Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Vanzare apartament - cum sa nu iau teapa

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Orice bancă te lasă că doar de aia ai cont la ei, ca să faci plăți. Și eu am cumpărat la fel, am făcut transferul de pe calculatorul notarului la el în birou!

#20
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 rickysyv, on 14 iunie 2022 - 00:32, said:

Orice bancă te lasă că doar de aia ai cont la ei, ca să faci plăți. Și eu am cumpărat la fel, am făcut transferul de pe calculatorul notarului la el în birou!

Probabil ai cumparat o garsoniera de 15.000 EUR. Orice banca serioasa verifica identitatea clientului / scopul tranzactiei in cazul sumelor foarte mari.

La o simpla cautare:

https://intreb.banca...ru-transferuri/
https://www.bcr.ro/r...mite-tranzactii

Edited by LukRo, 14 June 2022 - 00:57.


#21
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Vezi că ai mâncat un 0.

#22
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 DarthBane, on 14 iunie 2022 - 01:00, said:

Vezi că ai mâncat un 0.

Zerourile din fata nu se pun.

#23
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Probabil numai tâmpenii debitezi, limitele alea sunt la plăți cu cardul nu transfer prin IBAN. Unde cumperi tu garsonieră cu 15 mii de euro, la Cucuieții din Deal? Nu zic că nu sunt limite la sume de milioane de euro, dar câteva sute de mii nu te întreabă nimeni de vorbă când îi transferi mai ales dacă scrie destinația transferului în detaliile plății (gen cumpărare imobiliare).

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 LukRo, on 14 iunie 2022 - 00:55, said:

Probabil ai cumparat o garsoniera de 15.000 EUR. Orice banca serioasa verifica identitatea clientului / scopul tranzactiei in cazul sumelor foarte mari.

La o simpla cautare:

https://intreb.banca...ru-transferuri/
https://www.bcr.ro/r...mite-tranzactii
pe link-ul catre banca transilvania sunt limitele la platile cu cardul. nu e cazul aici.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
In principiu platile astea mari se fac cu ordin de plata, iar dovada platii se da la notar. Ordin de plata merge in ziua de azi si din telefon, de ex din George, asa mi-am platit masina noua anul trecut. George exporta in pdf ordinul de plata, ala se listeaza si se da la notar sau direct pdf si-l imprima ala pentru arhiva. Deci merge si asa...

#26
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 LukRo, on 14 iunie 2022 - 01:01, said:



Zerourile din fata nu se pun.

Băi istetule, in primul rând, zerourile se pun și dacă sunt in față, adică ai zecimi, sutimi, miimi...

In al doilea rând, din link ul tău:

Limita zilnică 150.000 EUR (sau echivalent)
Limita pe tranzacție 10.000 EUR sau echivalent
Poate fi modificată doar

prin apel la Info BCR

(*2227) modificarea

se poate face în intervalul:

0 EUR – 50.000 EUR

Ia mai gugaleste nițel.

#27
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 DarthBane, on 14 iunie 2022 - 01:25, said:

Băi istetule, in primul rând, zerourile se pun și dacă sunt in față, adică ai zecimi, sutimi, miimi...

Mortaaaaal.... mi-o pun la semnatura!

#28
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
După mintea ta 0,1 și 0,01 e tot un drac ? 🙂

#29
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Shinji, on 13 iunie 2022 - 21:25, said:

Vad ca notarul are un rol foarte important in procesul asta. Si avand in vedere ca nu am incredere in cumparator, pentru ca repet, stiu deja ca se invarte in niste cercuri dubioase, pare ca as risca acceptand un notar ales de el. Au mai fost cazuri de notari pe o mana cu interlopi. Ma gandesc sa ii propun sa accepte un notar ales de mine (si sa platesc eu diferenta daca e mai scump decat cel ale de el).


1. Actele le plateste cumparatorul
2.Notarul il alegi tu(desi nu prea conteaza unde mergi daca ii ceri explicit ce vrei )
3. Pentru o siguranta de 100% ii poti cere notarului sa constitui o ipoteca (pe care o ridici dupa ce ai banii in cont)
4. In contractul de vanzare cumparare sa fie stipulata moneda si modul in care primesti banii si care se va face in felul urmator: "din contul X deschis pe numele cumparatorului la banca cutare in contul Y deschis pe numele tau la banca ta"
5. La semnarea actelor citeste de zece ori sa vezi daca s-a comis vreo greseala de scriere,nume,cont,litere lipsa etc


Ca fapt divers evita cu orice pret agentiile imobiliare,nu fac altceva decat sa-ti copieze anuntul si pozele punand numarul lor de telefon,sa nu crezi minciunile lor ca au baza de date cu clienti,ca stiu ei pe cineva interesat etc
Ei spameaza cu zeci de anunturi de la vanzatorii proprietari mai mai ii suna cineva pe ei,e chestie de statistica sa ciupeasca ceva.N-ai nevoie de agenti ca sa faci o vanzare,iti spune notarul tot ce trebuie sa aduci.
Daca nu cumpara tipul asta si gasesti alt client care vrea sa faca prin programul casa sa ii ceri avans mare fara nicio obligatie de partea ta

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 andreic, on 14 iunie 2022 - 00:07, said:


Asa este.
Pai nu e așa.
Mi-a cerut sa fac dovada platii înainte de semnare.
Cu toate că transferul între BCR-BRD s-a făcut în vreo 4-5 ore.
Am plătit, am semnat și aia a fost.

#31
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Se pare ca nimeni nu a vandut/cumparat vreun apartament...
Initiator, va duceti la notar. Ala face contractul in baza actelor tale. Contractul se semneaza si ramane la notar. Mergeti la banca pentru transfer NU exista IB. Se dau CI la ghiseu. La motivele justificatice ale transferului se scrie nr. contractului de v-c.. Va intoarceti la notar si aici depinde de notar:
- unii accepta dovada eliberata de banca privind transferul - trimisa pe mail
- altii vor hartie cu acelasi lucru.
Se dau exemplarele contractului si ura si la gara!
PS. Contra unor sume modice, transferul se face imediat. Vorbesc de o ora, maxim doua. Acum banca primitoare poate sa o scalde, dar cea care trimite banii, o face imediat. In cazul meu, ING a transferat banii in 30 min., Garanti a recunoscut primirea dupa 2 zile. Suma suplimentara de urgenta a fost de pana in 200 euro. De la ING am primit mail=-ul de trimitere a banilor/confirmare de realizare a tranzactiei pe mail.

Edited by adip1962, 14 June 2022 - 05:38.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 LukRo, on 14 iunie 2022 - 00:55, said:



Probabil ai cumparat o garsoniera de 15.000 EUR. Orice banca serioasa verifica identitatea clientului / scopul tranzactiei in cazul sumelor foarte mari.

La o simpla cautare:

https://intreb.banca...ru-transferuri/
https://www.bcr.ro/r...mite-tranzactii
La transferuri nu se aplica.
La Plati cu cardul am "nelimitat" la BCR.
La retragere bani de la ATM se poate maxim 10.000 lei
Attached File  Screenshot_2022-06-14-06-31-38-377_ro.bcr.georgego.jpg   60.98K   19 downloads

#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017

 Shinji, on 13 iunie 2022 - 20:25, said:

nu ma pricep bine cu actele, ma bazam ca se ocupa agentia imobiliara.


Glumesti nu-i asa ? :D    Cum sa se ocupe agentia ? Tu crezi ca ei de aia iau banii ? Nu tati. Banii din comision ii cheltuie agentul pe femei , bautura, pacanele si ce mai vrea el. Pe tine nu face decat sa te puna in legatura cu cumparatorul. Punct.

#34
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
1. Cadeti de comun acord asupra notarului. Conform unei traditii nescrise, cumparatorul plateste taxele de V-C si el cam alege notarul ( cu taxe mai mici).
2.Poti alege sa faci antecontract cu clauza de razgandire si termen.
3. Aduci dovada proprietatii la notar, adeverinta de la administratorul blocului ca nu ai datorii, ultima chitanta cu plata intretinerii, platesti taxa eliberare carte funciara, ti se fac copii de pe C.I.
4.Notarul va programeaza pentru semnarea actelor ( cere si cumparatorului copii C.I si ,daca e cazul, certificat de casatorie cu sotia)
5. Dupa semnarea contractului , notarul elibereaza actul prin care cumparatorul trebuie sa mearga la banca sa depuna banii in contul tau. Cu extrasul de cont sau chitanta de depunere , cumparatorul ( iti recomand sa mergi cu el la banca sa depuna banii) se intoarce la notar care va inmaneaza contractele semnate si parafate.Unii fac doar transfer  electronic. Vor aduce extras de cont pt tranzactie.
6. Tu trebuie sa-i predai toate cheile de acces...daca  cumparatorul doreste, poate cere proces verbal de predare -primire a bunurilor din imobil.
7. Trebuie sa mergi la Electrica sa reziliezi contractul ca urmare a vanzarii....De asemenea la furnizorul de cablu si internet. Cred ca trebuie sa faci o radiere de rol la Primarie ( aici nu stiu ca nu am vandut imobile, doar am cumparat).
8. Nu cred sa mai existe notari escroci care sa riste sa-si piarda licenta...
9. Succes!!

Edited by MKdens24kw, 14 June 2022 - 07:52.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 dorin_2k, on 14 iunie 2022 - 05:29, said:

Pai nu e așa.
Mi-a cerut sa fac dovada platii înainte de semnare.
A fost o smecherie la tine nu o regula. Intotdeauna se incheie actele finale dupa aia in baza lor conform cu cotele inscrise in el se face plata sau platile daca sunt mai multi proprietari iar alea pot dura, in final trebuie sa dai la notar dovada platii.

Edited by andreic, 14 June 2022 - 08:01.


#36
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Courage, on 13 iunie 2022 - 21:35, said:

Discutia este simpla si tu trebuie sa fii atenti la urmatoarele:

1. NU faci antecontract
2. NU accepti rate (nu ma refer la banca)
3. Nu accepti cine stie ce clauze SF
4. Contractul este viabil doar in momentul in care iti vezi banii in contul tau.

Acest lucru se poate face in doua feluri:

1. Vanzatorul si cumparatorul semneza contractul, iar ambii au cont la ceeasi banca => vezi in timp real ca ti-au intrat banii prin internet banking.
Arati aplicatia notarului, cu suma intrata in contul tau, iar notaul semneaza actul.

2. Vanzatorul si cumparatorul semneza contractul si exista clauza ca in max X zile vanzatorul face plata, iar tu vezi merge iar la notar si vei declara ca ti-au intrat banii in cont + extras de cont, air notarul va perfecta actul de vanzare cumparare.

Pe scurt, notarii nu se leaga la cap cu mizerii, dar trebuie sa casti ochii la pct 1-4
Aia cu antecontractul nu o vad ca o problema. Cu ce te incurca? Mai degraba te asiguri ca proprietarul nu vinde apartamentul altcuiva dupa ce ai batut palma cu el iar vanzatorul stie cui vinde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate