Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Majorare de capital Holde Agri Invest

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Bogey

Bogey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.07.2007
Salut,

Holde Agri Invest a anunțat o majorare de capital. Am o nedumerire legată de prețul de subscriere. În prospect scrie:

Quote

Prețul pe acțiune Clasă A a fost stabilit la 1,65 lei / acțiune. Prețul pe acțiune include valoarea nominală
a acțiunii (1 leu) și prima de emisiune (0,65 lei)

Quote

Formula matematică de stabilire a prețului pe acțiune Clasa A este următoarea: Prețul de emitere =
prețul mediu ponderat a acțiunilor Clasa A din ultimele 60 de zile * 0,90.

Pentru ca prețul să fie 1.65 lei/acțiune, prețul mediu ponderat al acțiunilor în ultimele 60 de zile anterioare datei depunerii prospectului ar fi trebuit să fie 1.833333 lei/acțiune. Nu știu exact care e data depunerii prospectului și cum a fost calculată această medie ponderată, dar poate îmi scapă ceva. Din graficul anexat, prețul pe acțiune a fost o singură dată peste 1.8 lei/acțiune în ultimul an, timp de 7 zile între 10 și 17 ianuarie 2022.

Îmi poate explica cineva, așa for dummies, cum s-a ajuns la prețul de 1,65 lei pe acțiune?

Mulțumesc.

Attached Files

  • Attached File  HAI.jpg   258.1K   19 downloads


#2
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
Si eu aveam aceeasi nelamurire. Am descarcat excelul cu trading history de la pagina https://www.bvb.ro/F...ails.aspx?s=hai ecranul Trading si am calculat valoarea medie si mi-a iesit 1.85625 ceea ce pare aproape si de valoarea din prospect - daca scadem 10% ajunge la ~1.65. Se pare ca s-a facut split la actiune in mai si s-a calculat cu pretul neajustat
La acelasi link, ecranul charts, dand click pe adjusted prices va aparea graficul fara split-ul actiunii

Edited by autoplayer, 14 June 2022 - 20:20.


#3
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
Graficul inainte de split https://www.tradingview.com/x/SiDS3UID
Nu prea inteleg nici eu cum vine in final - pe o fractiune de actiune se plateste pretul intreg de dinainte

Edited by autoplayer, 14 June 2022 - 20:42.


#4
Bogey

Bogey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.07.2007
Mulțumesc, începe să capete mai mult sens acum. M-am uitat și eu pe acel excel. Într-adevăr, graficul la care mă uitam era cu prețurile ajustate.

#5
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
Vad ca pretul de subscriere e 1.65, dar s-au cumparat actiuni sub pretul asta saptamana ce s-a incheiat. Ma intreb cu ce ajuta subscrierea, daca poti cumpara direct si mai ieftin.

Voi ce parere aveti de HAI? Tinand cont ca se ocupa de agricultura, e potential mult de crestere, dar ramane de vazut cat de serioasa e compania.

#6
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
Un video interesant despre HAI:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mnC28PS0l1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
https://m.zf.ro/amp/...-de-la-21077808

Cum vedeți HAI după ce vor trece pe piata principala ?!? Crede cineva in 10X in 5 ani ?!?

#8
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
nu stie nimeni sa dea un raspuns tangibil pentru 5 ani. raportat la ce ? la ron ? petrol? import? participatia ucrainei pe piata internationala

cum e sistemul bancar in 5 ani

nu pui intrebarile acre trebuie

te-ai uitat cat s-au imprumutat?

Edited by ionfacatoru, 23 August 2022 - 10:45.


#9
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
M-am uitat cât s-au împrumutat, dar doar asa pot creste si deveni cea mai solida companie agricolă din SEE in 5-10 ani.

Apropos, un interviu interesant de azi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lITJmt6peyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#10
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
Interesante rezultatele din raportarea anuală. Pare una din surprizele pieței AERO.

https://www.economic...042_650042.html

#11
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 19.05.2008
Surpriza pozitiva sau negativa?

- compania a trecut de pe profit pe pierdere (inclusiv operationala)
- datoriile curente depasesc bine activele circulante (si daca luam in calcul doar activele circulante fara stocuri, care in cazul lor sunt volatile, e un raport de 4.5:1 - usor groaznic :D )
- din totalul datoriilor, 90 de milioane sunt purtatoare de dobanzi. La nivelul curent al dobanzilor, vor avea un impact semnificativ in rezultatul financiar viitor.

Edited by catalinin, 27 February 2023 - 21:58.


#12
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
Si una si alta. Important e ca se dezvolta și o fac bine. Văd HAI ca pe o investiție pe termen lung, în 3-5 ani, după etapele de creditare-dezvoltare, când vor fi o companie matura, vor fi lideri pe piața agricolă din RO și una din companiile atractive de pe piața principala. Suna a wishful thinking, dar e ceea ce cred.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate