Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Pete trandafir

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Pe petalele trandafirilor albi au aparut pete rosii
Sunt soiuri dicerite, in locatii diferite
initial aratau asa

Attached File  trandafir1.jpeg   96.18K   49 downloads

apoi au aparut pete rosii

Attached File  trandafir2.jpeg   88.74K   57 downloads

sunt frumosi si asa, dar nu inteleg ce s-a intamplat

#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
S-au "corcit"!

Am trandafiri care-si schimba culoarea de la o zi la alta. Cand sunt boboci au culoarea galbena si cand ajung sa-si scuture petalele sunt mov deschis

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,735
  • Înscris: 30.08.2006
O hibridizare nereusita sau accidentala, ca sa nu spun un rebut. Cam asa arata soiul catarator INES SASTRE
[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/2591/7268/products/ines-sastre-trandafir-urcator-1_1800x1800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 11 June 2022 - 23:40.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se pot hibridiza florile unei tufe.
Doar urmasii pot fi hibrizi.

Posibil ca in cazul de fata sa fie aspectul florii dupa expunerea la soare/imbatranire.

Edited by pasilla, 12 June 2022 - 01:07.


#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Este vorba despre un hibrid instabil, în mod normal considerat rebut, care mai face și flori diferite între ele.
Sau este o mutație pur și simplu, pt cazul când de felul lui hibridul este cunoscut ca stabil, mai apar și mutații.




#6
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 hamangia, on 11 iunie 2022 - 22:24, said:

Pe petalele trandafirilor albi au aparut pete rosii
Sunt soiuri dicerite, in locatii diferite

E o boala fungica, botrytis cinerea, un putregai. Pe florile trandafirilor albi se vede cel mai bine acest simptom.

 ccf_cristi, on 11 iunie 2022 - 22:38, said:

S-au "corcit"!

Am trandafiri care-si schimba culoarea de la o zi la alta. Cand sunt boboci au culoarea galbena si cand ajung sa-si scuture petalele sunt mov deschis

Trandafirul tau probabil e un soi fototropic. Exista cateva soiuri care isi schimba culoarea sub influenta luminii,.

Nu s-a corcit nimic, n-are cum, e ca si cum tu, dupa ce faci sex cu o femeie, te-ai "corci", ti s-ar schimba culoarea parului sau a ochilor sau altceva Posted Image   Corceala inseamna hibridizare. Iar hibridizarea apare doar la urmasi (samanta, pui, copil)

#7
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Din cauza ploilor se fac așa.

#8
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 claudia313, on 12 iunie 2022 - 07:28, said:

E o boala fungica, botrytis cinerea, un putregai. Pe florile trandafirilor albi se vede cel mai bine acest simptom.
Si boala nu afecteaza toate florile? De ce unele raman albe si altele au picatele? Ma refer la florile de pe acelasi fir

 claudia313, on 12 iunie 2022 - 07:28, said:

n-are cum, e ca si cum tu, dupa ce faci sex cu o femeie, te-ai "corci", ti s-ar schimba culoarea parului sau a ochilor sau altceva Posted Image  
Culoarea ochilor mi se schimba! Posted Image

Edited by ccf_cristi, 12 June 2022 - 12:52.


#9
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
pare sa fie botrytis cinerea sau putregaiul cenusiu, multumesc claudia.

pare sa fie o ciuperca tare afurisita https://pubmed.ncbi....h.gov/15151307/

cu ce poate fi stropit eficient?

#10
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@ccf_cristi culoarea ochilor Posted Image
Cam repede  iti asumi o boala la orice planta sau nici tu nu stii la ce @hamangiaPosted Image

Edited by adissan, 12 June 2022 - 15:16.


#11
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 ccf_cristi, on 12 iunie 2022 - 12:49, said:

Si boala nu afecteaza toate florile? De ce unele raman albe si altele au picatele? Ma refer la florile de pe acelasi fir

Nu neaparat si eventual nu la acelasi moment. Pentru ca apare  in conditii de precipitatii multe iar florile nu se deschid toate deodata. Daca ploaia a prins cateva flori deschise si la urmatoarele scade umiditatea, e posibil si probabil ca acelea sa nu mai fie afectate.  Sau sa fie afectate dupa o zi/doua, dupa cum ajung sporii pe ele si germineaza.

 hamangia, on 12 iunie 2022 - 12:50, said:

cu ce poate fi stropit eficient?

Dat fiind faptul ca aceleasi conditii care favorizeaza botritisul ajuta si alte pacatosenii ale trandafirilor  cum e patarea neagra  eu iti recomand sa folosesti un fungicid cu spectru larg care prinde toate aceste boli si anume Score.

 ccf_cristi, on 12 iunie 2022 - 12:49, said:

Culoarea ochilor mi se schimba! Posted Image

Doar ti se tulbura, cred Posted Image

#12
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 adissan, on 12 iunie 2022 - 15:15, said:

...
Cam repede  iti asumi o boala la orice planta sau nici tu nu stii la ce @hamangiaPosted Image

avand in vedere ca pana acum nu exista si acum a aparut brusc la mai multi trandafiri in parti diferite ale gradinii este logic sa verfici daca este o boala, cu cat tratezi mai din timp cu atat folosesti mai putine chimicale si eviti raspandirea bolii si la alte plante

dovada ca este o atitudine corecta este faptul ca chiar este o boala si necesita tratament

ce ar trebui sa fac? sa o las sa se raspandeasca si pe urma sa imi para rau ca am pierdut plantele?

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

 claudia313, on 12 iunie 2022 - 07:28, said:



E o boala fungica, botrytis cinerea, un putregai. Pe florile trandafirilor albi se vede cel mai bine acest simptom.


Merci de info.
Habar nu aveam ca asa arata frumos poate arata putregaiul. După ce ai zis am mărit pozele ei am văzut și necrozele din centrul unora din petele rosii👍


#14
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 claudia313, on 12 iunie 2022 - 16:04, said:

...
Dat fiind faptul ca aceleasi conditii care favorizeaza botritisul ajuta si alte pacatosenii ale trandafirilor  cum e patarea neagra  eu iti recomand sa folosesti un fungicid cu spectru larg care prinde toate aceste boli si anume Score.

..

incerc cu Score, dar studiile spun ca e ciudat de rezistenta

"Activity of some chemicals in the control of Botrytis cinerea on roses
All tested fungicides used for spraying of flower petals with abundant visible sporulation of B. cinerea were ineffective in the inhibition of spore germination."
https://pubmed.ncbi....h.gov/15151307/

#15
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 hamangia, on 12 iunie 2022 - 22:19, said:

incerc cu Score, dar studiile spun ca e ciudat de rezistenta

Sincer, eu cand am avut afectare doar pe flori nu m-am obosit sa fac tratament. Cand apare doar la flori, in acele conditii specifice, nu prea e motiv de ingrijorare. Odata ce vremea devine un pic mai uscata dispare si boala.

Ti-am recomandat Score pentru ca e bun si contra patarii negre care e o boala a dracului, debiliteaza rau trandafirii daca nu e tinuta sub control iar trandafirii debilitati de patarea neagra sunt foarte sensibili la atacul unei alte boli scarboase si anume stem canker (nu stiu daca numele corect in romana e cancerul lastarilor)  de o ciuperca pe nume Coniothyrum spp.  Daca ai trandafiri de gradina, deci de-aia tufe care nu se tund prea scurt, te poti trezi primavara ca trebuie sa-i razi de jos din cauza acelui cancer. Iar daca nu tratezi risti sa-i omoare in putini ani.

Edited by claudia313, 13 June 2022 - 13:58.


#16
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 parintele, on 12 iunie 2022 - 22:09, said:

Merci de info.
Habar nu aveam ca asa arata frumos poate arata putregaiul. După ce ai zis am mărit pozele ei am văzut și necrozele din centrul unora din petele rosii��

Posted Image)))) Fumos zici??? Mie mi s-a parut ca arata urat ca naiba florile cu punctele alea pe ele.

Si eu am ramas uimita cand m-am apucat eu de trandafiri si am avut prima situatie...greu de imaginat ca e asa ceva cand vezi doar niste puncte rosii pe petale, fara nici un alt simptom

Edited by claudia313, 13 June 2022 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate