Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Documentatia Tehnica Instalatie Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Am primit instiintare de la Engie (din nou ca am mai primit o data acum cativa ani) in care mi se cere sa fac verificarea tehnica periodica a instalatiei de utilizare a gazelor naturale. Problema e ca mi se cere documentatia tehnica ce a stat la baza realizarii instalatiei de gaze naturale, dar nu o am - cand am luat apartamentul dezvoltatorul nu mi-a dat asa ceva. Atunci cand am primit prima data instintare de verificare instalatie gaze m-am dus la birourile Engie de pe B-dul. Marasesti, am depus o solicitare pentru a mi se elibera documentatia tehnica a instalatiei de gaze necesară pentru revizia de gaze obligatorie dar nu am primit nici un raspuns, doar am fost trimisa de la un birou la altul fara rezultat. Mi s-a spus sa cer cartea tehnica de imobil sau ceva de genul asta si am sunat la dezvoltator sa explic problema dar mi s-a zis ca aici s-au vandut toate apartamentele si dezvoltatorul nu mai are nici o legatura. Am transmis prin mail la Engie ca nu reusesc sa obtin documentatia tehnica de gaze nici de la ei nici de la dezvoltator dar vad ca tot imi trimit instiintari de verificare. Multumesc anticipat cui are idee despre cum s-ar putea rezolva situatia asta.

#2
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 29.10.2007
Te duci la o firmă autorizată ANRE pe proiectare instalații de gaze și ceri refacere de proiect (contra cost). Le pui la dispoziție notificarea de la Engie să vadă ce consumatori ai trecuți. Dacă sunt diferențe față de teren îți spun ei pasul următor.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ceri la engie să-ți refacă documentația. Au acest serviciu, contra cost, 624 lei.

https://www.engie.ro...icii-siguranta/

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Sunt patit, am cumparat un apartament iar proprietarul nu a lasat documentatia, eu nu am cerut-o.

Dupa drumuri si cereri pe la sediu Distrigaz-Sud, care teoretic avea un serviciu de eliberare duplicat documentatie (costul de multiplicare), mi-au raspuns ca nu gasesc asa ceva in arhiva lor, asa ca am cerut oferte de la firme specializate, iar preturile erau in zona a 1.200-1.600 lei.
Am luat legatura cu lucratorul Distrigaz-Sud care face verificarile si mi-a refacut el documentatia, oficial, platita pe factura de gaze in cote pe vreo 6 luni, deci lucru absolut la vedere, nu pe sub mana. Retin ca a fost ceva pe la 300 lei, maxim, acum vreo 4 ani.

Incearca sa faci acelasi lucru, gaseste un reprezentant zonal de la ei si cere-i sa iti (re)faca dosarul tehnic. Daca nu aveai asa ceva nu dadeau drumu la gaze.

Edited by claudiu1, 10 June 2022 - 11:50.


#5
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Intreaba si vecinii, ei cum au procedat?
La o speta similara cu a ta, eu am avut surpriza placuta sa aflu ca documentatia era transmisa online la cerere de catre reprezentantul dezvoltatorului.

#6
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Gazele mele sunt oprite aproape de cand am facut contractul - am transmis si la Engie acest lucru prin mail cand mi-au cerut sa transmit prognoza de consum - deoarece mi s-a instalat un detector de gaze foarte sensibil care imi oprea gazele din orice (de la vapori de spirt sau de acetona sau chiar de la produse de curatenie, etc.) si am hotarat sa le las oprite si mi-am luat plita, eu oricum nu gatesc aproape deloc, deci am consum 0 si nu platesc nimic la gaze. Cu toate astea mi-au transmis ca tot trebuiue sa fac revizie si verificare periodica.
Daca accesez serviciul de la Engie de reconstituire documentatie tehnica a instalatiei de gaze imi va veni toata suma deodata de plata pe factura sau esalonat? Sau se plateste separat de factura, inainte sau dupa efectuarea serviciului? Nu prea am atatia bani de dat acuma deodata avand in vedere ca nici macar nu folosesc gaze.

Mesaj:
Am depus solicitarea cu Număr intrare: ENGIE16025 în data de 07.07.2017 la ora 13:03:58 pentru a mi se elibera schema instalației de gaze necesară pentru revizia de gaze obligatorie și nu am primit nici un răspuns. Am fost la sediul Engie de pe B-dul. Mărășești și am fost plimbată de la un birou la altul degeaba. Vă rog să-mi eliberați documentul solicitat. Vă mulțumesc.


Mesaj:
Bună ziua, în legătură cu mailul pe care l-am primit pe 11 Octombrie 2018 la ora 15:00 în care mi se cere să transmit Prognoza de consum - vă informez că motivul pentru care am consum zero este că după încheierea contractului am instalat un detector de gaz prin firma Energoinstal precum prevede legea doar că acest detector de gaz se declanșează din orice și mi-a oprit gazul de nenumărate ori, prin urmare am decis să las gazul oprit și să folosesc o plită electrică. Având în vedere acest fapt nu am ce consum să aproximez deoarace consumul este și va fi zero. De asemenea nu am putut face revizia tehnică deoarece când am fost să cer informații la sediul Engie am fost plimbată de la un birou la altul fără rezultat.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate