Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Recomandare masina tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Salutare !

De ceva vreme ma gandesc sa cumpar o masina de tuns iarba pe benzina sau electrica , iarba creste foarte repede , iar motocoasa nu prea ma ajuta

Suprafata este de 600 mp2
Bugetul este 1600 ron

Daca imi puteti recomanda ceva

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Inteleg ca ai bransament la indemana.
Cum arata terenul? Plat sau denivelat?
Ai sau nu obstacole?

Eu folosesc de cativa ani o electrica cu propulsie de la LeroyMerlin, cu latimaeq de lucru de 60 cm ... ptr a tine in frau 2 parcele (una de 1000 mp si una de 880 mp).
Pentru ca la cea de 1000 m intre timp am mai adus modificari, respectiv turnat cateva aleei de beton, plantat pomi, etc .... am considrat ca masina propulsata de 60 cm este preq incomoda, vira greu, avem locuri intre obstacolole pe unde nu incape, etc si am cumparat in aceasra vara tot de la Leroy o masina electrica cu 3 roti (o singura roata in fata care pivoteaza la 360 grade) cu latimea de 40 cm parca (sunt 2 modele cu 3 roti, am luat pe cea mai mare), asta practic te poti intoarce pe loc, mult mai lejera ptr jalonat. Asta insa este ceva mai firava comparativ cu tancul cu propulsie.

Am preferat electricele vs benzina ptr a evita zgomotul, fumul si mentenata (ulei, bujii, etc) de la benzinare.

Edited by Tarzy, 15 June 2022 - 19:28.


#3
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008

 Tarzy, on 15 iunie 2022 - 19:26, said:

Inteleg ca ai bransament la indemana.
Cum arata terenul? Plat sau denivelat?
Ai sau nu obstacole?

Eu folosesc de cativa ani o electrica cu propulsie de la LeroyMerlin, cu latimaeq de lucru de 60 cm ... ptr a tine in frau 2 parcele (una de 1000 mp si una de 880 mp).
Pentru ca la cea de 1000 m intre timp am mai adus modificari, respectiv turnat cateva aleei de beton, plantat pomi, etc .... am considrat ca masina propulsata de 60 cm este preq incomoda, vira greu, avem locuri intre obstacolole pe unde nu incape, etc si am cumparat in aceasra vara tot de la Leroy o masina electrica cu 3 roti (o singura roata in fata care pivoteaza la 360 grade) cu latimea de 40 cm parca (sunt 2 modele cu 3 roti, am luat pe cea mai mare), asta practic te poti intoarce pe loc, mult mai lejera ptr jalonat. Asta insa este ceva mai firava comparativ cu tancul cu propulsie.

Am preferat electricele vs benzina ptr a evita zgomotul, fumul si mentenata (ulei, bujii, etc) de la benzinare.

Terenul este cu denivelari mici , si unele portiuni in panta
O livada de pomi mai precis

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
ALEGE
Io cred ca ASTA e OK.

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ia pe benzina ! Motorul sa fie marca serioasa , ala conteaza cel mai mult . Depinde de tine daca vrei cu autopropulsie .
Eu recomand Honda...da costa ! Sau Makita daca te pricepi putin la motoare , garantia e cam prastie !

#6
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View Postviceroy56, on 15 iunie 2022 - 19:32, said:

ALEGE
Io cred ca ASTA e OK.
nu recomand fuxtec , au un pret pe site si in realitate alt pret sau spun ca nu mai e in stoc.

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postviceroy56, on 15 iunie 2022 - 19:32, said:

ALEGE
Io cred ca ASTA e OK.
Foarte tare descrierea la fuxtec astea...ma uitam la cea de 680 ron , in partea de sus la descriere generala zice ca are carcasa de plastic, apoi in partea de jos la descriere amanuntita zice ca are carcasa de metal....meserie rau. Chia si asa, sa pui motor terminc pe o carcasa de plastic , presupun ca nu foarte dur....cum ar fi asta?
Motoarele sunt no-namuri, am avut experienta cu asa ceva (non B S) si mi am mancat zilele, motoarele astea pur no name facute in china , sunt de foarte proasta calitate, mai bine un BS facut in china dar cat de cat sunt mai OK.

Iti pot recomanda O MAc cu motor B S , are un vecin , vecin care are si livada gard in gard cu mine...rupe masina aia in doua ,de 4 ani de cand il stiu o are si o forjeaza la greu.
Ar mai fi si Ruris tot cu B S , ai service in Romania la ele, destul de ok.

Edited by cuculea, 16 June 2022 - 08:08.


#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostHouseFreak, on 15 iunie 2022 - 19:08, said:

Salutare !

De ceva vreme ma gandesc sa cumpar o masina de tuns iarba pe benzina sau electrica , iarba creste foarte repede , iar motocoasa nu prea ma ajuta

Suprafata este de 600 mp2
Bugetul este 1600 ron

Daca imi puteti recomanda ceva
Mai pune 600 și ia un robot.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
stihl husqi honda
dupa buget

#10
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View PostAlltrack, on 15 iunie 2022 - 22:16, said:

Ia pe benzina ! Motorul sa fie marca serioasa , ala conteaza cel mai mult . Depinde de tine daca vrei cu autopropulsie .
Eu recomand Honda...da costa ! Sau Makita daca te pricepi putin la motoare , garantia e cam prastie !

Eu am Makita PLM4628 si daca o vrea pentru gazon nu o recomand. Pentru tuns prin livada poate e ok.
Ce nu imi place mie la ea si ma face sa ma gandesc sa o marit:
- Cutitul are niste valuri ca sa poata faca mulcire si asta il face al naiba de greu de ascutit.
- In plus mi se pare ca nu e suficient de puternica: si cu cutitul nou franjureaza un pic iarba la varf daca folosesti autopropulsia.

Am fost la un service sa vad daca ei fac treaba mai buna la ascutit si printre altele tipul de acolo mi-a zis ca Makita oricum renunta la sculele pe benzina. Ei nu mai aveau la vanzare decat electrice Makita,

Edited by Scurthea211, 16 June 2022 - 09:50.


#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

O abuzez de vre un an in iarba de pana la 20 cm. Bine, cand e iarba de 20 cm, merg mai incet, trec de doua ori. Mai nou, cosesc fara sac, ca m-am saturat cata iarba se aduna. Astfel iarba se composteaza natural, exact cum face robotul lui Buhnici.
poti sa-mi multumesti mai tarziuPosted Image

Edited by stefan0011, 16 June 2022 - 11:42.


#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Poststefan0011, on 16 iunie 2022 - 11:36, said:

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

O abuzez de vre un an in iarba de pana la 20 cm.
Eu o am p'aia de 1400W.
Sunt multumit de ea, in situatia in care nu am gazon plantat.

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Si eu am "gazon" in mare parte spontan, doar suplimentat uneori cu ceva samanta. Asta a mea cred ca e si mai mica in gabarit, ma pot baga prin toate cotloanele, printre flori, arbusti, copaci.

#14
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Masina de tuns iarba Makita DLM432CT2, cu 2 acumulatori LXT, 18V, 5Ah are cineva ?

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea:
Te bagi sclav la acumulatori.
Indiferent unde sunt facuti, au viata limitata si performanta masinii respective, la fel, limitata.
Daca la o masina de gaurit/infiletat este OK, asta nu inseamna ca este OK si la masini care necesita putere mare.
In plus, ecologia e cam jumi-juma.
Nu scoti gaze - monoxid/dioxid de carbon, dar alterezi mediul cu acumulatori uzati, poate chiar mai agresivi fata de mediu decat "gazele de sera"!
Un litru de benzina gaseti in vecini, dar un acumulator "dus" extrem de rar!
Repet, daca nu am spus-o: Parerea mea!

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View PostHouseFreak, on 15 iunie 2022 - 19:30, said:

Terenul este cu denivelari mici , si unele portiuni in panta
O livada de pomi mai precis

pt că-i livadă, e enervant electrică - te-ncurcă firul
-neapărat cu propulsie
-să aibă sac mare de colectare, dar io aș sugera să nu colectezi iarba din livadă ci să o lași pe loc, răsfirață
-neapărat carcasă metalică
-să ai o corelare-ntre lățimea de tăiere și puterea motorului

PS: a mea, luată din praktiker cu 1100 lei acu fo' 4...5 ani, are motor briggs&straton - funcționează la 1...2 săptămâni din aprilie până-n noiembrie pe 400 mp gazon + 1000 mp livadă și vie = MĂ-SA!

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
poate trebuie luat in considerare si taiat fara colectare.

#18
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Am achizitionat pana la urma acest utilaj de la dedeman

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

garantie pana la 5 ani si destul de puternic .

Prima folosire a fost usoara si a facut fata cu brio.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate