Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Manipularea prin preturi. Reala sau nu.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
In Romania este paradis fiscal, de aia avem mii de bolizi pe strazi si preturi la cutii cat in Londra sau Paris.
Cata vreme vom avea gramada de bani negri vom avea si o tara bananiera !


Edited by icssizero, 18 June 2022 - 16:04.


#92
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 12:25, said:

Nu ai cum sa reduci prea mult CO2, fara a afecta viata si confortul oamenilor.
Putorilor. Viața și confortul putorilor.
Oricum, nu se vrea reducerea prea mult a CO2-ullui, ci doar a surplusului creat de putori.

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 12:25, said:

Incalzirea globala are si cauze naturale. Poate doar naturale. Sunt de acord sa nu se polueze cu NOxe, dar nu cu CO2.
Încetează cu speculațiile și fă diferența între gaze de seră și fenomene naturale.

#93
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Eu prin evolutie inteleg si confort mai mare. Ca doar de aia locuim in incinte cu incalzire iarna si racire vara si nu in pesteri.

Cand evolutia devine involutie ca urmare a eco fanaticilor, este grav.

Mai degraba ne ameninta epuizarea resurselor fosile decat asa zisa incalzire globala. Gazul se va epuiza primul ca e cel mai folosit, fiind cel mai putin poluant.

#94
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 18 iunie 2022 - 12:24, said:

Combustibili sintetici s-au făcut şi în trecut, dar erau scumpi. Hans a înercat aşa ceva în W.W. 2
În rest, manipularea preţurilor ar trebui să ducă la mai mult atomic, investiţii în hidrocentrale, ca să avem mai multe tramvaie şi troleibuze în oraşe. Da' nu se face, că unii visează cai verzi pe pereţi.
În România se face manipularea prin preţuri la imobiliare. Ajungi să ai casă lângă marile oraşe (nu în Vaslui sau prin Teleorman) fără unele dotări moderne, fără asfalt. Nu preţul e totul în cazul ăsta, dar în mod normal oamenii nu ar plăti aşa de mult pentru unele aberaţii, dar dacă consideră să ajungă că alternativă la a plăti preţuri mari pentru unele aberaţii e normal, o fac. Şi în Vest am văzut aberaţii de locuinţe la preţuri mari, dar alea erau exclusiv blocuri.
Ieri au crescut Megawatii dati in sistem de carbune. Posted Image

Nu inlocuiesti ceva bun pe care te poti baza doar in numele ecologiei cu efect de sera.

Incalzire globala-ierni mai calde, consum mai mic de gaz, dar creste vara cel de curent pentru AC.

#95
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostNeaceasca85, on 28 iunie 2022 - 12:05, said:

Eu prin evolutie inteleg si confort mai mare.
Dar diferența dintre evoluție și progres o faci?

View PostNeaceasca85, on 28 iunie 2022 - 12:05, said:

Cand evolutia devine involutie
„Evoluția” este involuție în cazul folosirii combustibilor fosili în exces, fără măsură.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate