Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cumparare casa la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salutare,

Ne dorim sa cumparam o casa la tara, am si gasit. De 2 luni asteptam sa iasa actele (cadastru, carte funciara etc).
Problema este ca acum cand sa mergem la notar (maine), am fost anuntati ca e o "problema".
Situatia este in felul urmator:

- casa cu teren 1000mp, este trecuta in extravilan (primarul spune ca a fost o greseala cand s-a trecut dintr-o comuna in alta, acum cativa ani, si ca urmeaza cerere la consiliul judetean ca sa fie trecuta in intravilan)
- teren 800mp extravilan langa casa, in aceeasi gospodarie
- toate acestea trebuie vandute cu anunt la primarie

Problema acum este ca terenul de 800mp aflam ca este detinut doar jumatate de doamna care vinde, iar cealalta jumatate de o ruda, care s-a razgandit si nu mai vrea sa cedeze partea ei. Este vorba de un om betiv, care nu e de incredere, evident. Acest om ne poate cauza probleme, deoarece are drept de preemtiune, fiind ruda si detinand acel 1/2 din terenul de langa casa.

Noi ne dorim mult o casuta la tara, deja cautam de multa vreme.
Este teapa sau putem face in vreun fel antecontract ? Sau daca mai asteptam sa rezolve ei, care sunt sansele ca acea ruda sa blocheze totul ?
Nu stiu cum sa procedam.
Multumesc frumos!

Edited by Xavier_em, 15 June 2022 - 21:09.


#2
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005
Procedeaza prin a cauta alta casa.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început sã emitã facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Caută în altă parte, cu bețivii nu te poți înțelege, nu are sens să te complici.

În primul rând mi se pare suspect că vânzătoarea nu v-a spus de la început că altă persoană deține 1/2 din terenul de 800 mp. În al doilea rând nu merită să cumperi un teren/o casă care să aibe probleme cu actele, cine știe cât de repede se pot rezolva, dacă se pot rezolva.

Și cel mai important, bețivul. Presupunând că vă vinde vouă la notar partea lui, totul perfect legal și corect, să nu vă treziți că vine peste un timp să facă scandal că l-ați înșelat si că vrea mai mulți bani. Evident că dacă totul este legal, nu are șanse de câștig în instanță, dar e un bețiv, scandal tot poate face. Presupunând că nu vinde și nici nu se folosește de preempțiune șivoi cumpărați veți avea drept vecin pentru cine știe câte decenii un bețiv cu toate scandalurile pe care le implică acest lucru...

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cauta alta fara probleme !

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 Xavier_em, on 15 iunie 2022 - 21:08, said:

Problema acum este ca terenul de 800mp aflam ca este detinut doar jumatate de doamna care vinde

Dar nu ati cerut un CF inainte de a face orice transfer de bani? Oricum deja este foarte suspect ca doamna nu v-a anuntat! Daca mai apare inca ceva ce a "uitat" sa mentioneze? Macar cumperi sandramaua la pret de discount (-50%) fata de pretul pietei ca sa se merite efortul?

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Sunt pline satele de case de vânzare. Caută una fără atâtea probleme.

#7
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Sfatul meu e sa cautati o proprietate fara probleme. Si pentru ca am trecut cu maicamea prin chinul repararii unei greseli de redactare a unui titlu de proprietate, va zic Fugiti fara sa va uitati in urma. Imposibil sa nu gasiti alta casa, asa cum a zis cineva mai sus, sunt pline satele de case de vanzare. La maicamea pentru a se corecta un detaliu minor din titlul de proprietate, fara sa existe nimeni care sa se impotriveasca, cu hartii de la primarie in care spuneau clar ca e greseala lor de redactare, si a durat vreo 2 ani, la tribunal pana s-a rezolvat. Pai la voi cred ca nici in 3 ani nu rezolvati cu toate problemele descrise, mai ales cand exista cineva care se impotriveste.

#8
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

 tavitu, on 15 iunie 2022 - 21:51, said:

Caută în altă parte, cu bețivii nu te poți înțelege, nu are sens să te complici.

În primul rând mi se pare suspect că vânzătoarea nu v-a spus de la început că altă persoană deține 1/2 din terenul de 800 mp. În al doilea rând nu merită să cumperi un teren/o casă care să aibe probleme cu actele, cine știe cât de repede se pot rezolva, dacă se pot rezolva.

Și cel mai important, bețivul. Presupunând că vă vinde vouă la notar partea lui, totul perfect legal și corect, să nu vă treziți că vine peste un timp să facă scandal că l-ați înșelat si că vrea mai mulți bani. Evident că dacă totul este legal, nu are șanse de câștig în instanță, dar e un bețiv, scandal tot poate face. Presupunând că nu vinde și nici nu se folosește de preempțiune șivoi cumpărați veți avea drept vecin pentru cine știe câte decenii un bețiv cu toate scandalurile pe care le implică acest lucru...
Vanzatoarea nu a mentionat, nici noi nu am stiut sa intrebam, sau parca am intrebat si a zis ca e doar ea.
Cu betivul asa este, asta ar mai lipsi sa nu mai scapam de el. Deja ne-a zis vanzatoarea ca sa avem grija cand mergem sa vizitam casuta sa nu fie ala pe acolo :| El nu este vecin, dar are un nepot pe acolo. Cam acelasi lucru.

 Xman_ghio, on 15 iunie 2022 - 22:29, said:


Dar nu ati cerut un CF inainte de a face orice transfer de bani? Oricum deja este foarte suspect ca doamna nu v-a anuntat! Daca mai apare inca ceva ce a "uitat" sa mentioneze? Macar cumperi sandramaua la pret de discount (-50%) fata de pretul pietei ca sa se merite efortul?
Noi am tot asteptat sa iasa actele, si CF de-abea acum a scos. Bani nu am dat, nici macar un leu.
E vorba de o casuta foarte ieftina, 12000 euro, in zona de deal la o ora si ceva de Bucuresti.

 ZamrA, on 16 iunie 2022 - 00:27, said:

Sfatul meu e sa cautati o proprietate fara probleme. Si pentru ca am trecut cu maicamea prin chinul repararii unei greseli de redactare a unui titlu de proprietate, va zic Fugiti fara sa va uitati in urma. Imposibil sa nu gasiti alta casa, asa cum a zis cineva mai sus, sunt pline satele de case de vanzare. La maicamea pentru a se corecta un detaliu minor din titlul de proprietate, fara sa existe nimeni care sa se impotriveasca, cu hartii de la primarie in care spuneau clar ca e greseala lor de redactare, si a durat vreo 2 ani, la tribunal pana s-a rezolvat. Pai la voi cred ca nici in 3 ani nu rezolvati cu toate problemele descrise, mai ales cand exista cineva care se impotriveste.
Pfoai, nu pot sa astept. Eu voiam cand sunt gata actele sa mergem la notar si sa termin cu harababura.

Multumesc de sfaturi, astazi o sa ma duc la notar cu ei, doar ca sa inteleaga care sunt problemele, sa nu mi-i pun in cap.
Sanse de reusita nu cred ca sunt, doar ca vreau sa termin amiabil cu ei. Nu cred ca notarul are o solutie magica la toate problemele expuse.

#9
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 tavitu, on 15 iunie 2022 - 21:51, said:

Caută în altă parte, cu bețivii nu te poți înțelege, nu are sens să te complici.
Daca gasesti tu in Romania sat fara betivi scandalagii, ma mut si eu acolo.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Xavier_em, on 16 iunie 2022 - 06:56, said:

Noi am tot asteptat sa iasa actele, si CF de-abea acum a scos.  
Cine apare în CF la proprietari? Doar femeia sau și ruda ei?

Edited by althea, 16 June 2022 - 07:20.


#11
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

 TinCup, on 16 iunie 2022 - 07:12, said:

Daca gasesti tu in Romania sat fara betivi scandalagii, ma mut si eu acolo.
Chiar este o liniste deplina acolo. Am fost de multe ori si am stat acolo, la casa, si nu e nici macar muzica in weekend.

 althea, on 16 iunie 2022 - 07:20, said:

Cine apare în CF la proprietari? Doar femeia sau și ruda ei?
O sa aflu astazi la notar, deoarece nu mi-a trecut prin cap si m-am uitat doar pe cadastre ieri.
Sper ca notarul sa le explice si lor ca situatia nu e roz, si astfel sa scap de ei.

#12
gambit36

gambit36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.05.2022

 Xavier_em, on 16 iunie 2022 - 06:56, said:

E vorba de o casuta foarte ieftina, 12000 euro, in zona de deal la o ora si ceva de Bucuresti.

Nu cred ca notarul are o solutie magica la toate problemele expuse.

Si fara probleme si ieftin, o utopie.

Ce sa faci?! Urmezi procedura: se vand prin anunt la primarie, terenul de 800mp se face jumate si cumparati doar partea doamnei, traiti fericiti pana la adanci batraneti cu betivu' de vecin.

Cat despre notar, iti va da doar impresia ca ii pasa si asta daca ai noroc.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu cred că apar amândoi și nu are sens să te legi la cap cu promisiune de vânzare-cumpărare sau antecontract sau orice altceva doar cu ea.
Caută acea rudă și vezi ce spune, poate omul vrea și el să vândă și cumperi tot.

Edited by althea, 16 June 2022 - 07:51.


#14
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 Xavier_em, on 15 iunie 2022 - 21:08, said:

Salutare,

Ne dorim sa cumparam o casa la tara, am si gasit. De 2 luni asteptam sa iasa actele (cadastru, carte funciara etc).
Problema este ca acum cand sa mergem la notar (maine), am fost anuntati ca e o "problema".
Situatia este in felul urmator:

- casa cu teren 1000mp, este trecuta in extravilan (primarul spune ca a fost o greseala cand s-a trecut dintr-o comuna in alta, acum cativa ani, si ca urmeaza cerere la consiliul judetean ca sa fie trecuta in intravilan)
- teren 800mp extravilan langa casa, in aceeasi gospodarie
- toate acestea trebuie vandute cu anunt la primarie

Problema acum este ca terenul de 800mp aflam ca este detinut doar jumatate de doamna care vinde, iar cealalta jumatate de o ruda, care s-a razgandit si nu mai vrea sa cedeze partea ei. Este vorba de un om betiv, care nu e de incredere, evident. Acest om ne poate cauza probleme, deoarece are drept de preemtiune, fiind ruda si detinand acel 1/2 din terenul de langa casa.

Noi ne dorim mult o casuta la tara, deja cautam de multa vreme.
Este teapa sau putem face in vreun fel antecontract ? Sau daca mai asteptam sa rezolve ei, care sunt sansele ca acea ruda sa blocheze totul ?
Nu stiu cum sa procedam.
Multumesc frumos!

Cauta alta, nu lua una cu probleme de acest gen.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Xavier_em, on 16 iunie 2022 - 06:56, said:

Sanse de reusita nu cred ca sunt, doar ca vreau sa termin amiabil cu ei.  
Ce să termini amiabil?

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 TinCup, on 16 iunie 2022 - 07:12, said:

Daca gasesti tu in Romania sat fara betivi scandalagii, ma mut si eu acolo.

Alege de aici Posted Image
https://www.digi24.r...l-postal-368031

#17
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

 althea, on 16 iunie 2022 - 07:27, said:

Eu cred că apar amândoi și nu are sens să te legi la cap cu promisiune de vânzare-cumpărare sau antecontract sau orice altceva doar cu ea.
Caută cu acea rudă și vezi ce spune, poate omul vrea și el să vândă și cumperi tot.
Nu cred ca vin amandoi sincer. Asa as fi vrut sa cumpar tot. Nu fac niciun act azi, nu dau niciun ban.

 althea, on 16 iunie 2022 - 07:29, said:

Ce să termini amiabil?
Daca iau altceva in comuna respectiva, nu vreau sa se uite urat oamenii, ca sunt neserios.

#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 Xavier_em, on 16 iunie 2022 - 07:36, said:

Nu cred ca vin amandoi sincer. Asa as fi vrut sa cumpar tot. Nu fac niciun act azi, nu dau niciun ban.


Daca iau altceva in comuna respectiva, nu vreau sa se uite urat oamenii, ca sunt neserios.

De ce ai fi tu cel neserios?
Ti s-a spus de la bun inceput ca sunt doi proprietari ? tu te-ai razgandit sau una din parti? inteleg ca ei..so, nu-ti face probleme de acest gen.
Ia ceva cu proprietar clar si acte impecabile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate