Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Recomandare glet interior

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
brdan18

brdan18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.12.2011
Ce glet recomandati ? Cu ce ati mai lucrat in ultimul timp ? Eu stiam de ceresit ct 126, ct 127 dar din ce am inteles nu mai este la fel de calitativ. Cineva mi-a recomandat glet de la Rimano Bianco, dar as vrea sa vad si parerile voastre.

Am raschetat tot de vechea tencuiala (un fel de glet pe baza de nisip) iar acum urmeaza glet + plasa. Blocul este facut din placi de beton prefabricate (deci peretii sunt drepti)

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
A zis Dorel că nu mai este bun, ai?!
Mergi pe 126 și 127, sau pe gama Apla, nu ai probleme.

A, ba da, ai probleme dacă nu respecți fișa tehnică  😉

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Gletul meseriasului,euroglet. Se lucreaza destul de lejer nu se intareste repede precum "Rigips model gips" zis si ipsos de modelaj preferat de zugravi

#4
hamzter666

hamzter666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Gletul Meseriasului e varianta low cost si e preferata de zugravi doar pt ca sunt obisnuiti cu el. Nu e un produs de o calitate f buna. Low cost inseamna niste compromisuri in privinta aditivilor, toate gleturile sunt la baza ipsos si calitatea depinde in primul rand de aditiviii folositi.
Diferenta aia de pret se manifesta in granulometrie (cat de fin e gletul), aderenta la suport si multe altele.
Nu pot sa fac o recomandare pt ca lucrez la un producator, dar din punctul meu de vedere, strict ca produs, nu as folosi Gletul Meseriasului.
Din pacate intervine o chestie. Mare parte din rezultatul tencuirii e dat de cat de bine lucreaza mesterul. Iar mesterul lucreaza bine cu un produs pe care il cunoastel. E posibil sa ai rezultate  proaste cu un glet bun daca mesterul nu il stie pe cel cu care lucreaza (si nu citeste ce scrie pe sac).
Vad ca ai spus ca vrei sa pui plasa. Vezi ca exista direct tencuiala de ipsos armata cu fibre si scapi de plasa, din ce stiu, poti sa o aduci la nivel de glet doar din ea si depinde de tine daca mai dai un strat pt finisare sau nu (glet de nivelare sigur nu iti trebuie). Dar din nou, iti trebuie meserias care a lucrat cu ea.
Daca nu vrei sa te complici, iei ce iti cere mesterul si aia e.

#5
brdan18

brdan18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.12.2011

 MembruAnonim, on 15 iunie 2022 - 20:31, said:

Gletul meseriasului,euroglet. Se lucreaza destul de lejer nu se intareste repede precum "Rigips model gips" zis si ipsos de modelaj preferat de zugravi

Tinand cont ca gletul o sa il dau eu, si cum nu am experienta ma gandeam la un glet cu timp mare de lucru. Am vazut ca Primus GLI 49 (are timp de lucru 80 de minute).

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 brdan18, on 16 iunie 2022 - 08:30, said:

Tinand cont ca gletul o sa il dau eu, si cum nu am experienta ma gandeam la un glet cu timp mare de lucru. Am vazut ca Primus GLI 49 (are timp de lucru 80 de minute).
Astea 2 de ti-am zis eu au timp mare de lucru, E facut de Apla.
Nu iti recomand CT127 nu e bun ptr acoperit gauri mari

#7
hamzter666

hamzter666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Imi permit sa am alta parere. Gletul meseriasului este ieftin si atat. Nu timp de lucru mare, nu calitate, nu nimic. E loganul "chel" cu care ajungi din A in B, dar atat, nu ai AC, nu ai capace la roti, nu nimic. Euroglet are calitati tehnice ok, dar nu as recomanda dintr-un motiv: e glet din ciment si vine cu problemele cimentului e total neabsorbant la umiditate.
Daca bugetul iti permite, nu merge pe produse 2 in 1 (nivelare si finisare). Alege un glet de nivelare dupa care mergi pe cel de finisare si mergi pe ipsos care lasa peretele sa respire, nu pe ciment. Nu conteaza neaparat producatorul, toti producatorii mari au produse entry, mid si top.
Daca bugetul tau e si mai bazat, poti sa alegi la finisare un glet readymix la galeata pe care il poti da cu trafaletul si nu ai problema cu timpul de lucru. Daca iti place peretele putin texturat, poti sa renunti si la slefuire la readymix-uri.
Eu as face asa:
As lua produse de la oricare dintre unul dintre aia mari pe ipsos (Knauf, Rigips, Siniat, etc...) si as alege acelasi producator si pt nivelare si finisare.
Diferentierea as face-o pe ce primesc pe banii mei, astia au tot timpul cate-o promotie, gen la x saci primesti o amorsa sau x% in plus sau mai stiu eu ce.
Nu uita de amorsa! Vezi ca pe peretele de beton iti trebuie amorsa pt beton.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate