Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Schimbare talon după schimbare domiciliu buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008
Salut,

doresc sa ma mut dintr-un oras in alt oras in acelasi judet (Hunedoara). Am schimbat deja cartea de identitate pe noua adresa, acum doresc sa mut si masina pe noua adresa.

Am citit pe siteul MAI unde se fac rezervarile ce acte trebuie sa duc
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b96

Imi este neclar ce scrie la punctul 2 "certificat de atestare fiscala emis de organul fiscal competent teritorial"

Am intrebat un prieten jurist si nici macar el nu intelege ce este "organul fiscal competent teritorial". Mentionez ca orasul in care am locuit are propriul ANAF.
Deci imi era neclar daca trebuie sa ma duc la ANAF sau la primarie, si in care din orase, in cel din care plec sau in orasul in care m-am mutat.

Am sunat pana la urma la inmatriculari, si dupa o discutie cu o doamna (cam confuza), mi-a spus ca "organul fiscal competent teritorial" este primaria, si ca trebuie sa ma duc la primaria din orasul in care am plecat (nu mi-a explicat ce document primesc de acolo), banuiesc ca doua documente unul in care se spune ca nu datorez taxe catre primaria respectiva si unul in care masina imi este scoasa din evidenta.
Apoi mi-a spus ca trebuie sa merg la primaria in orasul m-am mutat, ca sa ma ia in evidenta. N-am inteles daca si astia trebuie sa imi emita vre-un document.

Abia atunci sa ma duc la ei la inmatriculari.

Deci dupa ce am citit ce scrie negru pe alb la ei pe site si dupa ce am vorbit cu ei la telefon eu sunt in continuare confuz, ce documente primesc de la fiecare primarie si de ce nu este specificat clar procedura pe siteul directiei de inmatriculari.

Poate puteti sa ma lamuriti voi cei care ati mai trecut de curand prin asa ceva.

#2
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

 c_cristi, on 15 iunie 2022 - 09:28, said:

Am intrebat un prieten jurist si nici macar el nu intelege ce este "organul fiscal competent teritorial".
Mentionez ca orasul in care am locuit are propriul ANAF.
NU ANAF.

Directia Taxe si Impozite corespunzatoare adresei actuale din talon, ca sa iti zica ca nu ai amenzi neplatite pe masina respectiva.

Exact acolo unde platesti (sau plateai inainte de ghiseul.ro) impozitul anual pe masina (eventual si casa, etc.).

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,152
  • Înscris: 15.05.2008
La schimbare domiciliu dar in aceeasi localitate mai trebuie schimbarea asta?

#4
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Trebuie sa te duci la directia de taxe locale, aka la primaria, din orasul din care ai plecat si sa ceri sa ti se mute dosarul fiscal la noua adresa. Acolo iti vor spune daca mai ai ceva de plata, platesti daca mai e cazul si apoi ti se trimite dosarul la primaria de care apartii in prezent. De acolo obtii certificatul fiscal pe care il duci la politie.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 ceanu1980, on 15 iunie 2022 - 09:59, said:

La schimbare domiciliu dar in aceeasi localitate mai trebuie schimbarea asta?

Da

#6
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

 Stecheru, on 15 iunie 2022 - 09:39, said:

NU ANAF. Directia Taxe si Impozite corespunzatoare adresei actuale din talon, ca sa iti zica ca nu ai amenzi neplatite pe masina respectiva.
Exact acolo unde platesti (sau plateai inainte de ghiseul.ro) impozitul anual pe masina (eventual si casa, etc.).
Multumesc, puteau sa scrie mai clar pe siteul MAI, ca trebuie sa mergi la primaria din localitatea unde ai locuit anterior schimbarii adresei. Ar fi fost lucrurile foarte clare in comparatie cu "organ fiscal"

De exemplu in urma cu 6 luni am aplicat pt un program guvernamental si a trebuit sa duc un document de la ANAF ca nu am datorii, si unul similar de la primarie ca n-am datorii.

 ceanu1980, on 15 iunie 2022 - 09:59, said:

La schimbare domiciliu dar in aceeasi localitate mai trebuie schimbarea asta?
Nu stiu cum e din punct de vedere legal, dupa cum a scris colegul aici ar fi obligatoriu
https://forum.softpe.../#entry29060302

Dar de exemplu in orasul unde ma mut exista un HCL (hotarare de consiliu local) ca nu poti depune cerere pt loc parcare decat daca talonul este pe adresa unde este arondata parcarea. Deci chiar si daca te muti la alt bloc de pe aceeasi strada, exista riscul sa nu mai poti fi eligibil pt loc de parcare.

 ZamrA, on 15 iunie 2022 - 10:15, said:

Trebuie sa te duci la directia de taxe locale, aka la primaria, din orasul din care ai plecat si sa ceri sa ti se mute dosarul fiscal la noua adresa. Acolo iti vor spune daca mai ai ceva de plata, platesti daca mai e cazul si apoi ti se trimite dosarul la primaria de care apartii in prezent. De acolo obtii certificatul fiscal pe care il duci la politie.
Multumesc. Intre timp am trimis-o si pe mama la primaria de unde imi mut masina, mi-a spus ca trebuie sa duc noul buletin in original copie si sa completez o cerere. Iar dansii imi elibereaza acel certificat fiscal si trimit catre primaria orasului unde o sa ma mut o adresa de mutare a domiciliului fiscal (desi la mine e cam dubioasa treaba, pt ca inca o sa am o locuinta si terenuri in vechea localitate, deci tot o sa trebuiasca sa platesc impozite acolo). Deci ai descris perfect ceea ce nu scrie nicaieri pe site la MAI si ceea ce gresit m-a indrumat doamna de la inmatriculari, ca trebuie sa ma duc la primaria din orasul unde mut masina.

Edited by c_cristi, 15 June 2022 - 10:47.


#7
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008
inca o intrebare, avand in vedere ce scrie aici
http://www.drpciv.ro...a4e9422012c2b96
scrie daca doresc sa schimb numerele de inmatriculare (odata cu modificarea talonului pe alta adresa), trebuie ca in momentul in care duc documentele sa duc si placutele cu vechile numere.

asta inseamna ca pe perioada in care se emite noul certificat de inmatriculare si noile numele, eu nu mai pot circula cu masina iar masina trebuie sa o las in parcare fara numere.

puteti sa imi spuneti cam cat a durat la voi? un coleg de servici care a inmatriculat in acelasi judet (el se muta din alt judet) a spus ca i-a dat talonul si placutele in aceeasi zi.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
La mine a durat 1 saptamana pana mi s-a emis noul certificat de inmatriculare (talon) si completata cartea de identitate a masinii cu noua adresa.
In cazul meu a fost o schimbare simpla, m-am mutat pe alta strada, in aceeasi localitate, nu mi-am schimbat numarul de inmatriculare. Avand numerele instalate pe masina am circulat cu ea, aveam la mine copii ale actelor, dar asta nu m-ar fi scapat de amenda sau alta masura, daca as fi fost oprit in trafic fara certificatul de inmatriculare in original la mine.
Bine in cazul meu am circulat doar de la serviciul de inmatriculari pana acasa, unde mi-am lasat masina parcata 1 saptamana. Sincer nu as fi mers cu masina pana acolo, daca as fi stiut ca mi se retin actele, am crezut ca mi se elibereaza o dovada, dar nu am primit nimic.

Edited by Ciubex, 15 June 2022 - 11:56.


#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,652
  • Înscris: 21.03.2020
Hartogaraie degeaba... Statul are toate datele in sistem.

#10
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

 Ciubex, on 15 iunie 2022 - 11:54, said:

La mine a durat 1 saptamana pana mi s-a emis noul certificat de inmatriculare ... am crezut ca mi se elibereaza o dovada, dar nu am primit nimic.

Wow, ma sperie ce ai scris tu aici. Cred ca o sa sun din nou la serviciul inmatriculari sa intreb.
Sa astepti 1 saptamana fara sa ti se dea dovada de circulatie si sa mai fi si fortat sa lasi acolo placutele de inmatriculare mi se pare prea de tot.

#11
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

 GlCA_Contras, on 15 iunie 2022 - 12:02, said:

Hartogaraie degeaba... Statul are toate datele in sistem.

Corect, eu nu inteleg de ce politia (serviciul inmatriculari) nu anunta direct primariile ca masina a fost inmatriculata in alta localitate, si de ce nu exista o baza de data comuna in care un gigel care lucra la stat sa iti poata introduce CNP-ul si sa vada daca ai ceva taxe neplatite la stat.

Ca sa revenim la subiect:

Astazi am mers la primaria de unde ma mut si am avut iarasi o surpriza. Dupa ce le-am dat copie dupa cartea identitate, talon (certificat inmatriculare) si cartea de identitate a masinii mi-au spus ca o sa caute ei in arhiva dosarul fiscal al masinii si o sa il trimita spre primaria orasului unde ma mut (exact cum a spus colegul de forum ZamrA mai sus).

Ok, am crezut ca e rezolvata treaba si ca imi da un certificat ca taxele sunt platite (certificatul de atestare fiscala care se cere la inmatriculare pe siteul MAI).

Cand colo imi spune ca sa ii dau fisa de inmatriculare. Cand aud sa lesin. Imi zice ca eu trebuie sa fac rost de o fisa de inmatriculare catre trebuie completate pe calculator cu datele masinii si iar el de la primarie trebuie sa imi puna stampila pe ea apoi trebuie sa ma duc cu fisa de inmatriculare primaria la noul domiciliu sa imi puna si ei stampila pe ea.

Pun mana pe telefon si ii sun pe cei de la inmatriculari din judetul meu, ii spun la d-na de la inmatriculari ca cei de la primarie imi cer "fisa de inmatriculare" , iar pe site la MAI nu scrie nimic de nici o fisa de inmatriculare. Doamna imi confirma ca la inmatriculare nu trebuie "fisa de inmatriculare" ci doar certificatul de atestare fiscala, dar ca e posibil ca primariile sa conditioneze emiterea certificatului de atestare de fisa de inmatriculare.

Si uite asa ma trezesc ca mi-a trebuit un document de care nu scria nicaieri si ca defapt trebuie sa fac eu drumuri intre cele 2 primarii.

#12
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

 c_cristi, on 16 iunie 2022 - 12:01, said:

Pun mana pe telefon si ii sun pe cei de la inmatriculari din judetul meu, ii spun la d-na de la inmatriculari ca cei de la primarie imi cer "fisa de inmatriculare" , iar pe site la MAI nu scrie nimic de nici o fisa de inmatriculare. Doamna imi confirma ca la inmatriculare nu trebuie "fisa de inmatriculare" ci doar certificatul de atestare fiscala, dar ca e posibil ca primariile sa conditioneze emiterea certificatului de atestare de fisa de inmatriculare.
Cei de la primaria de unde ma mut mi-au spus ca nu trebuie nici o fisa de inmatriculare, si ca cealalta primarie m-au pus sa fac un act care nu se mai face de vreo 4-5 ani.
Acum trebuie doar certificatul de atestare fiscala si trebuie trimis dosarul inmatricularii.
La noua primarie trebuie sa faci o cerere de luare in evidenta, au ei formular tip.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate