Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Contract intretinere

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Laurah21

Laurah21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.06.2022
Buna ziua, avem o problema mama vrea sa faca un contract intretinere pt unul dintre copii ca sa aiba grija de ea in schimbul locuintei. A mai trecut cineva prin asa ceva? Vreau sa primesc sfaturi de la o persoana care ar avea bunavointa sa ma ajute in acest sens...

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ce înseamnă ”avem o problemă”? Se înțelege că sunteți mai mulți frați și nu sunteți / nu ești de acord cu decizia mamei.
Dă mai multe detalii, pentru ce anume vrei sfaturi?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLaurah21, on 15 iunie 2022 - 23:08, said:

Buna ziua, avem o problema mama vrea sa faca un contract intretinere pt unul dintre copii ca sa aiba grija de ea in schimbul locuintei. A mai trecut cineva prin asa ceva? Vreau sa primesc sfaturi de la o persoana care ar avea bunavointa sa ma ajute in acest sens...

Si cine sunteti voi si in ce calitate puneti la indoiala deciziile mamei voastre? Sa nu uitati ca a mosteni nu este o obligatie.
De asemenea, nu degeaba mama voastra a ales pe unul dintre copii ca sa o ingrijeasca.
Ce fel de ajutor ai dori? Este decizia mamei voastre si atat, pe care va convine sau nu va convine trebuie sa o respectati.

Edited by adisz, 16 June 2022 - 07:26.


#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
stiu ca m-am uitat si eu asa ceva si fara sa fiu de specialitate stiu ca sunt foarte greu atacabile sau de schimbat in cazul in care te razgandesti daca, de exemplu, nu esti multumit cu nivelul de ajutor primit. Ar trebui stipulat exact ce te astepti sa primesti in schimb, ce se va intampla daca devii imobilizat, etc. E suficient ca beneficiarul sa pastreze chitantele de la cumparaturi si sa vina din cand in cand ca sa demonstreze ca a avut grija de cel cu care a incheiat contractul. Batranii sunt capriciosi in special cand inainteaza in varsta si poti avea zile grele daca persoana e relativ sanatoasa, dar dezvolta boli gen Alzheimer, dementa, isi mai rup vreun picior, o mana, etc. Ceilalti frati/surori oricum se pot spala pe maini, dar una e cand stii ca poti, eventual, conta pe un sprijin teoretic si alta e cand stii esti singur de la inceput.

#5
Laurah21

Laurah21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.06.2022
Poate nu a fost buna formularea. Eu sunt beneficiara acestui comtract iar prpblema apartine mie si mamei mele pentru ca vrem sa ne informam...sper ca cineva care a trecut prin asa ceva sa ma ajute cu niste informatii.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Proprietarul locuinței poate face ce vrea cu proprietatea lui, cât este în viață. Moștenirea devine un drept, doar dacă părintele moare și nu face testament. Dacă mama ta decide să lase casa doar unuia dintre copii, e decizia dânsei și nu prea ai ce face.

Edited by miki07, 16 June 2022 - 10:13.


#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostLaurah21, on 16 iunie 2022 - 09:46, said:

Eu sunt beneficiara acestui comtract iar prpblema apartine mie si mamei mele pentru ca vrem sa ne informam...sper ca cineva care a trecut prin asa ceva sa ma ajute cu niste informatii.
Stiu pe cineva care a beneficiat de un asemenea act, persoana varsta a incercat apoi sa renunte la act, a incercat prin tot felul de tertipuri, inclusiv cu proces dar nu a reusit sa desfiinteze actul.
In mod normal daca te ti de obligatiile din act nu se poate ataca.
Doar ca ceilalti frati sa nu vina cu vreun act medical ca batrana are probleme cu memoria sau ceva de genul si sa nu stie ce a semnat.

Edited by TheWarrior, 16 June 2022 - 11:26.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostLaurah21, on 16 iunie 2022 - 09:46, said:

Poate nu a fost buna formularea. Eu sunt beneficiara acestui comtract iar prpblema apartine mie si mamei mele pentru ca vrem sa ne informam...sper ca cineva care a trecut prin asa ceva sa ma ajute cu niste informatii.
dacă nu vrei tribunale pe urmă faci contract vânzare cumpărare cu uzufruct viager

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View PostEMPP, on 16 iunie 2022 - 11:34, said:

dacă nu vrei tribunale pe urmă faci contract vânzare cumpărare cu uzufruct viager
batranul o sa doreasca si clauza de intretinere si atunci devine cam aceiasi chestie cu contractul.

#10
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

doar dacă părintele moare și nu face testament. Dacă mama ta decide să lase casa doar unuia dintre copii, e decizia dânsei și nu prea ai ce face.

Rezerva succesorală, nimic? :(

#11
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View PostLaurah21, on 15 iunie 2022 - 23:08, said:

Buna ziua, avem o problema mama vrea sa faca un contract intretinere pt unul dintre copii ca sa aiba grija de ea in schimbul locuintei. A mai trecut cineva prin asa ceva? Vreau sa primesc sfaturi de la o persoana care ar avea bunavointa sa ma ajute in acest sens...
Act de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct.

Dar presimt ca nu ati facut succesiunea dupa tata!

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbritneysbitch, on 16 iunie 2022 - 11:41, said:

Rezerva succesorală, nimic? Posted Image

Ba da. In dreptul nostru testamentul nu este sfant.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cu uzufruct cred că e oricum, importantă e clauza de întreținere. E un contract sigur pentru ea dacă își execută obligațiile - mama e de bună-credință, adică nu se sucește mai târziu că de fapt ar vrea să dea casa altui copil.

Laurah21, obligațiile tale vor fi, pe scurt, astea:

Quote

Întreținerea se asigură în natură, debitorul obligației de întreținere trebuie să asigure persoanei întreținute toate cele necesare traiului: hrană, medicamente, îmbrăcăminte, condiții bune de trai, încălțăminte, menaj, îngrijire în cazul îmbolnăvirii.
Totodată, există obligația ca, după moartea întreținutului acesta să fie înmormântat conform datinilor. Toate aceste aspecte trebuie sa fie menționate și în cuprinsul contractului de întreținere.

Experiențele altora te pot deruta dacă nu știi ce spune legea, concret, despre drepturile și obligațiile tale și ale mamei. Se pot scrie romane din câte povestesc oamenii, sunt multte întâmplări urâte, dar dacă tu o s-o îngrijești cu adevărat pe mama și o să-i asiguri tot ce îi trebuie o să fie bine. Bănuiesc că are motive să te prefere fraților.
Trebuie să păstrezi bonurile cumpărăturilor pe care o să le faci pentru ea - medicamente, hrană, haine etc. E foarte importantă asta.

Când mergeți să faceți contractul roagă notarul să vă explice exact ce semnați și pune întrebări dacă nu înțelegi ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate