Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Magazin care blocheaza accesul nejustificat

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: Magazin cu discriminare (17 member(s) have cast votes)

Ce faci daca ti se blocheaza accesul intr-un magazin pe baza unei reguli inventate?

  1. Plec. Cumpar de la concurenta mai scump/mai greu/nu mai cumpar nimic. (15 votes [88.24%] - View)

    Percentage of vote: 88.24%

  2. Fac scandal. Pana cedeaza aia. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Fac plangeri la autoritati pana isi schimba politica. (2 votes [11.76%] - View)

    Percentage of vote: 11.76%

Vote Guests cannot vote

#1
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Zilele trecute ajung intr-un magazin. Sunt 5 jucatori mari pe piata. Acest magazin e mai codas. Ajung rar spre deloc la ei.

Ma pune al rau si am la mine un obiect perfect legal si la vedere.

Cand incerc sa intru, salut paznicul in ideea de a primi ok-ul. In loc de raspuns la salut, primesc un om care se pune in fata si imi blocheaza accesul. Imi vorbeste lipsit de respect. Ceilalti angajati ii tin isonul.

Practic imi interzice accesul cu acest bagaj. Fie las obiectul in posesia paznicului. Fie plec.
Nu au loc pentru bagaje.

Ii solicit numele. Ignora. Nu are ecuson. Dar suna un alt individ, care se recomanda sef de magazin(nu pare). Fara nume.


Ii solicit regulamentul in baza caruia mi se interzice accesul. Fara raspuns.
Ii solicit cine raspunde daca imi dispare obiectul.
Paznicul initial declina responsabilitatea. La fel si acest al doilea individ. Care apoi se razgandeste.

Practic. Fie las pe mana unor necunoscuti 1000 de euro. Fie ma car.

Aleg sa plec.

Ii contactez, imi raspunde alt individ.  In acelasi stil, "ca asa vrem noi".
Si el tot sef de magazin. Desi in online se recomanda drept sef de departament in acel magazin.


Inainte sa credeti nu stiu ce. Concurentii lor, au zero probleme cu acest obiect. Salut paznicii si imi vad de drum.
Nisa magazinelor respective nu vinde produse de acest tip. Nu poti ascunde produse in interior.

Mi se pare periculos genul acesta de interdictii. Si mai periculos mi se pare ca NU simt nevoia sa se justifice cumva.
Sau sa fii anuntat in vreun fel de pe site.

M-am intors fara obiectul "problema" pentru a lua ce doream. Si a avea bonul cu care sa fac sesizare la anpc.


Voi ce ati face in locul meu?

Edited by stevetlangat, 15 June 2022 - 18:23.


#2
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Si pana la urma de ce ti-au blocat accesul in incinta? ai furat de la ei in trecut? sau pur si simplu racism ( asta daca esti mai bronzat de felul tau hashmocar mo) ? ca nu vad logica in a interzice un client sa intre in magazin asa de sanchi doar...

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Care-i obiectul minune?
Si cutitele se pot cumpara legal de oriunde dar asta nu inseamna ca poti sa-l cari pe unde vrei. La fel si un topor.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Despre ce obiect este vorba?
Daca este vorba de un rucsac, din pacate la noi se obisnuieste furtul din magazin, pe de o parte ii inteleg, insa daca ne uitam la vecinii din vest, la ei este normal sa intri cu rucsascul in magazin (insa la ei civilizatia este la alt nivel). Deci normal ar fi sa fie permis si la noi sa intri cu un rucsac.

Edited by MembruAnonim, 15 June 2022 - 18:28.


#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
N-am furat nimic. Si nici n-am avut timp sa ma bronzez.
Nici eu nu vad logica.

Trotineta electrica pliata.  Bagaj. Luata in mana.


Doar ca sunt o gramada de oameni care urasc trotinetele si as fi vrut sa ramaneti neutri.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Daca au un regulament care specifica ceva clar legat de bagajul de mana sau cel voluminos si ti-l pot arata, aia e, te conformezi si o lasi acasa sau legata undeva.
Daca nu au asa ceva si nu-ti pot arata, atunci incepe balciul sau, si mai elegant, protectia consumatorului, ar trebui sa aiba un afis cu toate detaliile expus la vedere.

Cand mai mergeam cu bicicleta fetei, o lasam la paznic dar nu costa asa mult asa ca imi asumam pierderea, daca era. Poate nu as fi facut la fel cu ceva mai scump.

#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Am intrat cu trotineta pusa in partea de jos a caruciorului la Kaufland fara probleme, acum depinde in ce supermarket ai intrat. O singura data a comentat un paznic dar a cedat .

Edited by mihai93, 15 June 2022 - 18:43.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 mihai93, on 15 iunie 2022 - 18:43, said:

acum depinde in ce supermarket ai intrat.

Probabil a intrat in vreun market mic de cartier gen Profi unde spatiul este restrans.

Edited by MembruAnonim, 15 June 2022 - 18:46.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Sunt 5 jucatori mari pe piata. Acest magazin e mai codas.

ce relevanta are?

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Cand incerc sa intru, salut paznicul in ideea de a primi ok-ul.

deci esti constient de restrictii si reguli, dar pe principiul ca daca ai bagat paznicul in seama si intri ca vantul, esti absolvit de respectarea lor

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Ii solicit regulamentul in baza caruia mi se interzice accesul. Fara raspuns.

aici ai dreptate, se afiseaza de obicei abtipilde cu restrictia in cauza, insa asta nu invalideaza regula

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Paznicul initial declina responsabilitatea.

evident, obiectivul lui este magazinul si marfa acestuia, nu bagajele fiecaruia. in acest scop sunt cutii pt bagaje, ori suporti pt biciclete si trotinete. daca au loc si nu e vb de vreun butic facut si el la un parter de bloc

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Practic. Fie las pe mana unor necunoscuti 1000 de euro. Fie ma car.

daca stii optiunile, pt ce tot tamtamul?

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

In acelasi stil, "ca asa vrem noi".

evident, magazinul lor si regulile lor. daca eu vin in casa ta cu bocancii plini de noroi, cum te-ai manifesta? ai sa-mi spui sa ma descalt la usa ca regula casei tale este sa se intre descult. daca si eu m-as rahati pe regula ta, asa cum o faci tu pe regula lor, cum ar fi? ti-ar mai conveni? pai nu prea, ca atunci te atinge pe tine si cetateanul european e doar cu drepturi, nu si obligatii

asta e un bun exemplu de "civilizatie" romaneasca de care discutam intr-un alt topic

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Mi se pare periculos genul acesta de interdictii.

in ce consta periculozitatea? e tarlaua lor si te supui, nu vrei sa te supui, esti liber sa pleci. idem si pe internet, cand nu vrei sa te supui conditiilor, esti liber sa faci pasi in alta parte. e atat de simplu

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

sa fac sesizare la anpc.

ca sa le faci si lor ziua mai buna, sa se prapadeasca de ras?

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Voi ce ati face in locul meu?

am activa bunul simt si am alege una din cele 2 optiuni disponibile: ori accepti regulile lor, ori te cari daca nu-ti convin


cand am ajuns pe la afi de exemplu, paznicii ce erau prin zona mi-au spus de la inceput ca nu pot intra cu trotineta inauntru. este un spatiu unde se poate lasa, insa nesupravegheat, la liber. am zis ms ca mi-ai spus si mi-am vazut de drum, omul scuzandu-se chiar ca nu ma poate lasa sa intru

totul este sa stii sa vb, insa daca matale ai sarit cu "barda", ti-au replicat pe masura

Edited by Dany_Darke, 15 June 2022 - 18:51.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:28, said:

N-am furat nimic. Si nici n-am avut timp sa ma bronzez.
Nici eu nu vad logica.
cu bagaje mari poti rasturna produse, poti lovi alti oameni.
nu plimb trotinete, dar mai plimb un rucsac. la noi nu a comentat niciodata nimeni, dar in strainatate am intalnit diverse situatii. ori ruscac complet interzis, ori obligatoriu rucsacul tinut in mana sau jos, nu in spate, ba chiar de vreo doua ori nevasta a intrat io am stat la controlul antitero.
locatia lor, regulile lor.
da stiu, suntem cetateni ioropeni, avem drepturi, nu obligatii...

#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
@Dany_Darke: Multe lucruri nu pricepi tu.

Magazinul lor nu e acelasi lucru cu casa cuiva.

Sa iti explic. Situatie ipotetica

Maine niste seici arabi cumpara primii 7 jucatori din piata: Lidl, Kaufland, Carrefour, Auchan, Profi, Mega Image, Cora.
Introduc regula pentru femei: burka/par acoperit sau nu cumperi.
Magazinele lor, regulile lor. Ai zis ca e corect asa.


Bineinteles, ar putea sa iti interzica accesul fara o explicatie. Si sa te lase sa deduci singura. ;)



 Dany_Darke, on 15 iunie 2022 - 18:48, said:

am activa bunul simt si am alege una din cele 2 optiuni disponibile: ori accepti regulile lor, ori te cari daca nu-ti convin
Nu-mi amintesc sa se fi organizat alegeri pentru purtatori de cuvant ale forumistilor.



@slai: Poti lovi oameni si cu carutul de produse. Poti sa ii lovesti si cu produsele din magazin.  

@all: Regula nu este scrisa nicaieri. Ceea ce e foarte ciudat.
Daca e legala, de ce te-ai feri sa o pui in scris!?

Ca daca e in scris, o poti contesta.


E spatiu suficient in magazin. Se folosesc caruturi MARI.
Nu exista rastel biciclete.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Accesul pe o proprietate privata nu este un drept, e un privilegiu care ti se acorda sau nu fara nici o justificare. Nu ai alta solutie decat sa te conformezi politicii interne a magazinului.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:16, said:

Voi ce ati face in locul meu?
Eu nu m-am mai dus deloc o vreme după o fază de-asta la magazinul în care am pățit-o - despre Lidl e vorba în cazul meu.
Am pățit-o cu fiu-meu. Ieșisem la  plimbare eu pe jos, el cu trotineta și am zis hai să vedem pe ce putem strica 20 - 30 de lei. O pliase, dar degeaba. M-au deranjat foarte tare nesimțirea și comportamentul paznicului.
Nu mi-am bătut capul cu ce aș putea face împotriva lor, mi se pare pierdere de timp și energie, dar sunt de părere că dacă tot au regula asta internă ar trebui să îi și instruiască să o aplice cu bun simț față de clienți. Și s-o afișeze naibii la vedere.

 Evonxxx, on 15 iunie 2022 - 18:23, said:

Si pana la urma de ce ti-au blocat accesul in incinta?
ca nu vad logica in a interzice un client sa intre in magazin asa de sanchi doar...
Nici eu, dar uite că se întâmplă.

Edited by althea, 15 June 2022 - 19:33.


#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 stevetlangat, on 15 iunie 2022 - 18:28, said:

Trotineta electrica pliata.  Bagaj. Luata in mana.
Cu târtăreața poți merge la "drive in". Posted Image
Sau fa o petitie sa infiinteze fiecare magazin pista "drive in" pentru târtărețe. Cu masina tot pana-n usa magazinului intri, nu?

Edited by ursamajor, 15 June 2022 - 19:38.


#15
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Mi se pare normal sa nu poti intra cu trotineta intr-un magazin, maine poimaine vrea si unul cu bicicleta sa intre si tot asa. Insa mi se pare tot normal sa oferi clientilor un loc dedicat sau daca nu macar sa fie supravegheat video/ de paznic.
Daca lasai trotineta unde ti-a zis paznicul cum probabil o lasa toata lumea nu se intampla nimic si nu mai aveai motiv de topic.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Dany_Darke, on 15 iunie 2022 - 18:48, said:

am activa bunul simt si am alege una din cele 2 optiuni disponibile: ori accepti regulile lor, ori te cari daca nu-ti convin

De acord.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 Leo2006, on 15 iunie 2022 - 19:25, said:

Accesul pe o proprietate privata nu este un drept, e un privilegiu care ti se acorda sau nu fara nici o justificare. Nu ai alta solutie decat sa te conformezi politicii interne a magazinului.
Nu e chiar așa.

Art. 56. -
Se interzice a se refuza consumatorului fără un motiv justificat, conform prevederilor legale în vigoare, vânzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.

În plus, or fi magazinele proprietate privată, dar sunt locuri destinate folosinței publice și nu se poate interzice sau condiționa accesul fără o bază concretă - de exemplu, un regulament afișat la intrare.

Edited by althea, 15 June 2022 - 19:52.


#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Am citit pe sarite si nu am observat vreun nume de supermarket.
La kaufland poti baga trotineta intr-un sertarel doar ca nu am incredere, eram la la kaufland si o femeie reclama ca i-au fost furate bunurile din sertarelele alea cu cod.
De atunci am grija ce bag acolo ca eram prea credul si bagam si lucruri de valoare.

In rest, ca o idee, lidl, auchan si cred ca toate suparmekturile au un stand de biciclete de care iti poti lega trotineta.
Am avut trotineta electrica si tot timpul m-am gandit cum s-ar proceda, daca doream sa intru cu trotineta in supermarket. Cred ca nu te lasa sa intri cu asa ceva ca poate faci vreo faza ciudata si in caz de accidente nimenea nu cred ca isi doreste sa aibe probleme.

Pe vremea cand aveam trotineta ma gandeam? Oare daca intru in magazin cu trotineta in carucior? Dar mi-a parut de prost gust ca oameni pun mancare acolo.

Edited by MindArchitect, 15 June 2022 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate