 2022 - 12:55, said:

Azi am patit o chestie jenanta. Eram la KFLD , am pus pe banda vreo 10 produse dupa clientul din fata mea. Trece clientul, imi scaneaza si mie d-soara produsele, pun cardul ( in timpul asta am primit un apel important pe telefon si am raspuns) totul decurgea normal chiar daca vorbeam la telefon. Faceam doua lucruri deodata dar in acelasi timp. Al treilea cetatean din rand in spatele meu, vreo 75 de ani inepe sa strige la mine: "hai domle' ca nu toti avem timp sa asteptam dupa tine care vorbesti la telefon"...
Bai ce ajung oamenii dupa o varsta, sper sa ma fereasca Universul, Dumnezeu sau ce o fi sa ajung si eu asa....
Mai jenant a fost el ca tipa intre oameni decat eu care vorbeam la telefon fara ca sa afectez cu ceva timpul de asteptare al celorlalti...( spun asta in apararea mea desigur :P )
Am incercat sa-l inteleg, nu am ripostat, l-am lasat sa-si faca numarul...
:)

Adică tu te tot coiai și țineai rândul in loc pt că aveai tu o convorbire importantă, ce să spunem.  

Penibil și jenant e ce ai făcut tu.

Adică te rogi să mori de tânăr?

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Intoleranta la diverse apare sub tot mai multe forme.

Poate spune cineva ca n-a avut niciodata o zi proasta? Parca prea ne grabim sa-i judecam pe altii.

O sa tin partea pensionarului, acum:
- bunul simt+7ani de-acasa spun ca nu e frumos sa vorbesti la telefon cand cei din jur sunt atat de aproape incat sa-l auda chiar si pe interlocutor. Daca adaugam in ecuatie faptul ca esti la casa de marcat, unde trebuie sa fii atent la eliberat banda si la plata - deja e de batut obrazul.
- pensionari(sau batrani) o sa ajungem cu totii. Vom avea alte prioritati - una foarte importanta, timpul, va deveni si mai importanta
- daca ti se atrage atentia de catre o persoana(sau mai multe) ca deranjezi (in orice fel) - atitudinea corecta este "ma scuzati" si "multumesc pentru intelegere". Nu doare, in plus detensioneaza nervii.

Pentru cei care se mira de diverse "ciudatenii" ale pensionarilor.
Ganditi-va ca majoritatea pensionarilor au pensii mici. Probabil pe la 2000 lei e pensie bunisoara. Din banii aia trebuie sa plateasca facturile, medicamentele si trebuie sa si traiasca.
Cat suntem tineri nu avem cheltuiala cu medicamente, decat poate ocazional. Pensionarii, majoritar, au tratamente pentru boli cronice, si baga destul de multi bani in asta, chiar si cu reducerile aferente.
Plus ca destul de multi trebuie sa manance dupa un anumit regim. Adica...bani in plus.
De aia vaneaza orice fel de oferte, care poate noua ni se par hilare. Pentru ei conteaza chiar si cativa banuti, pe care poate noi ii lasam la casa, sa nu ne deranjeze prin buzunare.

Si inchei cu o intrebare:
- Cam cum credeti ca va fi initiatorul cand va fi pensionar - daca acum deschide topic pe softpedia "incident" , pentru ca cineva i-a atras atentia pe motiv de nesimtire?

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca la pensionari a devenit regula.
Inainte ramaneau la piete si era ok, acum au descoperit mall-urile, supermarketurile.

Si la piata o merge sa mai comenteze ceva, sunetul ambiental, dar cand zici ceva in supermaket unde este mai liniste, oameni mai ok, iesi in evidenta prin comportamentul scarbos.

La mine in oras le-au dat abonamente gratuite dar nu le-au impus numar minim/maxim de curse, anumite ore, sa evite aglomeratia. Si aglomereaza autobuzele la orice ora.
Am avut si eu cateva intalniri ciudate cu pensionari, tot timpul comenteaza, tot timpul nu inteleg spatiul personal. Ei se duc la supermarket ca la piata. La negociat, la comentat.

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
de la un mindarhitect se asteapta mult ma mult. ca sa nu zic altfel.
Doamne ajuta si numai bine la toti tinerii"vesnici".

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Nu face greseala sa zici ca asa o sa fim si noi.

Ei sunt o cu totul alta generatie, au fost crescuti de stat, pentru ei statul a fost mama si tata, la propriu.
Statul le-a dat apartamente, statul le-a dat repartitie la job, statul le-a dat totul.

Tie si mie? Ce ne-a dat statul? Nimic, am fost invatati ca singuri ne facem bani. Deci nu are rost sa fiu scarbos pe vreun angajat la kaufland ca stiu cum este ca incepator in viata.

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Probabil nu ești căsătorit. Ai fi fost antrenat la astfel de evenimente. :)

#16
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022

View PostMindArchitect, on 20 iunie 2022 - 08:09, said:

Nu face greseala sa zici ca asa o sa fim si noi.

Ei sunt o cu totul alta generatie, au fost crescuti de stat, pentru ei statul a fost mama si tata, la propriu.
Statul le-a dat apartamente, statul le-a dat repartitie la job, statul le-a dat totul.

Tie si mie? Ce ne-a dat statul? Nimic, am fost invatati ca singuri ne facem bani. Deci nu are rost sa fiu scarbos pe vreun angajat la kaufland ca stiu cum este ca incepator in viata.

Eu sunt pensionar. Limita de varsta, stagiu mai mult decat complet. Te rog ceva: du-te la oricare dintre bunicii tai si spune-le ce ai scris aici.

#17
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View PostDarthBane, on 19 iunie 2022 - 01:49, said:

Adică tu te tot coiai și țineai rândul in loc pt că aveai tu o convorbire importantă, ce să spunem.  

Penibil și jenant e ce ai făcut tu.

Adică te rogi să mori de tânăr?
Tu degeaba citesti ca nu pricepi. Mai si critici culmea...

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Mai multa toleranta fata de cei din jur, o atitudine mai buna aduce numai lucruri bune in viata omului. Un zambet, o scuza, o vorba buna nu doare si face viata tuturor mai frumoasa.
In primul rand - nu te mai enervezi din orice. Asta aduce puncte multe pe termen lung la sanatatea psihica. In al doilea rand ii face viata mai buna si scandalagiului - pentru ca rupe conflictul si-l dezarmeaza. Practic se calmeaza si ala.

Altfel o sa patiti ca mine, sa faceti crize de tensiune arteriala de 18/12 la 35 ani.

Deci, credeti-ma, nu mai faceti din tantar armasar, ca nu face bine la sanatate. In final, cand fiecare e la casa lui - nu mai conteaza cine a avut dreptate.

Eu de 10 ani sunt ZEN. Recunosc, uneori nu-mi iese - insa tot mai rar (trebuie si aici exercitiu).
Nu ma cert cu pensionarii (de fapt cu nimeni), nu ma enervez in trafic, merg lejer , ma dau la o parte , ignor idiotii...etc. Nu ma mai grabesc.
Am scapat (la propriu) de durerile de cap, care au fost prezente jumate din viata mea de "nervos".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate