Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Demografia, o mare problema a Romaniei. De ce nu mai fac romanii copii

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7578 replies to this topic

#37
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,875
  • Înscris: 30.07.2006

 kopac, on 18 iunie 2022 - 08:40, said:

daca ti se pare destul de rau ce li se intampla lor, tu cum dai un exemplu pozitiv? cati copii ai la moment si cati mai intentionezi sa faci?

Ma tem ca nu ai inteles ideea.
Trebuie sa ajuti copiii care au nevoie acum,NU sa faci altii.

Eu fac ceva concret pentru copiii saraci.

Tu ce faci in acest sens?

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Să ai o turmă de copii e un exemplu pozitiv kopacule?

#39
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
in situatia data, da! Cand suntem din ce in ce mai putini! Eu nici macar asta nu propovaduiesc, turme de copii! Vreau ca tinerii cu cariera, posibilitati materiale sa faca 2-3 copii si sa n-o mai arda in city break-uri. Ar fi un pas necesar sa imbunatim natalitatea.

 marius.bunu, on 18 iunie 2022 - 08:48, said:

Ma tem ca nu ai inteles ideea.
Trebuie sa ajuti copiii care au nevoie acum,NU sa faci altii.

Eu fac ceva concret pentru copiii saraci.

Tu ce faci in acest sens?


Nu stiu, nu m-am gandit la asta. Incerc sa-i cresc cu dedicatie pe ai mei. Nu sunt crucea rosie si nici biserica, nu ma poate judeca nimeni ca nu fac nimic in directia asta.

#40
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,875
  • Înscris: 30.07.2006

 kopac, on 18 iunie 2022 - 08:53, said:


Nu stiu, nu m-am gandit la asta. Incerc sa-i cresc cu dedicatie pe ai me

Foarte rau.
Ii faci in schimb pe altii egoisti.

Tinta nu e sa ai sute de mii de copii needucati si nici scolarizati.

Tinta e ca numarul acestora sa fie extrem de mic si Romania o tara in care diaspora sa se intoarca.

La ce-ti foloseste o ciurda de copii care viseaza toti sa emigreze?

 kopac, on 18 iunie 2022 - 08:53, said:

Vreau ca tinerii cu cariera, posibilitati materiale sa faca 2-3 copii si sa n-o mai arda in

Nu o sa ii faca intr-o tara ca Romania care practic,nu le ofera nimic.

Tu refuzi sa vezi realitatea si te imbeti cu apa rece.

Te autosugestionezi ca esti rege in tara orbilor,  nabab cu 6000 de euro intr-o tara de saraci.

Deschide putin ochii si vezi realitatea

Edited by marius.bunu, 18 June 2022 - 09:12.


#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 kopac, on 18 iunie 2022 - 08:53, said:

in situatia data, da! Cand suntem din ce in ce mai putini! Eu nici macar asta nu propovaduiesc, turme de copii! Vreau ca tinerii cu cariera, posibilitati materiale sa faca 2-3 copii si sa n-o mai arda in city break-uri. Ar fi un pas necesar sa imbunatim natalitatea.

Când gândești maxim la ziua de mâine ajungi să spui așa ceva.
Dar dacă ai putea să încerci să gândești pe un termen mai lung, ai vedea că dă cu virgulă.

Creștem natalitatea, ok.
Dar ce se va întâmpla cu copiii aceia? Lor cine le va plăti pensiile?
Creștem iar natalitatea?
Sau asta nu te mai interesează?

ps. De ce ești împotriva city-break-urilor? N-ai încercat niciodată?

Edited by ericmario, 18 June 2022 - 09:18.


#42
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 kopac, on 18 iunie 2022 - 06:04, said:

Iliescu Ion - nu are.


Nici Sasul.

Ca cica nevasta-sa nu suporta salamu' sasesc !... Posted Image


 kopac, on 18 iunie 2022 - 06:04, said:

Orban, Ciuca, Cutu - cate unu.

Posted Image

Cam la fel si banatzenii...

Apropos - zicatoare banatzana:

- sti(t)i de ce fac banatzenii numa' un copil ?
- Ca nu pot face jumate !... Posted Image

Edited by sylvius, 18 June 2022 - 09:33.


#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu sunt bănățean.
Și am un singur copil.
Posted Image

#44
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Intrebare: Care ati facut copii pentru propasirea natiunii? Ca io am facut-o pentru ca eram indragostit lulea de nevasta-mea si ne-a placut sa ne dam in barci. Mi-ar placea si acum, dar pacea mondiala ma impiedica.
Ca-mi dau cu pumnii-n cap ca n-am facut mai multi e partea a doua.

#45
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Costache, felicitări pentru ce ai tu acolo!
La mine e la fel, l-am făcut pe Eric Mario pentru că ne-am dorit-o.
Și am fost la un pas de a nu mai putea avea copii, dar bunul Dumnezeu ne-a ajutat.
Azi, calul meu are 18 ani și o bagă pe mă-sa ”sub radical”.

Nu cred că cineva face copii gândindu-se la propășirea națiunii, astea-s aberații.

#46
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
In loc de Costache prefer "Dom Costica" sau mai cunoscutul, pentru initiati, "Don Costica". In lumea mea am un blazon la care tin. Multumesc.

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ConstantinDriga, on 18 iunie 2022 - 12:04, said:

In loc de Costache prefer "Dom Costica" sau mai cunoscutul, pentru initiati, "Don Costica". In lumea mea am un blazon la care tin. Multumesc.
Uuu, asta cu Don mi-a plăcut la maxim!
Uite de ce:
Attached File  IMG_20220618_121125.jpg   190.21K   50 downloads

Edited by ericmario, 18 June 2022 - 12:14.


#48
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Merci.
Timp de 25 de ani am avut o putere pe care am ales cum sa o folosesc. Toti oamenii din subordinea mea au fost mai destepti ca mine. Am avut decizii dure de luat, care au avut efect asupra oamenilor din subordine. Toata lumea stia: ai baut, ai furat, ai mintit la Don Costica? Ai b.p., te da afara.
Pe partea cealalta, daca orice alt director de departament se lua de un om de-ai mei, iesea circ.
Asa m-am ales cu porecla de Don, de care sunt mandru si acum, ca simplu bosorog.

#49
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 marius.bunu, on 17 iunie 2022 - 17:09, said:

Cand va fi la nivelul tarilor civilizate, discutam.
Calitatea vietii din Occident nu o sa o ai niciodata aici.

Sare acusi Utopium cu Clujul lui... Posted Image
Pai vezi ca locuitorii tarii respective au facut tara sa fie asa. Romarlanii au plecat la de-a gata, asa ca si paduchii care vin cand e masa pusa si se aseaza si ei acolo sa manance fara sa contribuie cu nimic la facutul mesei. De acolo si multe suparari la cei din vest. Asa, ca sa sumarizez.

Edited by jm2010, 18 June 2022 - 14:51.


#50
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006

 Tzur, on 17 iunie 2022 - 16:49, said:


Pai vei fi batran si cu durere articulara. Si sa presupunem ca vei avea bani.

Si vrei si tu sa-ti coseasca cineva iarba, sa-ti aduca pachetele, sa-ti repare gardul, sa-ti faca service la centrala, sa-ti repare dintii, sa te apere de infractori, sa-ti aduca o friptura si-o ciorba la terasa.

N-o s-o faca unul batran ca tine, ai nevoie de unul tanar.

In cel mai bun caz o sa-ti ceara multi bani, ca sunt putini si e cerere, in cel mai rau iti dau direct in cap.

Asa functioneaza societatea, oricat ar parea de ciudat acum in era individualismului, puterea rasei umane este in specializare, schimb de servicii si unirea fortelor in comunitate, astea sunt valorile care printre altele ne-au facut rasa dominanta.

Societatile in care indivizii gandesc "Dupa mine potopul" dispar din istorie si de obicei nu se intampla pasnic acest lucru.

Nu mi-ai dat o ratiune, o motivatie solida spre a contribui la sporul natural al tarii si a restabili echilibrul demografic. Sa-ti faci copii ca sa aiba cine te ingriji la batranete este o forma de egoism extrema, no offence, nu altruism, adica iti faci copii care sa aiba sa-ti sustina pensia (in ideea ca sistemul de pensii ramane pe structura actuala bazat pe principiul solidaritatii, este un egoism pur.
Nu m-ai convins c-ar avea alte ratiuni cresterea demografica decat economice (inclusiv egoiste) sau militare. Intr-o lume debusolata ca cea de acum (si nu ma refer la societatea romaneasca), o lume cu scara valorilor rasturnata, o lume ce se degradeaza pe zi ce trece si material si moral si spiritual, de ce sa mai faci copii, cum vor creste acei copii, cum vor trai in acest cosmar? Continuati voi sa filozofati sau sa gasit motive care mai de care mai puerile sau egoiste de facut copii, dar faceti un efort de imaginatie si ganditi-va ca aveti copii de mai mult de 18 ani si vor trebui dusi in armata obligatoriu ca si carne de tun (ca mercenarii isi asuma conditia), nu v-ati fi dorit sa nu-i fi avut decat sa se intoarca intr-o cutie de tabla sigilata la voi?

#51
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Paulica draga, stagiul militar nu mai e obligatoriu de multi ani. As vrea sa nu fi fost nici pe vremea mea, dar... shit happens.

#52
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014

 paul_bh, on 18 iunie 2022 - 16:39, said:

Continuati voi sa filozofati sau sa gasit motive care mai de care mai puerile sau egoiste de facut copii, dar faceti un efort de imaginatie si ganditi-va ca aveti copii de mai mult de 18 ani si vor trebui dusi in armata obligatoriu ca si carne de tun (ca mercenarii isi asuma conditia), nu v-ati fi dorit sa nu-i fi avut decat sa se intoarca intr-o cutie de tabla sigilata la voi?

Cam punctul 67 daca facem o lista cu motivele pentru care in Europa nu se mai fac copii. Imediat langa punctul cu frica fata de o invazie extraterestra.

Edited by ionutzitaly, 18 June 2022 - 18:08.


#53
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006

 ConstantinDriga, on 18 iunie 2022 - 18:03, said:

Paulica draga, stagiul militar nu mai e obligatoriu de multi ani. As vrea sa nu fi fost nici pe vremea mea, dar... shit happens.

In caz de forta majora este, uitati-va peste gard la nord est. Asa e in toate tarile.

 ionutzitaly, on 18 iunie 2022 - 18:08, said:

Cam punctul 67 daca facem o lista cu motivele pentru care in Europa nu se mai fac copii. Imediat langa punctul cu frica fata de o invazie extraterestra.

Eu am spus motivul fundamenta este ca nu ai ce lasa copiilor mostenire decat o lume ce se descompune din toate incheieturile. Asta era pe langa, Oricum fiecare face ce vrea. Exista spor natural pozitiv prin Asia, Orientul mijlociu, Africa, unii, uitandu-se de pilda la Londra, prevedeau ca vom deveni un continent musulman.

#54
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

 kopac, on 18 iunie 2022 - 08:53, said:

in situatia data, da! Cand suntem din ce in ce mai putini! Eu nici macar asta nu propovaduiesc, turme de copii! Vreau ca tinerii cu cariera, posibilitati materiale sa faca 2-3 copii si sa n-o mai arda in city break-uri. Ar fi un pas necesar sa imbunatim natalitatea.

Eu as da o lege pentru hoinari, ca la fiecare 10 city break-uri sa fie obligati sa torne un puradel Posted Image

Intai ar trebui sa stabilim care este numarul de cetateni romani catre care tindem, ca sa stim daca stam bine sau rau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate