Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Focussat si tv pebtru panou solar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Rog recomandare tv pentru un vecin,are 2 panouri solare,doreste un tv cu consum mic,diagonala mica sa poata fi folosit cu receptor focussat 2,3 ore seara. Nu stiu ce tv sa aleg.

#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Are doar panouri sau instalatie completa? Acumulatori etc.
Pentru ca daca are doar panouri, nu prea are ce sa vada seara.

#3
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Daca are receptor si antena de satelit atunci recomand acest televizor: Televizor mic auto ⛞40cm 12v Tv LED 12/24v - Televizor 12V pentru rulotă, camion, camping, baterii cu panou solar
https://www.denisnet...anou-solar.html

Daca nu are receptor Focussat sunt televizoare portabile cu tuner pentru satelit. Trebuie sa cumpere televizorul si modul CI+ pentru Focussat.

Televizor mic auto ⛞48cm cu slot CI+ DVBS2 LED HD 12/24V - SET 12V pentru rulotă, camion, camping, baterii cu panou solar - DenisNetwork:
https://www.denisnet...nisnetwork.html

Televizor mic auto ⛞61cm cu card CI+ DVBS2 LED HD 12/24V - SET 12V pentru rulotă, camion, camping, pentru baterii cu panou solar - DenisNetwork:
https://www.denisnet...nisnetwork.html

CAM FocusSat - cititior de cartelă - DVB-S2 - 1 luna inclusă:
https://www.denisnet...na-inclusa.html

#4
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Este vorba despre o casa izolata,are echipamentul focussat,doreste un tv cu consum mic la priza normala,are cred 2 baterii la panouri.

#5
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

View PostAlexiaz, on 10 iunie 2022 - 12:22, said:

Este vorba despre o casa izolata,are echipamentul focussat,doreste un tv cu consum mic la priza normala,are cred 2 baterii la panouri.
Atunci recomand prima optiune:
Televizor mic auto ⛞40cm 12v Tv LED 12/24v - Televizor 12V pentru rulotă, camion, camping, baterii cu panou solar
https://www.denisnet...anou-solar.html

View PostAlexiaz, on 10 iunie 2022 - 12:22, said:

Este vorba despre o casa izolata,are echipamentul focussat,doreste un tv cu consum mic la priza normala,are cred 2 baterii la panouri.
Tot la acest model, pe langa adaptorul pentru masina primeai si un adaptor 230V la 12V. Eu am cumparat modelul cu adptor pentru priza. Cel mai bine este sa sune la Denis network si ei il pot ajuta.

#6
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!
Alegerea televizorului ar trebui să se facă după capacitatea de stocare a acumulatorului și după tensiunea furnizată de instalație (12Vcc sau 230 Vca).
Orientativ, pentru fiecare 100W putere consumată, la 230Vca, și pentru fiecare oră de autonomie, este necesară o capacitate de 17Ah pentru acumulator.
Prin alimentarea televizorului și receptorului direct de la 12Vcc (dacă se poate) această capacitate necesară scade la 14Ah.

Deci dacă televizorul și receptorul consumă împreună 50W, la 230Vca, și dorim o autonomie de 3 ore atunci avem nevoie de un acumulator cu o capacitate minimă de 17 x 3 x 50/100 = 25 Ah.

Panourile solare trebuie să încarce acel acumulator zilnic, ceea ce nu se poate deseori!
Pentru perioadele mai înnorate trebuie sporită capacitatea acumuatorului și, corespunzător, puterea panourilor fotovoltaice care, apropo, aum înțeles că sunt două la număr dar ce putere au?

#7
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Daca tot e in cautarea unui tv, deci va achizitiona unul, atunci ar fi mai indicat sa caute unul cu ci. Renuntand astfel la receiverul din dotare, care si el va "papa" curent din acumulator la randul lui. Astfel va avea doar un singur consumator de curent, televizorul. Drept urmare, vecinul va trebui sa caute pe langa tv, un modul conax cas7 cu care va putea urmari programele focussat fara probleme DOAR si DIRECT pe acel TV, fara receptor separat. O singura telecomanda, mai putin curent consumat. Avantaj. El alege....

Edited by chris_dvb, 10 June 2022 - 13:48.


#8
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

View Postchris_dvb, on 10 iunie 2022 - 13:47, said:

Daca tot e in cautarea unui tv, deci va achizitiona unul, atunci ar fi mai indicat sa caute unul cu ci. Renuntand astfel la receiverul din dotare, care si el va "papa" curent din acumulator la randul lui. Astfel va avea doar un singur consumator de curent, televizorul. Drept urmare, vecinul va trebui sa caute pe langa tv, un modul conax cas7 cu care va putea urmari programele focussat fara probleme DOAR si DIRECT pe acel TV, fara receptor separat. O singura telecomanda, mai putin curent consumat. Avantaj. El alege....
Am postat mai sus doua modele de televizoare cu tuner de satelit si modul CI+ Focussat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate