Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Vanzare apartament - cum sa nu iau teapa

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005
Vreau sa vand un apartament in care am trait mai multi ani. Voiam sa fac prin agentie imobiliara dar intre timp am mai povestit cu niste vecini si s-a auzit prin bloc. Si ma cauta alt vecin, ca e interesat. Imi da suma pe care o voiam asa ca pana aici sunt multumit. Problema e alta: eu il stiu pe el ca e implicat in tot felul de afaceri dubioase. Posibil sa fie si interlop, desi n-as putea sa zic daca e sau nu. Iar eu n-am mai vandut pana acum apartamente, nu ma pricep bine cu actele, ma bazam ca se ocupa agentia imobiliara. El imi zice ca n-am nevoie de agentie imobiliara, stie el un notar care ne sfatuieste cu toate actele. Intrebarea mea e ce ar trebui sa fac in situatia asta? In el nu am incredere, dar ma gandesc ca un notar e obligat sa faca vanzarea corect. Ideea e ca n-as vrea ca tipul sa imi faca vreo smecherie si nu stiu exact cum sa ma pazesc de asta.

#2
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Mergi înainte singur la un notar pe care îl alegi tu și îi arăți actele apoi îl întrebi care sunt condițiile de încheiere a contractului - așa vezi dacă totul este în regulă sau nu.
Apoi dacă nu ai încredere în notarul ales de el mergi să faci actele la notarul ales de tine.
Într-adevăr nu ai nevoie de o agenție imobiliară din moment ce voi doi v-ați înțeles deja și oricum actele se încheie la notar, nu la agenția imobiliară.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nimic complicat. Semnezi actele dupa ce vezi banii in contul tau.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
După ce ai banii in cont nu mai ai nicio treabă. Atunci semnezi contractul la notar.

#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 30.12.2012
Cred ca aveai asteptari cam mari de la agentia imobiliara sa verifice ceva. Cei de care am dat pana acum nu au verificat absolut nimic... singurul lor interes a fost sa isi ia comisionul.
Legat de notar: ar trebui sa nu va dea actele (chiar daca au fost semnate) pana nu declari ca ai primit banii. Daca dureaza mai mult de o zi am vazut cazuri cand s-a pus ipoteca pe imobil pana s-a declat ca banii au fost primiti. As evita a doua situatie din doua considerente:
1. Costuri mai mari.
2. Daca nu merge bine cred ca va fi complicat de luat imobilul inapoi.

Cel mai simplu ar fi sa ai cont la aceiasi banca ca si cumparatorul asa incat transferul sa se faca foarte repede si sa primestii banii in cont instant asa incat sa termini cu actele in aceiasi zi. Dupa ce ai banii in cont cum se zice si mai sus... nu mai ai nici o treaba.

Edited by numerci, 13 June 2022 - 20:45.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Notarul da actele chiar daca banii nu au intrat in cont INSA daca banii n-au intrat in cont, mergi la notar si contractul va fi anulat.
La vanzare, joi am semnat actele, abia luni mi-au intrat banii in cont. (fara credit). Apartamentul a fost eliberat si predat in 1-2 saptamani.
La cumparare, dupa vreo 3 zile a virat banca banii (credit). Apartamentul a fost predat (era deja liber) in ziua in care au intrat banii.

#7
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Alege tu un notar oarecare și scapi de dubii.

#8
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Nu plateste nimeni inainte de semnare. Se pune clauza in contract, ca devine valid dupa virarea sumei x in contul y. Asa a fost la mine. Care din voi ati da banii fara semnatura? Ii dai banii, ala se scuza pana la baie si nu-l mai vezi niciodata.

#9
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005
Vad ca notarul are un rol foarte important in procesul asta. Si avand in vedere ca nu am incredere in cumparator, pentru ca repet, stiu deja ca se invarte in niste cercuri dubioase, pare ca as risca acceptand un notar ales de el. Au mai fost cazuri de notari pe o mana cu interlopi. Ma gandesc sa ii propun sa accepte un notar ales de mine (si sa platesc eu diferenta daca e mai scump decat cel ale de el).

#10
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Dacă ai cumpărător, ce sa facă agenția? Sa ia comision degeaba? Notarul e suficient. El verifica siguranță tranzacției și pe vânzător și pt cumpărător.
Cumpărătorul plătește taxele de obicei. Nu trebuie sa fii generos!

Edited by rzv74, 13 June 2022 - 21:29.


#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Shinji asa sa faci . Daca cumparatorul nu accepta, iti cauti altul :)

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Discutia este simpla si tu trebuie sa fii atent la urmatoarele:

1. NU faci antecontract
2. NU accepti rate (nu ma refer la banca)
3. Nu accepti cine stie ce clauze SF
4. Contractul este viabil doar in momentul in care iti vezi banii in contul tau.

Acest lucru se poate face in doua feluri:

1. Vanzatorul si cumparatorul semneza contractul, iar ambii au cont la ceeasi banca => vezi in timp real ca ti-au intrat banii prin internet banking.
Arati aplicatia notarului, cu suma intrata in contul tau, iar notarul semneaza actul.
Eu asa fac; imi e f usor sa imi deschid un cont la banca cumparatorului.

2. Vanzatorul si cumparatorul semneza contractul si exista clauza ca in max X zile vanzatorul face plata, iar tu vei merge iar la notar si vei declara ca ti-au intrat banii in cont + extras de cont, iar notarul va perfecta actul de vanzare cumparare.

Pe scurt, notarii nu se leaga la cap cu mizerii, dar trebuie sa casti ochii la pct 1-4


====
Pt vanzare, trebuie sa ai:
- apartamentul intabulat
- sa ai cadastru
- sa ai certificat energetic

#13
tgorun

tgorun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.04.2006

 Shinji, on 13 iunie 2022 - 20:25, said:

Vreau sa vand un apartament...

In mod normal cumparatorul alege notarul, pentru el plateste taxele. Dar tranzactia se finalizeaza cand ai primit banii in contul tau, oricum nu ai voie cu sume mari numerar.
Si daca ai banii in contul tau nu cred ca ai avea alte probleme.

De agentie ai avea nevoie sa-ti gaseasca un cumparator, dar daca ai gasit deja ce nevoie ai mai avea de o agentie?  In general ei nu verifica nimic si nu iti garanteaza nimic.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Shinji, on 13 iunie 2022 - 21:25, said:

Vad ca notarul are un rol foarte important in procesul asta. Si avand in vedere ca nu am incredere in cumparator, pentru ca repet, stiu deja ca se invarte in niste cercuri dubioase, pare ca as risca acceptand un notar ales de el. Au mai fost cazuri de notari pe o mana cu interlopi. Ma gandesc sa ii propun sa accepte un notar ales de mine (si sa platesc eu diferenta daca e mai scump decat cel ale de el).
NOTARUL SI BANCA.neapărat cont la banca lui în care are banii sau o bancă aproape de notar.când primesti banii in cont semnezi.notarul face actele voi mergeți la bancă faceti transferul instant,tu primești extras de cont și vă întoarceți la notar unde semnați contractul și cu asta ai rezolvat tot

Edited by EMPP, 13 June 2022 - 22:04.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

 stefan0011, on 13 iunie 2022 - 21:18, said:

Nu plateste nimeni inainte de semnare. Se pune clauza in contract, ca devine valid dupa virarea sumei x in contul y. Asa a fost la mine. Care din voi ati da banii fara semnatura? Ii dai banii, ala se scuza pana la baie si nu-l mai vezi niciodata.
Eu.
A cerut notarul dovada plății.
Am făcut-o online din birou și i-am trimis pe mail dovada

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

 Shinji, on 13 iunie 2022 - 21:25, said:

Vad ca notarul are un rol foarte important in procesul asta. Si avand in vedere ca nu am incredere in cumparator, pentru ca repet, stiu deja ca se invarte in niste cercuri dubioase, pare ca as risca acceptand un notar ales de el. Au mai fost cazuri de notari pe o mana cu interlopi. Ma gandesc sa ii propun sa accepte un notar ales de mine (si sa platesc eu diferenta daca e mai scump decat cel ale de el).
notarul ar trebui sa sa aiba grija sa fie o tranzactie corecta pt ambele parti si sa informeze partile de eventuale clauze mai importante si riscuri. si eu in locul tau as refuza sa merg la acel notar ales de el. mergi la un notar ok chiar mai scump ales de tine. e o conduita mai buna.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 stefan0011, on 13 iunie 2022 - 21:18, said:

Nu plateste nimeni inainte de semnare.
Asa este.

#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 Courage, on 13 iunie 2022 - 21:35, said:

1. Vanzatorul si cumparatorul semneza contractul, iar ambii au cont la ceeasi banca => vezi in timp real ca ti-au intrat banii prin internet banking.
Arati aplicatia notarului, cu suma intrata in contul tau, iar notaul semneaza actul.

Nu stiu care banca te lasa sa virezi sume de genul asta prin IB. Dar daca te lasa, schimba banca. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate