Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Viteza maxima ethernet pe Huawei HG8147X6

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
civanescu

civanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.08.2008
Salut,

Am refacut contractul cu aceasta firma la Fibra 2Gbps, plus modemul de mai sus.

Problema este ca pe laptop sub modem imi merge cu 900/900Mbps, pe cand prin ethernet in nici un caz nu a depasit 400Mbps pe download (400/900).

Pe Sagecom ajungea la 750 pe download....

Last edit, am luat un laptop si cu cablul modemului am ajuns "sub el" la 750/900 Mbps. Nu inteleg cum poate fi download-ul mai mic decat upload-ul indiferent si pe wifi sa fie la fel... :|

Mersi

#2
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
Porturile sunt de 1Gbps, de asta prinzi si maxim 900-le mentionat de tine. E totul normal.

#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Acea viteza nu poate fi atinsa de un singur dispozitiv, ci de toate dispozitivele conectate. El ofera tot timpul maxim de banda la fiecare client conectat, adica, daca faci pe trei device-uri cu ethernet de 1Gb speedtest in acelasi timp, toate cele 3 device-uri vor scoate valorile maxime, nu vor imparti banda.
Totusi, in teorie ar fi trebuit sa scoata maxim pe ethernet, wifi, etc.

Edited by Rares95, 16 June 2022 - 17:11.


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UO0Wy2E5uyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
catch 22:
2 Gbps e pe portul PON (ala in care iti intra fibra) nu pe ethernet (unde iti intra cat 5e/6/6a/etc - sau mai bine zis RJ45).

#6
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
ONT-ul primit poate duce 1Gbps per port, tie iti trebuie un alt router care face dual wan sa scoti din ont 2 fire sa le duci in acel router si atunci vei vedea cei 1,8Gbps.

#7
gambit36

gambit36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.05.2022
Care firma?! La Orange ii "Fibra 2000" nu 2Gbps si ii plina comunitate.orange.ro de nemultumiti

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostStefanRO, on 16 iunie 2022 - 17:22, said:

ONT-ul primit poate duce 1Gbps per port, tie iti trebuie un alt router care face dual wan sa scoti din ont 2 fire sa le duci in acel router si atunci vei vedea cei 1,8Gbps.

ntz.
are nevoie ca orange sa "permita" LACP si hash policy layer 3( si chiar 3+4 dar asta nu e in standard) cu ont-ul in bridge si un router ce stie si el la randul lui bonding (sau un switch intre ont si router care sa stie bonding asta daca nu stie router-ul dar atat switch-ul cat si router-ul trebuie sa stie multi-gibabit 802.3bz).

ca fapt divers nu poti face dual-wan pe aceeasi conexiune wan.

#9
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postogo, on 16 iunie 2022 - 17:47, said:

ca fapt divers nu poti face dual-wan pe aceeasi conexiune wan.
Failover nu, link aggregation cred ca da.

#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
am mentionat ca e nevoie de LACP - LACP (link aggregation control protocol) pt a beneficia de "ambii" gigabiti de la orange  (cu ONT-ul oferit actual).

#11
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postgambit36, on 16 iunie 2022 - 17:26, said:

Care firma?! La Orange ii "Fibra 2000" nu 2Gbps si ii plina comunitate.orange.ro de nemultumiti
Nemultumiti care nu stiu sa citeasca un contract inainte sau dupa ce-l semneaza in perioada aia de 14 zile in care poti sa renunti la contract daca vrei. Dar daca exista facebook ei cred ca e suficient.
Indiferent de ce va spune operatorul la telefon/fizic verificati contractul si puneti intrebari pentru orice nelamurire.

Abonamentul asta nu-l vad util pentru un utilizator casnic decat poate pentru cineva ce are nevoie de banda aia de upload ca tot sunt foarte multi content creatori in tara asta si baga zilnic zeci de giga la upload.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate