Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme cumparare casa la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

View Postmarius.bunu, on 16 iunie 2022 - 07:42, said:


De ce ai fi tu cel neserios?
Ti s-a spus de la bun inceput ca sunt doi proprietari ? tu te-ai razgandit sau una din parti? inteleg ca ei..so, nu-ti face probleme de acest gen.
Ia ceva cu proprietar clar si acte impecabile.
Clar nu mi s-a spus. O sa vorbesc astazi cu ei si le explic ca voi cauta altceva.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostXavier_em, on 16 iunie 2022 - 07:36, said:

Nu cred ca vin amandoi sincer.  
Pot veni și pe rând, nu prezența fizică simultană e importantă. Și dacă omul are parte doar din teren (mira-m-aș) are tot interesul să scape de ea. Ce să facă cu 400 mp la țară?
Știe că vrei să cumperi? Dacă da și îți spune ție că nu vinde lasă-i în zeama lor, dar altfel merită să auzi ce spune.

Altfel foarte bine că mergeți la notar, o să te lămurești cum e cu actele de proprietate. Trecerea din extravilan în intravilan se rezolvă.

View PostXavier_em, on 16 iunie 2022 - 07:51, said:

O sa vorbesc astazi cu ei si le explic ca voi cauta altceva.
Ai vorbit deja cu ruda? Ce a zis?  

PS
Abia aștept să vii să ne spui ce a zis notarul. Sunt foarte curioasă dacă femeia e proprietar unic pe casa + terenul de 1000 mp.

Edited by althea, 16 June 2022 - 08:12.


#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View PostXavier_em, on 16 iunie 2022 - 07:51, said:

Clar nu mi s-a spus. O sa vorbesc astazi cu ei si le explic ca voi cauta altceva.

Sa-si vanda intre ei jumatatile pe care le au, sa fie un singur proprietar, daca nu e urgenta si vrei musai casa aia, mai poti astepta pana e totul in regula cu actele.

Edited by marius.bunu, 16 June 2022 - 08:43.


#22
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

View Postalthea, on 16 iunie 2022 - 07:58, said:

Pot veni și pe rând, nu prezența fizică simultană e importantă. Și dacă omul are parte doar din teren (mira-m-aș) are tot interesul să scape de ea. Ce să facă cu 400 mp la țară?
Știe că vrei să cumperi? Dacă da și îți spune ție că nu vinde lasă-i în zeama lor, dar altfel merită să auzi ce spune.

Altfel foarte bine că mergeți la notar, o să te lămurești cum e cu actele de proprietate. Trecerea din extravilan în intravilan se rezolvă.


Ai vorbit deja cu ruda? Ce a zis?  

PS
Abia aștept să vii să ne spui ce a zis notarul. Sunt foarte curioasă dacă femeia e proprietar unic pe casa + terenul de 1000 mp.
Femeia e proprietar unic pe casa si 1000mp, si proprietar 1/2 din 800mp langa casa.
Am vorbit acum cu ea si se duce singura la notar, sa vada daca poate face cu varul o hartie notariala cum ca lasa partea lui. E posibil asa ceva oare ?
Mi se pare totusi de buna credinta, ca puteau sa ma cheme la notar sa semnez antecontract pe casa si cei 1000mp.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostXavier_em, on 16 iunie 2022 - 08:51, said:

E posibil asa ceva oare ?
Da, e posibil, sunt soluții.
Și mie mi se pare de bună-credință.

#24
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Am mai discutat cu doamna, la notar i s-a spus ca se poate face o hartie oficiala cum ca varul doamnei ii lasa ei partea lui, contra unei sume de bani pe care ea i-o va plati maine (5000 lei).
Tot maine suntem programati cu totii, dupa ce face doamna cu varul ei "cedarea", vom face antecontract pe ambele terenuri. Ea deja ne-a dat cheia de la proprietate, ca sa putem merge sa stam acolo.

O sa mai intreb maine la notar sa nu fie riscuri cu varul acesta. M-am mai inviorat putin deoarece caut de mult timp casuta si deja ne facusem planuri, vine si un bebe, vrem sa stam la aer curat cat mai repede.
Sa o luam de la capat cu altii, care probabil au si eu diverse probleme cu actele, nu cred ca mai am energie si curaj.

Va tin la curent! Multumesc frumos pentru sfaturile de buna credinta.

Edited by Xavier_em, 16 June 2022 - 10:21.


#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostXavier_em, on 16 iunie 2022 - 10:19, said:

O sa mai intreb maine la notar sa nu fie riscuri cu varul acesta.
Citește aici, o să înțelegi cum trebuie să fie antecontractul ca să nu ai surprize:
https://www.legalcon...xecutare/34.htm

Cred că notarul are model care conține tot ce scrie în link, dar citește tot, tot înainte de a semna ca să te asiguri că așa e.

Și n-ar fi rău să ceri să fie notat antecontractul în CF:

Quote

Promisiunea de a încheia un contract având ca obiect dreptul de proprietate asupra unui imobil sau un alt drept real în legătură cu acesta se poate nota în cartea funciară. Notarea se va putea efectua oricand in termenul stipulat in antecontract, dar nu mai tarziu de 6 luni de la expirarea acestuia. Notarea se va face daca promitentul este înscris în cartea funciară ca titularul dreptului care face obiectul promisiunii, iar antecontractul, sub sancţiunea respingerii cererii de notare, prevede termenul în care urmează a fi încheiat contractul.
Nu costă cine știe ce și o să fie absolut sigur că nu pot vinde altcuiva.

#26
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 22.08.2012
Intrebare: are voie o casa "cu acte in regula" sa fie in extravilanul unui sat? Are curent, apa, gaz sau ce mai e pe-acolo?
Nu spun ca nu se poate repara, dar poate sa dureze ani intregi.

Si sa nu credeti ca viata la tara e rai - e doar daca aveti alte surse de venit si, mai ales, daca iarna veniti si stati in Bucuresti.

O iarna la tara i-a vindecat pe multi poeti. Posted Image

#27
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

View PostOlteanul_sfios, on 16 iunie 2022 - 11:20, said:

Intrebare: are voie o casa "cu acte in regula" sa fie in extravilanul unui sat? Are curent, apa, gaz sau ce mai e pe-acolo?
Nu spun ca nu se poate repara, dar poate sa dureze ani intregi.

Si sa nu credeti ca viata la tara e rai - e doar daca aveti alte surse de venit si, mai ales, daca iarna veniti si stati in Bucuresti.

O iarna la tara i-a vindecat pe multi poeti. Posted Image
Primarul sustine ca va trimite la consiliul judetean iesirea din extravilan (chiar astazi ar trebui sa fie acolo, dupa spusele lui).
Doar curent electric este.
Venituri avem, lucram remote, iarna clar la oras vom sta.

#28
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostXavier_em, on 16 iunie 2022 - 12:05, said:

Primarul sustine ca va trimite la consiliul judetean iesirea din extravilan
nu te baza pe asta, ca sa nu ai surprize neplacute. Nu e asa simplu cum pare

nu inteleg cum casa e pe extravilan, unde nu ai voie sa ai constructii. Un cadastru recent, o verificare la registrul agricol si la impozite la primarie - s-au/ati facut?

la extravilan dureaza mult procedura de publicare la primarie, parca 45 zile. De abia apoi puteti face CVC. Sau mai scurtezi din timp printr-un workaround gasit de notari: "darea in plata".

ce vreau sa spun: vanzarea unui teren extravilan se poate face fie dupa cele 45 zile, fie cu workaroundul notaricesc. Notarul trebuia sa va spuna asta...

Edited by irina2014, 16 June 2022 - 16:56.


#29
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

View Postirina2014, on 16 iunie 2022 - 16:47, said:

nu te baza pe asta, ca sa nu ai surprize neplacute. Nu e asa simplu cum pare

nu inteleg cum casa e pe extravilan, unde nu ai voie sa ai constructii. Un cadastru recent, o verificare la registrul agricol si la impozite la primarie - s-au/ati facut?

la extravilan dureaza mult procedura de publicare la primarie, parca 45 zile. De abia apoi puteti face CVC. Sau mai scurtezi din timp printr-un workaround gasit de notari: "darea in plata".

ce vreau sa spun: vanzarea unui teren extravilan se poate face fie dupa cele 45 zile, fie cu workaroundul notaricesc. Notarul trebuia sa va spuna asta...
Proprietatea a fost trecuta de la o comuna la alta, acum cativa ani, si au trecut-o gresit in extravilan. Are vanzatoarea toate actele, are cadastru, carte funciara.
Maine mergem la notar cu totii (eu, vanzatoarea, varul ei) si gasim o solutie. M-am gandit si eu la darea in plata, dar nu cred ca vrea notarul sa faca treaba asta.

#30
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
in cadastru/intabulare si in certificatul fiscal ce scrie?

bafta! dupa, spune-ne si noua ce spune notarul, chiar sunt curioasa.

Edited by irina2014, 16 June 2022 - 18:51.


#31
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Revin dupa obositoarea zi de ieri. Am rezolvat Posted Image
Am fost la notar si eu zic ca ne-am lamurit.

Situatia sta asa:
1 cadastru teren extravilan 1000mp, din care 800mp curti-constructii si 200mp vie. Teren detinut complet de vanzatoare.
1 cadastru teren extravilan 800mp vie. Teren detinut 1/2 vanzatoare si 1/2 var.
Am facut promisiune vanzare cumparare valabila 2 ani la notar pentru amblele proprietati, cu conditii diferite:
Pentru ce are vanzatoarea eu pierd avansul daca renunt + 3000 lei, ea imi da inapoi de 2 ori avansul primit de la mine.
Pentru terenul detinut cu varul eu pierd avansul daca renunt, ei imi dau de 3 ori avansul inapoi (conditie impusa de mine pentru a-l descuraja pe var sa se razgandeasca).

Practic avem 2 ani in care putem folosi casa, am discutat la notar ca luam in primire proprietatile (adica primi chei si acces, este trecut in contract), se inscriu ambele antecontracte in cartea functiara.
Pe var pare ca il stia toata lumea din oraselul unde am fost la notar, chiar si notarul a zis ca e un om ok. Ne-au si invitat pe la ei, varul cu nevasta, au fost prietenosi, insa probabil au fost politicosi si noi nu vrem astfel de prietenii circumstantiale.

O chestie pe care n-am inteles-o, notarul ne-a spus ca devenim preemptori ai terenului extravilan, cel fara casa. Nu inteleg de ce, ca nu suntem inca proprietari pe nimic.
Zi frumoasa!

Edited by Xavier_em, 18 June 2022 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate