Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Vreau sa fac o plata in bitcoin pentru cineva cum fac?

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 apaxtc, on 15 iunie 2022 - 13:12, said:

nu am nimic impotriva "monedelor" electronice (dar nu sunt stabile sunt de fapt manevre bursiere) dar ce s-a intamplat cu euro sau cu dolarul ? sunt patrati sau dreptunghiulari  sau ce  !  de nu mai merg  ! ?   cat am sa traiesc am sa cred in "aur"  si in valoarea monedelor legate de valoarea aurului - restul sunt povesti bursiere _  
Ravenscar17  - tu fa tot ce vrea "clientul" poate este de "calitate" si nu ai sa ai probleme - sa ne tii la "curent" cu ce faci  :)
Care sunt monedele legate de valoarea aurului?

#20
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
pana la urma l-am convins sa ii fac plata prin banca mi'a dat ibanul/swift si i-am facut 150$ la ing a costat 50 lei comisionul la $. cam mare asta e(nu am stat sa caut alta banca care este mai ieftina). Macar nu m-am mai complicat cu bitcoin.

A zis doamna de la banca  ca primeste banii in 2-3 zile. doamne ajuta sa nu iau teapa acum,

(i-am dat banii prin aplicatie) El este din Olanda


Am vazut ca a scazut Bitcoin, anul asta poate imi iau si eu placa video la un pret mai decent:D

Edited by Ravenscar17, 15 June 2022 - 15:14.


#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,500
  • Înscris: 13.03.2005
Pe viitor, orice plata ai de facut in alta valuta, poti folosi Orange Money, si economiseai cei 50 de lei.... ca la OM e fara comisioane, schimbul valutar catre contul IBAN dorit...

#22
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010

 catalina1, on 15 iunie 2022 - 14:58, said:

Care sunt monedele legate de valoarea aurului?
nu mai sunt(probabil) dar  aurul este cea mai stabila "moneda"  sper sa intelegi ce zic
sau incearca sa compari stabilitatea / cursul dolarului sau al euro  fata de fluctuatia monedelor virtuale -   in afara de  bitcoin  sau ethereum  care sunt cat de cat "mai a catarii"  restul sunt "escrocherii"   pentru adunat bani de la noobi
ce incredere sa ai intr-o moneda virtuala care are asa fluctuatii bursiere  intru-n timp asa de scurt

Edited by apaxtc, 16 June 2022 - 07:57.


#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 wertyck, on 15 iunie 2022 - 15:34, said:

Pe viitor, orice plata ai de facut in alta valuta, poti folosi Orange Money, si economiseai cei 50 de lei.... ca la OM e fara comisioane, schimbul valutar catre contul IBAN dorit...
Alea au fost taxele swift. Nu scapi de ele.


Altfel- dacă celălalt a acceptat bani "normali" și e din Olanda, de ce nu ai trimis euro? SEPA, taxe mici, ajunge repede...

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,500
  • Înscris: 13.03.2005
Chiar transfer instant in euro și fără comision, aveai variante la euro.


#25
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 mirel3003, on 15 iunie 2022 - 09:40, said:

Ai grija cui trimiti bani.. cu ajutorul BTC-ului se dau cele mai multe tepe... BTC-ul nu poate fi urmarit.

In teorie corect, in practica complet gresit.
Toate tranzactiile Bitcoin sunt salvate in blockchain, acolo ai toate adresele, de unde primesc btc si unde trimit btc.
Daca tu imi trimiti btc si eu fug cu ei, poti urmarii tranzactiile pe care le fac in timp real.
Daca eu sunt prost si trimit bitcoinul intr-un exchange sau il scot la un bancomat de prin tara, poti identifica respectivele adrese la care am trimis bitcoin ca apartinand de anumite companii, dupa care poti lua actiune legala unde, daca ai destule dovezi, politia in teorie te-ar ajuta sa indentifici talharul.
S-au prins foarte multi tepari prin metoda asta. Fiecare exchange pastreaza date personale despre tine, nu ai voie sa faci nici o tranzactie fara sa-ti verifici identitatea care consta in buletin, factura, selfie si asa mai departe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate