Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Digi mobil a oprit reteaua 3G in Romania din Iunie 2022 !

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,373
  • Înscris: 08.02.2011
3G acolo unde mai exista cred ca e doar in 2100Mhz, ca in 900 s-a inchis de mai mult timp. Acum cred ca numeri pe degete telefoanele exclusiv 3G care nu stiu 2G. Iar 2G nu se inchide curand, merg prin el voce si sms fara probleme.

#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmodoran, on 10 iunie 2022 - 20:10, said:

Iar 2G nu se inchide curand, merg prin el voce si sms fara probleme.
Si ce internetul pe Edge ce are? Eu inca ma uit pe youtube 144p si am EDGE (2G)   de asemenea acesez facebook si multe alte siteuri sau platforme! exista posturi de radio prin internet etc.

Edited by stlk, 10 June 2022 - 20:30.


#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
2G merge pana si in subsolul blocului, in adapost anti-aerian.
4G merge prost spre deloc in casa. La geam merge cat de cat, dar daca stau in centrul casei nu am semnal aproape deloc.

#22
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 25.12.2016
O sa mai piarda niste clienti la faza asta, unii se vor muta la alti operatori... dar exista alte optiuni pe piata, asta e ceea ce conteaza.

#23
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Mai bine, se mai decongestioneaza site-urile.
Dar cred ca va alarmati pentru nimic, oricum nu vedeam 3G prea des pe telefon Posted Image

#24
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Am incercat in seara asta in Buc pe un Samsung si un Xiaomi. Pe Samsung am date si pe 3G(H+sau H)  si pe 2G (E).
Pe Xiaomi nu am date nici pe 2G, nici pe 3G.

Edited by johnnickelby, 10 June 2022 - 21:22.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostManasu, on 10 iunie 2022 - 20:43, said:

O sa mai piarda niste clienti la faza asta, unii se vor muta la alti operatori... dar exista alte optiuni pe piata, asta e ceea ce conteaza.

Pierd cativa ametiti cu telefoane 3G care oricum aduc venituri infime, dar si ceilalti operatori vor inchide 3G curand, deci teapa.

Castiga mult mai mult decat pierd cu inchiderea 3G. Si marea majoritate a abonatilor castiga servicii mai bune (4G B1 extins la 15MHz).

Cat despre initiatorul topicului, e suficient sa cititi semnatura si puteti trage concluziile...

Edited by MembruAnonim, 10 June 2022 - 21:27.


#26
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,063
  • Înscris: 24.02.2011
A fost o porcarie 3g-ul pe telefon. Am schimbat vreo 3 telefoane/de persoană pentru că la nici unul nu ținea bateria mai mult de 2 zile. Pe tabletă am doar 3g, tot așa ținea puțin. De vreo săptămână mi-am cumpărat un router 4g cu vreo sută de lei și acum internetul merge mai repede și bateria mă ține mai mult. Bine că l-au scos. Rău era dacă nu băgau 2G-ul înainte, așa...Ura și la gară! Posted Image

Edited by sandel1, 10 June 2022 - 21:28.


#27
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

View Postkopilu_198, on 10 iunie 2022 - 19:17, said:

.
de ce nu ofera orage sau vodafone abonamente de 10 gb? digi cum poate?

Tot degeaba am 10Gb daca merge ca un c***t cum e la mine care stau la 300m de sediu RDS. Am 0.5MBps "topspeed" si upload 0.3Mb prin bunatatea de care da dovada DIGI.   Mersi DIGI....ce sa zic,  sa ma c*c pe ei! Am telefon 4g+ si de vreo 5ani platesc bani aproape degeaba. Stau 5minute sa incarc un clip. Noroc ca nu prea folosesc telefonul.  Dar nici nu ma duc la altii ca aici e aproape gratis.

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,180
  • Înscris: 18.04.2008

View Postmirificu, on 10 iunie 2022 - 19:53, said:

Sunt persoane care au inca telefoanele vechi care nu stiu decat 3G...de exemplu cineva din familia mea...si care considera acel telefon mic foarte util pentru ce avea nevoie...prin urmare nu-i mai functiona servicul de telefonie mobila...normal este sa anunti clientii printr-un SMS macar.

Setezi și tu telefoanele pe 2G/3G :)
Nu am văzut telefon care să nu știe 3G fără 2G

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,063
  • Înscris: 24.02.2011
nokia c2, c5 etc.

#30
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
2, 3, 4, 5G, totuna. Dar Voce HD între operatori când o să bage?

#31
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
@sandu: ai facut si tu o sesizare pentru viteza aia?
@KyKy:  chiar Digi a oferit acum vreo 12 ani telefoane 3G only, Huawei u1000s si 1220s.
Dar sunt 12 ani...
Ma astept sa apara cineva sa se planga ca nu mai are semnal pe telefonul respectiv totusi :D

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBitterblue, on 10 iunie 2022 - 21:42, said:

2, 3, 4, 5G, totuna. Dar Voce HD între operatori când o să bage?

Este, intre Vodafone si Orange.

#33
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

View PostZnevna, on 10 iunie 2022 - 21:46, said:

@sandu: ai facut si tu o sesizare pentru viteza aia?

Niciodata in 5ani, am un vecin care a fost la ei si nu s-a rezolvat nimic. Eu mai am un abonament Orange care merge "cu viteza luminii" fata de Digi asa ca nu prea am nevoie de Digi. Daca ies afara am 1Mbps, in orase mari ating viteze bune. Deci nu-i de vina telefonul.

#34
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Degeaba mergi la ei, se anunta problema telefonic, se cere locatia in care esti si un test de viteza. In baza acelei sesizari se vor face verificari, teoretic..

#35
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View Postgry2000, on 10 iunie 2022 - 19:20, said:

Eu vorbesc de asigurarea SERVICIILOR, nu de abonamente.
Digi a eliminat peste noapte un SERVICIU si anume 3G-ul, foarte util abonatilor din multe zone, fara sa anunte abonatii nici macar cu un SMS !!!
Asta consider bataie de joc la adresa noastra.

Asa se intampla cand va "bucurati" la ieftineli de 2,5 Euro per abonament si intrati intr-o retea de amatori intr-ale telefoniei mobile!
Si celelalte retele vor elimina tehnologiile vechi, reapactiv 2G si 3G dar cel ;putin vor asigura trecerea gradual, concomitent cu atentionarea abonatilor/cartelarilor despre aceste schimbari.
Se va da un termen, timp in care cei ce nu au dispozitive compatibile sa aiba posibilitatea de a le inlocui cu altele noi.
Ce-a facut "GIGI"? Au lucrat ciobaneste in retelele nationale, au venit cu o tehnologie resuflata si obosita 2G-ul, pe un spectru de 5Mhz si cu 4G direct, fara masuri de tranzit!
Apoi - zanga/banga au oprit 3G-ul fara nici-o logica... fara sa anunte, fara ceea ce am specificat mai sus!
Astazi... in urma cu cateva ore, am sunat un avocat pentru o anumita persoana, acel om avea telefonul portat in mirificul RDS! Dupa ce mi-a rupt timpanele acel "tii-tu-tiiiit", a aparut vocea aceea acra si scarboasa a robotului GIGI, care spunea: Abonatul are telefonul inchis sau nu se afla in zona de acoperire! Va rog, reveniti mai tarziu... sau ce naiba indruga acritura aia aleasa ca voice-over!
A trebuit sa sun de 4 - 5 ori ca telefonul sa se reanregistreze in retea sa pot vorbi cu omul! Apoi, cu o auditie ca din tub, ca o placa de patefon stricata... asa vi se aude "mirifica" retea, am reusit sa-i spun sa ma sune de pe Vodafone ca sa putem vorbi omeneste in HD voice ca d'aia suntem in 2022!
Pe unii ii mananca ca... de ce Vodafone nu are 10Gbps - n-are ba, da' are in schimb retea Gigabit FTTB, de pe aia va scriu acum... si are RETEA de telefonie mobila, RETEA... nu carpeala ca la GIGI!
Asta aveti, cu asta defilati! Astia va sunt furnizorii de servicii... asa va trateaza "la respect"... doi lei dai, atata primesti!

#36
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca nu te-a dus capul sa-i zici de VoWiFi.
Csf. Ncsf.
Totusi nu cred ca nea avocatu' n-avea telefon capabil de VoLTE.
Ghinion oricum.
Harta cu acoperirea 3G sufera modificari de cel putin un an, se mai adapteaza omul.
Si daca stiai ca are Vodafone de ce nu l-ai sunat pe Vodafone? Nu mai aveai material de forum? :D
Si ca tot iti place sa amesteci borcanele, tot cu 25Mbps upload stati, tot?

Edited by Znevna, 10 June 2022 - 22:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate