Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Extragere valori unice de pe fiecare coloana in parte

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Salut, am nevoie de ajutor...
Trebuie sa scot valorile unice de pe fiecare coloana  in parte. As putea sa fac pe fiecare in parte cu functia "remove duplicates"
Problema e ca am 990 de coloane Posted Image . (vezi poza cu tabelul pentru exemplu)
Cum pot sa fac pentru toate coloanele mai repede ... 2-3 miscari ?
Cel mai probabil o sa imi sugerati VBA ... nu ma pricep... daca imi da cineva codul ii sunt recunoscator.
Sau aveti alte idei ... formula sau vreun trick ?
Va multumesc !
Attached File  tabel.JPG   218.76K   54 downloads

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Unul dintre primele rezultate la cautarea cu Google...
https://superuser.co...column-in-excel

#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
nu rezolvi cu remove duplicates
daca tu ai valorile 1,2,2, valoarea unica ar fi 1. daca faci cum zici tu, o sa ai 1 si 2

#4
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
@AlexEn din link-ul timis de tine imi arata cum sa fac pentru a extrage valori unice din toate coloanele ... dar eu pentru fiecare coloana in parte ! Adica in cloana 1 am valori care se regasesc si in alte coloane. Dar eu vreau sa-mi gaseasca doar valorile unice din coloana 1 (atat nu si din alte coloane) . iar acest proces vreau sa-l reproduc pentru toate coloanele (automat fie ca e VBA sau formula)

View Postkopilu_198, on 14 iunie 2022 - 12:07, said:

nu rezolvi cu remove duplicates
daca tu ai valorile 1,2,2, valoarea unica ar fi 1. daca faci cum zici tu, o sa ai 1 si 2
Pai e bine sa am 1,2 ... ca si 1 e valoare unica pe care o vreau in lista!

Edited by excentryc, 14 June 2022 - 12:12.


#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Nu am inteles, daca ai pe coloana 1,2,2, tu vrei sa-ti ramana 1 sau 1, 2 ?

#6
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View Poststefan0011, on 14 iunie 2022 - 12:31, said:

Nu am inteles, daca ai pe coloana 1,2,2, tu vrei sa-ti ramana 1 sau 1, 2 ?
1,2

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postkopilu_198, on 14 iunie 2022 - 12:07, said:

nu rezolvi cu remove duplicates
daca tu ai valorile 1,2,2, valoarea unica ar fi 1. daca faci cum zici tu, o sa ai 1 si 2

El vrea sa ramana cu valori unice, nu sa elimine tot ce apare de mai multe ori.

@initiator: https://stackoverflo...or-many-columns
Iti trebuie un VBA.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
La sfarsit, vrei un singur rand cu unicele fiecarei coloane sau randurile pentru care sunt valori unice pentru fiecare coloana?

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Merge si fara VBA.
Creezi in alt sheet o singura coloana care sa contina valorile de pe toate coloanele concatenate cu un identificator de coloana care nu lasa sa "remove duplicates' si intre coloane.

Cum creezi acest sheet? Pai cu coloana A, o simpla numerotare de la 1 la 900*MaxLinii, unde MaxLinii e numarul maxim de linii ocupata de o coloana din tabelul tau.
In coloana a doua, formezi adresa coloanei impartind la MaxLinii . Impartire cu rest. Catul va fi coloana, restul linia. Si pui valoarea din sheetul de interes concatenata cu "ColoanaXXX".
In felul asta crezi un carnat lung, toate incep cu Coloana000#Inregistrare1, Coloana000#Inregistrare2, pana la Coloana900#InregistrareXXX.
Apoi dai remove duplicates
Apoi dat Text To columns, split by #
Daca le vrei inapoi pe coloane cum au fost, faci operatiunea inversa in Sheetul 3

Daca vrei, ti-l fac eu.

Sau si mai simplu.
In alt sheet concatenezi ceva care sa fie unic pe coloane, de exemplu numarul coloanei urmat de diez.
Vei obtine un sheet identic cu primul, dar inregistrarile sa aiba toate antetul 001#, 002#, etc.

Faci apoi remove duplicates pe tot sheetul cum ti-au zis colegii.

Si apoi in sheetul 3 scoti antetul respectiv cu o functie de text gen RIGHT(..).
Copy All
Paste values, in alt sheet, sa se refaca formatarea, ca unele sunt numere din ce vad eu.

Doar ca din fizionomia tabelului tau, cred totusi ca vrei altceva. Celulele alea au si ele un cap de linie, care trebuie sa se pastreze conform unei logici. DAca dai remove duplicates la celule, nu cred ca obtii ce vrei.

In cazul general in care vrei ca anumite celule dintr-un sheet sa "dispara", pastrand insa pozitia in cadrul coloanelor si liniilor, trebuie sa creezi o coloana singura care sa contina un text ce contine informatia originala din celula impreuna cu identificatorii de linie si coloana, toate concatenate acolo, dar informatia despre coloana la sfarsit.
Apoi va trebui sa sortezi lexcografic acea coloana.
Apoi va trebui sa creezi o functie pe coloana vecina care sa decida daca acea inregistrare trebuie stearsa sau nu (de exemplu o functie care vede ca continutul si coloana e aceiasi, cu cea de dinainte difera doar linia).

Acea functie va scrie sa zicem X unde trebuie sters si A unde trebuie pastrat. In coloana vecina.
Copii toata coloana vecina si dai paste values peste ea, sa scapi de formule.

Sortezi sheetul dupa coloana vecina. Vei avea tot ce-i cu A la inceput si tot ce-i cu X la sfarsit. Stergi tot ce-i cu X manual, ca-i simplu.

Apoi trebuie sa refaci tabelul initial din informatiile stocate in acea coloana, cu functii Text care sa descompuna continutu si cu functiile INDIRECT si ADDRESS.

Cam asa rezolvi orice problema de tipul asta. Semiautomat.

#10
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View PostAlexEn, on 14 iunie 2022 - 14:12, said:

El vrea sa ramana cu valori unice, nu sa elimine tot ce apare de mai multe ori...Iti trebuie un VBA.
Excelent link-ul trimis de tine ! A trebuit sa-mi fac 2 mici artificii in tabel (avem coloane fara valori si se intrerupea procesul in dreptul primei coloane goale) si a mers perfect! Multumesc ! Posted Image
Posted Image

View Postsorin147, on 14 iunie 2022 - 16:13, said:

La sfarsit, vrei un singur rand cu unicele fiecarei coloane sau randurile pentru care sunt valori unice pentru fiecare coloana?
Am vrut ca din fiecare coloana in parte sa elimine toate duplicatele (atat ... nimic mai mult)

View Postmaccip, on 14 iunie 2022 - 17:18, said:

Merge si fara VBA. ... Cam asa rezolvi orice problema de tipul asta. Semiautomat.
Sincer mi-ar fi placut sa facem impreuna procesul explicat de tine (ca sa si inteleg ce ai gandit acolo) ... cand o sa am timp o sa ma apuc sa incerc si metoda ta si unde nu inteleg te contactez  Posted Image !


Ca sa ramana in topic solutia o sa afisez codul:

Spoiler

Edited by Ravy, 15 June 2022 - 14:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate