Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Brad care nu mai creste

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am luat un brad din acela la giveci de la dedeman acum cativa ani. Era vreo 100 de lei atunci.
Problema e ca de atunci arata fix la fel si nu a mai crescut deloc.
Care sa fie buba?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are suficient soare ? Ce specie este ?

Nu face muguri in fiecare primavara ?

Edited by pasilla, 15 June 2022 - 21:34.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Daca esti din Calarasi, atunci sa spui mersi ca inca-i viu.
Cati brazi mai sunt pe o raza de 500m in jurul bradului tau?

Edited by tioopedi, 15 June 2022 - 21:35.


#4
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu is alti brazi pe aici dar stau la sat si am o gramada de pomi si toti cresc in afara de bradu asta.
Soare are toata ziua.
Specie habar n-am. Muguri nu tin minte sa fi vazut dar nici nu stiu cum arata mugurii la brad.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

View Postdtd234, on 15 iunie 2022 - 21:45, said:

Nu is alti brazi pe aici dar stau la sat si am o gramada de pomi si toti cresc in afara de bradu asta.
La mine, la Sinaia, cresc brazii spontan, fara sa-i ingrijeasca nimeni.
Satul tau este linga Calarasi?
Altitudinea la care cresc și se dezvoltă brazii este mai mare de 500 m iar răspândirea acestora este pe tot globul, dar cu precădere în zonele muntoase ale zonei temperate.

Edited by tioopedi, 15 June 2022 - 21:54.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdtd234, on 15 iunie 2022 - 21:45, said:

Muguri nu tin minte sa fi vazut dar nici nu stiu cum arata mugurii la brad.
Gasesti poze pe Google.
Nu vad cum ar supravietui fara sa aibe primavara acei muguri, oricat de mici ar fi ei.
Poate ca este artificial Posted Image

Edited by pasilla, 15 June 2022 - 21:54.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am avut brad langa Bucuresti vreo 6 ani ! A crescut chinuit , cu interventii sa nu il pierd aproape in fiecare an , cu ingrasaminte specifice plus udare speciala , cu muguri in fiecare an . A ajuns pana la vreo 2 metri si nu am mai putut sa-l salvez .
Cred ca sunt unele specii care rezista mai mult la ses , am vazut prin curtile unora brazi de peste 3 - 4 metri , la mine nu a fost sa fie si nu mai vreau !

#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
N-ai specificat daca il tii in acelasi ghiveci. Ca sa se dezvolte, trebuie pus intr-un ghiveci mai mare o data la 1-2 ani. schimbat pamantul pentru ca il seaca de nutrienti. Eventual ajutat cu niste ingrasamant. Si bineinteles lumina naturala, caldura. Contactul direct cu aerul iar ajuta.

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Bradul e plantat sau 3 în ghiveci?

Dacă e în ghiveci, acolo moare... Deși pana acum probabil ca ar fi murit de atata timp.
Dacă e plantat, poți spera sa o ia din loc.

Problema e ca el vrea un sol de regula mai acid și ca la șes unde ai de multe ori sol alkalin ii ia foarte mult timp pana când se adaptează.

Eu am 2, s-au tarait vreo 4-5 ani plantați undeva pe la livada din câmp... Îngrijiți, udați, fertilizări cu balegar și complex(adica nu specifice dar totusi...).
Au inmugurit săracii. Au crescut acolo aproape invizibil.... Aratau deplorabil...
Anul asta din nimic au explodat.....

Dacă vrei sa reușești va trebui sa te informezi și sa faci "eforturi" sa le creezi cat de cât un minim de condiții.
Dacă nu te i tereseaza sa îți bați capul, ai răbdare, e posibil sa moara sau 3 posibil ca ușor ușor sa o ia din loc...

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
La Braila am in curte un bradut care creste anual destul de mult chiar langa smochin. Se iau la intrecere care sa-l depaseasca pe celalalt. Initial era intr-un ghivecel de 10cm. Cred ca are legatura si cu solul pentru ca pamantul din gradina e plin de pietris si slab calitativ.

Edited by Leo2006, 15 June 2022 - 23:18.


#11
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Nu stiu ce sa zic cu altitudinea de minim 500m... Eu am crescut la Lunca Corbului, comuna cu altitudinea putin peste 200m si am avut un brad imens in curte. Pur si simplu crescuse foarte mult. Cand plecam departe pe camp, nu recunosteam casa dar stiam unde e dupa brad. Era cel mai mare din zona. Pana la urma, tata l-a taiat ca cica vuia prea urat cand batea vantul... ☹

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Altitudinea nu e asa de relevanta pentru conifere. Acum cativa ani, viata m-a dus intr-un satuc din Germania, la 16 km de granita cu Franta. Ziceai ca esti la Sinaia, numai ca telefonul indica o altitudine de 200 m. Si da, in loc de paralela 45, eram pe la 47-48.
Este insa o problema solul si temperaturile de vara.
Exemplu personal:
Acum 6 ani am cumparat din leroy, la sfarsitul lunii noiembrie, 3 molizi argintii la ghiveci (ceva de gen 30 lei/buc), inalti de cca 1 m. Am mers cu ei la tara, langa Campina, jud Prahova, altitudine 450 m, si i-am plantat pe toti. Primul a murit dupa 1,5 ani, am doilea dupa 3 ani, al treilea s-a prins in sfarsit si a inceput sa creasca. Numai ca al treilea a fost uscat complet o vara intreaga, apoi spre toamna si-a revenit. Anul asta a luat cam 30-40 cm in inaltime pana acum. Acum este cat mine si nu-mi mai fac griji ca s-ar putea usca.
Din aceasta experienta am invatat cate ceva:
1. Sa nu cumpar conifere mari, de gen 1 m inaltime in ghiveci sau in perioada noiembrie-ianuarie. NU-s crescuti in ghiveci, au radacinile taiate zdravan ca sa incapa in ghiveci si sunt ganditi de cei din pepiniere sa reziste pana dupa sarbatori.
2. Sa-i plantez undeva unde, cel putin cativa ani sa aiba ceva umbra in timpul zilei. Cat sunt mici si sistemul radicular nu este dezvoltat cum trebuie, nu-si pot asigura transpiratia. Poti sa-i uzi cat vrei, daca-s in plin soare vor muri.
3. Sa nu-i mai plantez imediat. Avand radacinile dezvoltate insuficient, nu va rezista. Trebuie pusi in ghivece din ce in ce mai mari si cand ating 50-60 cm inaltime, atunci trebuie plantati.
4. Pe fundul gropii sa pun pietre mai mari. Coniferele adora pietrisul in pamant, iar radacinile se "ancoreaza" cumva printre ele. Groapa sa fie mai lata decat cea de pomi.
Acum am inca 2 molizi in ghivece de 12 l, in toamna ii voi planta. Cei doi molizi au fost cumparati in septembrie anul trecut de la pepiniera, erau in ghivece de 5 l si o inaltime de 20-30 cm. Pana in aprilie nu au dat niciun semn, apoi s-au inaltat cu cca 20 cm. Pana acum. Fiind mici, nascuti/crescuti in ghivece, ii ud cand imi aduc aminte sau ii uda ploaia. Ghivecele nu au farfurii pentru a tine apa. Semnul pe care-l respect mereu pentru plantare este multitudinea de radacini la scoaterea pomului/coniferului din ghiveci. Da, lasi pamantul sa se usuce si-l ridici din ghiveci. Daca vezi mai multe radacini decat pamant, trebuie plantat repede. Daca nu, il bagi inapoi si-l uzi repede.
Bafta.

Edited by adip1962, 16 June 2022 - 05:40.


#13
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca depinde de specie , am luat ceva conifer la ghiveci de la kaufland , 15-20 cm , si chiar si acum dupa 5 ani  nu cred ca a crescut mai mult de 35-40 cm in atatia ani.
Am 2 brazi argintii si au crescut oleaca in 4 ani , dar mai degraba s-au indesit, niciunul nu are peste 1 M

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postwld-ro, on 15 iunie 2022 - 22:37, said:

.... Contactul direct cu aerul iar ajuta.
Posted Image Posted Image

#15
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Nu dispera! Eu am asteptat cred ca aproape 3-4 ani sa-l vad ca incepe sa creasca. Din cei 40 cm pe care i-a avut initial daca crestea 1 -1,5cm pe an pina cind sfatuit de cineva i-am taiat ramurile de la baza. Ca prin minune si-a dat drumul iar acum am un brad care se apropie de 12m chiar in fata casei! Iar la Alexandria altitudinea fata de nivelul marii e destul de mica!

#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Despre molizii argintii - Picea pungens - origine SUA.
Daca este simplu, Picea pungens, creste cate 15-20 cm in primii 4-5 ani dupa care cu cate 50 cm/an.
Daca este Picea pungens (Glauca) Blue sau super blue, dupa 4-5 ani, creste cu 20-25 cm/an.
Daca este Picea pungens Hoopsii, dupa 4-5 ani, creste cu 20-25 cm/an.
Nu cumparati altoiti.
Dpmdv, cel mai frumos este Picea pungens. La maturitate, numai cresterile noi sunt argintii. Efectul este superb.
Am facut o captura. Picea Pungens. In stanga unul de cca 30 de ani, jos in dreapta cel de 6 ani. Cel mic are cam 1,75 m inaltime

Attached Files


Edited by adip1962, 16 June 2022 - 06:13.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdtd234, on 15 iunie 2022 - 21:20, said:

Am luat un brad din acela la giveci de la dedeman acum cativa ani. Era vreo 100 de lei atunci.
Problema e ca de atunci arata fix la fel si nu a mai crescut deloc.
Care sa fie buba?

La radacini te-ai uitat cum sunt? L-ai scos din ghiveci?

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu are treaba zona, decat daca vrei sa faci o padure intreaga. Asa daca ai cativa brazi udati si protejati corespunzator rezista cu ingrasaminte si fungicide. Bradul ala probabil a fost taiat foarte agresiv la radacini cand l-au scos, si practic a ramas mai mult mort decat viu, asta daca nu are direct vro ciuperca la radacina. Poti incerca sa il schimbi in alt vas mai mare, arunci tot pamantul vechi si vezi in ce stare sunt radacinile.

Edited by filipxxx, 16 June 2022 - 09:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate