Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Manipularea prin preturi. Reala sau nu.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Am vazut o schita cu reteaua Romaniei in 1977 cand in mai a fost o avarie nationala, existau legaturi de import-export, eu credeam ca nu.

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

 Paco_ste1, on 10 iunie 2022 - 14:33, said:

Chiar nu inteleg de ce s-ar interzice ?
Dieselul are soarta pecetluita. Exista carburant diesel nepoluant, insa politicul nu-l aproba. Si nu tine de teorii conspirationiste, ci majoritatea nu mai o doreste.
Intr-adevar, nu se poate interzice dieselul, dar se paote face ca sa nu mai renteze sa-l ai: sa te taxeze la greu.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
**********
Pandemie, liberalizare si razboi. Pe astea se poate da vina scumpirilor. Dar idiotii trepanati verzi ecologisti de la varza de Bruxelles au si ei vina lor. Deja sunt atat de rupti de realitate ca viseaza totul pe electric si acel electric doar din solare si vanturi, ceea ce e paralel cu realitatea. Am ajuns sa-mi doresc iesirea Romaniei din UE din cauza iecologistilor de la putere. Si ei oricum fac cum face Germania, fraierilor sa li se interzica, ei sa aiba de toate, ei au voie sa polueze, adica ipocrizia verde.

Cele mai urate scumpiri de gaz si curent la noi au venit inainte de razboi cum spuneam, cu ocazia minunatei liberalizari a pietei. Apoi cand a venit iarna si oamenii nu mai puteau plati, au venit cu frane si reglementari de preturi. Eu zic ca ANRE trebuie sa reglementeze vesnic preturile la cele 2 utilitati de baza. De la ele pleaca si celelalte preturi, de la cei 3 Crai de la Rasarit: curent, gaz si carburant.

Liberalizarea a fost o prostie pe care UE ne-a pus sula-n coaste sa o adoptam.

#40
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

- crestem pretul curentului electric pentru ca voi sa va puneti panouri fotovoltaice pe case (aici imi vine sa le dau foc efectiv)
Nimeni, dar absolut nimeni nu crește prețul energiei electrice ca să „ne oblige” să punem panouri fotovoltaice. Prețul energiei electrice produse de panourile fotovoltaice a tot scăzut în ultimele decenii datorită evoluției tehnologice și a economiilor datorate producției de masă, interesul ăsta este, să scadă prețul energiei electrice produse de panourile fotovoltaice ca să avem energie ieftină fără „limite”.

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

- crestem preturile pentru ca resursele sunt pe terminate si trebuie ca ele sa ramana pentru smecheri, nu si pentru oamenii de rand
Dacă ai resurse limitate (presupunând că nu vorbim de un cartel gen OPEC), acestea trebuie alocate eficient, iar prețul este un mechanism de alocare eficientă, nimeni nu o să dea o căruță de bani pe un lucru dacă consideră că nu își poate recupera investiția; alternativa este să decidă cineva din pix că X are nevoie de resursa limitată; dar în ambele cazuri cineva va rămâne fără, pentru că problema principală este cantitatea limitată din resursa respectivă.

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

- crestem pretul carburantilor pentru ca voi sa treceti de la masini ICE la EV-uri
- crestem preturile gazelor naturale pentru ca voi sa mutati incalzirea si apa calda pe electric (mai bine pe lemne decat electric)
Situația actuală este dată în primul și primul rând de războiul ilegal și nejustificat al lui Putin care s-a suprapus peste problemele din lanțul de aprovizionare și producție cauzate de pandemie. Putem discuta despre politicile împotriva încălzirii globale, dacă sunt necesare, ce avantaje si ce dezavantaje, cum s-au intersectat ele cu situația creată de războiul ilegal și nejustificat al lui Putin, dar în primul rând trebuie să înțelegi că nu este o conspirație ca să îl forțeze pe Neaceasca85 de pe softpedia să își pună panouri solare...

 tytysor, on 10 iunie 2022 - 14:20, said:

Prostii! ne poti spune de ce a crescut pretul energiei electrice in RO din cauza pandemiei sau a razboiului?
Deficit de producție! În România, în 2020 si în 2021 s-a consumat mai multă energie electrică decât s-a produs, la care adaugi faptul că o parte importantă din producția de energie electrică se bazează pe hidrocarburi și cărbuni care trebuie importați în cantități semnificative în momentul în care prețul lor pe piața internațională a explodat...

Edited by tavitu, 10 June 2022 - 14:53.


#41
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
liberalizarea trebuia făcută din 2011!  întreabă la Băse, la MRU, la Ponta, la Crin Antonescu, la Cioloș, la Dragnea, la Orban, la Cîțu ce au păzit 10 ani
era un proces treptat și nu simțea cetățeanul așa brusc
din păcate, nu s-a făcut decât hei rup și de aia.. zi merci că atâția ani ai fost încă subvenționat și ai primit pomană energie ieftină

de asemenea, îți convin beneficiile UE, libera circulație, nivelul de trai, investițiile, dar când e să îți asumi niște obligații vrei să fii român și să le ții egoist
nu merge așa. în orice club ai și drepturi și obligații. nu poți să fii și cu dânsa-n trânsa și cu sufletu-n rai

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Scade pe dracu. De cand s-au introdus in sistem panoaiele si fofezele pretul curentului a tot crescut. Nu mai zic ca termocentralele pe carbune si gaz stau in standby consumand degeaba cata vreme panourile produc, ca sa intre cand nu mai produc.

Asta m-a si enervat, ca nu a scazut pretul, si nici nu va scadea, sunt constient, doar sa nu mai creasca nesimtit de mult. Hidroelectrica e o solutie doar pentru PF, pe PJ e foarte scumpa, de aici vedem cum chiar ALRO Slatina se duce la fund din cauza curentului si gazului scump.

#43
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 14:44, said:

Cele mai urate scumpiri de gaz si curent la noi au venit inainte de razboi cum spuneam, cu ocazia minunatei liberalizari a pietei. Apoi cand a venit iarna si oamenii nu mai puteau plati, au venit cu frane si reglementari de preturi. Eu zic ca ANRE trebuie sa reglementeze vesnic preturile la cele 2 utilitati de baza. De la ele pleaca si celelalte preturi, de la cei 3 Crai de la Rasarit: curent, gaz si carburant.

Liberalizarea a fost o prostie pe care UE ne-a pus sula-n coaste sa o adoptam.
Liberalizarea la gaze a fost în Iunie 2020, iar la energie electrică în Ianuarie 2021, la momentul liberalizării prețurile au fost ok, similare cu cele dinainte de liberalizare. Creșterea preturilor la gaze a început din Mai, Iunie 2021.

Liberalizarea pieței de energie a fost votată în UNANIMITATE de statele membre, în UNANIMITATE. România, Ungaria, Polonia și restul statelor au votat pentru liberalizare.

Edited by tavitu, 10 June 2022 - 14:53.


#44
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 13:57, said:

Da, in situatia Rusia-Ucraina atat vestul cat si Rusia sunt vinovati de o parte din cresterea preturilor.
Dar preturile la gaze si curent deja crescusera inainte de izbucnirea invaziei militare in Ucraina. Dupa inceperea "operatiunii speciale" crescura si preturile la pompele cu pistol.
1. Rusii trebuie sa fie complet idioti sa nu speculeze prostia vestului. Nu sunt. Veniturile lor s-au dublat (cf surselor vestice) sau triplat (cf surselor rusesti). Reducerea exporturilor rusesti pe piata vestica a avut imediat ecou in OPEC. Nici astia nu-s prosti. Asa ca asistam la o creste a preturilor petrolului/gazelor peste tot in lume.
REPET INCA O DATA!: NU TIN CU RUSII, DAR ESTE O PROSTIE SA-I SUBESTIMEZI!
2. Preturile la gaze au crescut cu cca 2-3 saptamani, poate o luna, inainte de invazie. Trupele rusesti erau stationate la granita Ucrainei de luni bune. Numai SUA si UK anuntasera ca urmeaza o invazie...
3. Producatorii de gaze, electricitate si petrol au actionar majoritar (mai putin la OMV) statul roman. In concluzie statul roman ca si actionar principal, a luat decizia cresterii artificiale a preturilor, in cazul OMV (ca si al doilea actionar si-a dat acordul).
Va reamintesc ca Ciolacu (nu vreau sa-l apreciez in niciun fel) spunea de aproape un an ca s-a terminat epoca preturilor mici la energie... nimeni nu l-a bagat in seama!
4. Ce vreau sa spun este ca astia (prostii sau destepti - desi nu cred), ce vremelnic ne guverneaza, au crezut ca echilibreaza economia marind aceste preturi, fara sa aiba nicio prognoza despre ce se va intampla in Ucraina. Si uite cum ne-a lovit...
Iar raul de abia de aici incolo vine, pentru ca pace nu va fi.

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Flat, nu am profitat de libera circulatie decat in 2007 spre Grecia, in rest Turcia cu pasaport.

Nivelul de trai da, din 2007 am putut sa-mi iau aparatura dorita pentru ca pana la aderarea la UE erau prea scumpe. Taxa de lux pusa in anii '90 unei tari ce ducea lipsa crunta de aparatura electronica si electrocasnica a fost cea mai mare nenorocire.

#46
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 adip1962, on 10 iunie 2022 - 14:55, said:

1. Rusii trebuie sa fie complet idioti sa nu speculeze prostia vestului. Nu sunt. Veniturile lor s-au dublat (cf surselor vestice) sau triplat (cf surselor rusesti). Reducerea exporturilor rusesti pe piata vestica a avut imediat ecou in OPEC. Nici astia nu-s prosti. Asa ca asistam la o creste a preturilor petrolului/gazelor peste tot in lume.
REPET INCA O DATA!: NU TIN CU RUSII, DAR ESTE O PROSTIE SA-I SUBESTIMEZI!
2. Preturile la gaze au crescut cu cca 2-3 saptamani, poate o luna, inainte de invazie. Trupele rusesti erau stationate la granita Ucrainei de luni bune. Numai SUA si UK anuntasera ca urmeaza o invazie...
3. Producatorii de gaze, electricitate si petrol au actionar majoritar (mai putin la OMV) statul roman. In concluzie statul roman ca si actionar principal, a luat decizia cresterii artificiale a preturilor, in cazul OMV (ca si al doilea actionar si-a dat acordul).
Va reamintesc ca Ciolacu (nu vreau sa-l apreciez in niciun fel) spunea de aproape un an ca s-a terminat epoca preturilor mici la energie... nimeni nu l-a bagat in seama!
4. Ce vreau sa spun este ca astia (prostii sau destepti - desi nu cred), ce vremelnic ne guverneaza, au crezut ca echilibreaza economia marind aceste preturi, fara sa aiba nicio prognoza despre ce se va intampla in Ucraina. Si uite cum ne-a lovit...
Iar raul de abia de aici incolo vine, pentru ca pace nu va fi.
Bah fratilor daca nu va pricepeti nu scrieti ca nu e obligatoriu. Voi credeti ca aia cand au ridicat pretul la gaze s-au uitat dimineata pe goagal si seara au dat mail sa ridice pretul. CIolacu sau alta paiata care apare in costum la TV nu a ridicat nimic, cel mai probabil nici nu stie cat e pretul barilului de petrol. :) Spuneti ca pretul la energie s-a ridicat cand era armata acolo si doar UK si US au anuntat invazia. Pai fratilor cele mai mari piete financiare si tranzactionare de marfuri sunt la LONDRA SI New York. Credeti ca aia care dau ordine de plata cu sutele de milioane intr-o zi stau sa vada la CNN ca a invadat Rusia? :lol:

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 george_alexandru, on 10 iunie 2022 - 14:27, said:

E vorba de niste principii de piata...cand cantitatea dintr-un bun scade sau cererea pentru el creste...pretul se duce in sus. Pandemia si razboiul au venit cu ambele. La gaze avem furnizor de stat care vinde mai scump decat Engie si Enel. Ma indoiesc ca e lacomie...pur si simplu cumpara si ei gazul la pret ridicat.
  nu, doar lacomia e principalul factor! pretul creste si atunci cind vrea muschii furnizorilor/producatorilor daca este vorba de bunuri/servicii esentiale pentru oameni! trebuie sa fii prost sa crezi ca productia si distributia de energie electrica mergea in pierderew cit a fost pretul reglementat de stat! cum nu a mai fost, cum s-a dus la cer! iar furnizorul de stat deja cumpara la pret mare crescut din pix si cel mai important, trebuie sa obtina profit ca sa dea statului dividende babane! din care, se stie, cumparam panselute, schimbam borduri, cumparam pixuri de 2 bani cu 1000 de lei bucata sau reparam poduri care pica in citeva luni!

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 14:32, said:

Da, se exporta, asta era motivul opririi luminii fix in orele de varf, sa se exporte cat mai mult curent, ca si restul, hrana ori produse, totul la export, cojile si resturile la populatie.

Termoficarea era facuta pentru fabrici si uzine, incalzirea oraselor era scop secundar, de asta o taiau si pe aia in anii '80 plus ca oricum nema curent in cartiere, nema pompe.

In Slatina apa nu curgea dupa amiaza si noaptea pana in anul 2000.

Cumva dispunerea uneori ciudata a retelelor electrice din orase se explica prin "blocurile de stabi" care existau in comunism, blocuri de nomenclaturisti catre care oprirea utilitatilor era evitata. Posted Image
draga, la orele de virf era nevoie de curent in fabrici si uzine. la inceputul programului de lucru, ca dupa 2-3 ore se plictisea lumea si o lasa mai moale!
*Ne poti spune prin ce linie se exporta curentul din RO? si mai ales cine s-ar fi incurcat cu energie electrica la parametri din RO? tensiune si mai ales frecventa?? ca sa nu mai cauti degeaba, Romania a fost racordata la sistemul european dupa 1989!
*termoficarea era pentru fabrici si uzine, doar in masura in care acestea aveau nevoie de abur tehnologic!
*blocuri de stabi??? stabii stateau in vile sau case nationalizate, poate in Slatina o fi fost altfel!

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 14:34, said:

Am vazut o schita cu reteaua Romaniei in 1977 cand in mai a fost o avarie nationala, existau legaturi de import-export, eu credeam ca nu.
pone-o s-o vedem si noi! si daca ai de dupa 1982-85!

 tavitu, on 10 iunie 2022 - 14:45, said:

.................


Deficit de producție! În România, în 2020 si în 2021 s-a consumat mai multă energie electrică decât s-a produs, la care adaugi faptul că o parte importantă din producția de energie electrică se bazează pe hidrocarburi și cărbuni care trebuie importați în cantități semnificative în momentul în care prețul lor pe piața internațională a explodat...

  mai precis, inchiderea si distrugerea masiva a grupurilor energetice pe carbune si obligarea celor ramase in functiune sa subventioneze prin asazisele certificate de carbon productia panourilor solare si a fofezelor. Crescuse pretul bine de tot la clientul final cind la producator nu crescuse nici macar cu un ban pe Kwh. Uita-te pe o factura ca sa vezi care este pretul real si cu cit creste din pix pentru a subventiona baietii destepti!

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 14:49, said:

Scade pe dracu. De cand s-au introdus in sistem panoaiele si fofezele pretul curentului a tot crescut. Nu mai zic ca termocentralele pe carbune si gaz stau in standby consumand degeaba cata vreme panourile produc, ca sa intre cand nu mai produc.

Asta m-a si enervat, ca nu a scazut pretul, si nici nu va scadea, sunt constient, doar sa nu mai creasca nesimtit de mult. Hidroelectrica e o solutie doar pentru PF, pe PJ e foarte scumpa, de aici vedem cum chiar ALRO Slatina se duce la fund din cauza curentului si gazului scump.
Nici sa nu mai zici pentru ca nu grupurile termo regleaza puterea in SEN!

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 14:55, said:

Flat, nu am profitat de libera circulatie decat in 2007 spre Grecia, in rest Turcia cu pasaport.

Nivelul de trai da, din 2007 am putut sa-mi iau aparatura dorita pentru ca pana la aderarea la UE erau prea scumpe. Taxa de lux pusa in anii '90 unei tari ce ducea lipsa crunta de aparatura electronica si electrocasnica a fost cea mai mare nenorocire.
esti un om fericit, daca asta a fost cea mai mare nenorocire pentru tine!

#48
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Salutare,

Pot fi manipulate masele sa prefere un lucru sau altul prin manipularea preturilor? Eu cred ca da.  

Da. Opinia ta este corectă şi este confirmată de virulenţa celor care sunt manipulaţi dar se cred independenţi.

Edited by terratec, 11 June 2022 - 21:29.


#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Flat, on 10 iunie 2022 - 14:47, said:

liberalizarea trebuia făcută din 2011!  întreabă la Băse, la MRU, la Ponta, la Crin Antonescu, la Cioloș, la Dragnea, la Orban, la Cîțu ce au păzit 10 ani
era un proces treptat și nu simțea cetățeanul așa brusc
din păcate, nu s-a făcut decât hei rup și de aia.. zi merci că atâția ani ai fost încă subvenționat și ai primit pomană energie ieftină

de asemenea, îți convin beneficiile UE, libera circulație, nivelul de trai, investițiile, dar când e să îți asumi niște obligații vrei să fii român și să le ții egoist
nu merge așa. în orice club ai și drepturi și obligații. nu poți să fii și cu dânsa-n trânsa și cu sufletu-n rai

Cam pute a radet postarea ta.

 Flat, on 10 iunie 2022 - 13:15, said:



eu aș interzice diesel în orașe
deci să nu poți să intri deloc cu TDI

o lași fumegătoarea la centură

Iar asta a STB.

Asta daca tot suntem pe un topic despre manipulare.

#50
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,269
  • Înscris: 27.10.2007
vorbesti prostii. preturile la gaze au crescut anul trecut, iar dupa 1 septembrie 2021 au explodat. socra-mii i-a crescut pretul de 7 ori, de la 145 lei la 1000 lei, in toamna. nici vorba de rusi, pretul pe piata explodase deja.

 adip1962, on 10 iunie 2022 - 14:55, said:

2. Preturile la gaze au crescut cu cca 2-3 saptamani, poate o luna, inainte de invazie. Trupele rusesti erau stationate la granita Ucrainei de luni bune. Numai SUA si UK anuntasera ca urmeaza o invazie...

reglaj putere frecventa cu grupuri de la termo? bag carbune acum si se simte peste cateva ore? nu cred, dar accept sa ma contrazici, documentat.

 tytysor, on 10 iunie 2022 - 15:53, said:

Nici sa nu mai zici pentru ca nu grupurile termo regleaza puterea in SEN!


#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Ma uit pe Transelectrica si asta observ, carbunele intervine cand apare un deficit, apoi si hidro. Se tot spune ca CEO (complexul Oltenia) a salvat mereu SEN-ul.

Zi de decembrie sau ianuarie, innorat, fara vant, eventual dupa perioada de seceta si deci hidro scazut, atunci e o provocare. A si fost in decembrie 2021 o dimineata cand la ora 8 jumate asa zisele regenerabile aveau un procentaj minuscul in productie.

Romania exporta curent doar cand bate vantul (in Dobrogea si pe flancul estic, acolo sunt eolienele), cand nu bate vantul, importa destul de mult. Nu stiu la gaz daca se mai importa si din alte tari, 15% era de la rusi, dar impresia mea e ca se importa mai mult curent decat gaz. Si multi ani gazul a fost mult mai ieftin decat curentul, acum nu prea mai poti spune asta.

Vara pe canicula AC-ul imi rupe si nu prea factura de curent (700 lei cel mai mult, ar insemna 300-400 lei cu Hidroelectrica furnizor acum), dar nu face ce face gazul iarna, cand, datorita casei mari echipata cu 22-25 de calorifere, apar niste sume la Engie de ordinul a 2.700 lei, asa au fost in acest sezon de 2 ori la rand, pentru doar 18-19 C in casa.

Urmare celor 2 facturi uriase de gaz, s-a luat decizia inlocuirii caloriferelor de fonta vechi de 22 ani la mine si probabil inca 22 inainte, precum si a tevilor cu aluminiu si PP, centrala oricum trebuia schimbata, dupa mine si Oficiul Registrului Comertului Olt a facut acelasi lucru, astept ITM-ul ca si ei au calorifere mari de fonta si nici macar 1 cm de izolatie pe cladire.

Slatina nu a avut apa calda aproape deloc pana la aparitia centralelor pe gaz, ele au fost revelatia vietii in materie de confort, apoi si aerul conditionat. De 22 de ani eram obisnuiti cu preturi mici la gaz, ma rog, mici pentru cei de la blocuri, la mine la casa erau deja mari facturile, acum sunt uriase.

Cand vezi prin Spania si Italia operatiuni de genul termostat, te ia cu fiori ca se intoarce comunismul. La noi prin institutii nu se exagereaza cu AC-ul vara, dar cu caldura iarna da, eu vreau mai mult AC decat incalzire, 80-90% din romani invers, vor multa caldura iarna, deci pretul gazului si cel al carburantilor (doar suntem un popor obsedat de masini) afecteaza cel mai mult.

Pretul curentului ma afecteaza pe mine fiindca familia se gandeste la panouri fotovoltaice si eu resping categoric acest lucru, caut sa reduc prin alte metode costurile, Hidroelectrica si inlocuirea instalatiei de incalzire sunt astfel de solutii gasite acum.

Si e fain cu Hidroelectrica, numai sa nu se vanda. Se zicea ca prin 2006 ALRO primea cu dedicatie de la baietii destepti curent de la Hidroelectrica, ieftin, acum cand nu mai are acest beneficiu, prosteste si chiar iminenta falimentului.

Edited by Neaceasca85, 10 June 2022 - 17:17.


#52
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,269
  • Înscris: 27.10.2007
eu cred ca nu ne uitam pe acelasi grafic. carbunele este dunga aceea neagra si drepta.aproape dreapta.
e un pic peste dunga galbena, data de hidrocarburi.
energia hidro preia asperitatile din sistem. este de culoare turcoaz si asigura reglajul sitemului.

Attached File  sen11.png   258.07K   17 downloads

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 17:16, said:

Ma uit pe Transelectrica si asta observ, carbunele intervine cand apare un deficit, apoi si hidro. Se tot spune ca CEO (complexul Oltenia) a salvat mereu SEN-ul.

lasa prejudecatile de doi lei si, daca ai bani si loc, pune un fotovoltaice. este si asta o masura prin care nu te lasi manipulat, ca sa fim in ton cu topicul.

Quote

Pretul curentului ma afecteaza pe mine fiindca familia se gandeste la panouri fotovoltaice si eu resping categoric acest lucru, caut sa reduc prin alte metode costurile, Hidroelectrica si inlocuirea instalatiei de incalzire sunt astfel de solutii gasite acum.

Edited by strongsss, 10 June 2022 - 18:20.


#53
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,269
  • Înscris: 27.10.2007
gaz si petrol importam, dar carbune ?

 tavitu, on 10 iunie 2022 - 14:45, said:

o parte importantă din producția de energie electrică se bazează pe hidrocarburi și cărbuni care trebuie importați în cantități semnificative în momentul în care prețul lor pe piața internațională a explodat...


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 underb, on 10 iunie 2022 - 12:35, said:

Cristian Andrei - cati copaci ai plantat si ulterior ingrijit pana acum?
Am participat direct la vreo 6 in parcul de langa mine (facut gropile), asta prin anii 2008-2009, eram o gasca mai mare de oameni invitati de un ong despre natura cooptat fiind de un prieten cu dragoste fata de natura si am impartit munca intre noi, ong-ul a adus materialul noi doar am facut gropule si am plantat. Acuma nu mai ai nevoie de ingrijiri, se ocupa administratia domeniului public sect 1, deja sunt arbori in toata firea si parcul arata mult mai bine cu ei.

PS - Sorry acum am vazut ca adresai altcuiva intrebarea... am citit in graba si am crezut ca imi scrii mie pentru ca numele Cristian rezoneaza la prima litera si cu al meu desi nu imi amintesc sa fi scris in topic... dar ti-am rasuns din reflex, sorry Posted Image

Edited by andreic, 10 June 2022 - 19:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate