Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Plasa carcasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Deci,

Saptamana trecuta am luat aceasta saracie de carcasa
[ https://i.imgur.com/rtQV7Bq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
partea buna e ca are 6 ventilatoare
partea proasta e ca cele 3 ventilaroare din fata nu prea au de unde trage aer
partea buna e ca bucata din mijloc era prinsa in suruburi
[ https://i.imgur.com/RPeJmOm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
acum intrebarea e, ce naiba sa pun in locul bucatii aleia de plastic, ma gandeam la ceva plasa dar habar nam unde sa caut asa ceva
sugestii?

Edited by Muf, 16 June 2022 - 22:45.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca ai vreo femeie in preajma, roaga sa-ti dea o pereche de ciorapi (dres) ce nu-i mai trebuiesc

se curata usor si-ti si filtreaza. asculta la mine, tot o femeie

faci un cadru ceva ca sa poti intinde plasa si o pui acolo pe capac sau pe tabla, ca nu stiu ce posibilitati ai

Edited by Dany_Darke, 16 June 2022 - 23:01.


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
sau poti sa dai tu niste gauri simetrice... asta daca te simti mai mester, asa...

#4
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Gasesti prin dedeman cred ceva plasa metalica gen mesh sa o pui acolo. Mai iei un sprai negru si cam aia e.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ai luat o plasa si mai vrei inca una...

Carcasele tower au normal o fanta jos sub masca frontala.
Daca nu e destul de mare poti sa o mai maresti, fara sa ajungi pe fata si chiar lasand ceva si jos la margine pt a nu compromite grav rezistenta structurala - sa nu se rupa imediat in caz ca-si mai ia un bobarnac sau e presata/lovita usor.
Desigur o fanta de 10-20mm x +/- 150-160 poate chiar si 17+ cm daca e msi lata carcasa, are totusi suprafata mult mai mica decat 3 ventilatoare de 120 -140mm, si desigur fara filtru oricum o sa intre praf chiar si din partea de jos, e praful din aer plus cel care se depune langa fanta daca au ventilatoarele putere sa-l traga, si tirajul fie o sa fie sugrumat, fie daca au putere - presiune mare, o sa siba viteza mare si o sa suiere, dar nimic nu e perfect...
Meshul se umple de praf, iar cand il cureti cu peria si aspiratorul risti sa-i cureti si vopseaua...
Daca mergi pe dat gauri pe fata, eu oricum nu m-as complica cu mesh.
Poti printa un model cu gaurele de 2,5-3-3,5mm cat preferi, cu model de ex cu fiecare sl doilea rand sa aiba gaura de sus centrata intre prima si a doua de pe randul anterior si urmator, centrezi foaia cu model pe carcasa, o lipesti temporar cu banda de mascare, si dai gaurile cu o bormasina - desigur nu cu ventilatoare sau alte componente in spate...
Maresti si fanta de jos daca nu e suficient de mare, si aia e.
Daca pui filtre o sa obtureze foarte puternic tirajul. Eu prefer sa nu pun filtte si sa curat din cand in cand coolerele de pe CPU, GPU, chipset, VRM, etc.

Edited by loock, 17 June 2022 - 00:44.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Chiar nu are o sita amarata in fata ventilatoarelor frontale ? Pune-i rama la la loc si testezi cu capacul frontal pe pozitie si apoi scos. Vezi ce temperaturi ai si daca merita sa scoti capacul. De preferat era sa cumperi de la inceput o carcasa cu fante laterale pentru ventilatoarele frontale. Depinde mult si ce calorifer instalezi in el.

Edited by Leo2006, 17 June 2022 - 00:49.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMuf, on 16 iunie 2022 - 22:44, said:

partea proasta e ca cele 3 ventilaroare din fata nu prea au de unde trage aer
Pai trebuie sa traga de dedesupt, priza de aer trebuie sa fie jos, de aia e inaltata, se face "ducting". Nu strica carcasa frumoasa.

Edited by andreic, 17 June 2022 - 01:10.


#8
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Inițiatorul chiar crede că știe mai multe decât inginerii care au proiectat carcasa, ăia sunt proști! O meșterește el frontal cu ciorapi de damă ca în sugestia de mai sus! :D

Dacă carcasa are loc de 6 ventilatoare nu înseamnă că trebuie să și montezi 6! Asta dacă nu vrei pom de Crăciun cu RGB și extra zgomot în carcasă!

Cum s-a mai spus, depinde ce cooler ai pe procesor. Dacă e cu răcire pe lichid atunci ventilatoarele din tavan și cel din spate sunt arhisuficiente. Unul frontal ajută doar la răcirea plăcii video dacă suflă direct pe ea, în rest doar produce zgomot!

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View Postrickysyv, on 17 iunie 2022 - 01:26, said:

Inițiatorul chiar crede că știe mai multe decât inginerii care au proiectat carcasa, ăia sunt proști!
O meșterește el frontal cu ciorapi de damă ca în sugestia de mai sus! Posted Image

Foarte multe carcase, mai ales cele ieftine sunt gandite mai mult ca design, sa ia ochii fraie.... oamenilor, nu-s optimizate pt airflow.
Dovada ca initiatorul a luat-o pt cele 6 ventilatoare, care cum s-a zis sunt o prosteala... atatea ventilatoare ar produce conflict de airflow in carcasa si fac mai mult rau decat bine, dar suna smecher ... 6 ventilatoare Posted Image
Or fi asemenea cruciulitelor legate de oglinda in masina, cu cat ai mai multe cu atat esti mai protejat Posted Image

on
Gasesti plase pe la magazinele de bricolaj, acum imi vine in minte doar plasa de tantari, dar sigur e mai solida ca dresurile...

Edited by sirgoofy, 17 June 2022 - 07:25.


#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDany_Darke, on 16 iunie 2022 - 23:01, said:

daca ai vreo femeie in preajma, roaga sa-ti dea o pereche de ciorapi (dres) ce nu-i mai trebuiesc

se curata usor si-ti si filtreaza.

Prima oara m-am speriat, am crezut ca zici sa-si ia el ciorapii in picioare. Posted Image

Pfuu, acuma am observat: daca pune plasa din material textil, i-o face franjuri pisica! Posted Image

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo e o carcasa Serioux TYRON pentru cine e interesat, miditower.
Singura nasoleala pe care o vad din experienta mea in asamblari este ca placile care au radiatoare mari pe VRM-urile de sus sau sloturile de ram in margina superioara gen Thomawak 450 max II o sa oblige sa scoti coolerele de sus si evident nu va intra acolo un water cooler AIO ca nu mai ai acces nici la memorii sa pui module serioase adica dinalea inalte de capacitate mare.

Dar daca construiesti cu grija cu componente alese iese fain, face lumina verde faina si se potriveste cu setup-urile stil Razer Posted Image

Attached File  serious tyron razer style lights.jpg   78.98K   21 downloads

Edited by andreic, 17 June 2022 - 09:51.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și eu insist, ca și colegii, să lași carcasa în forma inițială.
E calculată fix cum trebe.

Dacă tot insiști, cauți la magazinele de piese auto sită sau plasă tuning.
O iei, o modelezi peste plasticul pe care l-ai dat jos ca să ai forma, tai surplusul, o prinzi frumos la locul respectiv.


Găsești și argintie și neagră și văd și roșie
Măsoară dimensiunile plasticului dat jos și compari cu ce vrei sa cumperi.


https://www.km100.ro...5oaAo0tEALw_wcB

https://www.autolux.ro/plasa-tuning/

https://www.olx.ro/d...q-plasa-tuning/

Dacă ești puțin dibace, va ieși decent.
Dar repet, las-o cum e ea.

Uite pe unde trage aerul din față


Attached File  ventilatoare.png   848.08K   8 downloads

View Postsirgoofy, on 17 iunie 2022 - 07:17, said:

atatea ventilatoare ar produce conflict de airflow in carcasa si fac mai mult rau decat bine, dar suna smecher ... 6 ventilatoare

Doar dacă sunt montate prost.
Altfel, au ele logica lor.

Edited by waterman, 17 June 2022 - 10:41.


#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Da da, teoretic pe acolo ar trebui sa traga aer, insa in realitate vor fi ineficiente/ lipsite de aer.

Like pt linkurile cu grilele.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu zic că trag aer.
Doar nu e motor de mașină, are suficient.

E și simplu de verificat, cu fumul de la o țigară, cu abur de la un vape, cu fumul de la un bețigaș din ăla cu arome ...

#15
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Deci...la ciorapi chiar nu m-am gandit :) sau plasa de tantari, acum trebuie doar sa ma decid care.
@waterman, plasa aia de tuning e solida? sau se flexeaza precum plasa de tantari?

Am facut mai multe teste si nu trage destul aer pe jos, se incinge mult mai tare cu plasticul stock

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E ... maleabilă.

Dar rezistentă.

Iei un dreptunghi și-l mulezi peste ce ai dat jos.
Apoi inventezi o metodă de prindere.

Pe dos poți să îi pui o pânză fină ceva, un burete mai rar. Sau chiar ceva gen sită lipită discret.

Sau iei o carcasă bună și gata nu te apuci de moroieli.

#17
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

View PostMuf, on 17 iunie 2022 - 11:57, said:

Am facut mai multe teste si nu trage destul aer pe jos, se incinge mult mai tare cu plasticul stock

Ce componente ai in carcasa aia?
Ce inseamna "se incinge mult mai tare"? In grade, adica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate