Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dureri umeri-gat, scolioza?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TheTom

TheTom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.11.2019
Salutare, de pe la 15 ani (din ce tin minte) ma confrunt cu astfel de dureri, mai exact dureri in jurul gatului si a umerilor care sunt destul de insuportabile. Mai ales cand ma culc, e greu sa-mi gasesc o pozitie de dormit, intr-un timp daca dormeam intins pe o parte era ok, acum nu mai functioneaza prea bine nici asta intrucat ma doare umarul, iar un plus la toata asta se adauga starile de oboseala din timpul zilei (dorm 8 ore), desi odata ce adorm nu ma trezesc din cauza ca as avea dureri, maxim ma trezesc dimineata cu ele.
Am fost la un doctor (considerat destul de bun) si mi s-a spus ca am scolioza (si am, dar din ce gasesc pe net scolioza nu prea cauzeaza dureri, mai ales de umeri-gat) si e de ajuns sa fac flotari, totul ok, doar ca problema e ca dupa ce fac flotari, in special dupa ce ma ridic am niste stari de ameteala nasoale si nu prea pare sa rezolve problema. De altfel mi-a spus sa stau drept, incerc si asta, doar ca am sanse mai mari sa am dureri de genul atunci cand stau drept decat in postura mea stramba normala :))
Cel mai nociv lucru pe care il fac este ca am un job la care trebuie sa stau toata ziua pe scaun, cu mici pauze, in masina cand ma intorc acasa iarasi, stau jos and so on. As renunta la jobul asta, cat de bine platit este el, dar nu stiu daca m-as descurca cu problemele astea in unul care presupune munca fizica.

Mai a intampinat cineva probleme de genul? Ce imi recomandati sa fac, mai merg pe la 10 docutori si le pun cap la cap pana aflu ce as putea sa am?

#2
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022
Mergi la doctor, nu lua sfaturi de pe net.
Nu trebuie sa mergi la unul singur, daca nu ai incredere in diagnosticul lui.
E chiar recomandat sa ceri si o a doua parere.

Sanatate!

#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Ar fi bine sa te duci la un medic ce stie mai multe despre circulatia in zona gat - cap, vasele mari care iriga creierul. S-ar putea sa ai ceva probleme, ceva infundat (zic asa, in termeni populari...). La efort (flotari) si la compresiune indelungata (somnul noptii) apar semnale de epuizare, durere, ameteala. Scolioza doar se adauga cu efectele ei.

Zona este foarte sensibila. Cine are dureri la ceafa, migrene, slabiciune,  dar face cateva manevre de masare in zona carotidei, precum si grimase care mobilizeaza pielea si tesuturile mai profunde din zona gatului, simte imediat cum pulsul la carotida devine perceptibil, ca niste valuri de caldura interna si huruit in urechi, iar imediat simte o usurare a disconfortului.

Era o eleva la gimnaziu care, scoasa la tabla sa spuna lectia, ducea mana la carotida si presa, facandu-se ca se gandeste la raspuns - si in cateva secunde colapsa lesinata.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incepe prin a schimba pozitia pe scaun si chiar scaunul.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ai și spondiloza cervicala, pe lângă scolioza.
Medicul acela nu ți-a recomandat sa faci o radiografie sau un CT?


#6
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017
Nu mai faceti flotari, acestea dezvolta musculatura frontala si aceasta "trage" umerii in fata si genereaza probleme de postura atunci cand musculatura spatelui este deficitara. Ar trebui sa faceti exercitii pt musculatura spatelui responsabila cu postura (exemplu exercitiile numite "face-pulls", sunt printre cele mai bune). Obligatoriu de ajuns la medic, altul decat ala care recomanda flotari. Problemele mai grave nu se pot rezolva doar cu exercitii.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Flotarile sunt bune, dar trebuiesc compensate si prin exercitii ptr musculatura spatelui.

Dar asta daca e vorba de scolioza. Sa nu fie si altceva pe-acolo...

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Baga mers pe jos, NU alergare. Dimineata si seara, cate 2-3 statii de tramvai.
La birou baga o rutina stricta (vezi net) cu best practices din alea, pauza 5 min la ora, ridicare in picioare, simulezi cateva miscari de gimnastica etc
In weekend minim 10 mii pasi pe zi.
Contactezi un kinetoterapeut, NU fitness. Incepi sa faci si un program de exercitii echilibrat, pt tot restul vietii. Alegi exercitii pt acasa. Vezi pe net 'TRX training', poti sa il tii si acasa, cauta si pe forum pe aria de sport.

Am si eu rude cu munca de birou, toata iarna dureri de spate, dureri de cap. In primavara au iesit constant la gradina, flori, legume, dau cu sapa, cara apa etc Minune maica ! Nu mai au dureri.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTheTom, on 16 iunie 2022 - 19:59, said:

Mai a intampinat cineva probleme de genul? Ce imi recomandati sa fac, mai merg pe la 10 docutori si le pun cap la cap pana aflu ce as putea sa am?
Din ce relatezi s-ar parea sa fie vorba de un sindrom cervico-brahial (cod ICD-10  M53.1). Pozitia defectuoasa si contractura musculara permanenta il intretin. Cum s-a mai zis mai sus, ar trebui sa mergi la un fizioterapeut priceput. Importanta ar fi si o medicatie miorelaxanta (o poti cere de la medicul de familie) precum si masaj cu antiinflamatoare locale.

Edited by Karhu, 17 June 2022 - 13:05.
typo


#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Pe ce pernă dormi? Ia-ți pernă ortopedică. Poate e cazul să schimbi și salteaua. Există saltele și de mii de euro, ca să îți dai seama cât de important este acest aspect.

Edited by onisifor12, 18 June 2022 - 13:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate