Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Recomandare scule

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Salutare,

Am si eu nevoie de ceva recomandari in privinta unui set de chei hexagonale, cred ca ar fi ok cu cap sferic pt desurubare usoara pe unghi. Desi nu vor fi folosite la nivel de atelier, as prefera sa nu se rotunjeasca cand dau de greu chiar si in regim hobby, ca actualele. Nu ma arunc la sute de lei, ci maxim 100 dar care sa si merite. La Dedeman am vazut doar stifturi, la Hornbach pe site am vazut preturi variate si de la aceleasi firme, la Leroy ceva la 32 de lei de la dexter ... si nu stiu ce sa aleg

Si daca tot vb de scule, stiti cum se numeste si pe unde pot gasi scula din poza? Pare construita din altele 2

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 16 June 2022 - 15:46.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te referi la imbus, cand zici de chei hexagonale ?

#3
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 Dany_Darke, on 16 iunie 2022 - 15:45, said:

Salutare,

Am si eu nevoie de ceva recomandari in privinta unui set de chei hexagonale (...)
Stanley de la Dedeman sau Wiha de la Hornbach. Nu dai greș cu nici una din ele, sînt scule foarte bune.
Astea nu sînt serii profi, dar ambele firme produc și scule profesionale, foarte apreciate (și clar mai scumpe).

P.S. Sculele din poză par a fi ceva adaptoare de biți, cuplate între ele. Posibil să mă înșel, totuși...:)

Edited by crislacor, 16 June 2022 - 16:23.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 pasilla, on 16 iunie 2022 - 16:13, said:

Te referi la imbus, cand zici de chei hexagonale ?

da

crisalcor - am gasit ls 2 preturi aceste seturi de la wiha

https://www.hornbach...cromate/907380/

https://www.hornbach...nadiu/10010425/

partea rotunjita pare diferita la setul 2. diferenta de pret e aproape dubla, peste bugetul alocat, care ar fi ideea setului 2? materialul ceva mai calitativ sau si acea parte sferica diferita?

cred ca si trag o fuga sa le vad

acea "cheie" nu am gasit nici pe net poze. fie ea si din 2 componente combinate, ca asa pare

Edited by Dany_Darke, 16 June 2022 - 16:43.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Aia din poza pusă de tine, este o unealtă multifuncțională pentru biți.
Un mîner multifuncțional pentru biți.

Eu am așa, dar nu cred că o să găsești prin magazine.

Attached Files


Edited by crisstonne, 16 June 2022 - 16:37.


#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 Dany_Darke, on 16 iunie 2022 - 16:29, said:

(...)
crisalcor - am gasit ls 2 preturi aceste seturi de la wiha
(...)
Cel scump: https://vinix.cld.bz...rmat-Plus/1074/
Cel ieftin: https://vinix.cld.bz...rmat-Plus/1070/

 Dany_Darke, on 16 iunie 2022 - 16:29, said:

acea "cheie" nu am gasit nici pe net poze. fie ea si din 2 componente combinate, ca asa pare
Nu cred că are rost să te chinui, folosește chei normale pentru biți și gata. Cel mult dacă găsești un mîner T, cu ăla apuci mai bine.

P.S. Da, clar, setul mai scump își merită banii!

P.P.S. Eu am acasă din alea de la Lidl, Powerfix. Deocamdată n-am ce să le reproșez...

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am trusa Draper cu maner in T. Par a fi lifetime.

#8
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Daca cumva cauti pt ce vad in poza, acolo baza e caldura si un pistol de impact. Sau macar antrenor de impact, de-ala in care dai cu ciocanul.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Op,in foto sant 4 biti din care 2 mai ,,fancy,,

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.leroymer...1.5-10-mm/14900
sau
https://www.leroymer...-10-50-mm/14901

Edited by victord36, 16 June 2022 - 18:25.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,258
  • Înscris: 06.01.2007

 Dany_Darke, on 16 iunie 2022 - 16:29, said:

partea rotunjita pare diferita la setul 2. diferenta de pret e aproape dubla, peste bugetul alocat, care ar fi ideea setului 2? materialul ceva mai calitativ sau si acea parte sferica diferita?

Eu am varianta asta.
Attached File  P6161949.JPG   456.12K   48 downloads
Luata tot de la Hornbach. Foarte bune, ca tot ce am de la Wiha.
Nu mai stiu cat am dat pe ele, dar sigur nu peste 100. Mai degraba in jurul a 50, dar mai demult.

Vezi ca sunt si in sistem metric, si in sistem imperial si difera la dimensiune. Daca ai nevoie de imbusi in sistem imperial, sunt mai scumpi.
Nuca aia din varf pare ca difera din poza, insa eu nu am vazut decat de un singur tip si asta e varianta cea mai comuna.

Intre cele doua variante, nu cred sa existe diferente la material. Poate carcasa aia sa difere, poate or fi mai scumpe din cauza niucii din varf care sa aiba nustiuce aplicabilitate, nu-mi dau seama. Mergi pe alea mai ieftine.
In magazin gasesti si tip breloc, dar nu recomand din cauza ca nu-s asa de lungi. Astea fac parghie mult mai buna.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,258
  • Înscris: 06.01.2007

 victord36, on 16 iunie 2022 - 18:24, said:

Sunt bune si Dexter in general, insa faptul ca wiha are parghia mare, ai mai multa precizie si forta sa le desfaci, mai ales pentru un surub capricios.
Eu cred ca merita diferenta de pret catre Wiha. Nu am Dexterurile sa le fi comparat, dar wiha e alta clasa, cel putin la surubelnitele de precizie(picofinisth, preferatele mele).
Si la Hornbach au preturi foarte bune la Wiha, Proxon si alte dracii de brand nemtesc. Nu prea gasesti online pret mai bun, la aceste branduri.

#13
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Am o puternica impresie ca toate sant facute in acelasi loc si din acelasi material.

#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Depinde de buget.Eu ma inteleg binisor cu scule de la Hornbach,dar ca multe magazine din patrie,au inceput sa nu mai aduca produsele magazinului de afara,ci baga gunoaie chinezesti......

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,258
  • Înscris: 06.01.2007

 victord36, on 16 iunie 2022 - 18:59, said:

Am o puternica impresie ca toate sant facute in acelasi loc si din acelasi material.
Well. Am niste unele CromVanadiu luate de la magazinul din colt. brand Evotools, care au fost mai bune decat altele, dar s-au stricat doua chei si mi-au facut mari probleme ca mi-a stricat suruburile de la un boiler. Am desfacut 4 si unul nu a vrut de niciun fel. Am luat aceste Wiha si cu ele am desfacut acel surub fara prea mare dificultate, dat fiind faptul ca era deja tocat.
Deci e o diferenta intre ele.
Alea de la coltul blocului le-am luat tot asa, in regim de urgenta ca ma blocasem la desfacerea altui surub cu alte chei si mai proaste. Si tot asa. sunt diferente intre ele.
La majoritatea surubelor se comporta la fel, insa cand dai de unul capricios acolo se vede diferenta intre ele.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cele mai bune scule ever sunt cele de la Facom.
Se strica foarte greu si daca se intampla minunea le schimba imediat. Garantie pe viata.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am fost si pe la ei si am vazut si pe viu ce scule sunt

ca idee, am luat setul la 67 lei https://www.hornbach...cromate/907380/

descrierea este cu magic ring, dar de fapt nu are asa ceva si induce in eroare, poza e corecta pe produs totusi

ce ai tu maccip este acest set la 44 lei  https://www.hornbach...cromate/907391/

din nou, magic ring este gresit pus acolo

culmea, setul cu magic ring este acesta la 130 lei https://www.hornbach...10010425/Â Â insa nu are si in descriere informatia, adica exact pe dos

cele 2 pliante puse crisalcor sunt corecte cu descrierea corecta

dupa cum scria si maccip, pt cuplu am ales acestea lungi de la wiha, par sanatoase si sper sa fie si calitative, iar din ce spuneti voi, ar fi

magic ring nu am ales pt ca nu am nevoie de el, cum nu fac atelier, nu isi gasea utilitatea si extra banii. ca ar fi fost materialul mai bun, poate, nu stiu, insa fiind si peste buget, nu avea rost. in banii astia am luat si acul de trasat de care aveam nevoie in ultima vreme https://www.hornbach...lametal/988216/

am intrebat si de acea "scula" din poza si au zis ca nu au asa ceva, doar T-ul clasic. cum nu am nevoie imediata de asa ceva, mai poate astepta pana gasesc. nasol e ca nici poza pe google nu am gasit, iar produsul l-am vazut la mai multe persoane, americani in principal

eiffel - dar pretul?

si unior au scule bune. la firma unde am lucrat anterior se foloseau in productie scule de la ei si erau destul de rezistente la cat erau de abuzate. insa pretul e pe masura

ms pt toate recomandarile de pana acum  :)

Edited by Dany_Darke, 16 June 2022 - 20:14.


#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
O ultimă recomandare, dacă mi se permite: a nu se forța capătul sferic! Nici pentru momentul inițial de la desfacere și nici pentru momentul final de la strîngere! Risc de a rămîne sfera în locașul șurubului și să vezi atunci distracție...:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate