Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Despre amenzile de parcare pe portiunile de pamant din sect 6

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Da, amenzile sunt destul de mari si aberante sub pretextul ca se protejeaza spatiul verde. Dar realistic vorbind totul , dar absolut totul este platit din banii nostri, adica luati de la noi in baza legii (taxe, impozite si alte biruri).

Fortati de imprejurari trebuie sa parcam pe unde apucam si nu parcam din rautate sau ca vrem sa "distrugem" terenul. Pur si simplu nu prea ai unde sa parchezi legal in anumite situatii.

Spatiile acelea verzi mici sau mari si terenurile pot fi imprejmuite pt a fi protejate, dar este mai simplu sa dai amenzi din pix. Numai zic de locuri de parcare sau spatii speciale pt masinile care livreaza marfa.

Cum este procedura:

Mai intai iti fac poze la masina cu nr si tot tacamul, dupa care iti pun invitatie in parbriz. Daca o ignori, iti trimit prin posta recomandata, unde esti chemat la locala pt a identifica faptasul mentionand in recomandata ca daca nu te prezinti iti mai da o amenda pt neprezentare. Daca nu te duci pana la urma iti trimite amenda PV acasa cu recomandare prin posta. Pana la urma iti vine amenda direct acasa. Daca nu o platesti se adauga toata suma mare la impozit pe masina si aia ramane acolo inregistrata.

La sect 6 amenda pt parcare pe "spatiu verde" sau bucata aia de pamant uscata sau noroi neimprejmuita este intre 1000-2500 lei inclusiv si la 3.5. t.

Da, este mult si abuziv, avand in vedere salariile de la privat si mai ales ca orasul este o ruina si tot ce este facut este de mantuiala si pt a da tunuri, dar nu prea ai ce sa faci cand iti vine surpriza decat sa te duci la locala si sa te milogesti in incercarea de ati da cea mai mica amenda, altfel iti trimit suma cea mai mare si daca nu o platesti se adauga la impozit. Sitemul functioneaza perfect si necontenit cand este vorba de colectarea de bani la buget.

Exista si contestatie daca ai de ce sa te legi, dar si avocatul costa. Sistemul este gandit destul de pervers si ticalos, chiar diabolic pt ca realistic noi nu primim infrastructura sau servicii de calitate, etc din banii pe care ii platim fortati fiind, dar ni se da peste nas ca si in Vest amenzile sunt mari si de asta se respecta legile acolo. Ok sunt mari, dar ce salarii sunt? Ce infrastructura si ce servicii sunt acolo, care chiar justifica amenzile si taxele alea?!  Probabil la noi se merge pe ideea de salarii nete de cateva sute de euro iar amenzile sa fie de si mai multe sute de euro , poate chiar mii.

"Surpriza" a fost de 1500 lei.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Și? A doua oara mai parchezi pe spațiul verde?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Trebuia sa atasezi si o poza cu spatiul respectiv avand masina parcata deasupra. Nu ma pronunt doar pe baza de vorbe si n-am fost pana in prezent amendat desi domiciliez in acelasi sector.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu as modifica un pic legea ;
- prima incalcare = avertisment (ca pe vremuri - o hartie lipita pe parbriz cu adeziv de calitate)
- a doua incalcare = amenda 5000 RON
Posted Image

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Ma bucur ca ai deschis acest topic aici, poate patania/amenda ta ii convinge si pe ceilalti ce parcheaza neregulamentar sa nu o mai faca pe viitor. Speram si pe tine.
Nu este problema noastra ca salariile sunt mici si amenzile sunt mari. Rolul amenzilor e sa te descurajeze sa mai repeti fapta pe viitor.
Masina nu este obligatorie si nici locul de parcare. Iti permiti masina, iti permiti sa o parchezi NEregulamentar, iti asumi si plata amenzii. Unde nu ai loc sa parchezi regulamentar, mergi pe jos, foloseste transportul public, Uber, Bolt, taxi, comanda acasa. Nu este loc pentru toate masinile inmatriculate.

PS: Si politistii locali sunt platiti din taxe si impozite, iar spatiul verde si noroiul nedus pe strada e important pentru unii ce ii platesc.

#6
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
"mai ales ca orasul este o ruina"

oare o fi o ruina si din cauza ca tu parchezi pe spatiul verde ? o fi ?

PS: mi se pare o suma corecta. La urma urmei asa cum ai zis si tu spatiile alea verzi sunt facute din banii nostri ai tuturor care platim taxe. Daca tu il strici sa il platesti tu integral.

Edited by yonut_a, 17 June 2022 - 16:44.


#7
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Foarte bine ti-a facut si inca amenda e blanda. N-ai ce sa cauti cu masina pe spatiul verde.

#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postyonut_a, on 17 iunie 2022 - 16:42, said:

"mai ales ca orasul este o ruina"

oare o fi o ruina si din cauza ca tu parchezi pe spatiul verde ? o fi ?

PS: mi se pare o suma corecta. La urma urmei asa cum ai zis si tu spatiile alea verzi sunt facute din banii nostri ai tuturor care platim taxe. Daca tu il strici sa il platesti tu integral.

N-ai dreptate aici. Nu e ruina din cauza lui, este din cauza municipalitatii si coruptilor care ne conduc.
Multe spatii verzi, se numesc asa doar pt ca a crescut ceva iarba acolo dar nu le ingrijeste nimeni. Nu cred ca era nebun sa parcheze pe o frumoasa peluza cu gazon si flori si ulterior sa faca gura pentru amenda.
Nu se fac parcari, nu se amenajeaza spatii verzi dar se dau amenzi... Cumva il inteleg pentru ca si eu locuiesc tot in S6. Din fericire am loc de la ADP dar vad zilnic problemele astea...
Marea parcare de la Pacii, care apartinea de primarie, au dat-o dezvoltatorilor sa faca blocuri pe spatiul respectiv, in loc sa o redeschida ca parcare, eventual si supraetajata.

Edited by mannyx92, 17 June 2022 - 16:52.


#9
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View Postmannyx92, on 17 iunie 2022 - 16:51, said:

N-ai dreptate aici. Nu e ruina din cauza lui, este din cauza municipalitatii si coruptilor care ne conduc.
Multe spatii verzi, se numesc asa doar pt ca a crescut ceva iarba acolo dar nu le ingrijeste nimeni. Nu cred ca era nebun sa parcheze pe o frumoasa peluza cu gazon si flori si ulterior sa faca gura pentru amenda.
Nu se fac parcari, nu se amenajeaza spatii verzi dar se dau amenzi... Cumva il inteleg pentru ca si eu locuiesc tot in S6. Din fericire am loc de la ADP dar vad zilnic problemele astea...
Marea parcare de la Pacii, care apartinea de primarie, au dat-o dezvoltatorilor sa faca blocuri pe spatiul respectiv, in loc sa o redeschida ca parcare, eventual si supraetajata.

Corect.

Cand ai treaba si trebuie sa muncesti contracronometru, nu poti sa ei masina in spate sau sa o bagi in buzunar. Pur si simplu sunt zone unde nu ai unde sa parchezi legal. Nu cred ca oamenii parcheaza din placere in mocirla.
Pai este mai usor sa scrii din pix si sa faci poze decat sa faci parcari gratuite, sa imprejmuiesti spatiile acelea de pamant/verzi,etc si sa le ingrijesti.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,621
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 16:16, said:

"Surpriza" a fost de 1500 lei.
Sa incerci in sectorul 1 la dna Clotilde asa ceva sa vezi surpriza mai faina :)

#11
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 16:16, said:

La sect 6 amenda pt parcare pe "spatiu verde" sau bucata aia de pamant uscata sau noroi neimprejmuita este intre 1000-2500 lei inclusiv si la 3.5. t.

Abordezi problema gresit.
Tu ai luat amenda perfect legal. Nu conteaza cum arata spatiul ala verde. Nu ai ce sa comentezi aici, daca a fost facut totul legal (nu am citit toata povestirea aia imensa).
Daca voiai sa faci o treaba, indiferent de parcare sau amenda, ar fi trebuit, pina acum, sa tragi de urechi primaria ca nu are grija de spatiile verzi. Da, se poate si asa ceva. Exact cum... asta nu mai e treaba mea.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 16:16, said:

Pur si simplu nu prea ai unde sa parchezi legal in anumite situatii.
Nu ai unde, nu parchezi, sau iti asumi consecintele. Nu e nimic complicat.

#13
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 16:16, said:

Spatiile acelea verzi mici sau mari si terenurile pot fi imprejmuite pt a fi protejate, dar este mai simplu sa dai amenzi din pix.
Deci daca spatiul ala era imprejmuit si protejat, tu nu te-ai mai fi suparat ca nu ai unde sa parchezi.

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 16:16, said:

Da, este mult si abuziv, avand in vedere salariile de la privat si mai ales ca orasul este o ruina si tot ce este facut este de mantuiala si pt a da tunuri, dar nu prea ai ce sa faci cand iti vine surpriza decat  din banii pe care ii platim fortati fiind, dar ni se da peste nas ca si in Vest amenzile sunt mari si de asta se respecta legile acolo. Ok sunt mari, dar ce salarii sunt? Ce infrastructura si ce servicii sunt acolo, care chiar justifica amenzile si taxele alea?!  Probabil la noi se merge pe ideea de salarii nete de cateva sute de euro iar amenzile sa fie de si mai multe sute de euro , poate chiar mii.

Tot aud prostia asta cu "sunt mari amenzile pentru ce salarii avem dom`ne!" Amenzile nu sunt cosul zilnic sa fie corelate cu salariul, amenda este o penalizare pentru incalcarea legii.

View Postmannyx92, on 17 iunie 2022 - 16:51, said:

Multe spatii verzi, se numesc asa doar pt ca a crescut ceva iarba acolo dar nu le ingrijeste nimeni. Nu cred ca era nebun sa parcheze pe o frumoasa peluza cu gazon si flori si ulterior sa faca gura pentru amenda.
Nu se fac parcari, nu se amenajeaza spatii verzi dar se dau amenzi... Cumva il inteleg pentru ca si eu locuiesc tot in S6. Din fericire am loc de la ADP dar vad zilnic problemele astea...

Sunt de acord partial cu ce scrii, si eu locuiesc tot in S6 in Drumul Taberei si nu-mi place deloc ca dupa terminarea constructiei metroului spatiul dintre strada si trotuar, pe care inainte erau parcari in spic, a ramas o bucata inutila umpluta cu pamant, fara nimic plantat, complet neamenajata.
Totusi, lipsa locurilor de parcare nu justifica in nici un fel magaria unora de a se urca cu masina pe pamant/spatiu verde si de a umple apoi strada cu brazde noroioase! Eu daca nu gasesc loc de parcare nu ma opresc acolo, mai caut.

Edited by DannyMC, 17 June 2022 - 18:19.


#15
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postmannyx92, on 17 iunie 2022 - 16:51, said:

N-ai dreptate aici. Nu e ruina din cauza lui, este din cauza municipalitatii si coruptilor care ne conduc.

Nu pot sa iti spun cate locuri din oras noi sunt vandalizate , nu pot sa iti spun cate urme de caucicuri sunt pe spatiile verzi.

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 17:18, said:

Corect.

Cand ai treaba si trebuie sa muncesti contracronometru, nu poti sa ei masina in spate sau sa o bagi in buzunar. Pur si simplu sunt zone unde nu ai unde sa parchezi legal. Nu cred ca oamenii parcheaza din placere in mocirla.

Hai sa nu dramatizam. Am locui 2 ani intr-o zona in care nu gaseam seara loc de parcare decat la 500m casa , si caram baxurile de apa, cumparaturi si toate alea dupa mine. Si uite ca am supravietuit fara sa ma sui pe spatiul verde. Trebuie doar vointa, mai multa vointa decat scuze.

Nici sa stea cineva in cap nu va reusi sa faca locuri de parcare pentru toata lumea in Bucuresti. Nici nu e normal sa avem toti masina in Bucuresti.

Edited by yonut_a, 17 June 2022 - 18:20.


#16
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
Cand ai cumparat masina te-ai gandit unde o sa o parchezi legal ?

#17
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 17:18, said:


Corect.

Cand ai treaba si trebuie sa muncesti contracronometru, nu poti sa ei masina in spate sau sa o bagi in buzunar. Pur si simplu sunt zone unde nu ai unde sa parchezi legal. Nu cred ca oamenii parcheaza din placere in mocirla.
Pai este mai usor sa scrii din pix si sa faci poze decat sa faci parcari gratuite, sa imprejmuiesti spatiile acelea de pamant/verzi,etc si sa le ingrijesti.
Una e sa parchezi "ilegal" pe prima banda de circulatie de pe Bdul Dr. Taberei, lucru pentru care nu te deranjeaza nimeni, alta e sa urci masina pe spatiul verde si sa umpli apoi strada de noroi pentru ca ai vrut sa parchezi in fata scarii. Noroiul ala carat in strada ajunge in plamanii nostri.

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostAndi03, on 17 iunie 2022 - 16:16, said:

Da, amenzile sunt destul de mari si aberante sub pretextul ca se protejeaza spatiul verde. Dar realistic vorbind totul , dar absolut totul este platit din banii nostri, adica luati de la noi in baza legii (taxe, impozite si alte biruri).
Care "nostri"? Te referi la aia jmekeri, care cred ca totul li se cuvine? S-ar schimba multe in bine in tara asta, daca n-ar mai gandi lumea ca tine. Nu te cunosc (de fapt, nici nu ma intereseaza), dar ai apucaturi de cocalar...
Eu as interzice si circulatia masinilor in zonele centrale ale oraselor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate