Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

cum vedeti voi viitorul?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Viitorul ca individ sau ca specie?
ca este o mare  diferenta,

#38
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Pfff, ce de pesimisti pe aici. Viitorul inseamna maine.

#39
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,328
  • Înscris: 28.07.2008
Bine ca ai zis, initiator, ca te referi la urmatorii 50 ani, ca altfel ,ma duceam pana in urmatorul milion de ani
Oricum, viitorul tau e afectat si mai prost, tocmai pentru preocuparea pentru sumbrul acestuia, demonstrata si prin deschiderea topicului
Dar  o voi lua ca pe o cerinta de need help
Stii, e complet aiurea sa zici imi dau seama , deci nu e pesimism, spre deosebire de eu cred

Asa intelegi mai bine ce vreau sa spun

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oi1rsHkpRLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 12.09.2019
Negru îl văd,va fi răscoală.

#41
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postabulafius43, on 12 iunie 2022 - 18:58, said:

cum vedeti voi viitorul?
Foarte simplu: citind horoscopul din aproape orice ziar. Se cam contrazic intre ele, dar aleg sa-l cred pe acela care-mi convine mai mult.
In week-end mai apelez si la vrajitoare ... este una care are numar de telefon din acela 89.89.98989...

#42
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Producatorii automitive se vor axa pe hibride, electrice, gpl, pentru ca preturile la carburanti nu vor scadea

#43
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
pai fiecare generatie tinde sa se considere mai experta decat generatia precedenta dar conform zicalei: nu repara ceva ce nu-i stricat, expertiza noii generatii tinde sa strice lucrurile care deunazi mergeau excelent. asadar, viitorul suna degradant. o data ce lucrurile banale  reinventate incep sa creeze complicatii veti stii ca acesta e viitorul. nu.degeaba spun batranii ca pe vremea lor lucrurile erau mult mai simple.

#44
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
atita timp cit exista sentimentul de lacomie inscris in adn-ul uman o vom duce rau si din ce in ce mai rau, fiinta superioara dar cu jug si lant la git.

#45
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdjl, on 12 iunie 2022 - 22:23, said:

Nu-mi pot închipui viaţa fără internet sau la modul general, fără informaţie stocată electronic

https://img-9gag-fun...Ag_460svav1.mp4

#46
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
mda...deci normalul devine anormal .....acum 25 de ani am cunoscut  un om ce nu voia sa poarte telefon...spunea ca telefonul distruge reletia om-om......atunci nu am inteles, la un an-doi am priceput.......acum ne scriem mesaje in loc sa iesim la o bere-o lada acei 7-8 care cindva ocupam o masa....

#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021
Vestea buna e ca o iarna nucleara rezolva încălzirea globala. Cui pe cui se scoate :D

Edited by KiloW, 13 June 2022 - 09:30.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabulafius43, on 12 iunie 2022 - 18:58, said:

prezentul nu arata prea bine

Ce-ti lipseste?

View Postabulafius43, on 12 iunie 2022 - 18:58, said:

dar probabil ca vorbeste doar pesimismul din mine cand ma refer la subiectul asta asa ca parerile altora sunt necesare si binevenite.

Bineinteles ca esti pesimist.
Pentru mine viitorul arata super

#49
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
cipati si cu telefonul in mana apasand ori de cate ori vrem si ne gasim toate lucrurile facute :)) .Am auzit de dimineata la radio ca unii roboti din SUA in nu stiu ce domeniu au inceput sa aiba constiinta

#50
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostTsunnnami, on 13 iunie 2022 - 09:32, said:


Ce-ti lipseste?



Bineinteles ca esti pesimist.
Pentru mine viitorul arata super
ce arata atat de bine
nu vezi ca tot mai rau ii'?

#51
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Cred ca ar trebui sa fim mai optimisti, in ultimii 50 de ani am evoluat enorm. Noi in ultimii 30 de ani am evoluat foarte mult. Va dau un exemplu de la mine din Bihor. In urma cu vreo 20 de ani nimeni nu prea se interesa de problema poluarii, astazi ii altfel , generatiile noi sunt mai responsabile, au grija mai mult de natura. In Oradea ii foarte curat nu vezi oameni aruncand gunoaie pe jos.

#52
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 18.12.2004
o sa revina "cartelele" de pe vremea comunstilor, sub forma de cip implantat, dispar banii, iar inteligenta artificiala va decide cat si se mancam/bem, unde si la ce avem acces

#53
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postabulafius43, on 12 iunie 2022 - 18:58, said:

prezentul nu arata prea bine

Şi totuşi să ne gândim că în "prezentul acesta" avem parte de cel mai mare confort psihic şi material de la apariţia lui Homo sapiens în urmă cu circa 50 000 de ani. Niciodată în istoria ei, specia Homo sapiens n-a dus-o mai bine.

În ce priveşte viitorul, acesta merge pe calea ce ne-o arată trecutul: explorarea realităţii şi îmbunătăţirea vieţii prin noi invenţii. Însă, specia noastră, cum de altfel toate speciile din istoria geologică a Pământului, s-au transformat şi au dispărut, prin ceea ce se cheamă adaptarea la mediu. E o regulă a realităţii materiale. Prin urmare, Homo sapiens supunându-se legilor naturale, va urma acelaşi drum: se va transforma şi va dispărea.

Se va transforma în sensul că, va trebui să se adapteze unui nou mediu tot mai poluat, mai cu resurse de hrană biologică limitate, şi supus bolilor...şi morţii. Şi mai mult, va trebui să călătorească mult mai uşor în spaţiul cosmic. Şi cum se poate transforma un corp viu astfel încât să nu mai fie supus bolilor, foametei, şi chiar...morţii ?! Prin schimbarea corpului biologic, cu unul non-biologic. Astfel se va rezolva şi călătoriile cosmice, deoarece vedem că singurele corpuri care au ajuns dincolo de limita Sistemului solar, sunt...corpurile non-biologice, adică staţiile interplanetare.

Eu vorbesc aici despre viitorul mediu şi îndepărtat, adică de la finalul acestui secol 21....încolo ! Că despre viitorul apropiat, asta putem să ni-l cunoaştem fiecare: ne uităm ce-am făcut în trecut, şi vom şti de ce suntem capabili în viitor. Viitorul apropiat.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 iunie 2022 - 10:04, said:

ce arata atat de bine
nu vezi ca tot mai rau ii'?

Ah, ca am sciatica de vreo 6 saptamani de la motor? O sa treaca
Ca sunt gripat? Bine ca n-am covid, trece si asta, altfel...?
Ca e de munca? Asta e perfect

Te intreb si pe tine ca si pe initiator: CE-TI LIPSESTE???
Am de mobilat 2 apartamente, posibil sa-mi incep o slujba noua, posibil sa deschiod o afacere, posibil sa-mi iau un teren in Campina
Concediu, datul cu motocicleta, vandutul apartamentelor sau inchiriatul

Unde vezi tu nenoprocire ca eu nu inteleg?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate