Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Manipularea prin preturi. Reala sau nu.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
https://www.ziuanews...interna-1570755

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Sa interzici degajarea de CO2 e cretinism maxim, bine ca nu interzici respiratia sau nu pui impozit pe aer.


Nu vrea nimeni sa interzica, ci doar sa limiteze acolo unde ai alternative rezonabile.

View Postadip1962, on 10 iunie 2022 - 12:57, said:


Ziua, EVZ si alte ziare similare ale unor penali...sa fim seriosi. Sfat: cand vezi titluri de genul "Vrajeala Green-Deal:", ar trebui sa te gandesti daca autorul articolului vrea sa te informeze sau sa te manipuleze. Informare inseamna sa iti expuna datele iar tu sa tragi concluzia. Ori, acolo ai concluzia direct in titlu: "Vrajeala Green-Deal:"

Edited by george_alexandru, 10 June 2022 - 13:02.


#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 12:47, said:

Am diesel 1,9 TDI si ma supara consumul in oras,
Ai creat un topic sa-ti reversi frustrarea :)

Nu exista nici o conspiratie. Razboiul + covidul au facut sa creasca preturile la anumite produse foarte mult. Si se preconizeaza o criza alimentara. Sa vezi atunci.

Mai bine deschizi un topic despre solutii la aceste scumpiri, nu sa gasesti cauzele.

#22
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 12:47, said:

Problema e ca in orase consumul de zeama de dinozaur creste exponential, benzina a devenit sinucidere curata. Am diesel 1,9 TDI si ma supara consumul in oras,

eu aș interzice diesel în orașe
deci să nu poți să intri deloc cu TDI

o lași fumegătoarea la centură

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Mie mi-ar fi rusine sa recunosc ca merg prin oras cu diesel.
Si se plange ca e motorina scumpa, inca e prea ieftina dpmdv.. in orasul meu creste nr de masini, ca peste tot !!

Mai lasati si confortul, ce e mult strica, nu va pica benisu cu autobuzul/ trotineta/ bicicleta.
Evident urmeaza postarea in care mi se atrage atentia ca unii care lucreaza trebuie sa care cutii mari de scule si unelte etc, ... da stiu, sunt si exceptii Posted Image

Edited by sirgoofy, 10 June 2022 - 13:26.


#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View Postunderb, on 10 iunie 2022 - 12:33, said:

Pe acelasi principiu, nu crezi ca aditivii alimentari si agricultura intensiva bazata masiv pe chimicale cancerigene sunt daunatoare?
Sa renuntam complet la ele.
Doar ca, surpriza. Maine nu mai manaca toata lumea. Si nici poimaine. Si probabil aia care nu vor manca vor fi aceiasi.
Restul, vor trai mai sanatos.

Surpriza, putem manca si maine fara sa facem exces de chimicale, sa-mi spui tu cum ajuta zaharul adaugat in cantitati uriase, si alti aditivi. Multe chimicale se utilizeaza in exces, se pot obtine rezultate bune cu alternative, sau cu cantitati mai mici de produse daunatoare. Oamenii nu au o problema sa arunce banii pe zeci de haine pe care nu le poarta nici macar la 1% din capacitatea lor, sau pe alte bunuri "utile" orgliului, dar cand vine vorba de mancare sanatoasa, prefera sa cumpere ieftin.

In primul rand trebuie educatie, sa nu mai mancam mult, foarte mult, peste nevoi, excese care oricum cauzeaza alte probleme.
Faptul ca sunt multi care mor de foame este cauzat ca distribuirea se face aiurea, nu ca nu ar fi destul.

Pe de alta parte, daca ceva daunator nu se poate, inca, elimina, asta nu inseamna ca nu trebuie sa facem eforturi sa reducem.
O sa avem mancare pentru toata lumea, de proasta calitate, si o sa traim putin pentru ca poluarea va fi prea mare, mancarea prea proasta, fenomenele meteo severe, conflictele prea multe....

View Postunderb, on 10 iunie 2022 - 12:35, said:

Cristian Andrei - cati copaci ai plantat si ulterior ingrijit pana acum?


Nu cred ca asta este subiectul discutiei, cati copaci am platat fiecare sau ce reciclam si asa mai departe, dar ca  sa-ti raspund, nu ma ocup cu plantatul de copaci, asadar, probabil vreo 20 pe parcusul vietii.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 12:47, said:

Problema e ca in orase consumul de zeama de dinozaur creste exponential, benzina a devenit sinucidere curata. Am diesel 1,9 TDI si ma supara consumul in oras, mergand si la tara o data pe saptamana, motorina pusa cu 100 lei ma tine numai 1 saptamana, spre deosebire de 3 saptamani in 2015.

Dieselul in oras e o idee proasta din multe puncte de vedere. Din 4 masini cate am avut pana acum, una singura a fost diesel, cea actuala. Decizie mai proasta nici ca se putea sa iau, mai ales ca o folosesc mai mult in oras. Eu astept sa apara o electrica rezonabila ca pret si autonomie, si scap de ea.

Daca n-ar fi scumpe, hibridele ar fi un compromis rezonabil...electric in oras, benzina in afara.

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostFlat, on 10 iunie 2022 - 13:15, said:

eu aș interzice diesel în orașe
deci să nu poți să intri deloc cu TDI
Hai sa ne intalnim la o bere Posted Image Posted Image Posted Image

#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Acum avem acest capitalism, departe si el de a fi un sistem perfect, de fapt incepe sa nu mai fie deloc bun, e mai bun decat comunismul, dar daca si capitalismul devine odios cum a devenit comunismul, ce solutii avem?

Preturile pot creste pentru a determina masele sa schimbe unele produse/servicii cu altele, in functie de interesele conducatorilor, atat cei publici cat si cei oculti, ascunsi in umbra. Nu vreau sa o dau in conspiratii, dar asta e ceva ce-mi displace profund

Mecanismul in sine nu e rau... A fost folosit de-a lungul timpului pentru a forta populatia (care de regula e reticienta la schimbari dar sensibila la buzunar) sa avanseze si sa nu ramana in aceleasi paradigme  depasite.

Problema este de unde vine acest mecanism. Daca vine de la o forta exterioara pietei (e.g: organisme de reglementare) atunci e ok. Daca vine de la actorii pietei (e.g: firme via lobby - pe romaneste coruptie), atunci nu e ok, pentru ca firmele in esenta sunt o reprezentare a lacomiei umane.

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Acum avem acest capitalism, departe si el de a fi un sistem perfect, de fapt incepe sa nu mai fie deloc bun, e mai bun decat comunismul, dar daca si capitalismul devine odios cum a devenit comunismul, ce solutii avem?

Pai solutia este cea descoperita de francezi la finalul secolului XVIII... .
Una din problemele societatii moderne este ca cei care ar trebui sa pazeasca bostanaria (e.g: politicieni si institutiile statului) sunt in buzunarul hotilor(companiile mari).
Ceva frica i-ar ajuta probabil sa isi aduca aminte in slujba cui sunt si sa pazeasca mai bine bostanaria :P.

Edited by StefanSC, 10 June 2022 - 13:37.


#28
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Sunt curios cat o sa dureze pana cand pretul unor alimente va creste atat de mult incat practic o sa forteze populatia sa manance mai sanatos.

Ulei scump? Mai bine fara ulei deloc. Faina scumpa? Si asa e doar zahar mascat. Zahar scump? Cancer curat.

Cu combustibilul chiar e nasol. Inainte faceam o luna cu 500 ron. Acum vad ca-s in a 3 a saptamana si deja imi cam face cu ochiu ca vrea mancare.

Creste copilul mai mare si ne luam trotinete electrice.

Am plantat fix 58 de pomi la mine in curte acum 5 ani. Cresc al naibilui de incet. Nu stiu cum fac ei calculele ca asta e salvarea. Poate pentru urmatoarele 5 generatii.

#29
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Citesc ce scriu unii si ma crucesc. Denota o lipsa de cunostinte... ma lasa fara cuvinte. As spune semidocti, dar suna a lauda!
Bine ca astfel de oameni nu ne conduc inca si bine ca probabil o sa mor inainte ca ei sa o faca, fiind alesi sau numiti pe fondul alienarii Romaniei.
Pana in prezent sunt certe niste lucruri si ele au o succesiune (nu tin cu nimeni in afara de mine):
- Rusia invadeaza Ucraina
- Lumea asa-zis civilizata impune sanctiuni Rusiei.
- Sanctiunile lovesc in cei care le-au aplicat. Astfel cresc preturile la electricitate, gaze, combustibili si apare o spirala a inflatiei care nu stim unde o sa se opreasca.
- Ca de regula, inflatia loveste in tarile mai putin dezvoltate din lumea asa-zis civilizata
- Populatia din tarile mai putin dezvoltate tace si indura (sunt cumva si obisnuite cu asta). Vor urma restrictii de carburanti, gaze si electricitate. Iarasi tarile mai putin dezvoltate sunt obisnuite. O haina in plus, un BCA cu o rezistenta, un cartof degerat...
- Cand aceste restrictii vor fi aplicate in lumea asa-zis dezvoltata, vor urma miscari in strada.
Abia atunci va fi interesant de urmarit daca... subiectele vor fi prezentate, daca vor fi prezentate fara modificari, respectiv daca nu va exista o manipulare si o propaganda care sa ne arate cat de bine traim in comparatie cu ucrainienii bombardati toata ziua sau rusii aia loviti de sanctiuni. De parca noi am fi vinovati...
Vor urma luni interesante...

Edited by adip1962, 10 June 2022 - 13:51.


#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View Postadip1962, on 10 iunie 2022 - 13:51, said:


- Sanctiunile lovesc in cei care le-au aplicat. Astfel cresc preturile la electricitate, gaze, combustibili si apare o spirala a inflatiei care nu stim unde o sa se opreasca.


In Rusia nu lovesc?

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Da, in situatia Rusia-Ucraina atat vestul cat si Rusia sunt vinovati de o parte din cresterea preturilor.

Dar preturile la gaze si curent deja crescusera inainte de izbucnirea invaziei militare in Ucraina. Dupa inceperea "operatiunii speciale" crescura si preturile la pompele cu pistol.

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Salutare,

Pot fi manipulate masele sa prefere un lucru sau altul prin manipularea preturilor? Eu cred ca da. In comunism preturile erau fixe dar controlul se facea prin sistarea marfurilor si utilitatilor. Diminuare, sistare etc. Gen anii 80 simplificat ar fi asa: toata mancarea si curentul electric la export, pentru populatie aproape nimic, viata execrabila pentru toti, doar cat sa nu muriti.
...................
se exporta curent inainte de 89?

View Postdjl, on 10 iunie 2022 - 12:25, said:

...........................
Lumea va da bani în plus pentru că va considera că aşa e normal sau că nu are altă cale, deşi în mod normal poate nu ar face-o. Lumea e proastă şi pune botul la multe...
vezi cu vocabularul folosit pe forum! daca tu ai in jur asemenea persoane, nu trebuie sa generalizezi!

View Postdjl, on 10 iunie 2022 - 12:37, said:

Germanii au renunţat la atomic de proşti ce sunt şi acum bagă cărbune, dar dacă alţii bagă, fac urât, că vai, poluare.
Comercianţii se bucură că pot vinde unele prostii doat pe motiv că "consumă mai puţin". Altfel a rămâne cu chestii nevândute, la ce mizerii se produc acuma.
poti pune un link sa-i vedem si noi facind urit?

View PostBursul, on 10 iunie 2022 - 13:12, said:

Ai creat un topic sa-ti reversi frustrarea Posted Image

Nu exista nici o conspiratie. Razboiul + covidul au facut sa creasca preturile la anumite produse foarte mult. Si se preconizeaza o criza alimentara. Sa vezi atunci.

Mai bine deschizi un topic despre solutii la aceste scumpiri, nu sa gasesti cauzele.
Prostii! ne poti spune de ce a crescut pretul energiei electrice in RO din cauza pandemiei sau a razboiului?
E vorba doar de lacomie!

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttytysor, on 10 iunie 2022 - 14:20, said:

E vorba doar de lacomie!

E vorba de niste principii de piata...cand cantitatea dintr-un bun scade sau cererea pentru el creste...pretul se duce in sus. Pandemia si razboiul au venit cu ambele. La gaze avem furnizor de stat care vinde mai scump decat Engie si Enel. Ma indoiesc ca e lacomie...pur si simplu cumpara si ei gazul la pret ridicat.

Edited by george_alexandru, 10 June 2022 - 14:28.


#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Da, se exporta, asta era motivul opririi luminii fix in orele de varf, sa se exporte cat mai mult curent, ca si restul, hrana ori produse, totul la export, cojile si resturile la populatie.

Termoficarea era facuta pentru fabrici si uzine, incalzirea oraselor era scop secundar, de asta o taiau si pe aia in anii '80 plus ca oricum nema curent in cartiere, nema pompe.

In Slatina apa nu curgea dupa amiaza si noaptea pana in anul 2000.

Cumva dispunerea uneori ciudata a retelelor electrice din orase se explica prin "blocurile de stabi" care existau in comunism, blocuri de nomenclaturisti catre care oprirea utilitatilor era evitata. :drac:

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Hai sa privim mai departe de lungul nasului nostru.

Pe moment Rusia a declansat un razboi. In afara de Ungaria, nimeni din UE nu doreste sa o aiba vecin la granita. In plus nici macar nu se ascunde faptul ca Rusia e un factor destabilizator pentru Europa. Mai aproape de UE, mai naspa in viitor de noi. Nici nu stim ce vrea nebunul de Putin mai incolo. De aceea e bine sa luam masuri. Sanctiunile astea sunt un pret mic, as zice eu si sper sa ramana asa.
Rusii trebuie descurajati prin orice mijloace sa escaladeze situatia, care si asa e naspa.

Asta e pretul pentru care suntem nevoiti sa-l platim (momentan) ca sa tinem natia aia tampita departe de noi. Si sa fim cat mai independenti de ea.

Edited by Bursul, 10 June 2022 - 14:33.


#36
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022

View PostFlat, on 10 iunie 2022 - 13:15, said:

eu aș interzice diesel în orașe
deci să nu poți să intri deloc cu TDI

o lași fumegătoarea la centură
Exista autoturisme cu motor diesel euro 5-6 , consum foarte redus si poluare redusa. Chiar nu inteleg de ce s-ar interzice ?
Am ambele tipuri de motoare diesel/benzinar si consumul difera enorm , chiar nu imi vine sa plec cu benzinara ca are consum in oras de imi vine rau.
Dieselul e prieten cu saracii, plus ca toate camioanele/camionete, microbuze, autobuze sunt diesel.
Si apoi interzicerea lor ar fi neconstitutionala din moment ce oamenii au certificat de inmatriculare, itp, asigurare .
Normal orice interzicere a unui tip trebuie urmat de compensatii, si anularea taxelor de proprietate pe masini interzise.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate