Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

A52, A52s, A53 SAR copil 12 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Ezit intre Samsung A52, A52s 5G si A53 (tot 5G).
La pret sunt ok. Copilul nu e gamer, dar probabil o sa vrea sa se joaca la jocuri normale, nimic special...

Primul argument e ca 5G nu prea exista acoperire buna, si nu prea ma intereseaza super viteza la 5g, 4g e suficient.
Al doilea argument e cu radiatiile SAR EU care sunt asa:
A52       - 0.35 W/kg (head) 0.84 W/kg (body)
A52s5G- 0.88 W/kg (head) 0.84 W/kg (body)
A53 5G- 0.89 W/kg (head) 1.60 W/kg (body)
sursa: https://www.gsmarena...&idPhone2=11039

Acum el nu vorbeste aproape deloc, dar poate o sa vorbeasca mai mult decat zero in viitor, tot nu e bavard.
Am tot cautat si am impresia ca SAR EU este masurat cand vorbesti efectiv, in special cu telefonul la ureche pentru absorptia de radiatii in cap. Dar nu stiu sigur, nu am gasit nici o confirmare, asta e presupunerea mea. Puteti sa-mi confirmati va rog.

Cand folosesti telefonul in mana pe internet, presupun ca radiatiile absorbite sunt mult mai mici, asta am citit ca daca distantezi telefonul de corp, atunci radiatiile absorbite sunt mult mai mici.

Acum daca nu ar fi povestea asta cu radiatiile, A53 mi se pare un pic mai bun, dar diferenta nu pare enorma, cel putin pe specificatii. Singurul lucru care ma incanta e ca A53 vine cu Android 12 si A52 si A52s vin cu Android 11, ceea ce inseamna ca A53 o sa fie upgradat la o versiune de andoird mai mult decat A52 si A52s.

Ce ziceti? e ok intuitia mea sa merg pe A52, care e si un pic mai ieftin.

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
las pe altii sa vorbeasca despre SAR. mie mi se pare puerila discutia si as putea aduce argumente, dar e bine sa mai si citeasca lumea. chiar vin de la tara unde o femeie isi scotea routerul noaptea din priza. ai internet, poti sa citesti destule. bine, probabil o sa gasesti si articole in care telefonul e naspa si sa nu dormi cu el la cap si bla bla bla...dar na

cat despre valoare, a52S, ajunsese sub 1200 ron. 1150 parca a fost cel mai jos. si culmea e ca are procesul mai bun ca a53, procesorul conteaza si pentru longevitate, nu numai gaming+ ca e snapdragon vs exinos pe a53, cam acelasi ecran, aceleasi camere, bateria cu 500 mah mai mare pe A53, dar A52S are incarcator in pachet si jack audio. da, primeste un an de plus la updateuri, dar nu stiu cat de relevant e asta. eu il am, pana acum nici o problema, exista topic pe forum. succes.

Edited by bobitad, 12 June 2022 - 09:51.


#3
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 21.02.2022
Pe bune?! Mai vorbim de SAR în 2022? Credeam că ne-am liniștit cu asta încă de acum 20 de ani! Indiferent de vârstă și de marca telefonului, pui telefonul la ureche și vorbești cat vrei; nu plătești nimic.

Edited by echoshoworacle, 12 June 2022 - 10:29.


#4
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022
Daca tot va ingrijoreaza radiatiile . . .  aveti casti cu fir, casti bluetooth . . .  sau poate vorbi la telefon fara sa-l tina la ureche, multi tin la distanta, uneori si eu fac la fel cand folosesc Wattsap . . .  tin la 0.5 m de mine.

#5
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 21.02.2022
Pericolul sunt jocurile nu radiațiile.

Știu copii de 12 ani care intră în sevraj dacă le iei telefonul din mână; jocurile sunt marele pericol

#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 echoshoworacle, on 12 iunie 2022 - 10:33, said:

Pericolul sunt jocurile nu radiațiile.

Știu copii de 12 ani care intră în sevraj dacă le iei telefonul din mână; jocurile sunt marele pericol
Apropo de pericolul jocurilor, un caz real, un parinte cu copilul in masina iar la trecerea de pietoni incetineste masina sa acorde prioritate iar din dreapta copilul incepe sa strige  "calca-l , calca-l "  . . . . tatal ingrozit de reactia copilului  a hotarat sa mearga cu el la psihiatru.
Evident ca nu doar copii sunt "iradiati" de jocuri si filme cu tematica violenta si de aceea si agresivitatea in societate.

#7
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Mersi de reactii,

Stiu ca e un subiect mai complicat SAR-ul, si nu sunt unul din cei care vor sa omoare 5g-ul, dar chiar si asa, din raspunsurile voastre deduc eu indirect ca radiatiile respective, sunt la maxim cand vorbeste, nu cand e telefonul in stand by, sau sa spunem mai corect, sunt la maxim cand telefonul e aproape de cap/corp. Presupun eu...

Acum valorile la SAR la A53 sunt de 2 ori mai ridicate decat la A52s.

Da asa este, nici mie nu prea imi place exynox-ul lui A53 si ce am citit pe review-uri spun ca in unele cazuri A52 e mai bun, dar in altele la gaming paraca A53 era mai bun.
O sa caut pe forum thread-ul respectiv.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 echoshoworacle, on 12 iunie 2022 - 10:28, said:

Pe bune?! Mai vorbim de SAR în 2022? Credeam că ne-am liniștit cu asta încă de acum 20 de ani! Indiferent de vârstă și de marca telefonului, pui telefonul la ureche și vorbești cat vrei; nu plătești nimic.
ce crezi tu ca inseamna SAR? sau doar cureti pusca?

#9
Excalibur21

Excalibur21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.12.2009

 jimmyy, on 12 iunie 2022 - 11:30, said:

Acum valorile la SAR la A53 sunt de 2 ori mai ridicate decat la A52s.


Valorile mai mari la SAR la A52s si A53 sunt probabil din cauza 5G, in special la A53 care are 5G pe unde milimetrice peste 6GHz. Nu cred ca o sa fie implementat prea repede 5G pe unde milimetrice in Romania. Probabil valorile la SAR pentru A52s respectiv A53 vor fi similare cu cele ale lui A52 atat timp cat se utilizeaza 2G/3G/4G.

A52S cumparat acum 2 saptamani a venit cu Android 12 preinstalat.

Edited by Excalibur21, 12 June 2022 - 12:24.


#10
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
În 2022 asta e ultima grija. Numărul de stații este mult mai mare, mai ales în urban, deci telefonul va sta oricum conectat în condiții de semnal bune în general. Asta dacă nu ai ghinionul sa stai într-o zona cu acoperire slaba, atunci telefonul va mari puterea ca să fie auzit. Chiar și asa, acele valori SAR respecta valorile legate fără probleme.

Eu chiar as vrea sa fie mai multe telefoane cu accent pe partea de semnal pentru ca unele sunt efectiv praf, când le bagi sub o perna deja încep problemele.

Sper sa fie cât mai multe antene în tara și mai ales și în 5G.

A52/s nu are mmwave. Eu recomand A52, fie el cu S sau fără.

#11
undele

undele

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.06.2022

 jimmyy, on 12 iunie 2022 - 09:19, said:

Salut,
Ezit intre Samsung A52, A52s 5G si A53 (tot 5G).
La pret sunt ok. Copilul nu e gamer, dar probabil o sa vrea sa se joaca la jocuri normale, nimic special...
Primul argument e ca 5G nu prea exista acoperire buna, si nu prea ma intereseaza super viteza la 5g, 4g e suficient.
Al doilea argument e cu radiatiile SAR EU care sunt asa:
A52    - 0.35 W/kg (head) 0.84 W/kg (body)
A52s5G- 0.88 W/kg (head) 0.84 W/kg (body)
A53 5G- 0.89 W/kg (head) 1.60 W/kg (body)
sursa: https://www.gsmarena...&idPhone2=11039
Acum el nu vorbeste aproape deloc, dar poate o sa vorbeasca mai mult decat zero in viitor, tot nu e bavard.
Am tot cautat si am impresia ca SAR EU este masurat cand vorbesti efectiv, in special cu telefonul la ureche pentru absorptia de radiatii in cap. Dar nu stiu sigur, nu am gasit nici o confirmare, asta e presupunerea mea. Puteti sa-mi confirmati va rog.
Tu vrei sa afli daca telefonul radiaza la fel de mult daca foloseste doar netul, si nu vocea?
Raspunsul e ca radiaza la fel sau poate chiar mai mult cand folosesti netul, fiind vorba de frecvente diferite 2G, 3G, 4G, 5G.
5G intradevar in momentul de fata e cam inutil, e doar de marketing, acoperirea fiind foarte mica in cele mai mari orase, si inexistenta in cele mai mici.

 jimmyy, on 12 iunie 2022 - 09:19, said:

Cand folosesti telefonul in mana pe internet, presupun ca radiatiile absorbite sunt mult mai mici, asta am citit ca daca distantezi telefonul de corp, atunci radiatiile absorbite sunt mult mai mici.
Asta e destul de logica. Cu cat te indepartezi de sursa radiatiei cu atat o sa fii expus la valori mai mici de radiatii.

 bobitad, on 12 iunie 2022 - 09:44, said:

cat despre valoare, a52S, ajunsese sub 1200 ron. 1150 parca a fost cel mai jos. si culmea e ca are procesul mai bun ca a53
Chiar 1129 cine a achizitionat acum 2 luni.

 Paco_ste1, on 12 iunie 2022 - 10:44, said:

Apropo de pericolul jocurilor, un caz real, un parinte cu copilul in masina iar la trecerea de pietoni incetineste masina sa acorde prioritate iar din dreapta copilul incepe sa strige  "calca-l , calca-l "  . . . . tatal ingrozit de reactia copilului  a hotarat sa mearga cu el la psihiatru.
Sper ca nu l-a traumatizat pe copil mai tare si pe copil l-a lasat in sala de asteptare cat isi rezolva tatal problemele pe care pare ca le are.

#12
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Exista ceea ce se cheama "wifi allergies" dar este o afectiune foarte obscura: sunt putini oameni cu adevarat afectati, iar ca si boala nu exista.
Unul din cei mai buni prieteni ai ai mei sufera de asa ceva, si viata e destul de grea pt. el.

Pt. OP: cel mai important este ca telefonul sa fie tinut la o distanta cat de cat de corp. Valoarea SAR e cu dus si intors.

#13
undele

undele

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.06.2022
Nu cred ca e o boala propriu-zisa, ci de o toleranta la ele, unii pot tolera cateva sute, altii daca sunt mai mult de 4 in jurul lor se resimt.
Am stat si eu o perioada intr-o cladire care era plina de deviceuri conectate prin wireless si operatori mobili. Numai de la oamenii ce veneau in acea cladire se adunau cateva mii de deviceuri ce generau tot felul de radiatii. Daca mai pui la socoteala si aparatura companiilor din cladire, de la amplificatoare de semnal pana la camere wifi sau chiar 4G si POS-uri conectate la operatori... era plina de radiatii. Intradevar te resimti stand intr-un astfel de mediu.
In alta perioada am stat intr-un mediu putin mai toxic teoretic, problema era ca in cei cativa zeci de metri patrati eram inconjurat doar de echipamente conectate permanent la operatori mobili, ca exemplu doar in biroul in care stateam existau peste 30 de conexiuni mobile si 4 conexiuni wifi, la care mai se adaugau si cele ale locatarilor din cladire si a vizitatorilor. Cand deschideam wifi-ul scrollam cateva pagini de retele disponibile.
Senzatia pe care o simti e cea opusa fata de senzatia pe care o ai cand stai singur pe marginea unui lac din mijlocul campului sau a padurii.

#14
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 21.02.2022
Avem deja o generație distrusă, mutilată sufletește, trupește, social etc de jocuri! Am numeroase exemple în jurul meu; familie , prieteni, vecini. Al unui vecin n-a ieșit doi ani din casă; zilele l-am văzut pentru prima dată spre surprinderea cu o înfățișare normală, desigur cu un cap mai înalt. Se uita cam cu frică la mine.(l-am certat cu niste ani în urmă că izbea cu pumnii cu tastatura, etc când pierdea la jocuri de se auzea de la mine. Al meu a inceput sa dea semne că după un an de zile se o obișnuiește cu aplicația de control parental; își roade degetele de nu are nevoie de unghieră iar de citit...nu are răbdare să ducă nici o carte până la capăt! Are ZERO cărți citite până la 12 ani!

#15
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
In afara de obligativitatea firmelor sa treaca valoarea SAR pe eticheta - eu nu am auzit nicaieri de alte chestii legate de SAR.
Adica imbolnavirii sau alte treburi.

#16
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

Acum, eu nu sunt expert, dar ma refeream la SAR ca impactul unui telefon prin "radiatiile" pe care le genreaza asupra corupului omenesc. Am citit si despre limitele legale, dar nu era vorba de asta aici.
Si ma gandeam ca pentru copilul meu as vrea macar asa psihologic sa ma simt mai bine ca nu ii cumpar un telefon cu "radiatii mari", whatever that means.

Intr-adevar asa intuiam si eu ca radiatiile mari vin de la 5g, si ca prin faptul ca nu o sa fie folosit in 5g, cel putin nu in urmatorii 2-3 ani pana cand infrastructura o sa fie implementata, sau oricat timp o dura, sper eu sa fie mai safe cu radiatiile.

I-am cumparat A52s, cu o husa si un film protector ceva hidrogel...


Offtopic:
1)Eu cu jocurile nu prea am probleme, copiii mei fac mult sport, isi iau mingea si merg afara si se joaca, asta e activitatea lor principala.
2) Eu in principiu nu sunt anti-wifi/radiatii, nu sunt radicalist, dar daca se poate sa folosesc mai putine cu atat mai bine. De exemplu in casa mi-am tras cabluri UTP cat 5e (parca), dar laptopurile din ziua de azi nu mai au priza de UTP, noroc ca la laptopul de la servici am docking station, dar pentru restul am si un access point pentru Wifi.  Incerc si eu cat pot sa folosesc cabluri si mai putin fara fir. Si merge si mai bine pe cablu, si mai repede :) La telefon la fel.. in ziua de azi nu mai poti sa traiesti fara Wifi...
3) o sa-i instalez parental control, family link, si il las sa-si instaleze ce vrea el, si imi vin mie notificarile la ce aplicatii noi instaleaza, si daca instaleaza ceva prostii, pot sa-l ajut sa-i blochez eu aplicatia respectiva de pe family link ca parinte

Va multumesc frumos

#17
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 21.02.2022
E bine că au cu cine să se joace. Și eu sunt adeptul cablului dar ...la mine toate alea sunt conectate la internet; prize, becuri, audio, video, camere etc. Nu mai e cale de întoarcere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate