Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat achizitie smartTV

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

 MindArchitect, on 12 iunie 2022 - 16:10, said:

Buna alegerea.
Sa faci modificarea la sunet.
De pe standard bifezi aia cu amplificare si se aude bine.

Din pacate nu e deloc buna alegerea.
Are backlight bleed, sonorul e foarte slab, cu modificarea sugerata de tine ajunge la un nivel slab.
Am insa o intrebare, are cineva televizorul asta fara backlight bleed?
Intreb ca sa stiu daca sa cer altul sau sa ma orientez spre alta marca/model.

Poza e facuta in intuneric, de aceea telefonul cu care am facut-o a exagerat si el putin cu efectul de bleeding dar oricum se vede destul de clar problema pe care o are.

[ https://tinypic.host/images/2022/06/17/1655467905301.md.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cr1st1an, 17 June 2022 - 14:32.


#20
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 06.12.2006
Backlight bleeding este mai des intalnit la TV cu iluminare pe laterale, vertical sau orizontal (edge). 43Q60A
Se intampla asta pentru ca sursa de lumina este aproape de zona unde se inchide carcasa. Daca se strang prea tare suruburile carcasei, panourile care formeaza ecranul (de tip sandwich) nu se mai aliniaza perfect si lasa sa scape lumina. Mai poate fi si din designul defectuos al produsului, plus ca panoul de tip sandwich este aliniat la manuta (nu este ceva complet automatizat).
Cauta un TV cu iluminare direct LED (pe toata suprafata ecranului) sau FALD, la cel din urma s-ar putea sa ai blooming.

Edited by dba, 17 June 2022 - 14:52.


#21
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Samsungul 43Q60A e dezamagitor, in zilele urmatoare cand imi fac timp il voi returna.

In momentul de fata sunt putin nehotarat intre Sony 43X85J si Samsung 50Q80A
As fi dorit ca diagonala sa fie de 108, doar Sony se incadreaza, Samsung nu are nimic ok la diagonala asta.
Ambele sunt direct led, din ce am auzit sunetul e ok la amandoua.
Sony are 120hz ca avantaj, Samsung are si el dar doar de la 55 inch in sus.
Samsung pluseaza la diagonala si la sistemul de operare, am deja un Samsung Q80 de 55 inch si sunt multumit de el.
Pe langa asta pot lua Samsung-ul cu 100 lei mai ieftin decat Sony-ul.
Per total, inclin spre Samsung, voi ce parere aveti?

#22
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu am ramas fidel Android TV si Ambilight, sunt la al doilea , mai mic de data asta, de 43 . Mirror-ul merge bine, chomecastul integrat la fel, nu sunt pretentios .
Oricum pe cablu e utilizat maxim 5% din timp.

Edited by icssizero, 20 June 2022 - 12:45.


#23
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

 icssizero, on 20 iunie 2022 - 12:45, said:

Eu am ramas fidel Android TV si Ambilight, sunt la al doilea , mai mic de data asta, de 43 . Mirror-ul merge bine, chomecastul integrat la fel, nu sunt pretentios .
Oricum pe cablu e utilizat maxim 5% din timp.
Stiu avantajele Android, beneficiez de ele prin adaugarea unui amazon fire stick 4k la televizorul meu samsung.
Dar din ce stiu androidul e mai lent decat tizen. Eu m-am obisnuit sa se schimbe repede canalele la tv.


L.E.
Apropos, la sony care e diferenta intre seria j de anul trecut si seria k de anul asta?
Eu pe display specification vad diferenta doar la motionflow si la varianta mai noua de android pe seria k.
Sony fac in timp si update de android la iteratii mai noi pe televizoarele lor?

Edited by cr1st1an, 20 June 2022 - 13:10.


#24
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
50Q80A nu e DirectLed (n-are doar o zona de iluminare, cum are 43X85J), ci e FALD, cu ~48 zone de iluminare. Daca nu esti gamer (cu PS5 ori Xbox X), n-ar trebui sa conteze ca panoul e pe 60Hz. Ecranul va fi, insa, mai mare, deci mai potrivit pentru continut 4K, comparativ cu cel de 43".

Edited by iZet, 20 June 2022 - 13:12.


#25
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

 iZet, on 20 iunie 2022 - 13:11, said:

50Q80A nu e DirectLed (n-are doar o zona de iluminare, cum are 43X85J), ci e FALD, cu ~48 zone de iluminare. Daca nu esti gamer (cu PS5 ori Xbox X), n-ar trebui sa conteze ca panoul e pe 60Hz. Ecranul va fi, insa, mai mare, deci mai potrivit pentru continut 4K, comparativ cu cel de 43".
Televizoarele vor avea ca destinatie unul in dormitorul meu iar celalalt in camera fetitei.
Am si PS5 cumparat acum un an, cadou cerut de fiica-mea de ziua ei dar pe care nu a terminat nici macar un joc.
Cred ca are mai mult de 6 luni de cand nu a mai pus mana pe controler, totusi e posibil sa sa isi doreasca in viitorul apropiat.
Si daca tot se punea praful pe consola, am reusit in timpul asta sa termin eu doua jocuri, unul din ele l-am jucat in 4k la 120 Hz.
Deci si in cazul meu si al fiicei mele gamingul e ocazional.

Vad ca si Sony-ul e la pret bun in varianta de 50 inch, deci ca sa facem comparatia corecta, ce sa fie?

Sony 50X85J
sau
Samsung 50Q80A

#26
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
Vezi ca ai si 50X89J (acelasi cu 50X85J, insa cu alt design), tot la 3400 lei, iar la Altex primesti voucher de 400 lei la el.

#27
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

 iZet, on 20 iunie 2022 - 14:09, said:

Vezi ca ai si 50X89J (acelasi cu 50X85J, insa cu alt design), tot la 3400 lei, iar la Altex primesti voucher de 400 lei la el.
Merci de info dar nu mai am tv vechi de predat pt voucher.

Edited by cr1st1an, 20 June 2022 - 14:18.


#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cumperi de pe olx.
Eu am luat un tv de la tara. Ca asa am predat si eu un tv vechi contra voucher.

#29
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014

 cr1st1an, on 20 iunie 2022 - 14:18, said:

Merci de info dar nu mai am tv vechi de predat pt voucher.

Mergi intr-un Altex ori MediaGalaxy si vezi care-i treaba, ca poate primesti voucher si fara sa aduci ceva la schimb. La Altex primesti voucher buyback si la Samsung, insa voucherul se ofera automat de catre sistem, chiar daca n-aduci ceva la schimb. Poate ai noroc ca si la Sony sa fie la fel.

Edited by iZet, 20 June 2022 - 14:24.


#30
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

 iZet, on 20 iunie 2022 - 14:23, said:

Mergi intr-un Altex ori MediaGalaxy si vezi care-i treaba, ca poate primesti voucher si fara sa aduci ceva la schimb. La Altex primesti voucher buyback si la Samsung, insa voucherul se ofera automat de catre sistem, chiar daca n-aduci ceva la schimb. Poate ai noroc ca si la Sony sa fie la fel.
Merg dar inca nu sunt convins pe care sa il aleg.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate