Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achizitie telefon Nou

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Exact asa este Florinel. Omul sa ia un iPhone sh ca nu va avea probleme. Totul fluid.

#20
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

 florinel, on 14 iunie 2022 - 05:50, said:

Eu o sa-ti spun din experienta mea.
NU xiaomi. Pentru ca e loterie cu sanse mici. Anul trecut, la lansare, am luat un Xiaomi. Initial am fost impresionat. A mers bine cam un an de zile. Pana ce update-ul la Android 12 l-a transformat intr-un gunoi ce se blocheaza des, se restarteaza din senin sau se opreste aleatoriu.
Cum? update-urile uneori fac mai mult rau decat bine ? Incredibil. Pai pe aici sunt venerate brandurile ce ofera 3,4 upgrade-uri de android nestiind ca software nou pe hardware vechi nu prea se pupa, uneori aceste upgrade-uri iti mai si incetinesc dispozitivul (ca tot era vorba de aifon) obligandu-te sa iti cumperi altul. Ca doar producatorii acum vor sa-si taie singuri craca de sub picioare facandu-te sa-ti cumperi telefon nou la 4 ani nu la 2.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

 lool21135, on 13 iunie 2022 - 19:32, said:

Sau poți schimba bateria la un service autorizat pentru cca. 200lei cum am făcut eu cu s8-ul meu.
sau poti sa-ti schimbi singur bateria cu 50 de lei maxim...

#22
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020

 marcel201, on 14 iunie 2022 - 08:47, said:


Cum? update-urile uneori fac mai mult rau decat bine ? Incredibil. Pai pe aici sunt venerate brandurile ce ofera 3,4 upgrade-uri de android nestiind ca software nou pe hardware vechi nu prea se pupa, uneori aceste upgrade-uri iti mai si incetinesc dispozitivul (ca tot era vorba de aifon) obligandu-te sa iti cumperi altul. Ca doar producatorii acum vor sa-si taie singuri craca de sub picioare facandu-te sa-ti cumperi telefon nou la 4 ani nu la 2.
Am update 5 ani pe un iphone SE si sw misca impecabil! Asa ca.. android e cam problematic

#23
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 marcel201, on 14 iunie 2022 - 08:47, said:

Cum? update-urile uneori fac mai mult rau decat bine ? Incredibil. Pai pe aici sunt venerate brandurile ce ofera 3,4 upgrade-uri de android nestiind ca software nou pe hardware vechi nu prea se pupa, uneori aceste upgrade-uri iti mai si incetinesc dispozitivul (ca tot era vorba de aifon) obligandu-te sa iti cumperi altul. Ca doar producatorii acum vor sa-si taie singuri craca de sub picioare facandu-te sa-ti cumperi telefon nou la 4 ani nu la 2.
e bine ca samsung chiar si pe A-uri ofera 4 ani de updateuri OS si 5 de updateuri de securitate, apropiindu-se de apple. updateurile sunt bune si eu sunt pentru ele. telefonul meu are deja un update de OS si merge bine. nu trebuie sa fie paranoia cu incetinirea telefoanelor. as spune nejustificata.

cat despre Xiaomi, da, se stie ca Xiaomi repara 2 buguri si introduce 3 noi, dar probabil or sa se stabilizeze si ei, daca nu or da faliment(ca tot au probleme in ultima vreme). intr-o perioada pe toate topicele de sfaturi achizitie 90% recomandau xiaomi. dar na, de asta sunt 1 miliard de surse de informare, tocmai ca omul sa-si ia un telefon bun. si de asta unii ar trebui sa aibe habar de chestii simple, inainte sa dea sfaturi.

Edited by bobitad, 14 June 2022 - 10:00.


#24
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Am zis "upgrade-uri de android" si "uneori" la aifon, pana au fost prinsi cu asta.

#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 tacumd, on 13 iunie 2022 - 22:21, said:

Un Iphone XS sau 11 la banii aia este excelent. Îi schimba bateria si il mai tine 3 ani. Si nu se compara experienta excelenta iOS cu Erorile frecvente din Android.
De cel putin 6 ani de zile nu am mai intalnit nici macar erori minore pe Android. Dar am folosit modele de la producatori cunoscuti (OnePlus si Samsung), nu E-boda, Allview si de-ald-astea.

#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 bobitad, on 14 iunie 2022 - 09:58, said:


e bine ca samsung chiar si pe A-uri ofera 4 ani de updateuri OS si 5 de updateuri de securitate, apropiindu-se de apple. updateurile sunt bune si eu sunt pentru ele. telefonul meu are deja un update de OS si merge bine. nu trebuie sa fie paranoia cu incetinirea telefoanelor. as spune nejustificata.

cat despre Xiaomi, da, se stie ca Xiaomi repara 2 buguri si introduce 3 noi, dar probabil or sa se stabilizeze si ei, daca nu or da faliment(ca tot au probleme in ultima vreme). intr-o perioada pe toate topicele de sfaturi achizitie 90% recomandau xiaomi. dar na, de asta sunt 1 miliard de surse de informare, tocmai ca omul sa-si ia un telefon bun. si de asta unii ar trebui sa aibe habar de chestii simple, inainte sa dea sfaturi.

Una e să se ofere update-uri și alta e să se ofere update-uri fara sa "amețească" telefonul. Aici cred că stau cel mai bine flashgipurile android și iPhone. De-asta și acum un Galaxy S7 încă merge bine. La fel și un iPhone 6S. Deși sunt considerate telefoane antice.  
Cat despre Xiaomi, îți dau dreptate.

#27
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Și în final știe cineva un caz concret, dacă a 'pățit-o" cineva, cumva, cu un telefon care primește actualizări o dată la 3-6 luni față de unul care primește lunar corecții de securitate?

On-tooic: Se poate și mai ieftin, mai apare din când în când un S20FE pe o culoare mai de gagici în jur de 1500 lei.

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 tacumd, on 13 iunie 2022 - 22:21, said:

Un Iphone XS sau 11 la banii aia este excelent. Îi schimba bateria si il mai tine 3 ani. Si nu se compara experienta excelenta iOS cu Erorile frecvente din Android.

Prietene am si Iphpne, am si Android.... in viata mea nu am primit nici o eroare pe Android, nu stiu despre ce vorbesti...

#29
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

 bobitad, on 14 iunie 2022 - 09:58, said:

nu trebuie sa fie paranoia cu incetinirea telefoanelor. as spune nejustificata.
Ia vezi ca "paranoia" asta este, totusi, un fapt recunoscut oficial de producatori.
Atat Samsung, cat si Apple, au recunoscut practicile astea nesimtite ...
Altfel ... Nova 9 e 1600 lei in store-ul Huawei.
Si are specificatii bune.

Edited by shymano, 14 June 2022 - 21:10.


#30
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Au recunoscut când ? Să fie mai bine de 5 ani de atunci?
Ori omul vorbește de telefoane noi, din zilele noastre.


#31
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
hai sa lamurim si asta cu incetinerea telefoanelor, ca doar asta e topicul minune.
cazul 1: APPLE. astia iti limitau procesorul ca sa nu mai consumi baterie, ca poate ti se inchidea telefonul. asta au spus ei, desigur au si primit o amenda de vreo 25 de milioane de euro. iar de atunci nu s-a mai auzit nimic. au lasat la latitudinea clientului. acum, ca minteau sau nu, habar n-am, apple au de obicei baterii de 1800mah in iphoanele de 4.7 inch si procesoare potente. sursa: https://www.bbc.com/...nology-51413724

cazul 2.ANDROID. a inceput cu ONEPLUS si au descoperit si la SAMSUNG ca exista aplicatii care nu folosesc toata puterea procesorului pentru a rula, foloseau nucleele mai putin puternice. aplicatiile uzuale gen facebook, etc. sunt limitate, binenteles motivul fiind ”protejarea bateriei”. culmea ca benchmarkurile nu sunt, ca na, doar trebuie sa dea bine:) Acum, cu sau fara updateuri tu aveai deja limitarea asta, deci scoatem lucrul asta din peisaj. scandalul s-a numit GOS(Game Optimisation Service app) si samsung au zis ca l-au mai calmat cu ONEUI 4.0 si vor sa-l scoata cu ONEUI 4.1.
e mai mult de citit asa ca las sursa: https://www.androida...g-apps-3125885/

eu unul am un samsung j6 2018, deci telefon de 4 ani si eu vad ca inca merge decent, asta cu toate updateurile din lume.

cat despre huawei, am acasa un p20 cu android si un tab t8 cu harmony os. dar n-as recomanda nimanui huawei in starea actuala. e absolut inutil, stiu ca exista gspace si apkpure si etc, dar nu, maine astea pot sa nu mai mearga cum nu a mai mers nici youtube vanced sau altele. pur si simplu nu are rost, gasesti samsung la banii aia sau altceva.

Edited by bobitad, 14 June 2022 - 22:11.


#32
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
5 ani sau mai mult, nu conteaza ... tot acelasi drac e.
Dovada ca nici in zilele astea Samsung nu au reusit sa isi spele rusinea venita la pachet cu bateriile "explozive".
Si nu, nu sunt hater ... inainte de fiecare achizitie de Huawei m-am uitat intai si-ntai (insistent) in curtea Samsung. Doar dupa modelele de top, flagship-urile momentului.
Decent merge orice rasnita, de la ultimul lite pana la midrange-urile fiecaruia.
La banii dati, de la alea nu prea ai pretentii; schema se schimba, insa, la modelele "cu pedigree" ... acolo este mult mai evidenta limitarea introdusa, mai ales dupa ce apuci sa vezi ca telefonul respectiv chiar "poate".
Despre Huawei si lipsa GMS se pot spune multe ... insa nici aici nu e dracu chiar atat de negru.
Apar din ce in ce mai multe aplicatii in App gallery, inclusiv dintre cele bancare de plata prin NFC (aici a fost durerea mare la inceput). Insa exista Curve (merge inrolat orice card), daca nu gasesti inca aplicatia dedicata bancii la care ai cardul/cardurile.
Sa nu incurcam folosirea unui emulator/spatiu virtual cum e GSpace, cu APKPure, APKMirror, Aurora si alte magazine de aplicatii. Astea sunt acelasi lucru ca si Magazin Play, un loc de unde poti descarca aplicatii. Aici nu are ce sa mearga azi si maine nu ... ori ai aplicatiile dorite, ori nu le ai. De baza, eu folosesc Aurora ...  se foloseste exact ca si Magazin Play-ul, nu-ti trebuiesc 5 facultati sa cauti aplicatia dorita, s-o gasesti, sa dai install ... la fel pentru update-uri.
YouTube Vanced merge si in prezent ... atata doar ca nu mai are suport online (ceva de genul versiunilor mai vechi de Windows, ca analogie). Daca vrei sa cauti (in diverse magazine de aplicatii) APK-ul acestuia, il gasesti, il instalezi si merge la fel ca inainte.
Insa fiecare are parerile lui, cunostintele lui ... fiecare foloseste telefonul diferit, in functie de propriile nevoi. Ce e suficient pentru unul, poate fi insuficient pentru altul.

#33
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 tacumd, on 13 iunie 2022 - 22:21, said:

Un Iphone XS sau 11 la banii aia este excelent. Îi schimba bateria si il mai tine 3 ani. Si nu se compara experienta excelenta iOS cu Erorile frecvente din Android.

Pai culmea că poți să iei orice android din 2018/2019, sa ii schimbi bateria și să îl mai tii 3 ani. Că departamentul de marketing al Apple baga bani multi in a încerca să ne demonstreze despre cum update-urile software sunt calea, adevărul și viața e una, dar nu poți să mă convingi că alea fac mai mult decât un headphone jack sau un card microSD, cu care androidarii se tot laudă. Gigel de la 3 nu știe ce versiune de OS are.

Edited by TrafalgarLaw, 15 June 2022 - 17:20.


#34
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 27.07.2007
Fiecare telefon are plusuri si minusuri. Ai putea totusi sa te uiti si la cele din seria A. Ti-as recomanda un A72. Sistemul se misca impecabil, camera foto scoate poze f bune ( personal mi-au placut mai mult pozele facute cu un A72 decat cu S21 ), bateria tine mult si bine! Ca minusuri ar fi partea video...nu focalizeaza intotdeauna cum trb. si dimensiunea/greutatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate