Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

de ce civilie?

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dupa ww2 militarii oarecum au cazut in dizgratie , pagubele produse de razboi fiind imense.  Dar personal nu vad de ce sa avem o tara bazata pe civilie, voua v-ar conveni sa va duceti la razboi si sa fiti victime in vreme ce poate bogatii care lucreaza lejer pe la birouri la bursa sau descopera vreo masinarie sa se imbogateasca in doar cativa ani?  Nu pare corect , in vreme ce unii se duc la mare pericol oameni care au noroc se duc la party o duc bine si cu noroc descopera o masinarie sa zicem asa cum s-a descoperit calculatorul si gata s-au imbogatit.  De ce s-au imbogatit ?  Ca produsele care is necesare aduc bani fiind cautate de o groaza de oameni.  Dar sa nu ziceti ca se lucreaza greu la birou la bursa sau la descoperit masinarii.  Da e greu , e necesara scoala dar sa nu comparam.  Militarii zilnic au cazne la propriu , se chinuie pana cad jos deci nu comparam cu lucrul la birou care o fi el greu dar nu se compara.  Personal vad ca unii o duc bine cu party-uri si etc , si unii o duc rau la militarie se chinuie sa serveasca tara.  Ce vreau sa zic, voua nu va e scarba de atatea drepturi ale omului?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ia studiaza tu cum stau lucrurile in elvetia si israel

Edited by arg, 12 June 2022 - 23:25.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Nu.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postarg, on 12 iunie 2022 - 23:25, said:

ia studiaza tu cum stau lucrurile in elvetia si israel
sa discutam.  Dar la americani e pe baza de civilie.  Noi de ce sa n-avem armata obligatorie?  Si asa rusii is aproape.  Si is pericol mare

Edited by karax, 12 June 2022 - 23:29.


#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Aia cu "servit tara" a ramas mult in urma, nu te mai ia nimeni cu arcanu' la oaste, nu prea iti actualizezi informatiile :)

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:17, said:

Ce vreau sa zic, voua nu va e scarba de atatea drepturi ale omului?
Vezi ca si tu esti un profitor al acestor drepturi.

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:17, said:

voua v-ar conveni sa va duceti la razboi si sa fiti victime in vreme ce poate bogatii
Fiecare practica meseria ce o doreste si/sau o poate face. Nu amesteca profesia de militar cu recrutarea populatiei la nevoie.

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:17, said:

Dar sa nu ziceti ca se lucreaza greu la
Greu e peste tot cand n-ai pricepere.

#7
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Ce faci tu cu un civil de 58 de ani în armată și care de-abia își trage sufletul (nu zic de un afet de mitralieră de 17kg)? Fie el sărac sau bogat... Dacă cineva știe să facă bani e personaj negativ?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postargonaut, on 12 iunie 2022 - 23:28, said:

Aia cu "servit tara" a ramas mult in urma, nu te mai ia nimeni cu arcanu' la oaste, nu prea iti actualizezi informatiile Posted Image
dar de ce?  La americani dupa discutii si discutii s-a decis ca fara armata obligatorie, ce discutii erau care erau la baza felului american de a vedea lucrurile ?  Am vazut un film cu tom cruise, cu proces la curtea martiala legata de ordinul dat de un general. ce a zis generalul acuzat cred ca e perfect.  Si arata perfect de ce armata si nu civilie.  Nu prea gasesc ce sa zic cand e vorba de civilie.  Nu pare corect privind ca si militarii.  Desi ca civil sa cauti sa duci o viata lejera pare in regula.  Dar eu sa fiu militar sa zicem ,nu as risca viata mea ca sa ce?  Sa apar putori?  Sa apar oameni care se pudibonderizeaza ?  Nu vad de ce.  Poate ca is si militari carora nu le pasa de aspectul zis, si poate ca is si carora le pasa de aspectul zis

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2022 - 23:29, said:

Vezi ca si tu esti un profitor al acestor drepturi.


Fiecare practica meseria ce o doreste si/sau o poate face. Nu amesteca profesia de militar cu recrutarea populatiei la nevoie.


Greu e peste tot cand n-ai pricepere.
asa e, si eu profit.  Dar totusi ma rusinez, e greu la armata si is si civili care o duc bine dau party dupa party si recrutii ar fi bine sa fie capabili deja de lucru greu

View Postjohndoes, on 12 iunie 2022 - 23:31, said:

Ce faci tu cu un civil de 58 de ani în armată și care de-abia își trage sufletul (nu zic de un afet de mitralieră de 17kg)? Fie el sărac sau bogat... Dacă cineva știe să facă bani e personaj negativ?
cand banii is produsi prea usor

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:26, said:

Noi de ce sa n-avem armata obligatorie?
S-a deschis recrutarea voluntara. Bafta.

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:38, said:

Dar eu sa fiu militar sa zicem ,nu as risca viata mea ca sa ce?
Ca atat ai putea. Prea putini se duc mercenari din pasiunie iar grosul de nevoie.

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2022 - 23:44.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2022 - 23:43, said:


Ca atat ai putea. Prea putini se duc mercenari din pasiunie iar grosul de nevoie.
ceea ce arata ce vreau sa zic

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Asa e viata. Fiecare dupa cat poate ori are puteri.

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:42, said:

cand banii is produsi prea usor
Poti spue "usor" cand si tu-i faci asemenea. Altfel e greu.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2022 - 23:49, said:

Asa e viata. Fiecare dupa cat poate ori are puteri.
sa pricep ca generalii ce dau lovituri si baga o dictatura militare is totusi corecti ei vrand doar sa disciplineze si sa ridice tara?

#13
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:52, said:

sa pricep ca generalii ce dau lovituri si baga o dictatura militare is totusi corecti ei vrand doar sa disciplineze si sa ridice tara?
Nici vorbă, vor doar puterea. Dictaturile militare n-au disciplinat, nici ridicat ceva. Nicăieri, Portugalia, Grecia, Spania, Argentina, România, oriunde.

Edited by johndoes, 13 June 2022 - 00:00.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
De la caz la caz, lucrurile pot varia. Nu e o regula generala.

#15
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postjohndoes, on 12 iunie 2022 - 23:57, said:


Nici vorbă, vor doar puterea. Dictaturile militare n-au disciplinat, nici ridicat ceva. Nicăieri, Portugalia, Grecia, Spania, Argentina, România, oriunde.

Pe cuvântul tău ?

De Kemal Ataturk ai auzit ? Ăla care a făcut Turcia modernă, din ziua de azi...


#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkarax, on 12 iunie 2022 - 23:52, said:

sa pricep ca generalii ce dau lovituri si baga o dictatura militare is totusi corecti ei vrand doar sa disciplineze si sa ridice tara?
nu esti tu de vina!

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
karaxule, te-ai lovit la cap? Sa-mi fie scarba de prea multe drepturi ale omului, cand eu mereu am avut impresia ca sunt prea putine? Nu, mie imi va fi mereu scarba de dictatura, autoritarism si de prostie. Esti aproape de-o seama cu mine, stii bine ca noi inca am mai prins ceva dictatura in copilarie. Chiar daca nu pe cea ceausista, ci doar reminiscentele ei.

Eu as zice invers, de ce nu se pot desfiinta aceste 2 chestii: armata si razboiul? Razboiul e o prostie din start, cum zicea fratele meu, ca specie umana suntem suficient de handicapati incat sa purtam razboaie intre noi.

Deci fara armata ci doar civilie, adica libertate, ca asta e ceea ce vreau. Din moment ce armata inca este o necesitate, sa o faca doar cei care doresc. Si din fericire nu ducem lipsa de voluntari.

Militarie versus civilie, distinctia facuta de statele laice. Pe partea religioasa, biserica face distinctie intre enoriasii "de mir" sau "mireni" versus cei din viata monahala. Si monahismul/calugaria tot un fel de armata dura, poate mai dura decat militaria la unele aspecte.

#18
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View PostDarthBane, on 13 iunie 2022 - 00:55, said:

Pe cuvântul tău ?

De Kemal Ataturk ai auzit ? Ăla care a făcut Turcia modernă, din ziua de azi...
Desigur că am auzit, ca și de Napoleon... Dar poate și tu ai auzit de Saddam, Salazar, Pinochet, coloneii greci, Gaddafi, Idi Amin, PolPot și alți gradați d-ăștia... de Hitler sau Stalin nu mai aduc aminte că ar fi prea mainstream.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate