Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

cum vedeti voi viitorul?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#73
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

 abulafius43, on 12 iunie 2022 - 18:58, said:

cum ar putea arata viitorul

Dimitrie Bolintineanu: “Viitor de aur ţara noastră are / Şi prevăz prin secoli a ei înălţare”.

Acum, vorbind serios, nu inteleg de ce-ti face atatea probleme. Intotdeauna sunt situatii mai grele si unii o duc (mult) mai greu decat altii. Gandeste-te numai la ucrainieni cum o duc!

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 SfaturiFaraTroleala, on 13 iunie 2022 - 16:43, said:

Daca umplu frigideru la fel ca si acu 2 anu bugetul de mancare se dubleaza
Neavand prea multi bani, bugetul de mancare va lua din bugetul de concediu, asa ca concediul va fi acasa la sapa, nu la mediterana ca si altadata

Atunci fa mai multi bani?
Sunt si altii ca tine care au mai multi bani?
Tu de ce nu poti?

 P-I-G, on 13 iunie 2022 - 18:06, said:

Pai...UMANITATEA? ai scris o lista lunga de obiecte si de achizitii,nimic despre o iesire cu prietenii in parc, la o bere, sa discutati pana dimineata despre poezia lui Eminescu sau despre romanul lui Rebreanu...sau despre cea mai noua piesa de teatru in care joaca niste actori fabulosi ( aici nu ma refer la Bobonete sau Manole, mai degraba la un Caragiu sau Amza). Nu ai scris nimic despre familie, despre copii, despre bunici, despre lucrat pamantul stramosesc...UMANITATEA, asta lipseste din ce in ce mai mult si asta o resimt cei care si-au trait vacanta mare pe islaz, la peste, la balta, la scaldat, la furat cirese sau corcoduse, tupilati la umbra CITIND POVESTI NEMURITOARE!

Pai si eu la un moment dat in loc de ce-ai scris tu:
"nimic despre o iesire cu prietenii in parc, la o bere, sa discutati pana dimineata despre poezia lui Eminescu sau despre romanul lui Rebreanu.."
am scris:
" nu mai am prieteni de iesire in parc, la o bere, sa discutam pana dimineata despre poezia lui Eminescu sau despre romanul lui Rebreanu.."
Am ramas singur, pentru ca, atunci cand statul mi-a taiat din venituri, eu mi le-am marit.
Prietenii de parc au ramas si se plangeau asa ca voi.

Sunt si alte slujbe, alte cariere, investiti banii, schimbati-va obiceiurile
Care e scopul vostru? De acolo trebuie sa plecati.
Dupa aia, cu scopul in fata, faceti o lista cu prioritati si... bagati marea.

Romanii aia din Roma de acum 2000 de ani cum traiau toata ziua in constructii sa construiasca Colloseum-ul
Sau plecau la razboiae si veneau fara cate-o mana... si voi va plangeti cand aveti libertatea sa faceti ce vreti voi, fara oprelisti?
Aveti Europa la picioare, si, daca va puneti mintea SUA, Canada, Australia, unde n-am avut eu libertatea aia cand eramd e varsta voastra.

Vai de capu' meu, o sa murim ca animalele.... :lol:
Sunteti de rasul curcii

#75
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 31.12.2008

 Sucre_revenitorul, on 13 iunie 2022 - 10:36, said:

Cred ca ar trebui sa fim mai optimisti, in ultimii 50 de ani am evoluat enorm. Noi in ultimii 30 de ani am evoluat foarte mult. Va dau un exemplu de la mine din Bihor. In urma cu vreo 20 de ani nimeni nu prea se interesa de problema poluarii, astazi ii altfel , generatiile noi sunt mai responsabile, au grija mai mult de natura. In Oradea ii foarte curat nu vezi oameni aruncand gunoaie pe jos.
Parerea mea e ca nu rezolvi problema poluarii daca nu mai arunci gunoaie pe jos.  O rezolvi daca nu mai produci gunoi-ul ala in primul rand
D'asta mai mir eu ca nu vede nimeni partea buna a "gunoaie peste tot", ca sa  produci un gunoi trebuie intai sa cumperi produsul care va deveni gunoi,  produs pe care il cumperi cu bani
Concluzia  Gunoaie multe = bunastare

 IncredibleWiring, on 13 iunie 2022 - 12:18, said:

Eu cred ca nu vor fi vremuri mai bune.

Ca si specie, suntem foarte multi pe suprafata planetei. Din cauza asta, se vor solutii, mai putin bune pt. a sustine populatia existenta cat si cresterea acesteia. Mancarea traditionala cu care am crescut nu va mai fi, sau daca va mai fi va fi foarte scumpa si rara. Se va trece pe orice exista din abundenta (in mom. de fata, asta ar fi insectele). Ulterior, ne vom confrunta si cu problema apei potabile.
La probleme de mai sus se va adauga si poluarea: gunoiul va fi din ce in ce mai mult si mai mult, si nu vor fi solutii pentru el. Gropile de gunoi nu vor mai face fata, si se vor crea altele, in spatiul care a ramas, si vor afecta si mai mult mediul inconjurator.
Lipsa de spatiul pentru case va fi mult mai accentuata in viitor, si nu se va mai tine cont de locul unde se construieste. Va fi in asa fel inca se va construi si peste cimitire, si peste gropi de gunoi. Peste orice ca nu vei mai avea unde. Exista exemple unde s-ar fi construit drumuri si chair si locuinte pe asa ceva si nu a stiut nimeni la mom. respectiv.
In ultima faza, va fi lupa pentru supravietuire; aia slabi mor primii, raman aia puternici.
Eu nu mi fac probleme despre gropile de gunoi. La un moment dat va fi mai rentabil sa exploatezi resurse din groapa de gunoi decat in cariere , zacaminte, etc

Mancare sanatoasa nu mai e de 30-50 ani (exceptie stapanii care-si permit) si totusi omenirea se inmulteste
Daca stai sa te gansesti in evul mediu timpul petrecut pentru asigurarea hranei era 80% din din timpul disponibil si tot exista sansa sa mori de foame cu mancarea sanatoasa
Acum cu cea nesanatoasa poti sa nu faci nimic si tot nu mori de foame. Se gaseste vreo fundatie care sa aiba grija  sa supravietuiesti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate