Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recomandare amplificator boxe

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MaryusS03

MaryusS03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2020
Salut tuturor!
Tocmai ce mi am luat un Nissan putin retro (92 an de fabricatie) in 2 usi si vreau sa i fac un upgrade audio considerabil. Ideea e ca dat fiind faptul ca are doar 2 usi si boxele din spate sunt pozitionate ca si la Logan, voi renunta la cele din spate si voi ramane doar cu cele pe fata, adica PIONEER TS-A6924I, 6”X9” (apox 16x23cm), 100W RMS nemontate inca deoarece vreau sa le amplific la adevarata lor capacitate si aici m-am blocat putin. Am mai montat amplificatoare la subwoofere dar nu stiu exact ce fel de amplificator ar trebui pt asemenea boxe si aici vreau sa va cer parerea..
Pe langa boxe urmeaza sa cumpar si niste tweetere pe care va trebui sa le incadrez undeva pe usa pt ca masina nu a avut de fabrica asa ceva. Pot lega tweetere cu mediile amplificate la comun? (voi lua hertz Hertz Dieci DT 24.3)
Tin sa mentionez trebuie zilele astea sa-mi ajunga si subwooferul care este Alpine SBG-1244BP cu amplificatorul cu care vine la pachet.
De asemenea urmeaza cand voi da fetele de usa jos sa insonorizez usile cu foi vibro si fono absorbante si burete pentru o calitate a sunetului cat mai buna.
Astept pareri, multumesc anticipat.

View PostMaryusS03, on 14 iunie 2022 - 20:49, said:

Salut tuturor!
Tocmai ce mi am luat un nissan putin retro (92 an de fabricatie) in 2 usi si vreau sa i fac un upgrade audio considerabil. Ideea e ca dat fiind faptul ca are doar 2 usi si boxele din spate sunt pozitionate ca si la logan, voi renunta la cele din spate si voi ramane doar cu cele pe fata, adica PIONEER TS-A6924I, 6”X9” (apox 16x23cm), 100W RMS nemontate inca deoarece vreau sa le amplific la adevarata lor capacitate si aici m-am blocat putin. Am mai montat amplificatoare la subwoofere dar nu stiu exact ce fel de amplificator ar trebui pt asemenea boxe si aici vreau sa va cer parerea..
Pe langa boxe urmeaza sa cumpar si niste tweetere pe care va trebui sa le incadrez undeva pe usa pt ca masina nu a avut de fabrica asa ceva. Pot lega tweetere cu mediile amplificate la comun? (voi lua hertz Hertz Dieci DT 24.3)
Tin sa mentionez trebuie zilele astea sa-mi ajunga si subwooferul care este Alpine SBG-1244BP cu amplificatorul cu care vine la pachet.
De asemenea urmeaza cand voi da fetele de usa jos sa insonorizez usile cu foi vibro si fono absorbante si burete pentru o calitate a sunetului cat mai buna.
Astept pareri, multumesc anticipat.
Am uitat sa mentionez ca, casetofonul este ALPINE UTE-200BT.

#2
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
vad ca si tweeterele si difuzoarele sunt la 4 ohm, banuiesc ca le vei pune in serie, deci ti-ar trebui un amplificator la 2 ohm de minim 100w

sau iei un amplificator pe 4 ohm cu 4 canale si le pui separat pe fiecare canal

Edited by soundventure, 15 June 2022 - 08:13.


#3
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Le leaga in paralel cu difu de joase/medii, nu in serie. Tweeterele astea vin si cu filtre incluse (un capacitor defapt de 4,7uF)

Sunt curios cum arata difurile alea ovale 16x9 pe usile fata, n-ai o poza?

Edited by Octavian___, 15 June 2022 - 18:38.


#4
MaryusS03

MaryusS03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2020

View PostOctavian___, on 15 iunie 2022 - 18:37, said:

Le leaga in paralel cu difu de joase/medii, nu in serie. Tweeterele astea vin si cu filtre incluse (un capacitor defapt de 4,7uF)

Sunt curios cum arata difurile alea ovale 16x9 pe usile fata, n-ai o poza?
Momentan n-am dat fetele de usa jos dar cunosc masina pt ca am mai avut una la fel in trecut. Cand le voi da jos voi atasa poze.
Masina are stock niste boxe ciudate panasonic cu niste dimensiuni mai putin comune.. un fel de semi oval de 17x20 cm.
Trebuie sa dau gauri noi sa incadrez noile Pioneer cu toate cele.. insonorizant burete etc, si un silicon pe marginile de prindere ale boxei cu portiera numai sa nu existe vibratii nedorite.
Nu am mai facut niciodata un astfel de proiect. Cum crezi ca se vor auzi in comparatie cu un sistem obisnuit neamplificat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate