Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalare fibra

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
rcs7000rds

rcs7000rds

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2022
Vreau sa imi trag internet de la digi prin fibra dar problema e ca nu am stalp la poarta si nu are de ce lega firul de la odb pana la mine. Deci odb-ul e la 4 case distanta de poarta mea, iar cel mai apropiat stalp e la 2 case distanta. Deci de la stalpul cu odb vine ar veni firul pana la stalpul de la 2 case distanta fata de poarta si au zis baietii sa gasesc o solutie ca sa poata instala. Vecinii nu erau acasa cand au venit baietii ca poate se putea trage firul prin curtea lor asa cum e si curentul electric. Ce solutii pot gasi? Deci imi trebuie ceva la poarta inalt sa poata sa lege firul atat, apoi de la poarta sa-l bage in casa.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
o teava

#3
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Vezi ca e dificila treaba aia cu trasul fibrei pe la vecini:
https://forum.softpe...s-pe-la-vecini/

#4
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 rcs7000rds, on 10 iunie 2022 - 20:41, said:

Vreau sa imi trag internet de la digi prin fibra dar problema e ca nu am stalp la poarta si nu are de ce lega firul de la odb pana la mine. Deci odb-ul e la 4 case distanta de poarta mea, iar cel mai apropiat stalp e la 2 case distanta. Deci de la stalpul cu odb vine ar veni firul pana la stalpul de la 2 case distanta fata de poarta si au zis baietii sa gasesc o solutie ca sa poata instala. Vecinii nu erau acasa cand au venit baietii ca poate se putea trage firul prin curtea lor asa cum e si curentul electric. Ce solutii pot gasi? Deci imi trebuie ceva la poarta inalt sa poata sa lege firul atat, apoi de la poarta sa-l bage in casa.

Asa... si ce-o fi atat de greu sa infigi 2 tevi mai inalte pe post de stalp, tevi de care sudezi si doua carlige ca sa poata trece fibra!? Ajuta-te singur ca nu este greu!

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Problema cu teava e ca nu-i gratis nici fierul in sine si nici montajul propriu zis.

#6
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Pe unde ai tras curentul, pe acolo vor trage si fibra, simplu.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Probabil e vorba de Digi. Insa nici Orange nu sunt prea departe la capitolul lene.  Efectiv si in Bucuresti in cartierele de case nu intra. Sau daca intra nu se obosesc sa iti vina in casa. Ajung cu gubra pe stalp si apoi iti trec de acolo un cablu UTP pana la ONT-ul tau.   E rasu-plansu cu astia. Trebuie sa insisti la greu ca sa poti avea un serviciu pe care pana la urma tot tu il platesti.

#8
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006
Nu se pot folosi de stalpii de curent?

#9
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 modoran, on 11 iunie 2022 - 15:57, said:

Problema cu teava e ca nu-i gratis nici fierul in sine si nici montajul propriu zis.
Așa-i, dar dacă vrei net "investesti" :), si calea cea mai simpla e aia cu banii din buzunar ca pana pune operatorul retelei electrice 2 stalpi sau digi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate