Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vreau sa fac o plata in bitcoin pentru cineva cum fac?

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Buna ziua, eu foloseam paypal pana acum sa fac plati la straini dar respectivul nu are paypal si trebuie sa ii dau 150$ in bitcoin,nu am portofoliu.

Cum fac? de unde cumpar? ce imi trebuie?Pot cumpara bitcoin din ibanul meu cu ron?

Trebuie sa imi fac un cont sa primesc cumpar bitcoin apoi sa ii transfer lui?

Pot lua teapa cand cumpar bitcoin? de unde sa cumpar '' safe '' ?

Daca imi puteti spune ce pasi ar trebui sa fac ca sa obtin 150$ in bitcoins.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Ai grija cui trimiti bani.. cu ajutorul BTC-ului se dau cele mai multe tepe... BTC-ul nu poate fi urmarit.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
spune-i ca nu ai cum sa iti faci asta
iti dea o alta metoda de plata.
NU TE COMPLICA !!!

Edited by Mihai_3, 15 June 2022 - 09:41.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă cere bitcoin, nu bicoin, și cum au spus colegii, sunt imposibil de recuperat / urmărit, măcar plătește după ce ai primit ce plătești.

Că altfel iei țeapă. Nu vrea Paypal că acolo poți cere banii înapoi :)))

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Caută altă persoană de la care să cumperi ce ai nevoie.

View Postmirel3003, on 15 iunie 2022 - 09:40, said:

Ai grija cui trimiti bani.. cu ajutorul BTC-ului se dau cele mai multe tepe... BTC-ul nu poate fi urmarit.
BTC-ul chiar este ușor de urmărit... dar asta nu însemnă că banii vor fi ușor de recuperat în caz de fraudă.

Edited by tavitu, 15 June 2022 - 09:46.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Daca e vorba de plata in bitcoin facuta de cineva care nu stie ce-i cu ei, mie imi suna a inregistrare video cu ecran partajat in doo’, inregistrare care de fapt nici nu exista. Sau ceva similar. L-as sfatui pe initiator (sau pe zisul ‘prieten’) sa caute codul portofelului pe net ca s-ar putea sa aiba surprize de genul ca il gaseste deja raportat pe bitcoinabuse.com.

Daca e pentru cumparat ceva real, atunci tot nu trebuie platit asa pentru ca plata nu poate fi trasata catre o persoana reala si foarte posibil sa nu primeasca nimic in schimbul ei.

Edited by sags, 15 June 2022 - 09:52.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttavitu, on 15 iunie 2022 - 09:45, said:

Caută altă persoană de la care să cumperi ce ai nevoie.


BTC-ul chiar este ușor de urmărit... dar asta nu însemnă că banii vor fi ușor de recuperat în caz de fraudă.

Urmărit in sensul că poți vedea că a plecat din portofelul X in portofelul Y. Dar cine deține portofelul Y nu poți afla.

Altfel, dacă e plată către un amic, e ok. Către necunoscuți... cu siguranță nu recomand.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
La necunoscuti nu se plateste nimic pana ce nu se primeste produsul/serviciul respectiv... daca ei nu accepta aceste conditii, se cauta alte solutii.
Face to face si persoana de incredere este altceva... plata cu BTC se poate face instant daca se ruteaza prin Lightning Network (necesita ca ambii sa fie inscrisi pe o platforma/portofel care suporta LN)
In plus, prin Lightning Network nu platesti taxe de retea mari (in medie 0.3-0.5% din suma, la sume mari, si sub 0.1-0.2% la sume mici - depinde de companie/ocupare canal/retea)
Pentru toate astea este insa necesara verificarea identitatii dar asta nu constituie o problema pentru cineva care este ok din toate p.d.v

In concluzie... evita totusi sa trimiti cuiva cripto, daca acesta nu ti-a oferit deja produsul/serviciul sau daca nu esti fata in fata cu el

#9
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Da stiu fratilor ca este riscant de asta nu prea am vrut sa ma bag dar nu am ce face, cumpar ceva virtual,un program. Asta este nu am ce sa fac risc daca imi iau teapa asta e,sanatosi sa fim ca bani facem noi.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Atunci să fie bine să nu fie rău.

Program, de pe dark web, plata bitcoin.

Merge

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Am plătit in BTC ca sa am acces la o sectiune privata a unui forum. Nici o problema. Asadar - depinde.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

View PostRavenscar17, on 15 iunie 2022 - 11:02, said:

Da stiu fratilor ca este riscant de asta nu prea am vrut sa ma bag dar nu am ce face, cumpar ceva virtual,un program. Asta este nu am ce sa fac risc daca imi iau teapa asta e,sanatosi sa fim ca bani facem noi.

Bafta, ce sa zic... cum o fi norocul
Daca ai un card VISA sa alimentezi (doar VISA accepta, indiferent de valuta) mergi pe LUNO Wallet... il folosesc din 2018 este foarte ok!
De ce LUNO?
Deoarece nu percepe comision la top-up cu cardul VISA... taxe de retea la retragere BTC sunt oricum (estimez ca la 150$ in BTC vei avea in jur de 2-3$ network fees)
Poti sa recuperezi absolut toate taxele si spread-urile daca faci inscriere prin invitatie (te poti uita in semnatura mea)... la o acumulare totala de 250 Euro in LUNO se primesc imediat 15 Euro bonus - cu banii din bonus acoperi cel putin 2-3 retrageri (inclusiv in Euro, catre contul tau bancar). In plus, este un portofel extrem de simplu de utilizat, cu interfata foarte intuitiva (perfect pentru incepatori)

Edited by rz, 15 June 2022 - 12:53.


#13
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010
nu am nimic impotriva "monedelor" electronice (dar nu sunt stabile sunt de fapt manevre bursiere) dar ce s-a intamplat cu euro sau cu dolarul ? sunt patrati sau dreptunghiulari  sau ce  !  de nu mai merg  ! ?   cat am sa traiesc am sa cred in "aur"  si in valoarea monedelor legate de valoarea aurului - restul sunt povesti bursiere _  
Ravenscar17  - tu fa tot ce vrea "clientul" poate este de "calitate" si nu ai sa ai probleme - sa ne tii la "curent" cu ce faci  :)

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgeorge_alexandru, on 15 iunie 2022 - 10:08, said:

Urmărit in sensul că poți vedea că a plecat din portofelul X in portofelul Y. Dar cine deține portofelul Y nu poți afla.
Depinde de portofel. Dacă e non-custodial e greu de aflat al cui e. Dacă e cont pe un CEX de genul Binance, are nume și adresă.

#15
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Eu am folosit Coinbase.
Îți trebuie card bancar și buletin/pașaport pentru înregistrare.

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Doar ca la Coinbase este comision de aprox. 3% la alimentarea cu cardul... doar prin transfer bancar e free insa te arde la schimbul Euro > BTC (daca nu ma insel tot in jur de 3%)
Bine, si la Coinbase se poate amortiza comisionul cu bonusul de inregistrare prin invitatie (10$ bonus in BTC la o depunere de 100$ sau echivalent euro)
La Wirex este alimentare gratis cu cardul romanesc sau strain insa nu mai au momentan program de invitatie... deci se pierde ceva la conversie lei/euro > cripto si la taxele de retea
La Change Invest este gratis alimentarea cu cardul (doar VISA) si gratis schimbul din Euro in cripto insa platesti la spread... retragerea BTC este cu zero comision din partea Change Invest insa platesti cat este taxa de retea in acel moment (program referral nu are)

Edited by rz, 15 June 2022 - 14:45.


#17
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 16.04.2008

View Postapaxtc, on 15 iunie 2022 - 13:12, said:

nu am nimic impotriva "monedelor" electronice (dar nu sunt stabile sunt de fapt manevre bursiere) dar ce s-a intamplat cu euro sau cu dolarul ? sunt patrati sau dreptunghiulari  sau ce  !  de nu mai merg  ! ?   cat am sa traiesc am sa cred in "aur"  si in valoarea monedelor legate de valoarea aurului - restul sunt povesti bursiere _  
Ravenscar17  - tu fa tot ce vrea "clientul" poate este de "calitate" si nu ai sa ai probleme - sa ne tii la "curent" cu ce faci  Posted Image

Nu cred ca mai exista nici o moneda legata direct de pretul aurului.
De exemplu SUA  au renuntat la paritatea dolar-aur undeva prin 1973.

Dar da, criptomonedele sunt extrem de volatile pentru ca nu sunt sustinute de absolut nimic.

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Bitcoin este sustin de catre diverse companii (unele gigant) si nu in ultimul rand de catre oameni si este o sustinere la nivel global, an de an (cu potential de adoptie inca urias)!
Bitcoin nu este o investitie pe termen scurt (multi nu inteleg asta) si nici un loc in care sa plasezi mai mult de 10% dintr-un venit lunar... acei 10% se pot bloca pentru o perioada de cateva luni ori ani (chiar si 2-3 ani).
Pe graficul BTC nu te uiti la evolutia pe o luna ori o saptamana deoarece esti pe long... te uiti si urmaresti ce s-a intamplat in trecut, intre ciclurile dintre halving-urile BTC

Attached Files


Edited by rz, 15 June 2022 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate