Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Formalitati program Rabla

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009
Buna ziua,
As vrea sa va rog, pe cei care aveti mai multa experienta, sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a obtine reducerea oferita de programul RABLA 2022.
Am platit avansul pentru o masina noua, iar termenul de livrare este de 6-9 luni. E o masina clasica pe benzina, achizitionata pe persoana fizica.
In situatia mea, cu astfel de termen de livrare, ce pasi trebuie sa urmez si cand ar fi recomandat sa ma ocup de formalitati?
Mentionez ca nu am masina de dat la rabla si tichetul trebuie sa-l cumpar.

Multumesc.

Edited by gpopovici, 15 June 2022 - 10:38.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
cu vânzătorii vorbești asta

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
Cel mai comun e sa vorbesti cu dealerul si sa-i ceri lui sa se ocupe. In general ei lucreaza cu diferite firme care fac asta pentru tine (fac rost de masina, se ocupa de formalitati, etc.) lucru pentru care tu platesti ceva in plus dar scapi de batai de cap si per total tot iesi pe plus.

Problema e cu livrarea, pentru ca tichetele expira si tu nu te poti baza pe termenul dat de ei. Iar din ce stiu eu nu poti obtine un tichet daca NU cumperi masina noua, deci oricum trebuie ca dealerul sa te inscrie in platforma AFM (PSIPAN ii zice). Mai multe detalii gasesti pe diverse siteuri de gen: https://www.dacia.ro...prin-rabla.html
Oricum cred ca nu te poti inscrie pana nu ai un VIN de la producator. Si aici intri in hora specific romaneasca in care speri sa prinzi tichet pana nu expira fondurile si in acelasi timp speri sa nu expire tichetul pana iti factureaza aia masina. Fun stuff. D-aia zic ca mai bine ii lasi pe ei sa-si bata capul, doar ca daca dai de unii neseriosi s-ar putea sa tot rateze fonduri si sa tot astepti.
Toate astea fiind spuse, tot cu dealerul as discuta, mi se pare cel mai putin complicat.

#4
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 28.02.2022
Te poti inscrie daca ai comanda cu avans platit, nu este nevoie de VIN de la producator.

#5
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

View Postgpopovici, on 15 iunie 2022 - 10:38, said:

Buna ziua,
As vrea sa va rog, pe cei care aveti mai multa experienta, sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a obtine reducerea oferita de programul RABLA 2022.
Am platit avansul pentru o masina noua, iar termenul de livrare este de 6-9 luni. E o masina clasica pe benzina, achizitionata pe persoana fizica.
In situatia mea, cu astfel de termen de livrare, ce pasi trebuie sa urmez si cand ar fi recomandat sa ma ocup de formalitati?
Mentionez ca nu am masina de dat la rabla si tichetul trebuie sa-l cumpar.

Multumesc.
Suni la dealer, ii spui ca vrei sa beneficiezi de programul Rabla daca nu ai facut-o deja, si el iti explica toti pasii, am impresia ca de anul asta daca prinzi program il ai prins pana iti vine masina, dar e bine sa te asiguri de la dealer ca asa este. Ai grija ca anul asta programul rabla e in etape si se tot consuma foarte repede fondurile, deci vorbeste cu dealer-ul si despre acest aspect. Cand o sa decizi ca depui dosarul or sa-ti trebuiasca 2 chestii obtinute de la Primarie si de la ANAF cum ca n-ai datorii nici la unii nici la altii, pe care sa se specifice ca-ti sunt necesare pt programul RABLA si cam aia e, ulterior astepti aprobarea dosarului (Restul face dealer-ul).
Costul unui ticket rabla depinde de la dealer la dealer. Pe mine m-a costat 3500 ron un ticket si mi-au trebuit 2, prin urmare am platit 7000 lei pt a obtine o reducere toata de 15000 lei, practic am primit o masina noua mai ieftina cu 3000 euro  dar eu am platit 1400 euro din acestia (deci doar 1600 euro au fost "gratuiti").
Sporuri!

Edited by A_Stere, 20 June 2022 - 16:01.


#6
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009
Multumesc de raspuns. La dealer, mi-a zis ca fondurile s-au dat deja si sa ne pregatim pentru septembrie. Asa sa fie?

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
Asa e, am auzit din mai multe surse. Oricum, cine comanda masina acum nu prea o sa o aiba livrata pana atunci, cu foarte putine exceptii.

#8
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 28.02.2022

View PostA_Stere, on 20 iunie 2022 - 16:01, said:

Suni la dealer, ii spui ca vrei sa beneficiezi de programul Rabla daca nu ai facut-o deja, si el iti explica toti pasii, am impresia ca de anul asta daca prinzi program il ai prins pana iti vine masina, dar e bine sa te asiguri de la dealer ca asa este. Ai grija ca anul asta programul rabla e in etape si se tot consuma foarte repede fondurile, deci vorbeste cu dealer-ul si despre acest aspect. Cand o sa decizi ca depui dosarul or sa-ti trebuiasca 2 chestii obtinute de la Primarie si de la ANAF cum ca n-ai datorii nici la unii nici la altii, pe care sa se specifice ca-ti sunt necesare pt programul RABLA si cam aia e, ulterior astepti aprobarea dosarului (Restul face dealer-ul).
Costul unui ticket rabla depinde de la dealer la dealer. Pe mine m-a costat 3500 ron un ticket si mi-au trebuit 2, prin urmare am platit 7000 lei pt a obtine o reducere toata de 15000 lei, practic am primit o masina noua mai ieftina cu 3000 euro  dar eu am platit 1400 euro din acestia (deci doar 1600 euro au fost "gratuiti").
Sporuri!

Foarte mult 7000 lei, eu am dat 5000 lei, deci 2500/rabla, dar probabil depinde de dealer. Si asta a fost in aprilie...

#9
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

View Poststellaris, on 22 iunie 2022 - 10:00, said:

Foarte mult 7000 lei, eu am dat 5000 lei, deci 2500/rabla, dar probabil depinde de dealer. Si asta a fost in aprilie...
N-am avut ce sa fac, voiam masina mai repede (astepta la dealer) nu am stat sa ma mai cert pe pret, dar cumva il stiam din start, de cand am comandat. Am fost multumit ca mi-am scos 8000 lei gratis, si sanatate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate