Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cea mai avantajoasa conversie in RON

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Care ar fi cea mai avantajoasa metoda de a converti SEK in RON? Adica la final sa raman cu cat mai multi RON.

Momentan am SEK in cont BT.
La ei cursul e cam rau, pe la vreo 0.44 daca fac conversie directa in RON. Deci pierd vreo 200 de lei la fiecare 10.000 sek.

La Revolut am vazut ca este aproape de cursul bnr, adica 0.46.

Problema e ca ma costa 200 de SEK sa transfer din BT in revolut. Deci pierd minim 100 de lei.
Ce alte varianta as mai avea?

Am vazut ca in aplicatia BT cand faci conversie poti alege curs negociat. Ce inseamna si cum se poate negocia defapt?

#2
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Pentru curs negociat la BT suni la Departamentul de Trezorerie și îți oferă persoana de acolo un curs nițel (gen 0.0X%, cel puțin așa a fost în cazul meu, EURO -> RON) mai bun. Nu știu dacă pentru SEK % o să fie mai mare sau mai mic decât pentru alte valute.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Banuiesc ca depinde si de suma.
Daca ai cont de SEK iti poti face transfer prin Wise (sau alte servicii de transfer bani) direct in contul de RON.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
El are SEK deja in BT si zice ca il costa 200 lei transferul in alt cont de SEK.... cu ce il ajuta Wise?

Singura varianta fara comision era sa fi putut genera un card virtual, asociat contului de SEK, si sa faci top-up in Revolut. Dar BT inca nu ofera asa ceva...

Vizualizare mesajkrtyna, pe 15 iunie 2022 - 09:26, a scris:

Care ar fi cea mai avantajoasa metoda de a converti SEK in RON? Adica la final sa raman cu cat mai multi RON.

Momentan am SEK in cont BT.
La ei cursul e cam rau, pe la vreo 0.44 daca fac conversie directa in RON. Deci pierd vreo 200 de lei la fiecare 10.000 sek.

La Revolut am vazut ca este aproape de cursul bnr, adica 0.46.

Problema e ca ma costa 200 de SEK sa transfer din BT in revolut. Deci pierd minim 100 de lei.
Ce alte varianta as mai avea?

Vad ca la BT , in brosura cu tarife: https://www.bancatra...misioane_PF.pdf

Plati interbancare,în altă valută la ghişeu decât Euro sau către un beneficiar având cont la o altă bancă din afara zonei SEPA,  0.2% min 20 EUR, max 800 EUR (comision SWIFT/ TRANSFOND inclus)

prin canale electronice în altă valută decât Euro sau către un beneficiar având cont la o altă bancă din afara zonei SEPA (Internet/mobile banking)     0.1% min 15 EUR, max 600 EUR (comision SWIFT/ TRANSFOND inclus)

Ca sa iti ia BT comision 200 lei, inseamna ca ai de transferat SEK in valoare de 200.000 lei.

Edited by wertyck, 15 June 2022 - 10:36.


#5
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Pai asta este comisionul care apare in aplicatie.
Am observat ca si daca dublez suma convertita tot 200 de lei este. Deci e un comision fix, nu procent.
Si am vazut si eu brosura cu comisioane si nu apare acolo nimic.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
apare in https://www.bancatra...misioane_PF.pdf Pagina 9 jos.

Minim e 15 euro, in echivalent.

#7
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Atunci de ce imi apare 217 lei si la 10.000 SEK si la 20.000 SEK ?
Si acel comision de min 15 euro si procent defapt vizeaza transferuri non-sepa.
Transferurile revolut sunt SEPA.

#8
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
SEPA se aplica la euro, nu la alte valute. Chiar daca Suedia & Lituania (unde este Revolut) sunt membri SEPA, cum suntem si noi, se aplica doar transferurilor in euro, nu in SEK sau RON sau BGN sau NOK sau CHF. Alea trec prin SWIFT, care la BT se comisioneaza cum a scris @wertyck.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajwertyck, pe 15 iunie 2022 - 10:53, a scris:

El are SEK deja in BT si zice ca il costa 200 lei transferul in alt cont de SEK.... cu ce il ajuta Wise?

Unde am zis de transfer din cont de SEK in cont de SEK?
Am zis de transfer din cont de SEK in cont de RON. Wise are printre cele mai mici costuri in sensul asta.

#10
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Am incercat si nu merge transfer in revolut. Imi da ceva mesaj de eroare dupa confirmare. Maximum limit was exceeded.
Praf aplicatia astora...

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajkrtyna, pe 15 iunie 2022 - 11:52, a scris:

Am incercat si nu merge transfer in revolut. Imi da ceva mesaj de eroare dupa confirmare. Maximum limit was exceeded.
Praf aplicatia astora...
Nu e niciun praf, respecta doar niste reguli...stii sa traduci expreisa asta pe care ti a returnat -o ? Maximum limit was exceeded

#12
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Pai daca exista niste limite nu ar trebui sa stiu de ele inainte sa completez detaliile contului si sa ajung la confirmare?
Si inca o chestie aiurea, ma delogheaza in timp ce folosesc aplicatia. A trebui sa reiau procesul de 3 ori din cauza asta

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajAlexEn, pe 15 iunie 2022 - 11:48, a scris:

Unde am zis de transfer din cont de SEK in cont de SEK?
Am zis de transfer din cont de SEK in cont de RON. Wise are printre cele mai mici costuri in sensul asta.
DA, dar primul pas e sa faca transferul de SEK din contul BT, care va fi transfer Swift, cu comisioanele aferente!
Oriunde ar face transferul de SEK din BT, plateste comision.
Nu poate face transfer de SEK in cont de RON, fara sa plateasca acel comision SWIFT. Si nu poate folosi contul local de lei Revolut, sa primeasca SEK, pentru ca acel cont e folosit doar pentru transferuri de lei, din banci romanesti. Deci nu scapa de comisionul Swift, nici daca trimite catre Wise.
Daca face transfer de SEK in contul sau de RON la BT, BT schimba banii la un curs care zicea ca e dezavantajos....

Edited by wertyck, 15 June 2022 - 13:09.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
0,1% din 20.000SEK, cu atat mai mult din 10.000SEK, este sub minimul de 15EUR deci se aplica acel minim in ambele cazuri. Mai este si 60SEK comisionul [fix al] bancii corespondente (pe la sfarsitul paginii <https://www.bancatra...tranzactii-bt24>). De aici rezulta comision total 15EUR + 60SEK = cca 219SEK = cca 100LEI.

Edited by sags, 15 June 2022 - 15:44.


#15
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Da asa are sens. Mersi sags.
Credeti ca exista alte banci care ofera conditii mai avantajoase pentru SEK decat BT? Poate cu comision mai mic sau fara banci corespondente.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Daca nu vrei sa ii încasezi in Revolut, unde scapi de alt transfer bancar, verifica la LibraBank...ai cont gratuit pentru SEK. Și la transferul bancar in sek ai comision de 0,12%+5 euro (min 5 euro).

Edited by wertyck, 15 June 2022 - 17:12.


#17
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Am incercat sa iau legatura cu BT si este practic imposibil. Pe chat raspund repede dar nu te ajuta cu nimic ca te pune sa suni la callcenter ori sa mergi la sucursala ca sa iti ridice o limita absurda de 5000 de lei pe tranzactie!!
Am sunat la call center dar dupa o ora si 10 minute de asteptat am inchis.
Am trimis mail, si nici un raspuns.
Am facut si un transfer test catre revolut de 10.000 SEK si nici acum nu este finalizat. Am impresia ca nici nu a fost executat pentru ca in aplicatia lor apare (-) cu gri. Nu cred ca e normal ca un transfer swift sa dureze mai multe de 2 zile.
Ceva clar nu este in regula cu aceasta banca.

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Durează până la 2 zile, din momentul executării transferului. La tine apare transfer în așteptare, adică așteaptă o bifa de la BT, ca banii să plece...

Edited by wertyck, 16 June 2022 - 19:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate