Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Demografia, o mare problema a Romaniei. De ce nu mai fac romanii copii

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7578 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 shefu_de_combinat, on 17 iunie 2022 - 17:33, said:

In principiu, stati calmi si lasati lucrurile sa se intample.
Serios, noi avem printre cele mai darnice masuri de incurajare a natalitatii fata de alte tari... nu ajuta. Problema e mai complexa dar fiecare vrea sa vada doar ce ii intereseaza dupa cum demonstreaza articolul conservator din evz. La noi exista o scadere generalizata a dorintei oamenilor de a lua in brate reponsabilitatea unei familii. Din ce in ce mai multi tineri sunt dinaia care fac carpe diem si nu ii intereseaza familii, vor sa calatoreasca, sa se afiseze, sa cunoasca lume nu sa deviana familisti. Asta e de fapt "adevarul" pe care multi evita sa-l rosteasca...

Edited by andreic, 17 June 2022 - 17:41.


#20
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Sefu, deci concluzia ar fi sa ne-o bagam, nu? Eu as face-o, da' instalatia e cam veche si nu prea mai are presiunea de acu' 30 de ani. Si nici doritoare cum imi plac mie nu se gasesc. Toate ma intreaba cat am pensiul, nu altceva.

#21
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 Phobos, on 17 iunie 2022 - 17:21, said:

O adunatura de oameni care-s tinuti laolalta doar de un interes financiar nu-i un popor. Aia-i o companie, o corporatie. La primul impas financiar, la prima amenintare de securitate, adunatura se destrama.
Asa, si? Se gaseste cineva sa ne ocupe - sper un stat UE. Nu va fi mult mai rau ca acum. Învat bulgara ;)

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 andreic, on 17 iunie 2022 - 17:38, said:


Serios, noi avem printre cele mai darnice masuri de incurajare a natalitatii fata de alte tari... nu ajuta. Problema e mai complexa dar fiecare vrea sa vada doar ce ii intereseaza dupa cum demonstreaza articolul conservator din evz. La noi exista o scadere generalizata a dorintei oamenilor de a lua in brate reponsabilitatea unei familii. Din ce in ce mai multi tineri sunt dinaia care fac carpe diem si nu ii intereseaza familii, vor sa calatoreasca, sa se afiseze, sa cunoasca lume nu sa deviana familisti. Asta e de fapt "adevarul" pe care multi evita sa-l rosteasca...

Cam asta e adevarul gol golut si nu prea ai ce face.
Un mix de variabile sociologice pe care nu prea ai cum sa-l schimbi orice artifici populiste ai incerca.

Putem sa ne uitam ca exemplu la motorul Europei, Germania, politica sociala decenta dar degeaba. Rata ferilitatii è pe la 1.5 si è mult mascara de comunitati straine mai conservatoare care inca fac copii.

Edited by ionutzitaly, 17 June 2022 - 18:18.


#23
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 ConstantinDriga, on 17 iunie 2022 - 17:41, said:

Sefu, deci concluzia ar fi sa ne-o bagam, nu? Eu as face-o, da' instalatia e cam veche si nu prea mai are presiunea de acu' 30 de ani. Si nici doritoare cum imi plac mie nu se gasesc. Toate ma intreaba cat am pensiul, nu altceva.
Frate, omul nu face copii sa fie sclavete la politicieni corupti. Si sa fie sclavetele copiilor politicienilor corupti.
Cine iubeste copii vrea sa-i faca fericiti. Mai sunt o gramada de idioti care fac copii doar ca le place sexul. Pe aia nici in bascheti nu ii intereseaza de copii.
Vrei natalitate ? Incepi prin a oferi oportunitati, dar nu ca sa faca copii ci omul sa simta ca in tara asta merita sa-ti cresti copii si vor fi fericiti.

#24
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Pe cealalta parte avem societari unde lumea se inmulteste. Daca mergi in Uzbekistan, in Tashkent, un oras al naibii de sigur, mai vezi gratii pe la etaje innalte si intrebi, pai nu e super sigur orasul, ciudat?  Agli ca sunt pentru copii sa nu le vina I dei, in case de 60-60mp cate 2-4 cu parintii care lucreaza si nu vor sa riste sa le vina idei cand se plictisesc. Probabil au avut cazuri.

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca scade natalitatea se rezolva problema locuintelor: mai putini oameni, mai multe locuinte.

Batranii vor avea la dispozitie roboti in viitor ca sa aiba grija de ei.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 __Dan__, on 17 iunie 2022 - 17:45, said:

Învat bulgara Posted Image
Bulgaria stă și msi rău decât România.

 Paco_ste1, on 17 iunie 2022 - 18:22, said:

Vrei natalitate ? Incepi prin a oferi oportunitati, dar nu ca sa faca copii ci omul sa simta ca in tara asta merita sa-ti cresti copii si vor fi fericiti.
Ce zici, în Elveția merită să crești copii, sunt oportunități? Ia vezi cât e natalitatea acolo…

#27
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

 andreic, on 17 iunie 2022 - 17:38, said:

Serios, noi avem printre cele mai darnice masuri de incurajare a natalitatii fata de alte tari... nu ajuta. Problema e mai complexa dar fiecare vrea sa vada doar ce ii intereseaza dupa cum demonstreaza articolul conservator din evz. La noi exista o scadere generalizata a dorintei oamenilor de a lua in brate reponsabilitatea unei familii. Din ce in ce mai multi tineri sunt dinaia care fac carpe diem si nu ii intereseaza familii, vor sa calatoreasca, sa se afiseze, sa cunoasca lume nu sa deviana familisti. Asta e de fapt "adevarul" pe care multi evita sa-l rosteasca...
Perfect adevarat.... dar la fel de adevarat este ca  asta se vrea...Acele masuri de incurajare de care amintesti, pe buna dreptate sunt acceptabile doar de oamenii cu standarde de viata reduse ( nu vreau sa intru in detalii gen etnii, zone geografice etc) Si singurii care se " bucura" de acele masuri guvernamentale, " timide, anemice, aproape fara consistenta", sunt carciumarii.
Dau un exemplu...ajutam ucrainenii, si bine facem...dar nu am vazut un deputat sa se zbata sa darame wc-urile din fundul curtii scolilor din mediu rural. Si astfel de exemple pot continua.
Sau nu poti mari consistent o alocatie de copil, le arunci in ochi 5-10 lei, dar rupi pensii speciale...

Edited by MKdens24kw, 17 June 2022 - 19:07.


#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
Eu țin sa va contrazic. Educația NU ajuta natalitatea, dimpotrivă. Cu cât omuleții (și în special femeile) au mai putina școală cu atât fac mai mulți copii.
Asta-i un indicator care corelează cu fertilitatea mai mult decât rasa religia șamd.

Prea multa școală strica.

#29
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Si asta e adevarat...Imi amintesc de reclama de pe Eurosport pentru Africa : " You teach a girl, You teach a generation".

#30
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 Karhu, on 17 iunie 2022 - 19:03, said:

Bulgaria stă și msi rău decât România.


Ce zici, în Elveția merită să crești copii, sunt oportunități? Ia vezi cât e natalitatea acolo…
Daca e populatie acolo inseamna ca e si natalitate.
Problema e guvernarea unei tari, se aciueaza acolo niste dementi care vin cu tot felul de taxe, impozite si restrictii. Pana la urma omul daca nu poate oferi ceva urmasilor nici nu se va gadi sa lase urmasi.
Nu  am copii , si m-am temut tocmai de acest aspect, ca vor deveni sclaveti la trepadusii societatii. Incepand cu scoala, un sistem agresiv si represiv, care distruge constinta persoanei. Sa vezi la stiri ca un director de scoala fura lemenele scolii si ii duce la propria pensiune arata cat de stricata e societatea actuala.

#31
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Intr-adevar, in Ro este greu sa cresti copiii, si in tarile "dezvoltate" apartinand civilizatiei vestice.

In special in orasele mari, costul cresterii copilului in "siguranta" si "conditii bune" este considerabil, raportat la bugetul familiei cu venituri medii.

* Termenii in " " sunt relativi.

Dar este evident ca trebuie facut ceva:

- Schimbat orasul fundamental dpdv urbanistic, sa poata creste din nou copiii pe strada, sau ma rog, in spatiul public / comun, cum s-a intamplat dintotdeauna.
(Nevoia de a feri copilul de masini este extrem de contra-productiva si costisitoare in prezent)
(Imposibilitatea de a lasa copilul sa iasa afara la joaca, plecand singur de capul lui de-acasa, e o mare frana demografica)

- Imbunatatit sistemul de crese, gradinite, scoli, nu neaparat dpdv al competentelor academice / invatarii, ci dpdv al petrecerii timpului in mod placut, jocului in aer liber, sportului, socializarii, servirii mesei cu hrana de calitate.

- Implicarii pensionarilor in educatia copiilor.
In toata istoria omenirii batranii au educat tineri, nu ca profesori la scoala, ci ca mentori si formatori, fie ca erau povestitori, fie ca erau filozofi, fie ca ii invatau meserii, mestesuguri, fie ca doar ii mustruluiau si corijau, in spatiul public.

- Distruse ideile pacatoase egoiste si narcisiste, conform carora:
-- Eu contez, restul deloc
-- Nu fac copil, ca ma costa
-- Daca l-am facut totusi, il fac premiant, nu-l las la comun cu mucosii si saracii aia. Dau banul gros pe el ca sa aiba parte de ce-i mai bun, sa nu iasa submediocru cum vor fi aia. Nu impart nimic cu familiile alea, nici bona, nici dus la scoala, nici vizite, nici activitati, aia sunt concurenta, al meu trebuie sa fie cel mai tare, n-are ce cauta cu aia.
-- Bobocelul e prea important sa-l las sa se juleasca, sa-si ia bataie, sa mearga pe picioarele lui la scoala, e sensibil, trebuie protejat, tinut in puf, rezinfectat, vaccinat, el nu e ca maimutoii aia care rezista ca au crescut in jeg.
(si altele asemenea)

Ideile astea, care caracterizeaza masa critica de indivizi in prezent, cel putin in orasele mari, sunt o frana ingrozitoare demografica, pentru ca fac cresterea copiilor si mai grea, si mai scumpa, vorba se propaga si devine insurubata in constiinta colectiva, "Nu fa copii ca te complici, saracesti. Gandeste-te la tine, sa-ti fie bine, la banii tai." Si asta e din anii 90 incoace....

#32
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Pai de ce merg femeile la munca prin Occident, prin Romania sau cam peste tot. Sa nu imi ziceti ca ele au ceva senzational de facut si sunt moarte dupa cariera, nu, in mod evident. Merg pentru ca, de obicei, nu faci fata vietii de zi cu zi, doar  dintr-un salariu. Cand se va putea trai mai bine dintr-un salariu, femeile vor fi mai eliberate si se vor indreptate spre ce le-ar incanta pe foarte multe din ele cu adevarat: cresterea de copii.

Sa faci orasele mai prietenoase pentru oameni, mare vointa politica trebuie pentru asta: ceva ce nici persoane bine intentionate, gen Nicusor Dan, nu au fost in stare. Greu de zis cum s-ar putea elimina 30% din trafic, cum strazile laterale ar deveni mai putin circulate si copiii mai in siguranta - aici e nevoie de masurile cele mai dure si hotarate.

Lumea nu face copii pentru ca nu mai este o chestie de prestigiu social - hai sa vedem cine ne conduce sau ne-a condus dpvd demografic: Werner - n-are, hai sa nu mai zic altceva ca imi iau ban. Dancila - unu infiat(bine si asa). Iliescu Ion - nu are. Orban, Ciuca, Cutu - cate unu. Angela Merkel - baba redegista nu are.


Doar blamatul Victor Ponta are 3 - felicitari lui.

#33
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006

 KiloW, on 17 iunie 2022 - 19:10, said:

Eu țin sa va contrazic. Educația NU ajuta natalitatea, dimpotrivă.

Ajuta prosperitatea.
Cu ce ajuta tarile africane faptul ca stau bine la natalitate?

Noi avem lacune mari la toate tipurile de educatie.

In plus, avem sute de mii de copii care se culca flamanzi si abandoneaza de timpuriu scoala
Fara nici o sansa de a iesi din periferia societatii.
Si fara nici o vina ca sunt acolo

Edited by marius.bunu, 18 June 2022 - 08:02.


#34
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
La noi femeile merg la facultate cot la cot cu bărbații din anii '60-70. Și problema demografica a început cam de la sf anilor '70

Problema cu prosperitatea e una auto-alimentata. Când ești educat în general una o duci mai bine decât când nu ești, și faci și copii mai putini. Cărora le poți oferi o educație ca s-o ducă mai bine la rândul lor.
Însă când ești si analfabet și sărac și cu 7 copii șansele să te ocupi de ei și sa le oferi o educație și o viata buna sunt minime. Mai ales în tari bananiere unde statul nu exista și n-are cine sa rupă cercul asta vicios....

Edited by KiloW, 18 June 2022 - 08:10.


#35
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006

 KiloW, on 18 iunie 2022 - 08:09, said:

La noi femeile merg la facultate cot la cot cu bărbații din anii '60-70. Și problema demografica a început cam de la sf anilor '70

Problema cu prosperitatea e una auto-alimentata. Când ești educat în general una o duci mai bine decât când nu ești, și faci și copii mai putini. Cărora le poți oferi o educație ca s-o ducă mai bine la rândul lor.
Însă când ești si analfabet și sărac și cu 7 copii șansele să te ocupi de ei și sa le oferi o educație și o viata buna sunt minime. Mai ales în tari bananiere unde statul nu exista și n-are cine sa rupă cercul asta vicios....

Adineauri am fost in sat sa dau jucarii si hainute unei familii cu trei copii.
Bebelus , copil de doi ani si inca unul de trei ani.
Familie rroma,ceva imi spune ca urmeaza si altii.
Taica-su lucreaza cu ziua prin sat.

Ce sansa da statul acestor copii?
Nu au ales sa se nasca intr-o familie saraca

#36
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
daca ti se pare destul de rau ce li se intampla lor, tu cum dai un exemplu pozitiv? cati copii ai la moment si cati mai intentionezi sa faci?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate