Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Contract inchiriere anaf

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Salut

Dacă proprietarul închiriază niște apartamente și declara venitul la ANAF prin declarația unica anuală, dar un chiriaș spune după 2 luni de inchiriere ca vrea contractul de inchiriere declarat la ANAF, dar proprietarul nu e in țara și nu are cum sa meargă la ANAF sa înregistreze contractul, iar chiriașul a plecat și spune ca a depus plângere la poliție ca nu i s-a făcut contract ce se întâmpla ?

Proprietarul a lăsat procura cuiva, dar e poveste lunga. Nu se poate folosi procura aia.

Eu din câte știu, la momentul actual, nu e obligatoriu ca proprietarul sa înregistreze contractul la ANAF atâta timp cât depune declarația unica. Nu ?

După ce chiriașul a plecat, cine se ocupa de chirii, a găsit chiștoace de la țigări in sertarele de la noptiera si sub pat. Știu ca nu conteaza asta, dar pe mine m-a șocat ca cineva s-a gândit sa scrumeze in sertarul de la noptiera. Și-a primit si garanția înapoi, nu a fost problema de asta, am zis sa mentionez si lucrul asta preventiv.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, de ani de zile nu se mai inregistreaza contractele de inchiriere la anaf

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
sa mentionezi in contract ca si chiriasul sa nu se poarte ca un gunoi......sa nu scrumeze in sertare....

#4
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Așa am citit și eu ca înregistrarea contractului la ANAF e opțională și se facă doar pt a proteja părțile de eventuale neplăceri ce pot apărea pe parcurs și e obligatorie doar depunerea declarației unice la ANAF in max 30 zile de la data închirierii.

A plecat chiriașul, nu mai e nevoie sa se precizeze unde sa nu scrumeze. :)) Doar dacă ar fi o baza de date cu proprietari și chiriași, și introdus acolo info despre fiecare. Dar nu se poate nici așa ca n-ai cum sa demonstrezi ce zici.



#5
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Intotdeauna am spus ca trebuie recenzii si pentru persoanele fizice consumatoare de servicii, nu numai pentru cei care presteaza servicii. Recenzii pentru chiriasi, recenzii pentru turisti samd.

#6
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Evident ca nu are nicio relevanta intrebarea mea, insa sunt curios.
Pentru ca vad ca stii speta, adica despre comportamentul chiriasului cu pricina, imi poti spune, a fost vorba despre o femeie sau un barbat?

Edited by radudd, 11 June 2022 - 13:23.


#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Posticename, on 11 iunie 2022 - 13:19, said:

Intotdeauna am spus ca trebuie recenzii si pentru persoanele fizice consumatoare de servicii, nu numai pentru cei care presteaza servicii. Recenzii pentru chiriasi, recenzii pentru turisti samd.
Recenzii da,dar nu lasate de toti....meltenii...Posted Image e deajuns sa privesti recenziile in patrie,aproape toate se termina cu recomand......Toti nespalatii azi lasa recenzii...

#8
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postradudd, on 11 iunie 2022 - 13:22, said:

Evident ca nu are nicio relevanta intrebarea mea, insa sunt curios.
Pentru ca vad ca stii speta, adica despre comportamentul chiriasului cu pricina, imi poti spune, a fost vorba despre o femeie sau un barbat?
Fostul chiriaș e bărbat. Are și un câine.

#9
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Implementează tu un sistem de genul. Cred ca iti trebuie un spațiu pe un server, un site, poate și o app. Idee de start up. :)
Iei și legătura cu ProTv și arați cazuri in care și cei care prestează servicii sunt înșelați de cei care consuma servicii și demonstrezi de ce e necesar așa un sistem. Insista pana devine obligatoriu sau necesar măcar.
Probabil sunt deja forumuri unde se pun întrebări despre anumiți vânzători sau cumpărători pe eBay, dar nu e Ok organizat și n-ai cum sa găsești ce cauți.

Așa ceva. Sunt de 2-3 ani in Anglia și acuma vreau sa scriu ceva pe forum și nu-mi găsesc cuvintele in romană.  Și când vb aici in Anglia in engleză, nu-mi găsesc cuvintele in engleză. Ce e cu mine ? Parca nu reușesc sa-mi spun punctu de vedere in nici o limba.

#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmilovme, on 11 iunie 2022 - 11:45, said:

Salut

Dacă proprietarul închiriază niște apartamente și declara venitul la ANAF prin declarația unica anuală, dar un chiriaș spune după 2 luni de inchiriere ca vrea contractul de inchiriere declarat la ANAF, dar proprietarul nu e in țara și nu are cum sa meargă la ANAF sa înregistreze contractul, iar chiriașul a plecat și spune ca a depus plângere la poliție ca nu i s-a făcut contract ce se întâmpla ?


daca chiria pe apartamentul respectiv  a fost declarata la ANAF pe  durata contractului cu nesimtitul de chirias, totul e ok. Contractul in sine, scanat, poate fi incarcat in SPV ANAF (dar nu este obligatoriu; este  masura de siguranta in plus pt proprietar), proprietarul nu tb sa vina in tara, isi face cont pe SPV, si gata.

oricum, politia nu are treaba cu aspectul fiscal, tb facuta sesizare la ANAF ca  alde cutarica obtine venituri nedeclarate. Ceea ce nu e adevarat, in cazul de fata, proprietarul poate sa stea linistit

#11
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010

View Posticename, on 11 iunie 2022 - 13:19, said:

Intotdeauna am spus ca trebuie recenzii si pentru persoanele fizice consumatoare de servicii, nu numai pentru cei care presteaza servicii. Recenzii pentru chiriasi, recenzii pentru turisti samd.

https://rentguard.ro/

nu stiu cat de bine functioneaza, poate vin altii cu pareri

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu se intampla nimic la acea reclamatie.
Politia ar trebui teoretic sa cerceteze cazul reclamat dar nu are nici timpul nici resursele necesare, cel mai probabil daca se apuca sa ancheteze, o face superficial sa inchida pe loc cercetarea.Apoi partile nu pot audiate si confruntate, concluzia anchetei nu va ajuta nici macar daca ajunge in instanta.Exista o foarte mica sansa ca politia sa stabileasca ca intradevar acolo a locuit un chirias, daca mai locuia la momentul cercetarii, dar doar atat, fara alta masura.
https://blog.equinox...rfect-valabile/

#13
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mersi de răspunsuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate