Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Suma-Matrice.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Arrowwq

Arrowwq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2022
Salut!Am nevoie de ajutorul vostru. Trebuie sa afisez elementele de pe  linia care are suma cea mai mare dintr-o matrice  ( pana aici ma descurc) , dar mai am o conditie in problema pe care nu reusesc sa o implementez:Dacă există mai multe linii care au suma egala(maxima), se vor  afisa elementele liniei cu indicele cel mai   mic .
Eu m-am gandit sa folosesc un sir de aparitii pentru fiecare suma ..... si de exemplu daca am gasit o suma mai mare ca cele precedente sa o salvez si daca in continuare nu gasesc o suma mai mare si gasesc sume cu aceiasi valoare voi afisa elementele din prima suma cu valoare maxima.
Am incercat o explicatie in limbaj natural la partea din problema pe care nu reusesc sa o implementez.Astept cu nerabdare un mic ajutor din partea voastra.
EX: Pentru o matrice cu n linii si m coloane, n si m = 5.
   1_  2_  3 _4_ 5 _
1| 3   5 4   1   2   sum = 15
2| 1   2 1 3   1 sum =  8
3| 7   5 5 5   5 sum =  27   : 7  5  5   5   5
4| 7   5 8 5   2 sum =  27
5| 7   3 5 7   5 sum =  27

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca iterezi de la de la mic la mare (ordinea liniilor) cand ai gasit unul cu suma maxima (de pana atunci) X, nu te mai intereseaza altele cu X, doar de la X+1 in sus.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Nu ai nimic de implementat, daca suma curenta este egala cu cea mai mare suma treci peste, nu faci nimic.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Ca sa ajungi la cea mai mare suma dar cu indicele cel mai mic, pentru randul curent compari DOAR cu >, astfel incat, daca pe randul nou ai suma mai mare decat maximul curent, atunci ala e randul. Folosind > ramai cu indexul cel mai mic in cazul in care ai randuri cu sume egale.

Edited by sorin147, 13 June 2022 - 06:39.


#5
Arrowwq

Arrowwq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2022
Multumesc pentru raspunsurile primite! Am rezolvato pana la urma!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate