Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Manipularea prin preturi. Reala sau nu.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

Pot fi manipulate masele sa prefere un lucru sau altul prin manipularea preturilor? Eu cred ca da. In comunism preturile erau fixe dar controlul se facea prin sistarea marfurilor si utilitatilor. Diminuare, sistare etc. Gen anii 80 simplificat ar fi asa: toata mancarea si curentul electric la export, pentru populatie aproape nimic, viata execrabila pentru toti, doar cat sa nu muriti.

Acum avem acest capitalism, departe si el de a fi un sistem perfect, de fapt incepe sa nu mai fie deloc bun, e mai bun decat comunismul, dar daca si capitalismul devine odios cum a devenit comunismul, ce solutii avem?

Preturile pot creste mai ales in situatie de monopol/oligopol pentru a creste profitul. Mai popular zis japca. Daca eu sunt unic producator/furnizor intr-un domeniu anume, iar voi nu puteti fara marfa sau serviciul prestat de mine, pun ce pret vrea muschii mei.

Preturile pot creste pentru a determina masele sa schimbe unele produse/servicii cu altele, in functie de interesele conducatorilor, atat cei publici cat si cei oculti, ascunsi in umbra. Nu vreau sa o dau in conspiratii, dar asta e ceva ce-mi displace profund

Ce vrea sa spun? Ma supara urmatoarele chestii care se intampla acum:

- crestem pretul carburantilor pentru ca voi sa treceti de la masini ICE la EV-uri
- crestem preturile gazelor naturale pentru ca voi sa mutati incalzirea si apa calda pe electric (mai bine pe lemne decat electric)
- crestem pretul curentului electric pentru ca voi sa va puneti panouri fotovoltaice pe case (aici imi vine sa le dau foc efectiv)
- crestem preturile pentru ca resursele sunt pe terminate si trebuie ca ele sa ramana pentru smecheri, nu si pentru oamenii de rand

Nu prea cred ca petrolul, carbunele sau gazul ar fi pe sfarsite. Sper sa fie, ca daca nu, cresterea de preturi este doar o golanie nesimtita.

Sa interzici degajarea de CO2 e cretinism maxim, bine ca nu interzici respiratia sau nu pui impozit pe aer.

Certificate verzi si alte balarii, alte hotii de fapt bagate in pretul curentului electric. Momentan am gasit Hidroelectrica drept o solutie, dar inca nu am solutii pentru gazele naturale si motorina. Si alimentele s-au scumpit enorm evident de la scumpirea curentului, gazelor si carburantilor.

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:


Sa interzici degajarea de CO2 e cretinism maxim, bine ca nu interzici respiratia sau nu pui impozit pe aer.



Nu crezi in incalzirea globala? sau nu crezi ca CO2 este una dintre cauze, daca nu chiar principala? Sau poate consideri ca incalzirea globala este buna?

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Depinde, poate fi si buna. Dar daca ne f*te o eruptie vulcanica, intram in iceage. Nu ai cum sa reduci prea mult CO2, fara a afecta viata si confortul oamenilor.

Incalzirea globala are si cauze naturale. Poate doar naturale. Sunt de acord sa nu se polueze cu NOxe, dar nu cu CO2.

Smecheri vs fraieri, Germania vs altii, au inchis nuclearele si au deschis pe carbune ca doar nu stau ei in blackout. Si ne dicteaza noua sa inchidem carbunele.

Edited by Neaceasca85, 10 June 2022 - 12:25.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Încălzirea globală/schimbările climatice sunt un lucru care nu poate fi cuantificat, că Pământul a mai avut faze din astea când nu exista activitate industrială.
Tarifele la electrictate nu ştiu dacă s-au scumpit din cauza manipulării pentru a cumpăra anumite produse sau doar din nebunie. Dar probabil sunt unele cazuri în care se profită de anumite situaţii pentru a creşte preţurile, astfel încât oamenii să ajungă să considere noile preţuri ca fiind normale. Nu e vorba strict de produsele de bază, e vorba şi de cele care creează dependenţă (precum automobilele spre exemplu). Lumea va da bani în plus pentru că va considera că aşa e normal sau că nu are altă cale, deşi în mod normal poate nu ar face-o. Lumea e proastă şi pune botul la multe...

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
e buna incalzirea globala, nu mai consum gaz ca acum 10-15 ani pt incalzire

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
plus ca vara dureaza mai mult. Chiar imi place. Problema e ca va deveni atat de cald incat multe orase sau tari vor deveni ne-locuibile..... (cele din golful Persic sunt doar un exemplu).

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
gresesti, germanii au trecut pe carbune pt a nu se mai baza pe gazul livrat de rusi pt producerea curentului electric

in aceeasi nota pt curent electric, spania de exemplu a stabilit niste temperaturi la care sa poata lucra functionarii publici in institutiile statului si anume vreo 18 iarna si 28 vara din ce-mi aduc aminte. nu mai stiu daca era vb si de un program fix in care sa poata lucra ac-urile, asa ca la asta nu bag mana-n foc pt informatie

toata treaba asta cu scumpirile e si din cauza razboiului, covid, si alte implicatii mai mult sau mai putin politice

asa ca daca nu ai habar si doar arunci cu vorbe, macar nu le da si altora spre dezinformare

Edited by Dany_Darke, 10 June 2022 - 12:31.


#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 cristiandrei, on 10 iunie 2022 - 12:18, said:



Nu crezi in incalzirea globala? sau nu crezi ca CO2 este una dintre cauze, daca nu chiar principala? Sau poate consideri ca incalzirea globala este buna?

Pe acelasi principiu, nu crezi ca aditivii alimentari si agricultura intensiva bazata masiv pe chimicale cancerigene sunt daunatoare?
Sa renuntam complet la ele.
Doar ca, surpriza. Maine nu mai manaca toata lumea. Si nici poimaine. Si probabil aia care nu vor manca vor fi aceiasi.
Restul, vor trai mai sanatos.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Germanii trecusera la carbune inainte de izbucnirea razboiului. Si parca ne-au zis, temporar, ca putem sa marim numarul de MW produsi cu carbune spre a nu utiliza gaz rusesc (oricum 10-15% folosim de la ei).

Daca e sa o dau in pacifism, pentru ca sunt pacifist convins, ar trebui (vis frumos) ca statele sa fie prietene si sa nu aiba conflicte intre ele, mai ales cele care detin resurse importante precum petrol, gaze sau carbune. Din fericire avem gaz suficient, scump dar nu ramanem fara.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cristian Andrei - cati copaci ai plantat si ulterior ingrijit pana acum?

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
faza cu co2  are o solutie simpla - plantezi arbori.   e mai eficient decat sa inceri sa reduci in plina expansiune tehnologica, si sa speri ca poti reveni la un nivel de acu 10-20..xxx ani. problema incvalzirii globale nu tine doar de cantityatea de co2 degajata, si nimeni din aia de la putere nu o sa vina cu solutii reale, ca nu sunt dorite, nu atat timp cat afecteaza profitul.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Germanii au renunţat la atomic de proşti ce sunt şi acum bagă cărbune, dar dacă alţii bagă, fac urât, că vai, poluare.
Comercianţii se bucură că pot vinde unele prostii doat pe motiv că "consumă mai puţin". Altfel a rămâne cu chestii nevândute, la ce mizerii se produc acuma.

#13
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pot sa creasca ei cat vor pretul la combustibili, nu o pot face decat cu limita ca explodeaza tot, ca decat sa dai banii de o garsoniera pe o cutie la priza mergi relaxat cu ICE-ul care costa maxim la jumatate.
La un consum mediu de maxim 5,5 litri de benzina la suta de km pot sa faca litrul si 15 lei, tot nu renteaza sa platesti 50 mii euro ca sa cauti apoi prize...

Altfel...manipularea nu se face prin preturi, vezi cazul Apple, spalarea pe creieri se face altfel !

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Problema e ca in orase consumul de zeama de dinozaur creste exponential, benzina a devenit sinucidere curata. Am diesel 1,9 TDI si ma supara consumul in oras, mergand si la tara o data pe saptamana, motorina pusa cu 100 lei ma tine numai 1 saptamana, spre deosebire de 3 saptamani in 2015.

#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

mai bine pe lemne decat electric

argumentează. de ce e mai bine. să arzi lemne e o tâmpenie medievală

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

sa va puneti panouri fotovoltaice pe case (aici imi vine sa le dau foc efectiv)

de ce?
traume psihice? nu există explicație rațională dar aștept totuși

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Nu prea cred ca petrolul, carbunele sau gazul ar fi pe sfarsite.

teoria conspirației

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Sa interzici degajarea de CO2 e cretinism maxim,

argumentează
stai într-o cameră etanșă suficient timp și o să te sufoci

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 11:49, said:

Certificate verzi si alte balarii, alte hotii de fapt bagate in pretul curentului electric.

teoria conspirației

#16
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Am scapat de grija asta, am comparativ cu 2021 o cantitate de peste 300 litri mai putin alimentata pana acum, se pare ca a meritat investitia in cutia situata aproape de job/scoala/piata 😁

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 kopilu_198, on 10 iunie 2022 - 12:26, said:

e buna incalzirea globala, nu mai consum gaz ca acum 10-15 ani pt incalzire
Bănuiesc că locuiți undeva la munte, lângă pădure sau în... depresiune și vara n-aveți nevoie de AC.

 smoke, on 10 iunie 2022 - 12:35, said:

faza cu co2  are o solutie simpla - plantezi arbori.   e mai eficient decat sa inceri sa reduci in plina expansiune tehnologica, si sa speri ca poti reveni la un nivel de acu 10-20..xxx ani.
Super. Chiar nu mă gândisem la asta. În ce țări, în locul căror culturi agricole? Costurile plantării, pazei și - eventual - irigării cine le suportă?
P.S. Bonus - se va extinde fondul cinegetic. Căprioare, pârși, mistreți, urși (Panda)!

Edited by __Dan__, 10 June 2022 - 12:54.


#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Manipulare sau nu exista o limita peste care nu prea se poate trece, aceea de a nu se mai cumpara produsul respectiv, sau a se cumpara foarte putin. Daca am fii mai uniti si la orice scumpire exagerata a unui produs, am raspunde cu refuzul de al mai cumpara, pana la urma ori ar reduce pretul ori da faliment. Exmplu vazut in Kauffland... acum vre-o luna ajunsese salamul de Sibiu vre-o 10 lei/100g, dupa vre-o 2-3 saptamani il vad la 7,5 lei/100g daca nu se vand, ajung pe pierdere, asa ca daca vor sa supravietuiasca, sa isi mai reduca din profit.

 Neaceasca85, on 10 iunie 2022 - 12:47, said:

Problema e ca in orase consumul de zeama de dinozaur creste exponential, benzina a devenit sinucidere curata. Am diesel 1,9 TDI si ma supara consumul in oras, mergand si la tara o data pe saptamana, motorina pusa cu 100 lei ma tine numai 1 saptamana, spre deosebire de 3 saptamani in 2015.

Poti merge si pe jos la munca sau cu bicicleta.

Edited by baribalu, 10 June 2022 - 12:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate