Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Schimbare Host, Recomandare + O mica tzeapa...

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! O sa fiu scurt si la obiect.

Pana acum aveam Host de la o firma din Marea Britanie, preturi accesibile, site-ul meu se misca bine cu host-ul lor, nu am avut nici o nemultumire cu exceptia ca nu puteam sa trimit email-uri din Cpanel, adica puteam dar toate intrau in Folderul Spam la destinatar cu exceptia @gmail, in rest la toate intrau in Spam.


Am decis sa ma mut la o firma din Romania (nu vreau sa dau nume) care promiteau multe, doar ca de aprox. 2 saptamani de cand sunt la ei, nu stiu daca a functionat site-ul 5 zile....... Erori peste erori, intr-adevar, email-urile pe care le trimiteam nu mai intrau in spam, dar ce sa vezi, acum nu mai pot sa accesez Mail-urile din Cpanel, primesc eroarea "A fatal error or timeout occurred while processing this directive" deci pe scurt o mizerie de Host cu suport 0 ... Am incercat sa iau legatura cu ei de 4 zile dar nici un raspuns, ei primesc mesajele pe Whatsapp dar se fac ca nu le vad... O alta problema a fost urmatoarea. A durat aprox. 5 zile pana sa vad  site-ul si sa am acces la el, adica pentru toti era vizibil doar pentru mine nu.. A mers 3-4 zile, iar in momentul de fata din nou nu pot sa accesez site-ul meu si nici Cpanel, tot timpul primesc eroarea asta "Acest site nu poate fi accesat"


Ce vreau sa va intreb, o recomandare pentru o firma serioasa de host cu preturi accesibile pentru ca nu am un trafic mai mare 500-700 persoane pe zi.


Cum pot sa revin la vechiul host pana se rezolva problema ? Adica este complicat pentru ca va spun sincer nu prea ma pricep.


Multumesc!

Edited by IloveHp, 10 June 2022 - 22:14.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View PostIloveHp, on 10 iunie 2022 - 22:12, said:

Cum pot sa revin la vechiul host pana se rezolva problema ?
Vobesti cu cei de la vechiul host si vezi daca te pot ajuta. Daca ai acces la cpanel atunci ar trebui sa fie usor cu mutatul, sunt multe firme care se ofera sa faca gratuit transferul.

Daca vrei ieftin, ieftin... poti incerca ClausWeb cu 0.75 euro/luna, ofera si transfer gratuit.

#3
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
Eu folosesc chroot.ro si sunt foarte multumit de ei.
Am hosting la ei din 2014.

#4
COLBYLICIOUS

COLBYLICIOUS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2022
Recomand cu mare drag Sitebunker. Uptime bun, suport non-stop prin tickete si specificatii foarte bune.

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
mxhost

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
VPS de la OVH.

#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Sitebunker si gazduire.net am avut si am, calitate/pret 10+

#8
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
Eu cu găzduire.net am avut o experiență groaznică, viteza foarte slabă și ultime sub 95%. Cand am trecut la romarg s-a dublat viteza site-ului fara sa fac nimic, atât de slabi sunt găzduire.net. Ce-i drept, sunt extrem de ieftini. Echipa lor de asistență a fost foarte nesimțită cu mine, mi-au spus că dacă nu știu să fac nu știu ce chestie foarte specifica, că nu am ce face cu un web host și că ar trebui sa mă reorientez.

#9
adrian-a

adrian-a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2005
Iti recomand hosterion.ro

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View PostSynOfficial, on 12 iunie 2022 - 10:09, said:

Eu cu găzduire.net am avut o experiență groaznică, viteza foarte slabă și ultime sub 95%. Cand am trecut la romarg s-a dublat viteza site-ului fara sa fac nimic, atât de slabi sunt găzduire.net. Ce-i drept, sunt extrem de ieftini. Echipa lor de asistență a fost foarte nesimțită cu mine, mi-au spus că dacă nu știu să fac nu știu ce chestie foarte specifica, că nu am ce face cu un web host și că ar trebui sa mă reorientez.

Romarg sunt niste jegosi. Au vandut gazduire 'pe viata' la pret triplu, apoi dupa cativa ani s-au ranzgandit. Ca cica pot sa schimbe termenii si conditiile cand vrea muschiu lor.

Suport varza, asta cand te baga in seama.

#11
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostLensFlare, on 11 iunie 2022 - 09:09, said:

VPS de la OVH.

Cu conditia sa nu le ia foc unul dintre datacentere, cum sa intamplat anul trecut la Strasbourg 3,6 milioane de situri care corespund a 464 de mii de nume de domenii indisponibile.
Au de platit 9 miloane de euro in procese colective si in paralel 4 mari firme au actiuni in justitie separat adica cer si mai multi bani.
O parte din date nu mai pot fi recuperate.

Am un host de administrat la ovh este neintuitiv si serviciul clienti slab, aer de superioritate etc  nu au timp de explicatii in fine nu este al meu hostul
eu doar ma ocup de el.

Edited by iulian_1976, 15 June 2022 - 12:18.


#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@iulian_1976, VPS fara management, dpmdv este destul de intuitiv, nu am avut probleme cu gasitul a ceva pe acolo.

P.S. Orice data center poate lua foc, din acest motiv se fac backup-uri externe serviciului contractat.

#13
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Iti dai seama ca sunt firme care au facut backup insa tot la Ovh si tot la acelasi datacenter :)

#14
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostLensFlare, on 15 iunie 2022 - 13:08, said:

@iulian_1976, VPS fara management, dpmdv este destul de intuitiv, nu am avut probleme cu gasitul a ceva pe acolo.

P.S. Orice data center poate lua foc, din acest motiv se fac backup-uri externe serviciului contractat.



La serviciu clienti m-au trimis sa citesc termeni si conditii, nu au cadaticsit sa-mi spuna ca baza de date creata este activa dupa surpriza...cateva zile,
sa-mi cada fata.
Firma este franceza isi doreste sa joace cu greii din domeniu.

Edited by iulian_1976, 15 June 2022 - 14:52.


#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu folosesc de la ei doar un VPS simplu, nu ma intereseaza ceva mai complex, la capitolul asta s-au descurcat onorabil, au chiar si ceva protectie DDOS by default free.
Probabil nu as alege OVH pentru ceva proiect mare si in niciun caz nu merg pe single point of failure.

#16
donpatron

donpatron

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.02.2022

View PostIloveHp, on 10 iunie 2022 - 22:12, said:

(nu vreau sa dau nume)

Se intampla foarte des o chestie... Y are o firma. si il roaga pe X sa il ajute sa isi faca reclama. Asa ca X face o postare in care se plange de niste probleme cumplite de la actualul provider de servicii (poate fi hosting, email, sau orice alt tip de firma) dar nu vrea sa spuna ce firma e (fiindca de fapt situatia nu exista). Si apoi apare Y, calare pe cal alb, care salveaza situatia si isi face reclama. Este singura explicatie pe care o am de fiecare data cand "nu vreau sa dau nume".

De ce nu vrei sa dai nume? Ca sa riscam sa luam si noi hosting de la firma aia si sa ne tzepuim? A, si cu toate astea vrei sa te ajutam sa gasesti o firma buna dar tu esti dispus sa ne lasi sa ne tepuim? Pai nu e un pic de ipocrizie aici?

#17
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
Probabil firma respectiva verifica des Softpedia si de aia. Si-a protejat site-ul.

#18
donpatron

donpatron

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.02.2022
Oricum pleca de la ei. Ce mai era de protejat? Si in plus daca firma aia de hosting ii facea probleme dupa ce punea review-ul, avea ocazia sa dea si mai tare in ei cu cacao.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate