Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare masina tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nasol fara opțiunea de mulcire.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu toata lumea vrea mulcire.

#21
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008

View PostBloodRa, on 18 iunie 2022 - 19:25, said:

Nasol fara opțiunea de mulcire.

Din cate vad are functia de mulcire

#22
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Da, așa e. Se vede în poza 2 și 4.

View Postarg, on 18 iunie 2022 - 19:44, said:

nu toata lumea vrea mulcire.
Cu siguranță,  unora le face o plăcere deosebita să care o grămadă de iarbă și, mai ales, să o composteze.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu tai cu evacuare, acu parca chiar as cumpara o trapa de evacuare laterala de la o chinazarie si as monta-o pe stihl-ul din dotare

#24
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am luat mașina de tuns iarba din Lidl, cu cupon a ieșit la 720 lei. Se lauda că are kit de mulcire.

#25
Ursraul13

Ursraul13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.10.2013
Buna. Un tractoras de tuns iarba pe benzină. Nu mai are viteză ca înainte. Sau rupt curele si le-am schimbat.

#26
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ma bag  aici pentru o recomandare de masina de tuns iarba...
Cerintele sunt:
- motor benzina
- autopropulsata (daca are mai multe viteze este un bonus)
- mulcire
- evacuare laterala si/sau spate ori in sac (cat mai mare...)
- buget... cat o fi
- suprafata maxima de tuns: 3500 mp, preferabil lunar (inseamna iarba/balarii de cca 50 cm inaltime sau mai mult)
- suprafata de lucru preferabil in jur de 50 cm
Rog sugestii de la cei care au asa ceva, ca de cautat pot sa o fac si singur.

Edited by adip1962, 10 June 2023 - 16:42.


#27
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Eu am o Makita PLM4358N care indeplineste o buna parte din cerintele tale cel putin pe hartie. Dar nu as recomanda o decat dusmanilor :)

Pt mulcire cutitul de la modelul meu are niste "valuri" care imi complica foarte mult operatia de ascutire. As adauga ca o complica inutil pt ca nu am facut mulcire niciodata. Daca tunzi mai mult de 1-1.5 cm din iarba nu poti sa faci mulcire eficient.

Daca ai de gand sa tunzi o data pe luna balarii optiunea de mulcire e degeaba, la fel si sacul in care colectezi.

Edited by Scurthea211, 10 June 2023 - 18:17.


#28
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc
Mulcirea este o optiune pe care o vreau o data pe an, pentru ingrasarea pamantului legumelor si eliminarea buruienilor ce pot aparea intre straturi. Vreau, nu vreau, am nevoie de ea. SI nu trebuie sa astept o luna, pot sa-mi fac timp si pentru asta, doar pentru asta, sa tund un sac sau doi la o saptamana. Stiu ca la Makita este un kit separat de vreo 400 lei. Dar am 2 makita, nu mai vreau si a 3-a scula de la ei, mai ales ca nu are autopropulsie.
Mai astept si alte pareri, daca se poate.

Edited by adip1962, 10 June 2023 - 19:24.


#29
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pana la urma am ajuns la o lista scurta (un singur magazin) pe care vi-o supun atentiei, de la cel mai scump la cel mai ieftin:
https://www.lorenaco...b4tom/0066.html
https://www.lorenaco...d-agt51all.html
https://www.lorenaco...7006250-tl.html
https://www.lorenaco...sie-066603.html
https://www.lorenaco...sie-060170.html
Ce parere aveti?

#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cea mai ieftina!
In pretul celei mai scumpe, ai 2 bucati din cele mai ieftine, cu garantie DUBLA!
Adevarul este unul singur: TOTUL este made in CHINA!
Parerea mea, proprie si personala!

#31
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View Postadip1962, on 10 iunie 2023 - 16:41, said:

Ma bag  aici pentru o recomandare de masina de tuns iarba...
Cerintele sunt:
- motor benzina
- autopropulsata (daca are mai multe viteze este un bonus)
- mulcire
- evacuare laterala si/sau spate ori in sac (cat mai mare...)
- buget... cat o fi
- suprafata maxima de tuns: 3500 mp, preferabil lunar (inseamna iarba/balarii de cca 50 cm inaltime sau mai mult)
- suprafata de lucru preferabil in jur de 50 cm
Rog sugestii de la cei care au asa ceva, ca de cautat pot sa o fac si singur.

Cu niciuna dintre masinile din lista ta scurta nu vei reusi sa tunzi iarba de 50cm inaltime.

Ca idee, am lipsit o saptamana, aveam in curte un tub de 160mm de plastic. Cand m-am intors iarba era mai inalta decat tubul, deci avea undeva la 20-22cm inaltime. A fost chinul de pe lume sa tund iarba aia, mai ales ca fiind inalta si deasa a ramas umeda jos. Nici gand sa o pot aduna in sac, am evacuat totul in lateral. Acum arata aiurea , ca a iesit mai mult gheme de iarba, dar se va usca, si la urmatoarea trecere peste cateva zile o sa pun si sacul si o adun, isi revine apoi iarba. Dar ce vreau sa zic e ca mai mult de 20-25cm sa nu speri la o masina de asta de tuns gazonul. Daca apuca sa iti creasca mai mult, o sa ai nevoie ori de cosire cu cositoarea de umar, ori de masina de tuns iarba cu bara de cosire (cu masa), sau cositoare cu tamburi.... sau coasa normala manuala :-)

Am avut Makita PLM 5110, acum folosesc Ruris RX400 . Amandoua le folosesc sa tund iarba (nu gazon) pe terenul meu (~2100mp din care scad amprenta casei si magaziei ,si mai am gradina de legume...sa zicem ca raman un 1500-1600-1700mp efectiv), precum si tuns iarba la strada (inca vreo 200mp la mine), si ocazional ii ajut pe vecinii de langa mine si le tund si lor....cu ce au ei se aduna in total vreo 4000mp. Asta imi ia o zi intreaga practic, vreo 6-8h de tuns. Vara cand e iarba mai uscata, mai rara, nu creste asa ca la balamuc, reusesc in 4-5h sa termin toti aia 4000mp ca pot merge cu viteza mare de avans la cositoare si am spor, dar in perioada asta cu ploi/umezeala si caldura, cosit 1 data pe saptamana e dezastru, mergi numa cu viteza minima de avans ca altfel nu reuseste sa evacueze cata iarba scoate.

Edited by l_stoian79, 11 June 2023 - 14:13.


#32
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc.
Am incercat cu un Al-ko (adica cu asta: https://www.bronto.r...bXppcued5B67M8E), netractata, pusa la inaltimea de 75 mm prin iarba netunsa din 22.05. A mers parfum. Apoi am intrat in cea netunsa din aprilie (cam 60-70 cm inaltime). A fost mai greu sa intru in ea - de asta vreau autotractata - dar a taiat-o fara probleme. Un pic probleme la evacuarea (are doar in spate - inseamna ca a venit toata iarba pe mine), dar m-as descurca si cu numai cu ea.
Numai ca vreau autotractata si ceva mai mare... M-am saturat de motocoasa. Desi nu voi scapa de ea ca am garduri, poteci, borduri, pavele, precum si pietre, buturugi sau musuroaie de cartite. Altfel, nici nu ma gandesc sa tund iarba/balariile mai des de o luna. Acum 2 ani am semanat niste trifoi alb pitic, vad ca in sfarsit a inceput sa iasa, doar ca... inca am buruieni la greu. Poate insa se impune ala si voi tunde la 2 luni... sau 3. Sper

Edited by adip1962, 11 June 2023 - 14:46.


#33
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Totul este discutabil!
In functie de teren, ierburi, conditii climatice, frecventa taiere, se recomanda sau NU masina de tuns iarba.
Io, in jud. Giurgiu, nu pot folosi asa ceva. Am 2 motocoase, una dotat cu fir, cealalta cu disc, si in functie de necesitati, actionez.
Vecinul are masina de tuns iarba.
Tunde la 2 saptamani circa 500 mp. Si imi "livreaza" iarba sa o dau la pasari. Niciodata nu a arata perfect terenul lui.
Io rad "zero" iarba din livada si din zonele de acces cu motocoasele din dotare, o data pe luna.
Si nu am serparaie si nici nu ma impiedic pe alee.
Repet, in functie de necesitati, vreme(meteo), dotari, tai/tunzi/coseti iarba nenecesara!

#34
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Zona este de deal, regiune submontana (zona Campina), teren inclinat, orientat spre sud. 3500 mp, iincluzand casa, acareturi, livada, peluza etc. Pana acum 2 ani dadeam fanul (pe degeaba, dar sa vina sa si-l usuce si apoi sa-l ia). Asa ca coseam de 2-3 ori pe sezon. Cu disc, era parfum. Acum nu-l mai vrea nimeni. Asa ca sunt obligat sa-l cosesc lunar cu fir (ca sa-l tai cat mai mic) si sa-l las pe loc. Ca si rezultat iarba/balariile s-au indesit, consumul de benzina a crescut la aproape 3 l/cosire si motocoasa incepe sa de-a semne vizibile de oboseala (dupa 5-6 ani). Si se pare ca nici eu nu intineresc :).
In concluzie trebuie sa gasesc, si inca repde, o solutie mai usoara. Bani de tractor nu am, asa ca masina de taiat cu mulcire este singura optiune.
Serpi exista, uneori se si arata cate unul. Dar sunt de casa/apa. Unii se lauda ca au vazut vipere prin padurile invecinate, dar... nu sunt sustinuti. Eu nu am ca iazul e plin de broaste...

Edited by adip1962, 11 June 2023 - 15:07.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postadip1962, on 11 iunie 2023 - 06:51, said:

din propie experienta, sa aiba motor 4t b&s. carcasa din tabla si canal de evacuare care sa protejeze bara dintre rotile din spate. (asta e o problema la stihl 428t-ul pe care il am, ma rog eu am pus o tabla de inox).

poti taia cu evacuare, eventual prin spate ca arunca departe, dar iti trebui ceva la picioare (bocanci, pantaloni)

View Postadip1962, on 11 iunie 2023 - 14:39, said:

Multumesc.
Am incercat cu un Al-ko (adica cu asta: https://www.bronto.r...bXppcued5B67M8E), netractata, pusa la inaltimea de 75 mm prin iarba netunsa din 22.05. A mers parfum. Apoi am intrat in cea netunsa din aprilie (cam 60-70 cm inaltime). A fost mai greu sa intru in ea - de asta vreau autotractata - dar a taiat-o fara probleme. Un pic probleme la evacuarea (are doar in spate - inseamna ca a venit toata iarba pe mine), dar m-as descurca si cu numai cu ea.
Numai ca vreau autotractata si ceva mai mare... M-am saturat de motocoasa. Desi nu voi scapa de ea ca am garduri, poteci, borduri, pavele, precum si pietre, buturugi sau musuroaie de cartite. Altfel, nici nu ma gandesc sa tund iarba/balariile mai des de o luna. Acum 2 ani am semanat niste trifoi alb pitic, vad ca in sfarsit a inceput sa iasa, doar ca... inca am buruieni la greu. Poate insa se impune ala si voi tunde la 2 luni... sau 3. Sper
cu masia aia in iarba mare intri cu 1/2 sau chiar 1/3 din lama pe partea dreapta.

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai...
Am intrat in plin 100% si nu au fost probleme decat de impingere. Iar in picioare am fost in slapi de plaja si... atat. Pantaloni scurti. Nu a fost asa rau, s-a luat cu putina apa de ploaie.
Ma tot uit pe specificatii si sincer nu vad diferente notabile intre cea mai scumpa si cea mai ieftina. In plus mi-a mai aparut Steinhaus Pro GML503 de pe emag (administratorilor li s-a pus pata pe emag nu permit link-ul...).
65 de review-uri nu e de ici-colo...

Edited by adip1962, 11 June 2023 - 16:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate